Εργασία και Χαρά

Μα δε με πληρώνουν για να δουλεύω. Δε θυμάμαι να συμφώνησα ποτέ σε αυτό… Δε θα με πληρώνουν απλά? :frowning:

το διάβασα (επιτελους) και νομιζω πως ξοδευα πολυ περισσοτερο χρονο απο οσο θα περιμενα :stuck_out_tongue: δε θα απαντησω ομως ακομα ον τοπικ, προτου τονισω κατι που με “ενοχλησε”. @ellanor: νομιζω πως οντως εχεις υπερεκτιμησει τις σπουδες σου, και δη το να βαζεις σε δευτερη μοιρα την ανεξαρτητοποιηση σου η οποια τοσο σημαντικο ρολο θα παιξει στο μελλον (θα επρεπε να εχει παιξει θα ελεγα, αλλα δε νομιζω πως μου πεφτει λογος). απλα δε νομιζεις πως το να θυσιαζει καποιος την ευκαιρια να βγαζει μονος του τα προς το ζειν για να “ανοιξει τις πορτες προς το μελλον” σε μια χωρα οπου υπαρχει το urban legend για το γιατρο που τυλιγει σουβλακια με το πτυχιο του (ειναι δεν ειναι αληθεια, το οτι το πιστευουμε γιατι μας φαινεται φυσιολογικο τα λεει ολα), ειναι ιδιαιτερα ουτοπικο και υπεραισιοδοξο? δε λεω, μακαρι να σου πανε ολα καλα και να τα βγαλεις περα ευκολα, αλλα οταν μιλας για υποβαθρα, συνθηκες τη στιγμη που προφανως ο μπαμπας σου εχει περισσοτερο απο το δικο μου μου φαινεται κουταμαρα. δε σε κατακρινω, προς θεου, οτι θελεις θα κανεις και μεις μαζι σου, αλλα μη βγαινεις χαριτωμενα εδω μεσα να λες πως δε δουλευεις παραθετοντας επιχειρηματα που μειωνουν τους οσους το κανουν.

Μα δεν μείωσε κάποιον άλλον ο ellanor. Απλά τεκμηρίωσε την άποψη του, η οποία είναι διαφορετική από την άποψη της πλειοψηφίας αυτών που εκφράστηκαν εδώ. Μην μπερδεύουμε τα πράγματα. Τι στο καλό διαφορετικά ποστ διαβάζω εγώ??

Ρε παιδιά, το ξέρω πως κάνω κατάχρηση εξουσίας, αλλά προσωπικά χέστηκα για το τι κάνει ο Έλλανορ στη ζωή του και δε μου αρέσει να περιτριγυρίζεται το τόπικ γύρω από αυτό, για αυτό από εδώ και πέρα θα διαγράφεται ό,τι σκοπεύει να θέσει τη συζήτηση εκτός. Μαγκιά του και μαγκιά σας. Εγώ ξέρω και άτομα που τα ζούνε οι γονείς τους σε άλλες πόλεις για να σπουδάζουν, δεν παιρνάνε μάθημα, τρώνε όλα τα λεφτά τους σε βλακείες, παίρνουν πτυχίο με αντιγραφή και βλακείες (αν το πάρουν) και μετά θεωρούν τους εαυτούς σοβαρούς που η πόρνη η κοινωνία τους έκανε να τυλίγουν πίτα γύρο.

Ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει και λούζεται τις επιλογές του.

Dead n Lovely, έχεις κάτι να πεις επί του θέματος ή το έχεις αναπτύξει κι αυτό από μέσα σου? Ο Έλλανορ δεν είναι το θέμα μας…

Για ολα απ’ τα παραπανω. Απο εκει κι υστερα, το που πεφτει το μεγαλυτερο βαρος ειναι διαφορετικο για τον καθενα.

μαλιστα…
επισης , να πω εδω οτι αμα μπω εγω και γραψω “σημερα χεστηκα πανω μου”, θα ασχοληθειτε με το χεσιμο η με μενα; α, ξεχασα, δεν ειμαι προστατευομενο ειδος.

Εσύ φίλε μάλλον μπήκες καρφωτός για να γράψεις συγκεκριμένα πράγματα…

Τσακάλι μου εσύ.
Μπα γενικά μπήκα να γράφσω, αλλά αυτά βγάζουνε μάτι αδερφέ μου. Επίσης, φίλΗ. :stuck_out_tongue:

διεγράφηκαν 3 σπαμ. Δε θέλω άλλα. Τενκ γιου!

