Η Ζωή Χωρίς (το ίντερνετ)

“If the internet did not exist,
it would be neccessary for modern man to invent it…”

:wink:

Το internet είναι το μέσο με το οποίο θα βρείς πράγματα που ψάχνεις. Αν ας πούμε θές να ψάξεις ένα θέμα εις βάθος και πάλι δε θα βρείς ότι θές με τη μία, απλά αντί να τρέχεις σε βιβλιοθήκες θα μπορείς πιο εύκολα να βρείς αυτό που ψάχνεις, έρευνα όμως θα κάνεις και πάλι.

Όσο για την αποξένωση, δε θα συμφωνήσω, ίσως επειδή δε πιστεύω ότι παλιότερα ήταν δα τόσο κοντινότερα οι άνθρωποι όσο νομίζουμε ή οι σημερινοί άνθρωποι τόσο αποξενομένοι ο ένας απο τον άλλο. Ακόμη και έτσι να ήταν πάντως, δε νομίζω ότι μπορείς να κατηγορήσεις το μέσο (οπότε και να το βγάλεις απο τη ζωή σου) όσο τον ίδιο το χρήστη του.

Για να μην αναφέρουμε και το πόσο έχει βοηθήσει στην ενημέρωση (όσο το δυνατόν σφαιρικότερη) των ανθρώπων ανά το κόσμο. Γενικά η άποψη μου είναι ότι το συγκεκριμένο μέσο είναι ένα απο αυτά τα πράγματα που πρέπει να το υπερασπιστούμε όσο το δυνατόν περισσότερο μπορούμε, οπότε σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα να το δώ να εκλείπει απο τη ζωή μας. Απλά πρέπει να μπεί ένα μέτρο στη χρήση του, αλλά αυτό δε μπορεί να είναι απόλυτο γιατί για τον καθένα μας διαφέρει αυτό το μέτρο.

Όσο για εμένα, θα μου έλειπε αρκετά, απλά όχι σε βαθμό αρρώστιας. Άλλωστε είναι έτσι τα πράγματα που και τώρα δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο βαθμό και με το τρόπο που θα ήθελα, οπότε μικρότερο το κακό…

Πάνω απ’ όλα Ενημέρωση & Ψυχαγωγία on demand. Βλέπεις, διαβάζεις, ακούς αυτό που θέλεις όταν το θέλεις, αν το θέλεις. Από 'κει και πέρα Τραπεζικές συναλλαγές και Αγορές που συμβάλουν στην εξοικονόμηση χρόνου.

Αυτά είναι τα σημαντικότερα κατά τη γνώμη μου αλλά στην αντίπερα όχθη υπάρχουν τα:

Φακέλωμα πέρα από κάθε φαντασία.

Αποξένωση που μπορεί να οδηγήσει σε Κατάθλιψη. Μη νομίζετε ότι υπερβάλω, σε λίγα χρόνια θα εμφανιστούν ψυχολόγοι που θα ασχολούνται αποκλειστικά με αυτό το θέμα.

Αν η χρήση του γίνεται με μέτρο δε θα υπάρξει κανένα πρόβλημα αλλά από τη στιγμή που δεν υπάρχει

1) τρόπος ελέγχου αφού το internet βρίσκεται ακόμα σε νηπιακή ηλικία
2) γενικότερη σχετική παιδεία αφού καμία κοινωνία δεν ήταν προετοιμασμένη για να το υποδεχτεί,

θα “απολαύσουμε” τις συνέπειές του σε λίγα χρόνια.

είναι συνέπεια αλλα η σύγχρονη εποχη δεν ειναι το αίτιο για να αποξενωθεί.
ναι,η νεα γενιά,στην οποία συγκαταλέγομαι και εγω,γνωρίζει τον νεο σύγχρονο τρόπο διασκέδασης πιο νωρις σε σχέση με τις προηγούμενες γενιές αλλα δεν σημαίνει πως πρέπει να καταργήσει τον φυσικό!αν συμβαίνει τότε αυτο που πρέπει να αναλογιστούμε(κυρίως οι μεγαλύτερες γενιές)ειναι οτι δεν εμαθε να κρινει και να επιλέγει σωστά,(σύμφωνα με τα παλια πρότυπα)

Ειναι σαν να λεμε

“Πως θα ηταν η ζωη αν υπηρχαν ακομη δεινοσαυροι”

Ατοπο:!:

Θ’ αυτοκτονούσα! Διακοπές όταν πηγαίνω, φροντίζω να έχω ότι θέλω από μουσική και βιβλία πχ γιατί ξέρω ότι για 10 μέρες τουλάχιστον θα βρίσκομαι μακριά από pc μου και το internet :frowning:

