ΔΙΣΚΑΔΙΚΑ

Θα ήθελα λίγο να σταθώ στο rock a rolla που αναφέρει ένας φίλος πιο πάνω.
Πήγα σήμερα για πρώτη φορά για το κλασσικό browsing χωρίς να έχω κάτι συγκεκριμένο στο νου μου.
Καταρχήν να πω πως έχει πολλά δυνατά πράγματα, που δεν τα είχα πετύχει κάπου αλλού.
Παρόλαυτα για κάποιο λόγο ο τύπος που “εξυπηρετούσε” Αρχικά φάνηκε η δυσαρέσκεια του που δεν είχα κάτι συγκεκριμένο στο νου μου αλλά την αγνόησα γιατί φαινόταν να έχει καλά πράγματα εκ πρώτης όψεως.
Μετά από πολύ λίγο browsing σε κάτι πιο “mainstream” metal (iron maiden κλπ) κινήθηκα και στα πιο “ψαγμένα” σημεία του μαγαζιού που είχε από ψυχεδέλεια μέχρι new wave και γενικώς τίμια δισκάκια. Βέβαια όσο συνέχιζα εγώ το browsing μου τόσο πιο έντονο γινόταν το frowning του. Κάποια φάση μου λέει με ύφος μισό-νευριασμένος, μισό-i’m on a high horse bitch “άστα αυτά είναι πολύ συγκεκριμένα, πήγαινε δες τα άλλα που είναι πιο κλασσικά rory gallagher και τέτοια”. Και αφού τελειώνω την στήλη που κοίταζα σκέφτομαι δε γαμιέται ας δούμε και κει τίποτα. Μέσα στις στήλες των πιο popular έπεσε το μάτι μου σε ένα πάκο με λίγο πιο ενδιαφέροντα πράγματα. (Και εκεί είναι που νευρίασα και έφυγα αν και κανονικά έπρεπε να του πω τίποτα) Μου λέει ο “φίλος” μας λοιπόν, “ε τι τα κοιτάς αυτά αφού δεν θα τα ξέρεις άστα”.
ΛΟΛ. ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΤΙ ΘΑ ΞΕΡΩ ΑΠ’ ΑΥΤΑ ΡΕ ΤΡΟΛΛ; ΔΕΝ ΑΝΤΑΛΛΑΞΑΜΕ 2 ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ "δεν έχω κάτι συγκεκριμένο, κοιτάω και βλέπουμε"
να σημειώσω επίσης πως (κρατώντας πάντα τα προσχήματα) με σχολίασε σε ένα φίλο/γνωστό/πελάτη/whatever του.
Δηλαδή τι φάση ξέρω γω γενικά;
Μαγαζί έχεις φίλος δείξε λίγο ευγένεια ρε, δεν ήρθα να σε κλέψω.
Ξεκάθαρα θα αγόραζα 2 δισκάκια που μου μπήκαν στο μάτι εκείνη την στιγμή και θα επέστρεφα κιόλας αλλά όχι δεν ψήνομαι να δώσω λεφτά σε ένα τέτοιο τυπά.
Έχει πάει κάποιος άλλος γενικά, είχε παράξενη αντιμετώπιση ή απλά δε του άρεσε η μούρη μου; (Μάλλον το 2ο γιατί δεν δείχνω ούτε για μεταλλας ούτε για ροκας εμφανισιακά χαχα)

Anyway, sorry για το σεντόνι αλλά κάπου ήθελα να τα πω!