Συγκεκριμενα στο Ελλαντα δουλευουμε για πληρωνομαστε τοσα ωστε να μην πεθανουμε της πεινας και να παμε και αυριο στη δουλεια.

1ον με τετοιο σκεπτικο οχι απλα δεν εκπληρωνεις ονειρα, αλλα ουτε καν τα αγγιζεις.Δυσκολο μπορει να ειναι, αλλα οχι ουτοπικο.:slight_smile:

2ον που ξερεις εσυ τι λεφτα εχει ο αλλος?΄προφανως’.Προφανως απο τι?Ποιος σου ειπε οτι δεν υπαρχει η πιθανοτητα να στερηθηκε αλλα πραγματα για να κανει αυτο που θελει?Δηλαδη νταξει μην λεμε μονο και μονο για να τα χωσουμε.

καρβου μολις ειδα το ποστ σου, σορρυ αλλα ποσταραμε μαζι

Μακ, ασ’το μαν, it’ ok. Στο τέλος θα μας πούνε και τι χρώμα κάλτσες φοράμε. :stuck_out_tongue:

Το θέμα μας έχει πάει παραπέρα εξάλλου, αν δεν κάνω λάθος. Ας ασχοληθούμε και μ’ αυτό λίγο, όποιος ενδιαφέρεται. :wink:

Γιατί δουλεύουμε? Για τα λεφτά? Για να μην μας βρίζει η κοινωνία? Για να μην καθόμαστε όλη μέρα? Για την αυτοπραγμάτωση?

[SPOILER]Άντε, για να μη σκάτε πάντως, περισσότερες πληροφορίες για μένα και την προσωπική μου ζωή στο επόμενο τεύχος του “Οι 20 Μεγαλύτεροι Μεγιστάνες του Πλανήτη”. :stuck_out_tongue:

Εκεί αναφέρεται σε όλα, και στην πισίνα που έχω και στην οποία μαζεύω κάθε βδομάδα τις ωραιότερες γυναίκες του πλανήτη και κάνουμε μπανάκι. :)[/SPOILER]

Εγώ δουλεύω για τα λεφτά αλλά και για την ικανοποίηση πως παράγω κάτι που θα χρειαστεί στην κοινωνία και θα τη βελτιώσει (έστω απειροελάχιστα). Αλλά οι συνθήκες ήταν αυτές που μου το επέτρεψαν. Π.χ. αν δούλευα από τα 16 μου, δύσκολα θα είχα καταφέρει να περάσω στη σχολή που ήθελα, να μελετήσω την επιστήμη μου όσο ήθελα και τώρα να κάνω cutting edge technology. Έκανα και μια χρονιά ξυσίματος (επικού ξυσίματος), όπου στο τέλος, ήθελα απλά να δουλέψω για να μη βαριέμαι, αλλά δεν είναι αυτή η κινητήριος δύναμη, της δουλειάς που ρίχνω τώρα.

Αν ηθελα να μη με βρίζει η κοινωνία δε θα γινόμουν ούτε μοδεράτορας, για να τα έχω καλά με τους μπαναρισμένους με τα πολλά ακάουντ που πεισμώνουν που δε τους αφήνουμε να βρίζουν χρήστες. Δε με νοιάζει τι λέει η κοινωνία. Για αυτό κι όλας δεν ακολουθώ τις τάσεις (π.χ. ακούω ροκ, αγόρασα το Chinese Democracy:p, κλπ), αλλά κάνω πάντα αυτό που εγώ θεωρώ σωστό.

Δυστυχώς η κοινωνία συχνά “βρίζει” όποιον δεν κάνει ό,τι κι αυτή. Θα ήταν διπλό λάθος όμως, να κάνεις κάτι που δεν πιστεύεις πως πρέπει να κάνεις για να μη σε βρίζει η κοινωνία. Εννοείται λάθος θεωρώ και να κάνεις κάτι που δε θες, μόνο και μόνο για να σε βρίζει η κοινωνία. Κάνε ό,τι πιστεύεις και λούσου τις συνέπειες (κακός μισθός, βρίσιμο κοινωνίας, να δουλεύεις σε μέρος διχως γυναίκες και σουβλάκια, κλπ)

Eγω δουλευω και δε ξερω γιατι…μαλλον για τα λεφτα…ειμαστε αυτοι τη στιγμη 4 στο γραφειο και ξυνομαστε ομαδικα…Κανενα προιον υπερ του κοινωνικου συνολου
Ο τιτλος εργασια και χαρα δε μου αρεσει…Αυτο το λεγαν οι ναζι…Χαρα και εργασια δε γινεται…Αν γινει εργασια παυει να ναι οτιδηποτε αλλο…

