Βινυλιολογία ? τα πιο όμορφα αντικείμενα!

για πες τι πιστευεις λοιπον…:slight_smile:

Βασικά κοιτα…στο πίσω μέρος δεν έχει ούτε το § ούτε το ©…
έχει μόνο τον αριθμό 14C 064-05249[SPOILER][/SPOILER]

Πάνω στην ετικέτα όμως έχει αυτόν το αριθμό 2J 064-05249[SPOILER][/SPOILER]

Αλλά πάνω στο δίσκο έχει χαραγμένο αυτό SHVL 804[SPOILER]
[/SPOILER]

Μπήκα εγώ σε ένα [U]σάιτ[/U]

που γράφει τα εξής

[SPOILER] Grecia
EMI-Harvest Records [B] SHVL 804 [/B] (1st issue, laminated, yellow-green labels, sticker attached on frontcover, SHVL 804 on labels)
EMI-Harvest Records SHVL 804 (2nd issue, laminated, yellow-green labels, sticker printed on frontcover, SHVL 804 on labels)
EMI-Harvest Records SHVL 804 (2nd issue, laminated, yellow-green labels, without sticker, SHVL 804 on labels)
EMI-Harvest Records [B]2J 064-05249 [/B] (3rd issue, yellow-green labels, 2J 064-05249 on back)
EMI-Harvest Records [B] 14C 064-05249 [/B] (4th issue, yellow-green labels, 14C 064-05249 on back)
EMI-Harvest Records SHVL 804 (5th issue, yellow-green labels, english text on edge, SHVL 804 on labels)[/SPOILER]

wtf :? :? :? :? :?

Κοίτα.Εγώ πιστεύω ότι τα βινύλια είναι κλάσης ανώτερα από τα cd.Και το ότι το στερεοφωνικό που τα παίζεις,όπως και η βελόνα,έχουν σημαντικό ρόλο.Δεν ξέρω αν παίζεις βινύλια και τι είδους.Εγώ που κατά κύριο λόγο παίζω “παλιά μουσική” καταλαβαίνω τεράστια διαφορά.Τώρα αν μου πεις για Slayer π.χ. όχι δεν θα προτιμήσω βινύλιο,και το cd το ίδιο είναι για μένα.
Αλλά όταν μιλάμε για συγκροτήματα που έχουν πολύ προσεγμένο ήχο,όπως Pink Floyd,το βινύλιο είναι ότι πρέπει.Για παράδειγμα μπορείς να ακούσεις τα χαρακτηριστικά πρίμα στην κιθάρα του Γκίλμορ στο σόλο του Time,αλλά και να τα νιώσεις,πράγμα που στο cd είναι πολύ δύσκολο.
Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι πολύ σπουδαίοι μουσικοί είναι υπέρμαχοι των δίσκων.Ακόμα και ο παραγωγός των Beatles έχει πει ότι η μουσική των Σκαθαριών χάνει πολύ μέσα από cd εξαιτίας των τελείως υποβαθμισμένων ολότελα ψηφιακών ηχογραφήσεων πλέον.
Τώρα το άλλο που λες ότι σε ενοχλούν χαρακτηρισμοί όπως “ζεστός ήχος” κτλ για μένα υφίστανται αλλά όπως προείπα όταν δεν μιλάμε για πολύ σκληρή μουσική.
Τέλος πάντων πρέπει να ακούσεις για να καταλάβεις τι εννοώ!
Εδώ σκέψου ότι διαθέτω δύο εκδόσεις του Dark Side Of The Moon,μία επανακυκλοφορία και την αυθεντική,και είναι σαν να ακούς άλλον δίσκο που λέει ο λόγος!Και τα δύο βινύλια όμως έτσι;

δεν το πιστευεις!! αν το πιστευες θα ελεγες και το ιδιο για τα βινυλια των slayer! για συχνοτητες μιλαμε, το μεσο αναπαραγωγης θα σου παιξει οτι συχνοτητες εχει ηχογραφησει ο εκαστοτε κιθαριστας συμφωνα με τις δυνατοτητες αναπαραγωγης συχνοτητων που εχει.
η βελονα παιζει οντως σημαντικοτατο ρολο!! μια βελονα η οποια αναπαραγει λιγοτερες συχνοτητες απο ενα cd δεν θα σου παιξει το dark side of the moon καλυτερα απο το cd!!

παιζω! καθε ειδους! αλλιως δεν θα καναμε κουβεντα :slight_smile:

σου απαντησα πιο πανω πιστευω :slight_smile: αλλα αν…( επειδη τουλαχιστον στο seasons in the abyss η διαφορα μεταξυ βινυλιου και cd ειναι τρελα υπερ του βινυλιου, τουλαχιστον στις εκδοσεις που εχω εγω,)…εχεις τροπο και θελεις! κανε την συγκριση μονος σου :slight_smile:

ναι! δεν ειπα ποτε οτι το συγκεκριμενο cd ειναι καλυτερο απο το βινυλιο!

