ΔΙΣΚΑΔΙΚΑ

Καλησπέρα!! Είμαι καινούργιος εδώ πέρα!!Καλώς σας βρήκα!!Θέλω αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι…Ψάχνω για δισκάδικο στην Αθήνα που να είναι ενημερωμένο για rock cds ( κυρίως classic,poser,aor,progressive). Ξέρω μόνο τα Metropolis, RockCity kai PMW. Τώρα αν αυτό που ξέρετε δεν είναι και ακριβό ( ένα μέσο όρο 12-17 ευρω) ακόμη καλύτερα (φοιτητής χωρίς δουλειά = έσοδα ελάχιστα). Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!! Γεία σας!

πόσο ενημερωμένο το θέλεις? Στο rock city Και το Pmw αν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο και ρωτήσεις τα άτομα που είναι στο χώρο θα στο βρουν! Εκτός αν είσαι για πολύ ψαγμένα πράγματα! Επίσης, είναι πολύ καλοί στο να σε ενημερώνουν για πολλές μπάντες! Για metropolis δεν έτυχε να ρωτήσω ποτέ αλλά και εκεί πρέπει να ισχύει το ίδιο! Σε πιο ψαγμένα δισκάδικα, τα μη μεταχειρισμένα άλμπουμ βρίσκονται πιο ψηλά στις τιμές από τα 3 που ανέφερες :wink:

Η άποψή μου είναι η εξής: Metropolis ή PMW για τα γνωστά κλασικά και φτηνά cd και ό,τι πιο ψαγμένο ή δυσεύρετο από Amazon.com . Άλλωστε και το Metropolis από κει τα παίρνει και μετά μας τα πασάρει… στη διπλή τιμή.

Δυστυχώς νομίζω ότι πάσχουμε σε αυτόν τον τομέα στην ελλάδα… δεν έχουμε ούτε ενημερωμένα ούτε ενδιαφέροντα δισκάδικα, είτε κανονικά είτε second hand. Και αυτά τα λίγα που έχουμε μάλλον για φούντο θα πάνε. Οπότε αν έχετε υπόψη σας κάποιο ενδιαφέρον δισκοπωλείο γράψτε το εδώ να το τιμήσουμε και εμείς οι υπόλοιποι.
Εγώ να προτείνω ένα που είναι στην καπλάνων (πάνω από την νομική), έχει αρκετά μεγάλη ποικιλία σε δίσκους και cd και προσιτές τιμές (όχι σαν κάποιους άλλους…).

Δεν ξερω τι λετε εσεις, αλλα εγω τις προσφορες του Μετροπολις τις τιμω και με το παραπανω. :slight_smile:
Για τα καινουρια ας ειν’ καλα τα online δισκαδικα.

+1

παρατηρώ κάθε φορά που πάω έχει και ένα album που δεν έιχα βρει τις προηγούμενες φορές , πχ το Slaughter Of The Soul (At The Gates ,11.40)
από κει και πέρα , θα πάω στο Alone (metalstore) αφού δεν έχω βρει κάτι στο Metropolis και ελέγξω πρώτα τις τιμές στο internet για να κάνω σύγκριση:p
υπάρχουν πολλά δισκάδικα με καλές προσφορές αλλά δεν τα χω επισκεφθεί ακόμη.
πχ το ticket house είχε καλές προσφορές σχετικά, λίγο που είδα.

Online δεν έχω παραγγείλει , αλήθεια βρίσκεις τα πάντα εκεί?
συμφέρουν οι τιμές τους?

Μιας και αναφερθηκε το ιντερνετι.Εχει παραγγειλει καποιος και να πληρωσει με Western Union ?
Tι παιζει ? Γιατι εχω βρει μια εταιρεια και εχει κασσεττες Malevolent Creation με 2 ευρω και κατι
Revenge,Axis Of Advance με 6 ευρω.

Κοίτα, εγώ προσωπικά παίρνω από Amazon και μπορώ να πω οτι 9/10 CD που ψάχνω τα βρίσκω. Οσον αφορά στις τιμές, οσο πέφτει το δολλάριο τόσο καλύτερα είναι τα πράγματα. Τα καινούρια πχ είναι κάπου στα 17-18 δολλάρια, δηλαδη 11,5 ευρω περίπου. Ε, με τα μεταφορικά αντε να πάνε 13-14 τη στιγμή που εδώ μπορει να τα βρεις και 19 ας πούμε.

