Βινυλιολογία ? τα πιο όμορφα αντικείμενα!

Ειδα πολοι λενε εδω μεσα οτι ο πατερας μου εχει 400 βινυλια, 600+ βινυλια κλπ κλπ…εμενα γιατι ο δικος μου ο πατερας ακουγε ελληνικα κ του αρεσε το ραδιοφωνο;; :cry:

Ορισμένα από τα καμάρια μου…

D.R.I. - Four Of A Kind



Kreator - Pleasure To Kill


Napalm Death - Harmony Corruption


Destruction - Infernal Overkill


Είχα πει να μην βάλω πολλές φωτογραφίες, αλλά όταν άρχισα να φωτογραφίζω, δεν μπορούσα να σταματήσω…

Σε συνέχεια του προηγούμενου λοιπόν:

Ίσως ο κορυφαίος δίσκος όλων των εποχών, τουλάχιστον στο είδος του (προσωπική άποψη): Paradise Lost - Icon

Οι τρελοί, θεότρελοι: SOD - Speak English or Die


Ακολουθεί τριλογία Sodom:
Το 1ο τους και μυθικό: Sodom - In The Sign Of Evil


Το ανάγλυφο εξώφυλλο τα σπάει στο: Sodom - Better Off Dead


Και το picture LP τους όμως δεν πάει πίσω: Sodom - Persecution Mania


:lol:
Κι εγω αυτο σκεφτηκα.
Εγω δεν μαζευω, αλλα ξερω πολλους γνωστους με μεγαλες δισκοθηκες, που πιανουν και πολλα φραγκα αμα το δεις ωμα.
Δεν ειμαι ειδικη να σχολιασω για τα ομορφα, αλλα εχω δει κατι μαπες σε picture disk που απορω.

@Antonisjk Σαν να ακούς λίγο θρας ε μέιτ :stuck_out_tongue:

Εύγε :thumbup:

Πω ρε Αντωνη την καρδια περιβολι μας εκανες…

Ακόμα λίγα :smiley:

Η μούφα live των Θεών Slayer - Live Undead


Η δισκάρα των άλλων Θεών Twisted Sister - Stay Hungry


Bonus μερικά 7ιντσα:

Thou Art Lord - Diabolou Archaes Legeones


Nightfall - Oh Black Queen, Oh You’re Mine


Moonspell - Goat on Fire


Incantation


Rotting Christ - Αποκαθήλωσις


Mortal Pain


Piranha - Cancer


Αυτο το Mortal Pain το ειχα κι εγω…το μπλε δεν ειναι?αλλα εγω το σκοτωσα :stuck_out_tongue:

ενα θεμα για οσους αγαπανε βινυλιο,για οσους θελουν να πεταξουν τα cd τους και να τα αντικαταστησουν με αυτο το μαυρο(συνηθως) πλαστικο πραγμα.

πειτε.

Ωραίο πράγμα τα βινύλια, τα αγαπάμε, μας αρέσει να τα βλέπουμε, να τα χαιδεύουμε, θα κοιμόμασταν και μαζί τους το βράδυ άμα δεν έσπαγαν τόσο εύκολα, αλλά όλη αυτή η αναβίωση του βινυλίου έχει μια βασική διαφορά σε σχέση με την εποχή της ακμής του. Εκεί που τότε, όντας το κύριο μέσο αναπαραγωγής μουσικής, ήταν κάτι συνηθισμένο, τώρα, οι περισσότερες εταιρείες και μαγαζιά έχουν πιάσει το νόημα ότι αυτοί που θα αγοράσουν πλέον είναι (σε μικρό ή μεγάλο βαθμό) συλλέκτες, έχουν αρχίσει να τα βαράνε αλύπητα. Δεν γίνεται για τον ίδιο δίσκο η έκδοση cd και βινυλίου να έχει μέχρι και 10 ευρώ διαφορα, όσο και αν το βινύλιο βγαίνει σε 17 διαφορετικά χρώματα. Τα χουμε ξαναπει και άλλες φορές. Προσωπικά θεωρώ αυτά τα “να πετάξουμε τα cd, μόνο το βινύλιο είναι για πραγματικούς μουσικόφιλους” λίγο υπερβολικά. Και, ναι κάποιος θα έρθει να μου πει ότι το cd κόβει συχνότητες, το βινύλιο έχει πιο ζεστό ήχο κλπ. Μαζί σας, αλλά μη μου πείτε όλοι ότι έχετε τα ηχοσυστήματα των 3000ε ώστε να καταλάβετε πραγματικά διαφορές.

Αγαπάω πραγματικά όμως την εξέλιξη που λέγεται usb πικάπ!

υπάρχει κι αυτό εδώ, είναι και μέρτζ δυο άλλων βινυλιο-τόπικς νομίζω…

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=7946 :-k

Σύμφωνώ σχεδόν σε όλα με τον cirkus.
Οι εταιρίες όντως έχουν καταλάβει τι γίνεται και σε λίγο θα αρχίσουν να βγαίνουν επανεκδόσεις των επανεκδόσεων.
Αγόρασα τα LP των Bathory σε picture disc και πρόσφατα έμαθα οτι η black mark θα τα ξαναβγάλει με χρωματιστά βινύλια.Οι συλλέκτές και οπαδοί θα τα αγοράσουν…
Και αυτό είναι ένα απλό παράδειγμα.

