Εργασία και Χαρά

Στην φοιτητικη ζωη ειναι λογικο…Και στα 35 σου μπορει να νιωθεις οτι δεν σε τραβαει πισω, αλλα μερικα πραγματα ειναι αυτονοητα. Επειδη π.χ. εγω ξερω ατομο 38 χρονων που ζει με την μαμα του κι ειναι οκ μ’αυτο, δεν σημαινει οτι ειναι και νορμαλ ή πρεπει να το επικροτω. Το “απο ενα σημειο και επειτα” που ειπε ο πυραμιδας ειναι η φραση κλειδι νομιζω.

Λίγο πολύ αυτό που είπε η σόφι. Και το θέμα είναι και πώς ζεί κανείς με τους δικούς του, πως λειτουργεί μέσα στο σπίτι και έξω απο αυτό. Υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να ζούν με τους γονείς τους στα 40+ αλλά σε καμία περίπτωση δεν μένουν αμέτοχοι στα του σπιτιού, οικονομικά και μή. Και αυτό ανεξαρτησία λέγεται έχω την εντύπωση.

Όπως και να έχει δεν νομίζω ότι έχει και τόσο νόημα να το συνεχίσουμε, είναι και οφ τόπικ.

Το δικό μου αφεντικό στη καλοκαιρινή δουλειά ήταν μία αξιολάτρευτη κυρία που ερχόταν και με έβαζε να βαράω τα κλαδιά των πολύ ψηλών δέντρων για να ρίξω τα μαραμένα φύλλα, τα οποία είχε και την εκπληκτική απαίτηση να μην πέφτουν πάνω της (λές και τα τηλεκατεύθυνα ένα πράγμα), ενώ θυμάμαι με λατρεία τις στιγμές που ο συνάδελφος μου την πείραζε, είτε κάνοντας τη πεταλούδα είτε λέγοντας της αν θέλει μπύρα. Τρελό γέλιο. 12 χρόνια με τέτοιο εργάτη, πως να μην φρικάρει η γυναίκα? :stuck_out_tongue:

Εχουν δικαιωμα οι εργατοπατερες που βλεπουμε στην τηλεοραση και το παιζουν συνδικαλιστες να βγαινουν και να φωναζουν και να ζητανε και να ζητανε οταν δεν εχουν δουλεψει ποτε στη ζωη τους?

Η αλήθεια είναι πως όσο μεγαλώνει η ηλικία κάποιου, τόσο πιο σπάνιο είναι αυτό που λες γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν προχωρήσει σε άλλα βήματα (δικιά τους οικογένεια, κλπ). Αν η συνύπαρξη του με την οικογένεια του είναι η κύρια αιτία που αυτός δεν προχώρησε στη ζωή του, τότε ναι δεν είναι ιδιαίτερα τιμητικό το ότι δε μπορεί να αφήσει την ποδιά της μάνας του. Και πάλι όμως 100% απόλυτο δεν είναι αυτό. Είναι 99%:wink:

Τέλος, είναι λίγο περιέργα τα πράγματα στην Ελλάδα. Όσο οι μισθοί είναι τόσο χαμηλοί, το να ζήσεις μόνος σου πολλές φορές σημαίνει μηδενικά savings στη Τράπεζα το οποίο συνεπάγεται και δυσκολία για να ξεκινήσεις οικογενειακές υποχρεώσεις (παιδιά = έξοδα που ΠΡΕΠΕΙ να γίνουν). Για αυτό κι όλας τα επόμενα χρόνια, προβλέπω όλο και περισσότεροι 30αρηδες να συνεχίζουν τη φθηνή λύση της συγκατοίκησης με γονείς

Τ’ αριστερό μου αφεντικό πατίνι μ’ έχει κάνει και ύστερα μου λέει πως φταίνε οι Αμερικάνοι.

Eργατοπατέρες. Υποκριτές και ψεύτες.

