Είναι ο άνθρωπος άλλο ένα ζώο της φύσης?

Για μενα ο ανθρωπος εχει μια “ανθρωπινη” προσεγγιση στο θεμα αυτο,η σκοπια του ειναι καθαρα ανθρωποκεντρικη και τα συμπερασματα του βασιζονται στην μεχρι τωρα “επιστημονικη” του γνωση καθως και στις ανθρωποκεντρικες του προβολες περι ζωης,περιβαλλοντος,θεου,συμπαντος,προορισμου του και λοιπων ανεξερευνητων αποριων του.Για αυτον τον λογο και μονο θεωρω την απολυτοτητα πανω σε καθε τετοιο θεμα γνωρισμα αγνοιας και αλλαζονειας , ενω την αμφισβητηση καθως και την επιφυλλαξη δρομους προς την γνωση καθως και αρετες νοημονος οντος.

Ένα άγριο δελφίνι διδάσκει άλλα μέλη της ομάδας του να περπατάνε με τις ουρές τους, συμπεριφορά που τη συναντάμε μόνο σε αιχμάλωτα δελφίνια που τα εκπαιδεύουν.

Αυτή η ομάδα ζει κατά μήκος της νότιας αυστραλιανής ακτής, κοντά στην Αδελαΐδα.

Ένα από αυτά πριν από είκοσι χρόνια, παρέμεινε για κάποιο χρονικό διάστημα σε ένα δελφινάριο λόγω ασθένειας κι έτσι μπορεί να έμαθε αυτό το τρικ εκεί.

Οι επιστήμονες που μελετούν την ομάδα λένε ότι αυτή η εκπαίδευση, το να περπατάνε δηλαδή με την ουρά, δε το έχουν δει ποτέ ξανά και πιθανολογούν ότι αυτή η συμπεριφορά μπορεί να προκύψει ως μια μορφή κουλτούρας μέσα στην ομάδα.

http://www.news247.gr/a/68!58103

Δεν ειναι μονο ο ανθρωπος εφευρετικος.

Μανιακός με καραμπίνα στην 113 Π.Μ.

Σκηνές φρίκης αντίκρισαν αξιωματικοί και φαντάροι στην 113 Πτέρυγα Μάχης στη Θεσσαλονίκη, όταν υπαξιωματικός της Πολεμικής Αεροπορίας άρχισε να πυροβολεί με καραμπίνα τα σκυλιά του στρατοπέδου.

Τα δύστυχα ζώα άρχισαν να τρέχουν για να σωθούν, όμως ο υπαξιωματικός τα καταδίωκε και τα πυροβολούσε όπου τα έβρισκε, ακόμη και δίπλα σε μαχητικά αεροπλάνα, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=63240&cid=4

Kαλα ε εχει λαλησει ο κοσμος,δεν την παλευουν…

Ζωο ειναι και ο ανθρωπος. (καραζωαρα δηλαδη αλλα τελος παντων).
Μundus λες οτι δεν ειμαστε ζωα αλλα νοημονα ατομα. Το παιχνιδι δηλαδη παιζεται στη νοημοσυνη?
Με αυτη τη λογικη, και ενα δελφινι (αν μπορουσε να μιλησει) θα υποστηριζε οτι η καμπια ειναι ζωο, και το δελφινι δεν ειναι, μιας και ειναι μακραν πιο εξυπνο. Κι ομως, εμεις κατατασσουμε το δελφινι στα ζωα. Αν ερχοταν μια μορφη πολυ ανωτερη νοητικα, στα ζωα θα μας κατετασσε… απλα θα ειμασταν λιγο πιο εξυπνα απο αλλα ζωα.

Τωρα για τα συναισθηματα που ανεφερες… Στο ζωικο βασιλειο υπαρχει και το ενστικτο, και τα αισθηματα. Ειναι αληθεια πως καποια ζωα δειχνουν μια ελληψη συναισθηματων και λειτουργουν βασει ενστικτου. Παραδειγμα, η μαυρη χειρα που μετα το ζευγαρωμα σκοτωνει και τρωει το αρσενικο μιας και της ειναι αχρηστο.
Υπαρχουν ομως και περιπτωσεις συναισθηματων. Αν σκοτωσεις το αφεντικο ενος σκυλου, ο σκυλος θα κλαψει. Οταν ο παππους μου πεθανε, ο σκυλος του επαθε καταθλιψη και αναγκαστικαν να του κανουν ευθανασια.
Οταν σκοτωσεις το μικρο μια Γκριζλι, ετσι και σε πετυχει δε θα μεινουν και πολλα να μαζεψουμε απο το κουφαρι σου.