και γω ειμαι υπερμαχος του βινυλιου, αρκει να γινεται σωστη δουλεια στην διαδικασια της κοπης γιατι αλλιως δεν θα βγει καλυτερο σωνει και καλα απο το cd!

για να συνενοηθουμε λοιπον σου λεω πως αυτο που ονομαζεις μαλλον “ζεστο η κρυο” ηχο υπαρχει σε ολες τις μουσικες! μια ακουστικη μπαλαντα ξερω γω μπορει να ακουστει πολυ ψυχρη απο εναν κουφαλογο παραγωγο :wink:
δεν ειναι μουσικος ορος ομως και μεταφερει πολλες φορες λαθος εντυπωσεις οδηγωντας σε λανθασμενα συμπερασματα.

εγω διαθετω 4. 2 βινυλια και 2 cd και μεταξυ τους εχουν της παναγιας τα ματια απο ηχητικες διαφορες :lol: και αμα αλλαζεις και βελονες μεταξυ των βινυλιων γινεται το ελα να δεις :lol::lol:

Πιστεύω ότι γενικά το βινύλιο έχει μεγαλύτερες δυνατότητες.Και επιμένω να λέω ότι υπάρχει διαφορά στον ήχο ανάμεσα στους δίσκους.Όπως και να το κάνουμε άλλα πράγματα έχει ηχογραφήσει ο Αράγια στο Seasons In The Abyss και άλλα ο Λένον στο Revolver.Άλλα ο Χετφιλντ στο Kill 'Em All και άλλα ο Γκίλμορ στο Wish You Were Here.
Εν τέλει,δεν ξέρω αν διαφωνούμε ουσιαστικά,απλά πιστεύω ότι το βινύλιο πάντα θα είναι μπροστά από θέμα ήχου.Και αυτό γίνεται εύκολα αντιληπτό όταν ακούς Pink Floyd παρά Slayer π.χ.
Απλό είναι.Βάζεις το σούπερ-ντούπερ ρεμαστερντ cd στο σύστημα,βάζεις μετά και το βινύλιο που είναι πρώτη κόπια,άρα γύρω στα 40 χρονών,και καταλαβαίνεις που ακούς και που όχι…

μα φυσικα και το βινυλιο εχει πιο πολλες δυνατοτητες απο cd! αυτο ειναι δεδομενο! αυτο που δεν ειναι δεδομενο ειναι οτι στανταρ θα ειναι γαματη κοπια και καλυτερη απο οποιοδηποτε cd.στις μερες μας τουλαχιστον.

ενοειτε πως 1st press 70s κυκλοφορια σε βινυλιο πηδαει στεγνα οποιοδηποτε remastered cd.απο οσα εχω ακουσει τουλαχιστον…

και για πιο λογο δεν μπορεις να το κανεις αυτο με τους slayer πχ??!! ενταξει δεν ειναι 40, ειναι λιγο λιγοτερα αλλα γινεται και με τους slayer!
και που να δεις τι γινεται με την πρωτη κοπια του kill em all!:slight_smile:

Ωραία, μόλις έμαθα ότι το’χω 1st press. 8)8)

Τι γίνεται? Εμένα μια χαρά μου ακούγεται. 8)8)8)

επί του θέματος …

σε λίγο θα μπει ο προσατάνικ κ θα μας κάνει χώμα . χεχε

ειδικά αφιερωμένο στον άλεξ …

Μπαμπ. Δεν έχω ποστάρει ποτέ τίποτα από αυτά για τα οποία είμαι περήφανος που έχω, οπότε για πρώτη και τελευταία φορά ας βάλω κάτι. Πρόσφατα απέκτησα μια από τις κορωνίδες της μικρής συλλογής μου. Ο δίσκος στο ebay και στις άλλες ιστοσελίδες δημοπρασιών χτυπάει υπέρογκα ποσά, οπότε αυτά που έδωσα για να τον αφαιρέσω από το ράφι αθηναϊκού δισκάδικου οπού μαράζωνε για καναδυό χρόνια, μου φάνηκαν εντάξει.

[I]Neurosis - The word as law[/I], 1η έκδοση, Lookout records, 1990

Ζήλια ατελείωτη!