Κοίτα, ο Αλαβάνος π.χ. είναι από τους πιο πλούσιους βουλευτές. Αυτά όμως που λέει, βρίσκουν πολλούς σύμφωνους που είναι και δουλεύουν σκληρά. Εφόσον μία άποψη τεκμηριώνεται, τότε μπορεί να έχει κύρος. Όπως δε χρειάζεσαι πτυχίο μαθηματικών για να υποστηρίξεις 1+1=2, έτσι και εγώ δε νιώθω πως χρειάζομαι 30 χρόνια προϋπηρεσίας στην οικοδομή για να έχω άποψη για αυτά που βλέπω…

Καταλαβαίνω πως κάποια από τα παιδιά δουλεύουν σκληρά (ενώ εγώ είμαι όλη μέρα φόρουμ σήμερα), αλλά αυτό δε μπορεί να δικαιολογεί τη διάθεση τους να πλήξουν το κύρος της δικιάς μου άποψης. Ας θέσουν επιχειρήματα κόντρα σε ό,τι ειπώθηκε…

Ειναι σαν να μου λες οτι θα συμφωνουσες σε ενα τεκμηριωμενο λογο του Μπους για την παγκοσμια ειρηνη…

Αν λέει “η παγκώσμηα ηρήνη είναι καλι” ναι θα συμφωνήσω. Δεν είμαι υπέρ του παγκόσμιου πολέμου :stuck_out_tongue:

Άλλο που δε θα τον πιστέψω όμως :wink:

Το ιδιο πραγμα λεμε λοιπον :wink:

Για να μην παρερμηνεύομαι, όπως είπα πίσω:

Και αντιμετωπίζει με πολύ θετικό τρόπο όλους εκείνους που πάνε σε πανεπιστήμια, και συνεχίζουν τις σπουδές τους, έχοντας ως όνειρο την επιστημονική έρευνα για παράδειγμα, κάτι που σε μια χώρα σαν αυτή που ζούμε (που ένας οδηγός λεωφορείου, χωρίς πτυχία, χωρίς τίποτα μπορεί να βγάζει περισσότερα λεφτά) μόνο στη θέση που της αξίζει δε βρίσκεται, με την ανεργία και όλα. Ποτέ δε θα πει κακή κουβέντα για οποιαδήποτε επιλογή κάποιου πάντως, όσο αυτή πηγάζει απο μέσα του.

Δε λέω “είναι καλύτεροι όσοι έχουν γνώσεις και πτυχία”. Μ@λάκες υπάρχουν παντού. Δικαιολογώ την αποφαση τους να συνεχίσουν με σπουδές και μεταπτυχιακά αντί να κάτσουν να εργαστούν στα 25 τους.

εδιτ: Θιχτήκατε που είπα πως δεν πρέπει να συμβιβαζόμαστε με συνθήκες που μας καταπιέζουν αλλά να διεκδικούμε, με όποιον τρόπο μπορούμε, πάντα το καλύτερο για τον εαυτό μας. Οκ. Τι να πω. Δεν έχει νόημα.

Προφανως δεν εχεις ιδεα τι παιζει στην αγορα εργασιας…
Σαν θεωρια συμφωνω μαζι σου.
Στην πραξη ομως δεν ειναι ετσι.Αν δε γουσταρεις εσυ να γαμιεσαι στη δουλεια για 600 ευρω…παρακαλω να περασει ο επομενος…ουρά οι υποψηφιοι εργαζομενοι.
Δεν υπαρχει πολυτελεια για επιλογη.Ή συμβιβαζεσαι ή μενεις ανεργος.Και εντελως πληροφοριακα και 10 μεταπτυχιακα να εχεις,για να καταληξεις να παιρνεις το μισθο που θες απο τα 600 θα ξεκινησεις παλι :slight_smile:

Δε μου λες κάτι που δε ξέρω και που δεν έχω ζήσει ο ίδιος προσωπικά. (γιατί βλέπετε τα πτυχία που έχουμε δε μας εξασφαλίζουν αγαπητοί). Και μου έχουν κλείσει πόρτες ΕΠΕΙΔΗ είχα πτυχίο! (για να μην απαιτώ περισσότερα χρήματα βλέπετε).

Ωστόσο επιμένω και θα επιμένω πάντα. Υπάρχει επιλογή. Αν όχι τώρα, αύριο. Όσο κάποιος θέτει στόχους πέραν του να βρει μια δουλειά, όποια ναναι, αρκεί να πληρώνεται, αλλά που να πάνε κάπου παραπέρα, τότε ναι υπάρχει επιλογή. Είμαστε υπεύθυνοι γι’ αυτό που είμαστε, και κυρίως, γι’ αυτό που γινόμαστε. Αλλιώς το γυρνάμε στο κλασικό “φταίει για όλα η κοινωνία”.