Το πιο ωραίο στην υπόθεση είναι οτι έχω περίπου 40 βινύλια ολα σχετικά πρόσφατα αγορασμένα αλλα πλεον δεν έχω πικάπ για να τα ακούσω!!!:lol:#-o

Το βινυλιο θα ειναι παντα φετιχ και δυστυχως το ξερουν και οι εταιριες αυτο οποτε το εκμεταλλευονται και αναλογα…τουλαχιστον σε αρκετες των περιπτωσεων ειναι περιποιημενες εκδοσεις.

Εντιτ: Επισης συμφωνω με circus

Αν είναι δυνατόν!

Το δεύτερο άλμπουμ των [B]Dead Weather[/B] (= μπάντα στην οποία παίζει τύμπανα ο Jack White), το ?[B]Sea Of Cowards[/B]?, στην έκδοσή του σε βινύλιο έχει hidden track. [B]Έβαλε hidden track σε βινύλιο ο μουρλός![/B] Υπάρχει δηλαδή ένα κρυμμένο τραγούδι πάνω στην ετικέτα. (Και μάλιστα σε όλα τα αντίτυπα, όχι μόνο στα limited 300 δίχρωμα)

Το «αν είναι δυνατόν!», όμως, δεν πάει εκεί. Πάει στο γεγονός ότι το δικό μου πικάπ έχει κάποιο σύστημα ασφαλείας που δεν επιτρέπει στη βελόνα να φτάσει μέχρι εκεί.

#-o

Άλλο ένα θρεντ με μπολικη δόση του “ζήλεια ψώρα”. Τέσπα ξεκινάω με δικά μου όμορφα βινύλια:

[B]Dark Angel - Darkness Descends πρώτη έκδοση[/B]

[SPOILER]

[/SPOILER]

[B]Iron Maiden - Purgatory/Maiden Japan 2LP[/B] (πρόσφατο απόκτημα)

[SPOILER] (δε βρήκα φωτό μόνο το αντίστοιχο εξώφυλλο συγνώμμη)[/SPOILER]

Τα 7ιντσα μου:

[B]Zemial - I Am The Dark[/B]

[SPOILER][/SPOILER]

[B]Rotting Christ - Dawn Of The Iconoclast picture disc[/B]

[SPOILER]
[/SPOILER]

[B]Released Anger - Virus[/B]

[SPOILER][/SPOILER]

Αυτό εδώ γιατί εγώ το “έκοψα”. Είναι το “παιδί” μου. Με ό,τι λάθη και παραλείψεις λόγω απειρίας.

http://www.myspace.com/deathssgreekfans/photos/5199192

Πάντως είναι ωραία εμπειρία η όλη φάση από το Α ως το Ω.

Μυθοι & πραγματικοτητες.

  1. χρειαζεσαι ακριβο στερεοφονικο για να ακουσεις τις διαφορες μεταξυ βινυλιου και cd

[SPOILER]ΜΥΘΟΣ!! τι θελεις να πεις δηλαδη?! πως σε ενα φτηνο στερεοφωνικο θα ακουσεις το σι ντι σκατα και το βινυλιο σκατα και σε ενα ακριβο θα ακουσεις το σι ντι σκατα και το βινυλιο τελεια!!! για σκεψου λιγο καλυτερα![/SPOILER]
2) Τα picture disc εχουν παντα χειροτερη ποιοτητα ηχου απο τα μαυρα.

[SPOILER]ΜΥΘΟΣ[/SPOILER]
3)Τα βινυλια 180 γρ. εχουν στανταρ καλυτερο ηχο απο τα αλλα.

[SPOILER]ΜΥΘΟΣ[/SPOILER]
Το βινυλιο εχει πιο ζεστο ηχο απο το cd.

[SPOILER]ΜΥΘΟΣ!!! λοιπον θα στο πω μια φορα,ζεστο ειναι το ματι της κουζινας,το βραστο νερο, ο καιρος τον Αυγουστο,η πιτσα που μολις βγηκε απο τον φουρνο κτλ…! αν θες να ξαναδοκιμασεις να μου περγραψεις πως ειναι ο ηχος δοκιμασε πιο μουσικους ορους!![/SPOILER]
4)Το βινυλιο εχει διαφορετικο ηχο απο το cd.

[SPOILER]ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Τωρα κατι παει να γινει.βρες τις διαφορες αλλα με μουσικους ορους παντα, μην μου αρχισεις τα ζεστα,γλυκα κτλ!![/SPOILER]
5)Ολα τα βινυλια ειναι ηχητικα ανωτερα απο τα cd.

[SPOILER]ΜΥΘΟΣ!! Κυκλοφορουν κατι απιστευτα πατσαβουρια στην πιατσα![/SPOILER]

περισσοτεροι μυθοι και πραγματικοτητες αργοτερα…!

συμφωνούμε πάντως ότι τα πίκτσουρ ντισκς είναι μια μαλακία και μισή?

Με το 5 συμφωνώ και 'γω, όχι από προσωπική εμπειρία αλλά από σχόλια άλλων που ασχολούνται.

Για το 2, σχετικά με τα picture discs ίσως να μην έχουν χειρότερη ποιότητα αλλά έχω διαβάσει οτι “χαλάνε” πιο εύκολα. Δεν ξέρω άμα ισχύει.

Συμφωνούμε.

ξερω γω??! συμφωνουμε??!!:lol::lol::stuck_out_tongue:

περα απο την πλακα και πολυ συγκεκριμενες εξαιρεσεις… ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ! εμφανισιακα μιλωντας παντα και μονο.