Ρωσία - Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018

Περου λεμε

3 Likes

Αυτό με τα ζευγαρώματα έχει πάντα μεγάλο ενδιαφέρον, από την άποψη ότι μπορείς να δεις ποιες ομάδες το “μαγειρείο της ΦΙΦΑ” (copyright: Αλέκος Θεοφιλόπουλος) κανόνισε να μην συναντηθούν μέχρι τον τελικό.
Τώρα με τις 32 ομάδες είναι εύκολο γιατί περνάνε οι δύο πρώτοι από κάθε γκρουπ, διασταυρώνονται με τον γειτονικό τους (Α1-Β2, Α2-Β1, C1- D2, C2- D1 κοκ) και μετά, όπως φαίνεται στο σχήμα, οι ζυγοί (Β,D,F,H) και οι μονοί (A,C,E,G) όμιλοι παίζουν μεταξύ τους.
Όλα αυτά βέβαια υπό την προϋπόθεση ότι τα φαβορί θα τερματίσουν στην πρώτη θέση.

Πιο πολλή πλάκα είχε όταν οι ομάδες ήταν 24, μέχρι δηλαδή και το τουρνουά των ΗΠΑ το 1994, και περνάγανε στην επόμενη φάση και οι 4 καλύτεροι τρίτοι των 6 ομίλων.
Στο Μουντιάλ της Ιταλίας π.χ. ήταν έτσι οι όμιλοι ώστε να παίξουν στον τελικό η διοργανώτρια Ιταλία με την πρόσφατα τότε επανενωμένη Γερμανία. Γίνεται όμως η έκπληξη και χάνει στην πρεμιέρα η κάτοχος του τροπαίου Αργεντινή από το Καμερούν και τελικά περνάει σαν τρίτη.
Στους 16 πετυχαίνει τη Βραζιλία που την αποκλείει μετά από μια μαγική μπαλιά του Μαραντόνα στον Κανίγια που καταλήγει σε γκολ και στον ημιτελικό γίνεται η “στραβή” και αντιμετωπίζει την γηπεδούχο Ιταλία στην… Νάπολι, όπου ο μεγάλος Ντιέγκο έπαιζε στην έδρα του. Αφ’ ης στιγμής έκανε το “έγκλημα” να χαλάσει το σχέδιο, η μοίρα της Αργεντινής στον τελικό ήταν προκαθορισμένη και σφραγίστηκε με ένα ελεεινά πέτσινο πέναλτι που απένειμε το τρόπαιο εκεί που “έπρεπε”…
Από θέαμα εκείνο το Μουντιάλ δεν έλεγε και πολλά αλλά από συγκινήσεις είχε κάμποσες!

(Τώρα πως γίνεται να θυμάμαι λεπτομέρειες για γεγονότα πριν από 28 χρόνια και από τις τελευταίες διοργανώσεις να μην θυμάμαι σχεδόν τίποτε, μη με ρωτάτε!)

2 Likes

Θα τους το δωσουν για τα 871 χρόνια της Μόσχας.Ο Κουλούροφ κανονισε τη δουλεια.

Eτσι οπως ειδα τα ζευγαρωματα παμε για ημιτελικους Βραζιλια - Αργεντινη και κατε με Γαλλια - Γερμανια, αλλα απο αυτη την διακλαδωση παιζουν και αλλοι δυνατα.

Δεν νομίζω να είναι πολύ πιθανό αυτό το ενδεχόμενο. Όπως φαίνεται κι από το σχεδιάγραμμα, οι φιναλίστ θα προκύψούν ένας από τον αριστερό και ένας από τον δεξίο κλάδο. Μόνο στη φάση των 16 διασταυρώνονται με τον απέναντι (όπως φαίνεται στο σχεδιάγραμμα) όμιλο. Έτσι η Αργεντινή π.χ. αν πρωτεύσει στον όμιλό της, θα παίξει με τον 2ο του τρίτου ομίλου δηλαδή λογικά έναν εκ των Αυστραλία, Δανία,Περού.

Έτσι, με την προϋπόθεση ότι τα φαβορί θα τερματίσουν στην πρώτη θέση, Βραζιλία και Αργεντινή, όπως και Γαλλία - Γερμανία μπορούν να βρεθούν μόνο στον τελικό. Αν συμβούν τώρα εκπλήξεις, όπως αυτή που γράφω παραπάνω, τότε όλα είναι πιθανά.

