Η Ζωή Χωρίς (το ίντερνετ)

πως γιναμε ετσι ρε σεις?..

Μπα, ψόφιοι γέροι είμαστε εμείς. :stuck_out_tongue:

Ψήφισα θα ήταν λίγο ζόρικα γιατί καλώς ή κακώς το ίντερνετ μας διευκολύνει σε πολλά πράγματα κι έχει γίνει πλέον μέρος της καθημερινότητάς μας. Είτε θες διεύθυνση είτε σουβλατζίδικο είτε παρτιτούρα είτε έρευνα αγοράς με το ίντερνετ είναι πλέον πανεύκολο. Ωστόσο όσες φορές έχω αποφασίσει να απέχω για μεγάλο διάστημα (διακοπές κλπ) το χω κάνει με μεγάλη άνεση χωρίς να μου λείπει.

Από την άλλη για την αποξένωση νομίζω ότι δε φταίει το ίντερνετ. Πιστεύω ότι αυτοί που αποξενώνονται είναι άτομα που ούτως ή άλλως θα ήταν απομονωμένα, χωρίς παρέες κλπ και απλά μέσα από την ασφάλεια που τους παρέχει το ίντερνετ μπορεί να λένε κάποια πράγματα παραπάνω στο msn ή στο irc. Και οι υπόλοιποι εκεί που θα κάθονταν σπίτι και θα έβλεπαν τηλεόραση μπαίνουν σε ένα φόρουμ (καλή ώρα) και συμμετέχουν σε μια συζήτηση που τους ενδιαφέρει. Για παράδειγμα έχω φίλο που φοβάται να την πέσει σε κοπέλα στα 26 του. Αυτός ο άνθρωπος έχει γνωρίσει κόσμο μέσω internet κι έχουν βγει. Δε φταίει το ίντερνετ που είναι έτσι. Απλά μέσα από την ασφάλεια που του δίνει το fb έχει κάνει κάτι
που στην πραγματική ζωή δε θα το έκανε ποτέ (τώρα το κατά πόσο είναι ασφάλεια να βγαίνεις με ανθρώπους που δεν έχεις δει ποτέ σου είναι άλλο θέμα).

Δεν ξέρω ίσως τα βλέπω έτσι γιατί ποτέ δεν υπήρξα εθισμένος με το ίντερνετ, έβαλα dial up στα 22 μου (πριν 4 χρόνια) και DSL πριν 2 και σε νετ καφέ πήγαινα στο σχολείο όταν ήθελα να κάνω καμμιά εργασία ή να βρω τίποτα πληροφορίες. Ίσως δηλαδή τα πράγματα να είναι διαφορετικά στις μικρές ηλικίες που ζουν στον κόσμο του msn και του facebook από μικροί και τα παιδιά αυτά να είναι όντως αποξενωμένα και απομονωμένα εξαιτίας του ίντερνετ. Και μια και το αναφέρω, μου χει κάνει τρομερή εντύπωση το πόσα παιδιά είναι Σάββατα και Κυριακές βράδυ σε νετ καφέ. Από την άλλη δεν ξέρω αν είναι όντως τόσο τραγικό αφού και γω και πολύς άλλος κόσμος στα 16 μας είχαμε ξοδέψει μια μικρή περιουσία στα ποδοσφαιράκια (virtual striker), αφού μετά από κάθε έξοδο καταλήγαμε πάντα μα πάντα εκεί και ούτε μισάνθρωποι βγήκαμε ούτε απομονωθήκαμε ούτε είμαστε άτομα με περιορισμένες κοινωνικές δεξιότητες.

Δεν καταλαβαίνω το νόημα του τίτλου.

Η ζωή χωρίς το ίντερνετ υπάρχει(αν και φαίνεται αρκετά δύσκολη στις μέρες μας).Το ίντερνετ έχει προσφέρει πάρα πολλά θετικά και το πως θα τα διαχειριστεί ο καθένας είναι θέμα χαρακτήρα.Το καλύτερο είναι αυτό που έλεγαν οι αρχαίοι δηλαδή το αείμνηστο "Παν μέτρον άριστον.Τώρα τα προβλήματα που προκύπτουν από την συνεχή ενασχόληση του ατόμου με το ίντερνετ έιναι πάρα πολλά (τείνουν στο άπειρο).Το πως λύνονται?Αυτό είναι θέμα του ατόμου αλλά και του οικογενειακού του περιβάλλοντος.Καλύτερα να το κόψει όσο είναι νωρίς παρά να φτάσουν οι γονείς του σε σημείο να του πάρουν τον υπολογιστή και το παιδί να κλαίει:p

Η δουλεια μου αφορα σχεδον αποκλειστικα το internet, οποτε… no money χωρις net :stuck_out_tongue:

Θα ήταν αρκετά ζόρικα βασικά…:frowning:

Ακομα και σε μενα που ψηφισα το 4 ακουγετε βαρυ αλλα σιγουρα θα ηταν ζορικα, οχι τοσο για μενα αλλα γενικα γιατι το internet εχει προσφερει/ να προσφερει πολλα…

Ρε, πλάκα κάνετε!
Εδώ κολλάει το φόρουμ καμια μέρα και μερικοί τα βάφουν μαύρα!