Δε θα θέλατε να το γυρίσουμε εκεί, έτσι? :slight_smile:

Μπορεί να κάνει πολλές δουλειές στο ενδιάμεσο που να μη του αρέσουν, αλλά αυτές θα είναι ένα μέσο γι’ αυτόν, όχι ο σκοπός. Ο σκοπός θα είναι κάποιος άλλος, παραπέρα. Διαφορετικός για τον καθένα. Δεν έχουν όλοι τέτοιους σκοπούς, ούτε τους υποχρεώνει καθένας. Ωστόσο εγώ γι’ αυτή την κατηγορία ανθρώπων μιλάω.

Οι υπόλοιποι αναλάβετε τη ζωή σας όπως γουστάρετε. Και όπως δε θα δίνετε λογαριασμό σε μένα, μην απαιτείτε να δίνω και γω σε σας, τόσο για τις επιλογές μου, όσο και για τις απόψεις μου, που αποτελούν και την κινητήρια δύναμη των επιλογών μου εξάλλου. :wink:

καλά κάνετε και οι μεν και οι δε…
αλλα πραγματικά ο καθενας τραβαει το λουκι του (λουκ)
τωρα λέμε μαλ…ιες και το ξερουμε ολοι…δουλευω στο δημοσιο κανω μεταπτυχιακο και μου βγαινει η γλωσσα γτ συντηρω σπιτι ,τεβε και μενω ανεργη σε 2 μηνες…Η μονη μου αντισταση στο καθεστως ειναι να μην το βαλω κατω και δεν πάτε να μου λετε για εμπειριες , ενσημα, επιλογες ,φρου φρου και αρωματα…Οταν φατε σκατα ΟΛΟΙ θα διετε τα πραγματα πιο απλα…και γηινα(ελλανορ μιλαω γενικα,οχι ΜΟΝΟ σε σενα)
με κουράσατε με τα κατεβατα που δεν λενε τπτ…

Αλλα λογια να αγαπιομαστε…Κι εγω σπουδασα,παρατησα τη 2η σχολη γιατι δε με ενδιεφερε,και θα ξεκινησω αλλη του χρονου…Αν δεν εκανα οτιδηποτε για να βγαλω τα προς το ζην ποιος θα με συντηρουσε???Οχι δε δεχομαι να ειμαι 27 και να μου τα σκαει ο μπαμπας.Ειτε τα εχει ειτε οχι.Και στην τελικη δεν θελω να βγω στη συνταξη με τον Highlander και τον Μαμ-ρα αν ξεκινησω να δουλευω στα 30.
Απ’οτι βλεπω δεν υπαρχει κατανοηση για το τι λεμε,οποτε το βρισκω σκοπιμο να μη συνεχισω να γραφω σε αυτο το θρεντ (και ο δικος μου λογος ειναι συμβολαιο :stuck_out_tongue: )

πάντως μην παίρνετε αποφάσεις σχετικά με τα εργασιακά σας θέματα σκεπτόμενοι πότε θα βγείτε στη σύνταξη και πόσα θα πάρετε, κρίμα είναι :!:

Ειναι απο προκλητικο αυτο που γραφεις εως εξοργιστικο…
Εγω δεν ημουν απ αυτους που ειπαν να μην εχεις αποψη αλλα εφοσον το θετεις ετσι …Δεν ειναι καταντια να αυτοσυντηρείσαι!!!Ειναι μαγκια!
Σε ενα γραφειο και σε μια οικοδομη…
Και ο καθενας βρισκει τα πελάγη και τους ωκεανους του σ αυτα που τον ευχαριστουν και που μπορει καμια φορα να ακουν στη λεξη ΒΙΟΠΟΡΙΣΜΟΣ για τους ατυχους ,ΑΥΤΟΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ για τους τυχερους…
Και ας μην σνομπαρουμε οσους συμβιβαστηκαν για να ζησουν…Δυστυχως , δεν τα εχουμεβρει ολοι ετοιμα…Καποιοι τα φτιαχνουμε…

ΕΛΕΟΣ. Καλά, παραμορφωτικά γυαλιά φοράτε και αλλοιώνετε όσα λέω?