Σημειωτέον ότι καθαρά νοτιοαμερικάνικος τελικός έχει να προκύψει από το… 1930 και το πρώτο Μουντιάλ όταν και αναμετρήθηκαν η Ουρουγουάη με την Αργεντινή. (Το 1950 ο αγώνας Βραζιλία - Ουρουγουάη δεν ήταν ακριβώς τελικός αλλά το τελευταίο ματς του ομίλου που έκρινε τον νικητή του τουρνουά)

Εχεις δικιο βασικα γτ οπως μου τα χε γραψει ενας φιλος μολις διαπιστωσα οτι εχει αναποδα τους ομιλους Γερμανιας κ Βραζιλιας

Η Ισπανία πούλεψε τον προπονητή της δύο μέρες πριν το πρώτο ματς επειδή συμφώνησε με Ρεάλ.

1 Like

τον παίξαν άσχημα γενικά οι Ισπανοί σε κάθε επίπεδο, εθνικό και μη :stuck_out_tongue:

έβλεπα κάτι φιλικά αυτές τις μέρες, Βέλγιο δυνατό αλλά δε ξέρω αν μπορούν να κάνουν το μπαμ, Κροατία δυνατή αλλά μου φαίνεται λίγο άχρωμη και κουρασμένη και τέλος Βραζιλία παίζει ανα διαστήματα πολύ ωραία μπάλα αλλά τέτοιο ατομίσθαρο και φλώρο σαν τον Νευμάρ δε θυμάμαι να έχω δεί εδώ και αρκετά χρόνια -που να παίζει δηλαδή σε τέτοιο επίπεδο… δε σπάει πάσα για κανένα πούστη λόγο, πέφτει με το κάθε φύσημα και χτυπιέται σαν καριόλα με το που τον ακουμπήσουν :stuck_out_tongue: …κρίμα γιατί έχουν συμπαθέστες μονάδες όπως ο Φιρμίνιο και ο Κουτίνιο -και διαχρονικά δηλαδή στήριζα πάντα Βραζιλία- αλλά να πα να γαμηθούν :stuck_out_tongue:

Στηρίζω πάντως γενικά Ουρουγουάη για λίγη αλητεία, Costa Rica διαχρονικά ελέω Gomez του ΟΦΗ κάποτε + Νιγηρία που οκ, δεν γίνεται να μην υποστηρίξεις αυτό:

Aπό μεγάλους, άντε Αργεντινή και μετά Γερμανία μακάρι να το σηκώσουν, αν και η Γαλλία είναι νομίζω η πιο πλήρης σε όλες τις γραμμές…

2 Likes

Δεν μπορώ να καταλάβω από πού ακριβώς προκύπτει ότι η Γαλλία σε αυτό το Μουντιάλ κατεβαίνει ως τόσο μεγάλο φαβορί και ότι είναι τόσο πολύ καλή ομάδα.

εχει ρε παικταράδες οκ, ειδικά κέντρο και μπροστά είναι τρομακτικό τι παίκτες έχει για βασικούς αλλά και τι πάγκο έχει από πίσω…και πίσω όμως Varane-Umtiti-Mendi-Hernadez-Kimpele, μια χαρά παίκτες και σε μεγάλες ομάδες, έμπειροι… άμα δέσουν και δε μαλακιστούν είναι αντικειμενικά μια πολύ δυνατή ομάδα…στο euro τις προάλλες :stuck_out_tongue: από δική τους μαλακία και απειρία το χάσανε, τώρα που είναι και οι περισσότεροι πιο έμπειροι δε ξέρω, εμένα σαν ομάδα μου φαίνεται υπερπλήρεις

Τέλος πάντων, θα τους δούμε στο γήπεδο. Εγώ θυμάμαι ότι με τους Γερμανούς το 2016 δεν είχαν περάσει κι εύκολα και τότε οι Γερμανοί δεν ήταν και σε πολύ καλή κατάσταση. Άσε που έχασαν τον τελικό στην έδρα τους και με τον καλύτερο παίχτη του αντιπάλου να έχει βγει από τον αγώνα κουτσαίνοντας :yum:. Κι αυτόν που είχε τραυματίσει τότε την Κρίστα, δεν τον πήρε τώρα ο βλάκας ο Ντεσάμπ (αν και η μεγαλύτερη μαλακία είναι που έδιωξαν την υπερπαικτούρα που λέγεται Μπενζεμά).

O μπενζεμά φέτος δεν έκανε τίποτα. Μη μου πεις για το γκολ στον τελικό και τον ημιτελικό του cl. όλη τη χρονιά άφαντος,

Σε τέτοιες περιπτώσεις όπως της Ισπανίας δεν είναι απαραίτητο να έχει αρνητικό αντίκτυπο η απόλυση του προπονητή. Πολλές φορές ο αθλητικός εγωισμός των παικτών τους συσπειρώνει και υπερβαίνουν εαυτούς. Ας μην ξεχνάμε ότι στις εθνικές ομάδες ο προπονητής πρέπει οπωσδήποτε να είναι και ικανός διαχειριστής προσωπικοτήτων πέρα από τεχνικός - αν και ο αποπεμφθείς είχε απ’ ότι διαβάζω την αποδοχή από τους παίκτες του.
Μεγάλη σημασία θα έχει η πρεμιέρα τους με την Πορτογαλία, θεωρώ θα κριθούν πολλά εκεί. Ας μη ξεχνάμε ότι στην Βραζιλία το ΄14 οι Ισπανοί πηγαν ως οι κάτοχοι του τίτλου, άριστο κλίμα κλπ και απέτυχαν παταγωδέστατα!