Ακριβώς!
Πριν καιρό μου το κόψανε για 10 μέρες…τις πρώτες 5-6 τα έπαιξα και δεν άνοιγα καν τον υπολογιστή, γιατί μου ήταν άχρηστος. Αλλά μετά άρχισα να διαβάζω βιβλία/να βλέπω τηλεόραση και πέρναγε η ώρα.
Πάντως συμφωνώ με τον angmar στο ότι είναι απαραίτητο για την επικοινωνία με κάποια άτομα…

Αν δεν υπήρχε internet γενικότερα θα ήταν λίγο ζόρικα αλλά θα προσαρμοζόμουν, θα επέστρεφα στο πως ήταν η ζωή μου μέχρι τα 23 μου. :wink:

Και νομίζω πως αυτή είναι και η ερώτηση του Ellanor και όχι “πως θα ήταν η ζωή σου αν δεν είχες πρόσβαση στο internet σε έναν κόσμο με internet”. Aυτό το δέυτερο δεν νομίζω πως χωράει πολλή ανάλυση, σαφώς και είσαι σε μειονεκτική θέση σε πολλά πράγματα… #-o

Στην πρώτη περίπτωση λοιπόν:
-Xαράς ευαγγέλια για τα δισκάδικα και τις δισκογραφικές.
-Το ίδιο σε μικρότερο βαθμό και για τους ταξιδιωτικούς πράκτορες.
-Και για τον ΟΠΑΠ :wink::stuck_out_tongue:
-Θα αναγκαστώ να πηγαίνω στην εφορία για να υποβαλλω τη δήλωση όπως έκαναν επί δεκαετίες οι γονείς μου… ::?[-X
-Οι μουσικοί του MySpace θα αναγκαστούν να αρχίσουν να ταχυδρομούν τα demos τους… #-o
-Τα τηλεφωνήματα σε άλλες πόλεις/χώρες θα “ξαναγίνουν” υπεραστικά…:frowning:

  • Ο βιντεοκλαμπτζής θα μπορεί και πάλι να ξέρει ποιοί νοικιάζουν τσόντες και τι “ιδιαίτερα” γούστα έχουν. :lol:

Αυτά για αρχή, έχω και δουλειά τώρα -που θα είχα αρχίσει ήδη να κάνω αν δεν χαζολόγαγα στο internet! :stuck_out_tongue:
Γράψτε και οι άλλοι τπτ.

Η ορθή κατανόηση ενός θέματος αποτελεί και ουσιαστική προυπόθεση για την καλύτερη δυνατή ανάπτυξη του. Οι περισσότεροι το πιάσατε, ωστόσο ας το επαναδιατυπώσω.

Όσο “δεδομένο” και αν θεωρούν ορισμένοι το ίντερνετ, μάλλον ξεχνάνε πως λίγα χρόνια πριν πολύ απλά δεν είχαμε. Σε αντίθεση με μέσα όπως το τηλέφωνο, ή η τηλεόραση, τα οποία υπήρχαν απο τη γέννηση μας και απλά τώρα μετεξελίσσονται (σε νεότερα μοντέλα, κινητά τηλέφωνα, κλπ), στην περίπτωση του ίντερνετ μπορούμε να μιλάμε για κάτι εντελώς καινούργιο. Καθώς και κάτι το οποίο έχει γίνει πλέον αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας πολλών απο μας, είτε μιλάμε για ψυχαγωγία ή για επικοινωνία, είτε μιλάμε για ενημέρωση, επαγγελματικούς σκοπούς, αγορές… Σχεδόν τα πάντα περνάνε μέσα απο το ίντερνετ!

Γι’ αυτό και έθεσα αυτό το θέμα. Πόσο σημαντικό το θεωρούμε πλέον για τη ζωή μας, αυτό που πριν λίγα χρόνια δε το γνωρίζαμε καν? Είναι τόσο σημαντικό, ώστε ενδεχομένως να μη μπορούσαμε να τα βγάλουμε πλέον πέρα αν κάποια στιγμή έπαυε να υπάρχει? (ενώ φυσικά το είχαμε συνηθίσει). Κάνω quote τον εαυτό μου απο την πρώτη σελίδα:

Πείτε οτι παύει να υπάρχει το ίντερνετ.

