Ροδον

Γκρεμιζεται το Ροδον φιλοι μου… 8O
Δεν ειναι βρομα…Ειναι αληθεια.
Το κτιριο ειναι νοικιασμενο πανω απο 20 χρονια και ειναι ιδιοκτισια της Sanyo 8O
Το ξαναπερνει πισω λοιπον για να κανει γραφεια :evil:
Το καλο ειναι οτι δεν κλεινει εντελος αλλα θα μεταφερθει καπου στον Βοτανικο…παλι καλα γιατι Gagarin δεν γουσταρω καθολου…

as elpisoume oti to kainourgio ktirio tha einai kai kalytero!

Δε ξέρω γιατί αλλά χάρηκα μόλις είδα το Βοτανικός να φιγουράρει ως μέρος :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: Επιτέλους! Θα τελειώνει αργά η σχολή και μετά συναυλία δίπλα!!! :twisted: :twisted: :twisted:

Αν όμως μιλάμε για τα κτίρια γύρω από Ιερά Οδό να σημειώσω ότι κάτι χώροι σαν την πρώην Μποέμισα(ή όπως γράφεται τελοσπάντων)είναι μεν ελεύθεροι αλλά οχι και ότι καλύτερο…Ξέρει κανείς που μπορεί πάνω κάτω να πάει? :?

Μιλαμε ομως για ιστορικο χωρο…
Doomed ξερεις αν θα το γκρεμισουν αμεσως ή αν θα περιμενουν το τελος της χειμερινης σεζον???/

ftou re mamwto k akoma den exw paei… :PPPPPPPPPPPPP

Δεν ξερω κατι stadar αλλα μεχρι την ανοιξη θα ειναι παρελθων…Λογικα θα περιμενουν να τελειωσουν τα πραγραματισμενα live…

Έπειτα από 18 χρόνια λειτουργίας και έχοντας φιλοξενήσει ορισμένα από τα μεγαλύτερα ονόματα στην ιστορία της ροκ μουσικής -και όχι μόνον- το Ρόδον Κλαμπ, στην οδό Μάρνη 24, κλείνει τις πύλες του.

Σύμφωνα με δημοσίευμα του Βήματος, η εταιρεία «Ανωση», που το διευθύνει, ανακοίνωσε τη Δευτέρα ότι θα κλείσει λόγω «ιδιοχρησίας της ιδιοκτήτριας του κτιρίου εταιρείας».

Ανακοινώθηκε, επίσης, ότι το Ρόδον θα κλείσει με ένα μεγάλο πάρτι-έκπληξη, ενώ οι έρευνες για νέο χώρο συναυλιών έχουν ήδη αρχίσει.

Το Ρόδον Κλαμπ, ένας πρώην κινηματογράφος που είχε μετατραπεί σε αποθήκη, πρωτολειτούργησε τον Oκτώβριο του 1987, ως ο πρώτος επαγγελματικός κλειστός συναυλιακός χώρος.

Το πρώτο συγκρότημα που υποδέχθηκε στη σκηνή του, αν και υπό κατασκευήν, ήταν οι ανεξάρτητοι Αυστραλοί Triffids. Από τότε --και μέχρι την άνοιξη του 1991- υπολογίζεται ότι στο Ρόδον Κλαμπ εμφανίστηκαν περί τα 250 συγκροτήματα, ένας αριθμός που βεβαίως πολλαπλασιάστηκε τα επόμενα χρόνια.

Από το 1987 μέχρι σήμερα η σκηνή του φιλοξένησε μερικά από τα σημαντικότερα ονόματα στην ιστορία της ροκ μουσικής, και όχι μόνον: Ο Νικ Κέιβ, ο Ιγκι Ποπ, οι Pixies, οι Residence, οι Ramones, οι Stranglers, οι Siouxsie and the Banshees, οι Inspiral Carpets, οι Mano Negra, η Π.Τζ.Χάρβεϊ, η Μάριαν Φέιθφουλ, οι Divine Comedy, ο Τζον Λούρι και προσφάτως το συγκρότημα της χρονιάς, οι Franz Ferdinand είναι ορισμένοι από τους καλλιτέχνες που εμφανίστηκαν στο Ρόδον Κλαμπ.

Οι τελευταίες συναυλίες στο χώρο, όπως των Sepultura και των Morcheeba, θα πραγματοποιηθούν ώς τα τέλη Ιουνίου.

news.in.gr

κρίμα ρε γαμώτο, παρά τα αρνητικά του ( εξαερισμός κτλ) το ρόδον είχε μια ατμόσφαιρα που δεν την έχει το gagarin.Μακάρι ο καινούργιος χώρος να είναι καλύτερος 8) 8) 8) 8)

Snif.Ton goystara ayto to horo.Ligo piksimo itan alla prepei na yparhei gian na katalaveis ligo live.Elpizo to kainoyrio na ehei ligo kalitero iho kai eksaerismo.

Η πρώτη μου συναυλία ήταν στο Ρόδον όταν ήμουνα πιτσιρίκα!
Ωραία χρόνια θυμάμαι…!
(Τώρα που γέρασα, ελπίζω να φτιάξουν έναν καινούργιο χώρο όπου θα μπορούν να έχουν πρόσβαση τα άτομα μεγάλης ηλικίας με ειδικές ανάγκες) :lol: :lol: :lol:

Δυστυχώς εγώ πηγα μονο μία φορα και αυτη ήταν το Μαιο…
Απιστευτο μερος… Κατα ενα περιεργο τροπο ενιωθες την παρουσια
προσωπικοτήτων εκει μεσα. Απεπνεε κατι αυτος ο χωρος.
Καμία σχεση με το Club 22 που τωρα εχουν μεταφερθει οι συναυλιες του.

Δεν εχω παει ποτε… :cry:

Ρόδον vs Gagarin σημειώσατε 1 …(Καλύτερες στιγμές που έχω παρεβρεθεί εκεί ηταν Paradise Lost το 96 και Theater στην διπλή συναυλία το 2002)

Υ.Γ Και Death το 98…

Kριμα μωρε:( …ηταν καταπληκτικος χωρος…
Αnyway…αφου δεω κλεινει τελειως παλι καλα…

Κριμα. Αλλα και τι να κανεις βεβαια?

Ο καλυτερος χωρος εβερ. Με τον καλυτερο ηχο που εχω ακουσει σε ελληνικη συναυλια…

Είχε πολλές δυσλειτουργίες το Ρόδον, ποτέ δε με κέρδισε.

Οπως?

Έχω πάει μόλις μία φορά στο Ρόδον και αυτή πολύ παλιά (Τρύπες τον Δεκέμβριο του 1999). Δεν μπορώ να πω ότι είμαι τόσο δεμένος με αυτόν τον χώρο αλλά σίγουρα είναι ένα μέρος ιστορικό. Κρίμα. Όπου και να μεταφερθεί πάντως δεν νομίζω πως θα έχει καμία σχέση με το original Ρόδον. Απλά θα έχει το όνομα.

Βασικά πράματα, απλά.
Άσε που ο ήχος πολλές φορές ήταν για τον πέο εντελώς ή πιο δυνατά απ’ ότι έπρεπε.
Οπτικό πεδίο σκατά από πάνω.
Τουαλέτες χάλια.
Χώροι κακοί.

1988 - SODOM
1989 - KREATOR
1990 - RUNNING WILD/RAGE, DESTRUCTION, KING DIAMOND …
Τι να πρωτοθυμηθώ …