1 Like

Και πολυ καλα του εκαναν, αν και η βρωμια δεν θα φυγει απο την ομαδα οσο εχει παικτες οπως ο Ραμος στην αποστολη.

Οσον αφορα την Γαλλια, η Γαλλια εχει νομιζω το καλυτερο ροστερ σε αυτο το Μουντιαλ, αφου ειναι υπερπληρης σε ολες τις γραμμες. Πριν 2 χρονια ηταν περιπου 17 φορες καλυτεροι απο την μεγαλυτερη μουφα που εχουμε δει σε οποιοδηποτε Euro (και χειροτερη ομαδα που εχει κερδισει Euro), και καταφεραν να χασουν, αλλα αυτα συμβαινουν.

Παιχταρας ο Μπενζεμα και δεν ξερω γιατι δεν τον πηρε. Αλλα ο Γκριζμαν καλυτερος.

ο payet δεν ειχε τραυματισει τον κριστιανο; τραυματιας ειναι απο τον τελικο του europa
ωραιος παικτης ο Μπενζεμα αλλα περα απο τα εξωαγωνιστικα που τον αφησαν εκτος, δεν εχει πλεον την ιδια εφεση στο σκοραρισμα που ειχε ή εχουν Γκριζμαν, Μπαπε, Ζιρου

σημερα ο michael cox εγραψε αυτο Οι νικητριες ομαδες σε γιουρο και μουντιαλ απο το 2002, εχουν παιξει 29 knock out παιχνιδια και στα 24 δεν δεχτηκαν γκολ. Ελλαδα και τρεις φορες η Ισπανια δεν δεχτηκαν κανενα. Η Γερμανια δεχτηκε ενα με Αλγερια και ενα με Βραζιλια στα τελευταια λεπτα της παρηγοριας. Η Βραζιλια ενα απο τον Owen, η Ιταλια το πεναλτι του Ζινταν και η Πορτογαλια ενα απο τον Λεβαντοφσκι. Αν μετρησουμε και παρατασεις δεχοντουσαν γκολ καθε 579 λεπτα.

Οποτε μπορει να το κανει το θαυμα παλι ο Σαντος

Απ’οτι λενε οι παικτες της Ισπανια τον γουσταρανε, οπως γραφεις και εσυ, γενικα παντελως ακατανοητη αποφαση και συμπεριφορα. Εμενα καλα μου καθεται γιατι δεν τους γουσταρω τους Ισπανους αλλα αμα το εκανε κανας Γκιρτζικης και παλι ακραιο θα μου φαινοταν. Δεν τους βλεπω για πολλα φετος, γενικα μετα που σταματησε ο Τσαβι και επεσε ο Ινιεστα εχει πεσει και η Εθνικη τους, οπως και η Μπαρτσελονα.

Για την Βραζιλια δεν βλεπω απο που πηγαζει ολη αυτη η αισιοδοξια που πιανω γενικα. ΟΚ σιγουρα καλυτερη ομαδα απο το '14 (πιο ωριμος ποδοσφαιρικα ο σταρ τηε, εχει σεντερ φορ της προκοπης επιτελους) αλλα φαβορι?

Δεν αφήνεις έξω παίχτες που μπορούν να σου πάρουν παιχνίδια.

Καλύτερος, ναι, αλλά δεν έχει σημασία. Βασικός ο ένας, πάγκο ο άλλος.

Ενταξει δεν την εχουν σαν μπετο φαβορι. Απλα εχει την χαμηλοτερη αποδοση. Ειναι και θεμα προγραμματος κτλ. Καλη ομαδα εχει, ισορροπημενη. Οπως και η Γαλλια. Ειναι καλοι παντου. Το θεμα της Ισπανιας ειναι περιεργο. Η που θα πιασουν πατο η που θα πεισμωσουν και θα πανε μεχρι τελους.

1 Like

Καλη αρχη να εχουμε

Ευχομαι να δουμε ωραια και ανταγωνιστικα ματς, οχι σαν το προηγουμενο Μουντιαλ που τα περισσοτερα ματς ηταν πολυ κλειστα, χωρις θεαμα και πολλα γκολ και γενικα δεν…

Παραδοσιακα σε ολα τα Μουντιαλ υποστηριζω την Βραζιλια, αλλα δεν θα με χαλαγε να το παρει η Αργεντινη για να σηκωσει Μουντιαλ ο παικταρας Μεσι.