Που είπα χριστιανή πως είναι υποτιμητικό να παλεύει κάποιος για την αυτοσυντήρηση του? Που λέω πως τα βρίσκουν όλοι ίσα τα πράγματα? Μα την αλήθεια, βρες μου που είναι.

Μιλάω για το κυνήγι του καλύτερου. Όσο είναι δυνατόν. Πόσες φορές πρέπει πια να το πω???

Το να διεκδικεις τα όνειρα σου είναι όντως κάτι καλό σωστό και κάτι που σου δίνει ζωή. Το να φύγεις απο το σπίτι της μάμας και να μείνεις μόνος σου είναι επίσης καλο και κάτι που σε κάνει να βλέπεις τη ζωή με διαφορετικό μάτι. Εκτιμάς και την πιάτσα, αλλά, και την μόρφωση.

Εγω είμαι 30 χρονών και απο τα 22 μου εχω αλλάξει 2 χώρες 4 νομούς και 5 σπίτια. Κάποια στίγμη,τα βαρίεσαι όλα και συμβιβάζεσαι, ειδικά όταν τα χρόνια περνάνε. Όσο απο δουλείες, έχω κάνει απο μαραγκός και σιδερας, σε εργάτης και φωτογράφος και τωρα έχω μια καλή δουλεία με καλό μισθό και σχετική με τα πτυχια μου και τις βλέψεις απο μικρο παιδι. ¶μα με ρωτήσεις αμα είμαι ευχαριστημένος, δε ξέρω να σου απαντήσω.

Αυτο που θα σου πω, όμως και θα συμφωνησω με την Λαρόκκα είναι οτι, οταν σου μπει το αυγο στο κώλο που λένε και στο χωρίο μου αφήνεις τiς επαναστάσεις και τις φιλοσοφίες και λές δόξα τα Θεό. Δε θα κάτσω να χαλαστώ και σιγουρα δε θα το παίξω πολίτης τιμωρός, και δεν θα ασχολουμαι με το γιατι ο προιστάμενος μου παίρνει 7000 ευρω μισθο, και ο γείτονας μου έχει ενα SUV ένα Volvo και μια βιλάρα. Όσο και να χαλάει μερικούς, οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι.Το θέμα είναι πόσο επιρεάζει τον καθένα αυτή η ιδέα.

Όσο για αυτό που είπε ο Τολκί, ναι, τα πτυχία δεν κάνουν τον άνθρώπο, αλλα οι πιθανότηες σου να βρείς μια καλή δουλεία, με καλά λεφτα αυξάνονται εκθετικά. Και όσο νάναι,το να έχεις μεταπτυχια και διδακτόρικα μπορέι να μην σου άλλαξει το χαρακτήρα, αλλά, θα σου δώσει πολλά που η πιάτσα και το μεροκάματο δεν θα στα δώσουν.

Και για να τελιώνω, υπάρχουν άνθρωποί βολέμενοι, που απλά δεν καιγονται και τόσο, και μια ζωή κυνηγάνε το όνειρο τους, και άμα έρθει ήρθε, και φυσικά οι άνθρωποι, που τους αρμόζει το ρητό, Μάνα γεννησε με,με τύχη και αμέσως πεταξε με στα σκούπιδια. Η δουλεία είναι υγεία,και δεν είναι ντροπή,όλοι πιστευουμε οτι αξίζουμε περισσότερο απο αυτά που μας δίνουν.Αλλά δε είναι έτσι πάντα.

το απομόνωσα αλλα επειδη ειμαι στην κατηγορια του γραφειου και εκει θα περασω την υπόλοιπη ζωη μου και ειναι και τιμη μου…:wink:
Υπερανω και σνομπ χωρις λογο η φραση και οχι δε φοραω παραμορφωτικα γυαλια…και δεν σου επιτιθομαι αλλα καλο θα ταν να προσεχουμε τις εκφρασεις μας οταν μιλαμε γενικα και για ευαισθητα δεδομενα, διαφορετικα πμ:wink:

εδιτ: Οκ ελλανορ καταλαβα τι εννοουσες εν τελει…

Εγώ είμαι μαθητής και πρέπει να ομολογήσω οτι ειναι πολυ σκληρό <<επάγγελμα>>
Α και μισώ τη φιλόλογο και έχει αρχίσει και μου την ψιλοδίνει αυτός στα μαθηματικα κατεύθυνσης