Σύμφωνοι, είναι καθαρά σενάριο επιστημονικής φαντασίας, αλλά γι’ αυτό και έβαλα αυτό το poll. Αν παύατε να είχατε ίντερνετ, θα την παλεύατε κοινώς? Πως θα φανταζόσασταν την καθημερινότητα σας? Χειρότερη, ή μήπως, καλύτερη?

Το να πείτε “άκυρο ερώτημα γιατί πολύ απλά αποκλείεται να συμβεί, άρα δεν απαντάω”, φανερώνει πως απλά έχετε έλλειψη φαντασίας. Πείτε οτι δεν έχετε ίντερνετ πια βρε παιδί μου. Και αν όχι λόγω του περιστατικού που περιέγραψα, ας πούμε απλά πως δεν έχετε για κάποιον άλλο, πιο απλό λόγο.

Με λίγα λόγια, το ερώτημα αυτό που θέτω είναι απλά αφορμή για να συζητήσουμε για τον ρόλο του ίντερνετ στη ζωή μας.

δεν ξερω για τους αλλους παντως εγω τι ιντερνετ το εχω μονο για να κατεβαζω μουσικη - ταινιες και να περναω την ωρα μου

αρα ναι, θα μπορουσα να ζησω χωρις αυτο

Βάλτε “Πρωταγωνιστές” στο Μέγκα :wink:

Απλά δείτε το επεισόδιο του South Park που χαλάει το Ιντερνετ όλου του κόσμου. Επικό :lol::lol::lol:

Νατο

και αυτο με το warcraft ειναι επικο

i dont have an account i have a real life!

Καλά ναι, αλλά το συγκεκριμένο είναι λες και έχει γραφτεί ειδικά γι’ αυτό το θρεντ. Δείτε το στο λινκ που ποσταρα, αξίζει

Ατάκα τώρα από τους τυπάδες που πάνε προς καλιφόρνια για να βρούν Ιντερνετ σε φάση αποίκων στην Αμερική και σε ασπρόμαυρο πάντα:

“-When I get to that internet i’m gonna click on about everything. Might click on a pop-up add, just for the heck of it!
-I’m gonna sit down on that internet and start e-mailing. Just keep on e-mailing till my fingers are sore to the bone.”

αχαχαχαχ i haven’t jacked off for over 2 weeks. once you jack off to japanese girls puking in each others mouths you can’t excactly go back to playboy αχαχαχαχαχ κλαιω

Ωραιο θεμα!
Αν μου εκανες αυτην την ερωτηση στα 16-17 μου, θα σου ελεγα “Χωρις Ιντερνετ; Δεν ζω χωρις αυτο!!!”
Τωρα το εχω λιγο χεσμενο.:stuck_out_tongue:
Ψηφισα την πρωτη επιλογη.Εχω να πω οτι το net ειναι ενας εθισμος.Οσο περισσοτερο μπαινεις, τοσο δυσκολοτερα ξεκοβεις απο αυτο.Ειδικα με φασεις msn, myspace, facebook και λοιπους ιστοτοπους.
Προσωπικα, εχω να μπω msn κανα χρονο, myspace και profile καπου δεν ειχα ποτε και χαιρομαι που πλεον μπαινω 2 με 3 φορες το μηνα.Θυμαμαι πως ημουν 2-3 χρονια πριν και ειλικρινα λυπαμαι για την κατασταση μου τοτε.Ημουν ολη μερα σε εναν υπολογιστη, εκλεινα 8ωρο και το μονο που εκανα ηταν να chat-αρω και να μπαινω σε forums.Φυσικα δεν υποτιμω τιποτα απο ολα αυτα, αλλα πλεον μου αρεσει το μετρο.Να μπαινω μια-δυο ωριτσες να χαλαρωνω, να ψυχαγωγουμαι οπως ειπαν και μερικοι και να ενημερωνομαι.Για μενα 1 με 2 ωρες καθε μερα ειναι αρκετο, maximum 3.
Υπαρχουν τοσα πολλα πραγματα να κανεις απο το να καθεσαι μπροστα απο μια οθονη!
Απευθυνομαι κυριως σε αυτους που κλεινουν 8ωρα και 12ωρα!
Αυτα τα ολιγα (?) !:slight_smile:

Αν δεν υπήρχε το νετ πως θα συνομιλούσαμε εδώ;

για να καταλαβουμε, πρεπει να προχωρησουμε στο ΕΙΝΑΙ του net και προσπα8ωντας να βρουμε την ριζα του,παραλληλα βρισκουμε και τον λογο εξαρτησης μας η μη απο αυτο…

τι καθομαι και λεω βραδυατικα ε?

Όχι, ωραία το πας, συνέχισε.