μη το λες… Όποιος έκανε πχ το casting για το “Sin City” πέρασε πολύ καλά και πληρώθηκε… :stuck_out_tongue:

Και οι σοσιαλιστές θεωρητικοί του 19ου αιώνα είχαν εξιδανικεύσει την εργασία πάντως, θεωρώντας τη βασικό δικαίωμα του ανθρώπου… Ο Μαρξ αναφερόταν σε αυτή με πολύ θετικό τρόπο, και λίγο πολύ πίστευε πως αποτελεί ένα απο τα βασικά χαρακτηριστικά της ανθρώπινης φύσης. ΑΝ ΚΑΙ:

  1. “Το βασίλειο της ελευθερίας” για τον Μαρξ εξακολουθούσε να είναι εκείνο του ελεύθερου χρόνου, ακόμα και στην υποτιθέμενη μελλοντική κομμουνιστική κοινωνία. Η εργασία παρέμενε το “βασίλειο της αναγκαιότητας”, με λίγα λόγια, αναγκαίο κακό.

  2. Την εποχή που ο Μαρξ εξέδιδε τα γνωστά του έργα, και τότε που το δικαίωμα στην εργασία ήταν απο τα βασικά των σοσιαλιστών, ο γαμπρός του, Πωλ Λαφάργκ, τολμούσε να εκδώσει το περίφημο “Δικαίωμα στην Τεμπελιά”. :stuck_out_tongue:

  3. Και κάποια ιστορικά. Η δουλειά προήλθε σαφώς απο το δουλεία των αρχαίων, οι οποίοι και θεωρούσαν τις χειρωνακτικές εργασίες κάτι υποδεέστερο και τις άφηναν στους σκλάβους… Απο την άλλη, η απόλυτη εξιδανίκευση της εργασίας εμφανίστηκε κατά την περίοδο του Καλβινισμού, όταν παρουσιάστηκε και η περίφημη “εργασιακή ηθική”. Με λίγα λόγια, η εργασία είναι κάτι στο οποίο οφείλουν να επιδίδονται ασταμάτητα οι καλοί χριστιανοί, μια που αυξάνονται οι πιθανότητες να κερδίσουν έτσι την σωτηρία… Εργασία, και παράλληλα σκληρή ασκητική ζωή, αποχή απο απολαύσεις και αποταμίευση.

Στις μέρες μας βέβαια έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα. Δεν υφίσταται τόσο αυτή η ηθική, τη θέση της οποίας έχουν πάρει οι επίγειες απολαύσεις, και το μέσο το οποίο μπορεί να τις δώσει, το χρήμα με λίγα λόγια. Για το οποίο και εργάζονται η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων. Υπάρχουν βέβαια και πρόσθετα πλεονεκτήματα της εργασίας (αυτο-εκπλήρωση, κοινωνικές επαφές, κοινωνική ανέλιξη, ειδίκευση, προγραμματισμός της μέρας και της ζωής κλπ), ωστόσο για την πλειοψηφία το χρήμα, σκέτο, πιστεύω παίζει τον βασικό ρόλο. Καλώς ή κακώς.

Λοιπον, θα ηθελα να ειμαι ον τοπικ, αλλα οταν διαβαζω το θρεντ βλεπω μονο οφ τοπικ ποστς. Βασικα δε καταλαβαινω γιατι μερικοι το παιρνετε προσωπικα. Τεσπα. Ισως να διαγραφει το παρον ποστ, αλλα το μηνυμα που θα περασω θα μεινει ανεξιτηλο.

[spoiler]

[FONT=“Comic Sans MS”][SIZE=“5”][COLOR=“Red”]Hakuna Matata! What a wonderful phrase!!

Hakuna Matata! Ain’t no passing craze!![/COLOR][/SIZE][/FONT]
[/spoiler]

Χα! Εγώ μπορώ να σου βγάλω ον τόπικ νόημα ακόμα και απο το ποστ που έκανες!

Για πες, ο κύριος που τρώει με χαρά στην εικόνα που έβαλες ΠΟΥ βρήκε το φαί και το απολαμβάνει, ε? Δούλεψε, εργάστηκε σκληρά γι’ αυτό? Ή το βρήκε έτοιμο πουθενά? (δε θέλω να το σκέφτομαι καν!) Να ξέρω δηλαδή…

Ρε συ ελλανορ μη με προκαλεις να σπαμαρω :Ρ

λοιπόν, οποιος εχει τη μυγα. παω να γραψω για καμμια ταινια.