Εντάξει δεν μιλάω τόσο πολύ για τα κανονικά δισκάδικα (που και αυτά δεν έχουν την τρελή ποικιλία), αλλά για τα second hand. Και μην μου πείτε υπάρχει και το internet γιατί δεν είναι το ίδιο…

Δοκιμασε το www.play.com, μαλλον θα σου βγαινει ακομα φθηνοτερα.:wink:

Κατά 90% ψωνίζω από metropolis και κατα 10% από fnac. Συνδιάζω τα δύο δισκάδικα (ok, τον τομέα δίσκων στο fnac :p) εκμεταλλευόμενος τις διακυμάνσεις τιμών μεταξύ τους. Το metropolis έχει πολλά 6,90 και 11,80 που δεν τα βρίσκεις αλλού (πχ Savatage στο fnac έχουν 2-3 ευρώ παραπάνω) ενω το fnac ενω είναι πιο ακριβό γενικά, έχει πού και πού κάτι άκυρες προσφορές που δεν περιμένεις. Δηλαδή μία εποχή που το Perfect Element είχε 20 το πήρα από fnac 11,30. Τώρα βέβαια και στο μετροπολις τόσο έχει…

Για πες όνομα του δισκάδικου ρε unreal. Τι μουσική φέρνει?

Κατά τ’ άλλα No Remorse, Rock City, Metal Era, Metropolis, PMW, Media Markt, FNAC, Virgin, στοά στο Μοναστηράκι χμμμ από εκεί ψωνίζω, κυρίως προσφορές και είμαι μια χαρά.

Από ίντερνετ καλώς η κακώς δεν έχω ψωνίσει ποτέ.

Γιατί ρε παιδία το No Remorse, δεν είναι καλο? Και πολύ πράμα έχει και καλές τιμές !

+1

Πάνω από 15 ευρώ δίσκο δε παίρνω σχεδόν ποτέ. Συνήθως τιμάω Metropolis και τσεκάρω και το PMW που είναι ακριβώς δίπλα.

Το No Remorse έχει καλές τιμές? Λίγο πιο τσιμπημένες μου φαίνονται από Metropolis/PMW:-s

Τα έχω περάσει όλα και Αθήνα και Θεσσαλονίκη, ακόμα και τον αθάνατο Σούτσο στην Θεσσαλονίκη που υποτίθετε ότι έχει προσφορές. Στεναχωρήθηκα για το κλείσιμο του Rock City σε Πειραιά, Θεσσαλονίκη, δείχνει το μεγάλο πρόβλημα. Τώρα κατά τα άλλα οι προσφορέ του Metropolis όσο πάνε και λιγοστεύουν. Όλος ο κατάλογος των Iron Maiden από 6,90 που είχε πριν 6 μήνες τώρα 18,80 και αυτό είναι απλά ένα παράδειγμα. Τα καλάθια του Media Markt αν ψάξεις κάτι βρίσκεις όπως και στον Ζαχαρία στο Μοναστηράκι.
Θα σας ευγνωμονούσα αν γράφατε κάποια sites που μπορείς να αγοράσεις cd, dvd, βινύλια και άλλα πράγματα που εδώ θες μια περιουσία.

Κι εγώ ψάχνω δισκάδικα που να πουλάνε LP και 7", αλλά καινούρια και όχι μόνο metal. Είναι απίστευτο σε αυτή τη χώρα να μην μπορείς να βρεις 7" από White Stripes ας πούμε!!! Που ναι το indie οεο???

Λογικοτατο.
Οι Maiden ερχονται για συναυλια επομενως η ζητηση αυξανεται. :wink:

Σε αντίθεση με τους Μετάλλικα οπου το Μιτρόπολις τα είχε ΟΛΑ 8 ευρώ8)

Μόνο μην το μαθει ο Ulrich…

:lol:

και ο μαλάκας δεν είχα πάρει τίποτε τότε…

@Davidian
:lol: :lol:
ουέ και αλοιμονό τους αν το μάθει!!