Eγώ έχω τα παλιά βινύλια του πατέρα μου (Black Sabbath, Pink Floyd κα.), αλλά παρότι το πικ-απ λειτουργεί κανονικότατα, δεν το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, καθότι είμαι ολίγον τι ατσούμπαλη και φοβάμαι μην καταστρέψω τίποτα- κι όχι τίποτα άλλο, ο πατέρας μου είναι υπερπροστατευτικός απέναντί τους, τα ‘χει τοποθετημένα σε ένα ράφι στο γραφείο του προσεκτικά-προσεκτικά… Ακούμε όμως μαζί μερικές φορές και η μάνα μου τότε γκρινιάζει πως ξεσηκώνουμε το σπίτι :stuck_out_tongue: Άλλη αίσθηση με το βινύλιο! (Είναι κι ο ίδιος ο πατέρας μου απ’ την άλλη βέβαια, που έχει πλάκα να τον χαζεύεις κάτι τέτοιες στιγμές, όπως κοπανιέται και στέκεται περήφανος επαναλαμβάνοντας την ατάκα-καραμέλα: “Αυτό είναι της εποχής μου! Κι αυτό είναι της εποχής μου! Άλλα χρόνια τότε…”)

Πάντως το βινύλιο που με εντυπωσίασε στην κατά τ’ άλλα όχι και πολύ μεγάλη διασωζόμενη συλλογή του είναι αυτό:

(Edgar Alan Poe - The Raven, Αlan Parsons Project)

ΥΓ: H φωτογραφία είναι από το διαδίκτυο, γιατί ποιοοος κάθεται να τραβάει τώρα κανονικές… :b
Το δικό μας εξώφυλλο είναι κάπως διαφορετικό.

Έπρεπε να ποστάρω ένα ακόμα εδώ. Deviser - Unspeakable Cults η επανέκδοση της Floga Records! Πανέμορφο :smiley: :

8O8O
αυτό είναι ΠΑΝΈΜΟΡΦΟ!! Αυτή η λεπτομέρεια γύρω από το βινύλιο είναι απίστευτη!!!

εγώ τα περισσότερα που ειχω είναι απλά… Μαύρα!! τώρα τελευταία με έχει πιάσει κ μένα η μούρλα και παίρνω. Έχω τα παρακάτω.

Και τέλος αυτό εδώ αλλά με μαύρα βινυλιακια και μόνο το βιβλίο.

ωραίο πράγμα το βινύλιο αλλά ειδικά οι σπέσιαλ εκδόσεις, πολύ ακριβές!!

Ποσο πηγε το μαλλι για το Atlantean Kodex ?

Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι… Το είχα πάρει από το up the hammers τη χρόνια που είχαν έρθει, οπότε λογικά δεν θα το πήρα πάνω από 15-20?.

Σαν σχεδόν άσχετος με τα βινύλια (μόνο να τα ανοίγω και να τα βάζω να παίζουν ξέρω :crazy_face:), μάλλον την έπαθα με ένα.

Είχα αγοράσει πριν ένα 6μηνο από ένα μαγαζί που πουλάει μόνο μεταχειρισμένα βινύλια, το …and justice for all (διπλό βινύλιο) και χθες αποφάσισα να το ακούσω. Το αποτέλεσμα ήταν τραγικό, ο ήχος ήταν σαν να άκουγα ένα χαλασμένο παλιό τρανζίστορ (και όχι δεν είναι λόγω έλλειψης μπάσου :crazy_face:, μιλάμε για πολύ κακό ήχο).

Λογικά θα αγόρασα κάτι όχι επίσημο. Το θέμα είναι από εδώ και πέρα πως μπορώ να το αποφύγω αυτό στο μέλλον, όταν δεν θα έχω την δυνατότητα να το ακούσω πριν το αγοράσω; (Είπαμε άσχετος).

Εντίτ: δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά θα ανεβάσω μια φωτό με την έκδοση:

Λογικά πήρες κάτι πολύ μεταχειρισμένο. Απόφευγέ τα…

3 Likes

Χαζή ερώτηση, αλλά επειδή μιλάς για τραγικό ήχο και τρανζίστορ κλπ., έλεγξες μετά κανένα άλλο βινύλιο μήπως σου χάλασε κανένας ενισχυτής; Γιατί μεταχειρισμένα έχω κάμποσα και ποτέ δεν έχω πέσει πάνω σε κάτι που να μην ακούγεται.

Όχι, ευτυχώς δεν είναι πρόβλημα του μηχανήματος…το suffer από bad religion ήταν το επόμενο που έβαλα (αγορά από το ίδιο μαγαζί) και ο ήχος ήταν αυτός που πρέπει.

Μάλλον είναι αυτό που λέει ο παντελής, αν και το βινύλιο δεν έχει εμφανείς σημάδια κακό μεταχείρισης ή παλαιότητας.

Αν έχει περάσει από καμιά βελόνα της πλάκας, μπορεί να έχει γίνει έτσι όπως λες. Από στατικό ηλεκτρισμό το “καθάρισες”;

1 Like