Ακομα και οσον αφορα τον λογο, αυτος υπαρχει σε διαφορα ζωα και μαλιστα σε μορφες πιο εξελιγμενες απ’οτι πιστευαμε. Οι μονες βασικες διαφορες μας απο αλλα ζωα, ειναι οι αντιχειρες και η ανωτερη νοημοσυνη που εχουμε αλλα και αυτο ειναι θεμα συγκρισης.

Υ.Γ: Αυτο που ειπες οτι ο αντρας μπορει να αντεξει περισσοτερα σωματικα, αν αναφεροσουν στον πονο, εισαι λαθος. Οι γυναικες βιολογικα εχουν μεγαλυτερη αντοχη στον πονο. Γενικα οπως και να το δεις, βιολογικα ειτε μας αρεσει ειτε οχι, ειναι ανωτερες

Δηλώνω ευχάριστα ότι νιώθω όσο ζώο θα ένιωθε -φαντάζομαι- ένας λύκος ή ένας χιμπαντζής ξέρω γω. Αυτό διότι και εμείς όπως και τα ζώα στην ζωή μας τα δίνουμε όλα για να παρέχουμε στους εαυτούς μας το καλύτερο δυνατό. Έτσι και τα ζώα. It’s all about survival, baby.

Είμαι ο πιο μισάνθρωπος άνθρωπος που ξέρω. Οπότε θεωρώ ότι το να μας πεις ζώα μας κολακεύει.

Ρε την παλευει ο κοσμος??? Φοβερα πραγματα…:stuck_out_tongue:

Έβαζε τις αγελάδες να του κάνουν στοματικό έρωτα

Ένας δικαστής από το New Jersey απέρριψε τελικά τις κατηγορίες που είχαν απαγγελθεί στον αστυνομικό Robert Melia γιά σκληρότητα απέναντι στα ζώα. Ο Melia είχε συλληφθεί, επειδή ανάγκασε πολύ νεαρές αγελάδες να του προσφέρουν σεξουαλική ευχαρίστηση με στοματική…
συνουσία. ??Η πράξη αυτή είναι αηδιαστική??, δήλωσε ο δικαστής, ??αλλά, νομικά, δεν έχουμε τρόπο να ξέρουμε αν το ζώο ταλαιπωρήθηκε. Και εδώ πρόκειται γιά ένα νομικό θέμα. Ούτε θέμα ηθικής, ούτε θέμα υγιεινής??. Ο Melia, ωστόσο, δεν θα αποφύγει τη φυλακή, αφού, μαζί με τη σύντροφό του, Heather Lewis, είχαν κακοποιήσει 3 κοριτσάκια τα πέντε τελευταία χρόνια! Οι αρχές, που ερευνούσαν το περιεχόμενο του κομπιούτερ του γιά την υπόθεση των νεαρών αγελάδων, ανακάλυψαν videos με τον Melia να αναγκάζει κοριτσάκι σε σεξουαλικές πράξεις.

http://troktiko.blogspot.com/2009/09/blog-post_9014.html

#-o#-o:lol:

αυτο με τις αγελαδες μπορει να ειναι για γελια, αυτο με τα κοριτσακια ειναι τρομερο ομως.

αυτοι θελουν ευνουχισμο, το λιγοτερο (και οχι χημικο), να κανουν την αναγκη τους με σωληνακια

Τί μας έκαναν τα ζώα;

Και εγώ τα ίδια πιστεύω. Και ναι, είμαι και μισάνθρωπος και μισογύνης άνθρωπος (δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό, αλλά είμαι) και γενικώς όλα τα “μισό”… Τα ζώα, ωστόσο, μου αρέσουν.