Δεν θέλω καν να φανταστώ τι θα γίνει έτσι και “πέσει” για 2-3 μέρες το facebook.

μουχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα. εγω δεν εχω φατσοβιβλιο οποτε δεν αγχωνομαι

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

και εγω το δευτερο.αλλωστε πριν εναμισι χρονο δεν ειχα καν υπολογιστη.το μονο προβλημα θα ηταν οτι δε θα μπορουσα να ακουσω την ιδια ποικιλια μουσικης.:smiley:

Να το θέσω έτσι: εχθές, ξεκινήσαμε με ένα φίλο μου να σχεδιάζουμε μία αφίσσα ο καθένας και αποφασίσαμε να χωρίσουμε στη μέση το τι θα έκανε ο ένας και το τι ο άλλος. Κατά το βραδάκι είχαμε φτάσει σε ένα σημείο που θέλαμε να τσεκάρουμε τι δουλειά είχε γίνει. Αν δεν είχαμε internet θα έπρεπε ή 1) να περιμένουμε μέχρι το πρωί 2) να τρέξει κάποιος απο τους 2 στο σπίτι του άλλου για να τσεκάρει τι έχει γίνει. Με λίγα λόγια, και χρόνο θα χάναμε, και άδικα θα κουραζόμασταν, κτλ κτλ. Και σίγουρα υπάρχουν και πολύ σοβαρότερα πράγματα που πρέπει κάποιος να κανονίσει και το διαδύκτυο τον βοηθάει σε αυτά. Οπότε προσωπικός, μόνο χαρούμενος είμαι που υπάρχει και που μπορώ να το χρησιμοποιώ, όχι μόνο για αυτό το λόγο βέβαια, αλλά κυρίως για αυτό,

Δέκα μέρες μέχρι να πάρω τροφοδοτικό, γιατί μου κάηκε, καταχράστηκα τον νετ στο γραφείο και των φίλων μου, κάτι σαν ζητιάνος#-o:!:

Χμμμ…Χωρις υπολογιστη πιστευω πως θα ηταν αρκετα ζορικα…Ο υπολογιστης ειναι πλεον κομματι της καθημερινοτητας μου/μας και προσφερει πολλα πραγματα. Αν και χωρις ιντερνετ πιστευω πως θα προσαρμοζομουν σε νεα δεδομενα. Απο την φυση του ο ανθρωπος, εχει μαθει να προσαρμοζεται σε διαφορετικες καταστασεις οταν αλλαζουν τα δεδομενα…

Η αληθεια ειναι οτι η ζωη χωρις το ιντερνετ θα ηταν οπως ηταν και πριν που δεν ειχαμε ιντερνετ.:stuck_out_tongue: Απλα τοτε βρισκαμε αλλους τροπους για να λιωσουμε ενω τωρα λιωνουμε πανω απο ενα pc.

10 ημέρες έλειπα για ταξίδι το ιντερνέτ δεν μου έλειψε καθόλου μόνο οι ταινίες πορνό που κατέβαζα μου λείψανε, α και το Φόρουμ:P

πηγες διακοπες, και με τοσους κωλους που ειδες σου ελειψαν οι τσοντες?δεμπακαλα…
ποσων χρονων εισαι, απο περιεργια?

Απάντησα το 3ο αν κ πιστεύω πως δεν θα την πάλευα και πολύ.

Έβαλα ιντερνετ στα 18 μου, κ αν κ με dial up έλιωνα κατεβάζοντας κομμάτια. Θυμάμαι το πρώτο σιντι που έκανα μπερν (ultimate fail αφού ήταν audio με μόνο 2 κομμάτια λολ). Δεν θέλω να αναφέρω το θέμα μουσικής πληροφόρησης…απλά να πω πως έγραφα κασσέτες κ όταν τλκ έβαλα ιντερνετ έμεινα κλεισμένη 4 μέρες σπίτι ψάχνοντας κομμάτια που είχα σημειωμένα σε ένα βιβλιαράκι (btw αν θα υπήρχαν στο εμπόριο θα υπήρχαν μόνο σε βινύλιο).

Επίσης θυμάμαι εποχές προ ιντερνετ, να είμαι γυμνάσιο κ να βαριέμαι τόσο που σε καθημερινή βάση έβλεπα τηλεόραση.

Άσε τι τραβάγαμε για να πάρουμε πληροφορίες για κάτι…προπολεμικες εγκυκλοπαίδειες, τρέξιμο…κ τλκ μάθαινες λιγότερα σε περισσότερο χρόνο.

Σίγουρα η ζωή μας είναι πιο εύκολη με το ιντερνετ, αλλά καλό θα ήταν να το χρησιμοποιούμε με μέτρο κ να μην μας πέρνει χρόνο από άλλες πιο ουσιαστικές δραστηριότητες… Ακόμα κ αν αυτό είναι να κοιτάμε 1,5 ώρα ένα δέντρο έξω απτο παράθυρο κ όχι μία καμμένη ιστοσελίδα επειδή βαριόμαστε :-s

Σιγά, στο ίντερνετ έχει φωτογραφίες με καλύτερα δέντρα.