2 Likes

Τυχαίνει να περάσω από την Αθήνα αυτές τις μέρες και ήθελα να ρωτήσω τους συμφορουμίτες να προτείνουν δισκάδικα που γνωρίζουν ότι είναι καλά. Ψάχνω πιο πολύ μεταχερισμένους δίσκους στο χώρο του hard rock/progressive rock/metal. Θα με ενδιέφερε δισκάδικα που προτείνουν και δίσκους σε 5/7 ευρώ πέρα από τις κλασσικές ταρίφες που ξεκινούν απο 10-12 μέχρι 25-30 ευρώ

Εκει που ηταν το Rock City στην Ακαδημιας, ανοιξε το Reload που εκλεισε στην Πανεπιστημιου.
Δεν το ειχα παρατηρησει γιατι τον τελευταιο καιρο οταν κατεβαινω κεντρο παω μεχρι το No Remorse και φευγω για σπιτι λογω περιορισμενου χρονου. Εχει παει κανεις?

Ναι. Στο υπογειο ειναι τα ροκ και τα βινυλια. Ειχα παρει το τελευταιο Ριβερσαιντ.

1 Like

Το τελευταιο διαστημα εχω κολλησει με τους Idle Hands. Ξερετε κανα δισκαδικο που να εχει το Mana? Ψωνιζω και απο Amazon μερια αλλα τωρα τελευταια με εχει μια μανια να αγοραζω απο ντοπια δισκαδικα.

Βινύλιο εδώ:

https://www.reloadstores.gr/mana.html

Πάρ’ τους και κάνα τηλέφωνο.

εκλεισε το Reload και πηγε εκει το No Remorse? η απλά εκαναν ανακαίνιση το No Remorse?

το reload δεν πήγε εκεί που ήταν το Rock City ?

ναι…καποια φωτογραφια ειδα μολις, αλλα μαλλον μπερδευτηκαν με την διευθυνση.
edit. Διπλα <-- στο Reload, πηγε…




3 Likes

Τη Δευτέρα ανοίγουν λογικά και τα δισκοπωλεία. Προβλέπετε μείωση τιμών ή και προσφορές, προκειμένου να προσελκύσουν κοινό; Ή μήπως αύξηση για να καλύψουν τη χασούρα δύο μηνών;

1 Like

Aν θέλουν να κλείσουν μια ώρα αρχύτερα, βέβαια.

3 Likes

ενταξει το ποστ της ημερας
δεν αντεξα, γαμηθηκα στο γελιο :laughing:
Παντως ισχυει Δευτερα ανοιγουν

1 Like

Παιδιά εμείς γελάμε, αλλά πιστεύω ότι πολλά πάνε για κλείσιμο…

2 Likes

Οσο για αυτο θα δειξει απο εδω και περα
Μακαρι να μη γινει κατι τετοιο

Πολύ πιθανό. Δεν ξέρω πως λειτουργεί η αγορά σε αυτό το κομμάτι, αλλά όσο βλέπω τρομακτικά ψηλότερες τιμές εδώ, ενώ αγοράζω cd σε μηνιαία βάση, ε δεν θα ψωνίζω από δω.

1 Like

Αν γνωριζει κανεις τι παιζει με online αγορες απο Ευρωπη(συγκεκριμενα Γαλλια)
Εκανα αγορα 19/4 απο osmose productions και το shipment ξεκινησε στις 27/4
μου εχουν δωσει και ενα tracking number για να μπαινω στη σελιδα του γαλλικου τραχυδρομιου αλλα απο τοτε δεν εχω ξανα δει update
Σημειωση : το Γαλικο ταχυδρομιο συνεργαζεται με τα ΕΛΤΑ

Edit: το μονο update που ειχα ηταν στις 28/4 το οποιο ελεγε οτι η δρομολογηση του δεματος μου ξεκινησε(συγκεκριμενα ελεγε οτι εφυγε απο τη χωρα προελευσης του δλδ τη Γαλλια)

Νομίζω ότι αυτήν την εποχή, ο μόνος φορέας μεταφορών - ταχυμεταφορών που δουλεύει σωστά είναι η UPS

1 Like

Τωρα με καθησυχασες :laughing:
Ευχαριστω παντως

1 Like

Και από που ψωνίζεις εσύ; Δεν το λέω ειρωνικά ή με ύφος, ενημερωτικά ρωτάω!

1 Like