Συναυλίες, διοργανωτές, λεφτά και τέτοια

Μην είσαι τόσο σίγουρος… :wink::-#

Ρε, αλλο κερδοσκοπια και αλλο αισχροκερδια. Κανενας μας πιστευω δεν εχει προβλημα με το να βγαζει ο διοργανωτης ενα λογικο κερδος. Το προβλημα ειναι με οσου πανε να μας σκισουν στεγνα.

Τουλάχιστον στην θεωρία , δεν είμαι σίγουρος τόσο για την εμπειρική μελέτη…

Συμφωνώ απολύτως

Καλά νταξ, καλύτερα να βαριέσαι να γράψεις, παρά να βαριέσαι να διαβάζεις.
Είπα εγώ πουθενά να μην ξαναπάς σε λάιβ? Ειδικά αυτό που σου έχω boldάρει στο πρώτο quote, είναι ακριβώς αυτό που θέλω να πω από την αρχή του thread.
Και εννοείται ότι δεν είπα να μποϋκοτάρεις αυτούς που βγάζουν λεφτά από τη μουσική, αλλά αυτούς που θέλουν να πλουτίσουν από τη μουσική.

Αδερφέ/η, μάθε να διαβάζεις τα ποστ των άλλων και μετά να τα χαρακτηρίζεις ως “ηλιθιότητες”.

Και οκ, αν υπάρχει παρόμοια απάντηση δε θα ασχοληθώ, έχω ήδη πει 2-3 φορές τα ίδια πράγματα.

Πάντως για να λέγονται όλα η Alterground για το live των Dalek 3-4 μέρες πριν το live στο myspace έλεγε ότι δίνει 2 εισητήρια στην τιμή του ενός οπότε φαντάζομαι ότι όσοι είχαν κόλλημα στο χρηματικό αυτό θα τους βοηθούσε…άρα μάλλον το κοινό των dalek είναι 80 - 90 άτομα και δεν φταίει το εισητήριο που πήγαν τόσοι…γιατί αφου ουσιαστικά πλήρωνες την μισή τιμή και δεν πήγες δεν σε ενδιεφερε αρκετα, ο΄πως επίσης δεν σε ενδιέφερε να δεν είχες μάθει πουθενά για την προσφορά…την γνώμη μου τώρα για το θέμα την έχω πει πολλάκις με στο thread για God is an Astronaut και βαριέμαι ελλεινά να τα ξαναλέω…

Έχω δουλέψει για διοργάνωση ηβέντ απο ΜΚΟ και ξέρω από πρώτο χέρι…:wink:

ον τόπικ ξανά:

+1 στον ΜέταλΛως. Κανείς δεν πρόκειται να διοργανώσει ηβεντ με προοπτική να μπει μέσα. Αλλά όταν βλέπεις μια εταιρεία να χρεώνει 20 Ε και την άλλη 35 Ε παρόμοιου βεληνεκούς σχήματα, ε κάτι τρέχει… :-k

Το να βγάλεις λεφτά ειναι κάτι το βραχυπρόθεσμο, ενώ το να πλουτήσεις είναι μακροπρόθεσμο.
Η ουσία όμως είναι ότι όπου υπάρχει κέρδος υπάρχει κ πλούτος, κ η Nuclear Blast έχει γίνει πολυεθνική εταιρεία, πρέπει δηλ. να σταματήσουμε να αγοράζουμε τους καλιτέχνες της επειδή τους “εκμεταλεύονται”?
Η μόνη εγχώρια εταιρεία που μπορεί να πλουτίσει είναι η Didi κ ίσως τα livaδικα της Αθήνας (ακόμα κ σε αυτά που γίνονται τοπικές συναυλίες).

#-o

Πω, νταξ, έχεις παραποιήσει τα λόγια μου όσο δεν πάει.
Όχι, δε μποϋκοτάρεις τη Nuclear Blast. Παίρνεις τα cd από το site της, και μποϋκοτάρεις το Metropolis, που βάζει τα cd της 18-19 ευρώ.
Ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβεις τι θέλω να πω, και κυρίως, να διαβάσεις όλα τα ποστ του thread.

είναι απορίας άξιον πως καταφέρνεις να διαστρεβλώνεις απλές και ξεκάθαρες κουβέντες.

δε νομίζω πως σου είπε κανείς πως βρίσκει παράλογο να έχουν κέρδος οι δισκογραφικές και οι εταιρείες που διοργανώνουν συναυλιακά events, ήμαρτον δλδ.

άλλο όμως να έχει ένα cd 12 ευρώ και άλλο να έχει 25€. ομοίως και για τις συναυλίες.

το πως καθορίζεται μία αντικειμενικώς ορθή τιμή έχει ξανασυζητηθεί στο παρελθόν. από κει και πέρα ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του. ίσως να μη μας αξίζουνε στην τελική πιο ανθρώπινες και πιο οικονομικές συναυλιές, καλά να πάθουμε. δυστυχώς μάλλον έχουμε μάθει να μας πηδάνε και να λέμε κ ευχαριστώ κι από πάνω.

manipulate the media.

νομίζω πως λέει πολλά αυτό.

όταν ο καλιτέχνης πληρώνεται 80 cents το cd, η nuclear blast δεν πλουτίζει εις βάρος του καλιτέχνη? Γιατί να μην την μπουκοτάρεις δηλαδή?
Με τις συναυλίες τώρα, κατλαβαίνω ότι έχει σχέση με την τελική τιμή του εισητιρίου, οικονομικές συναυλίες θα βρεθούν μόνο στην κεντρική Ευρώπη…

αποφάσισε τι θες ρε άνθρωπε. σ αρέσει ή δε σ αρέσει να σε γδύνουνε? όσοι περισσότεροι μεσάζοντες μπαίνουνε, τόσο περισσότερο ανεβαίνει η τελική τιμή του προϊόντος, αυτό είναι γνωστόν.

δε γουστάρεις να σε γδύνει το μετρόπολις? ψάχνεις άλλο δισκάδικο. δεν βρίσκεις? αγοράζεις μέσω νετ.

η εταιρεία προφανώς και εξακολουθεί κατ εμέ να χρεώνει υπέρογκα τον δίσκο (ακόμα και για αγορές μέσω νετ), αναλογιζόμενοι και τα ψίχουλα που παίρνει ο καλλιτέχνης. ε από κει και πέρα εμείς σαν αγοραστές δε μπορούμε να κάνουμε κ πολλά πράγματα. αν αποφασίσει ο καλλιτέχνης πως τον συμφέρει να μην έχει δισκογραφική στην πλάτη του και να πουλάει αυτός τον μόχθο το απευθείας στον φαν του, έχει καλώς, μαζί του (όχι πως είναι και τόσο απλά τα πράγματα…). το ζήτημα είναι μεγάλο και ψιλοάσχετο με το θρεντ.

η βουλγαρία που ανέφερε ο μπληντιν πριν ανήκει στην κεντρική ευρώπη? :stuck_out_tongue:

Η Βουλγαρία είναι άκυρο παράδειγμα παίδες. Οι μισθοί εκεί και οι συνθήκες ζωής είναι εξευτελιστικές.

H Βουλγαρία δεν είναι καλό παραδειγμα, κατ’εμέ έχει σχέση με το deal που έχει κάνει ο διοργανωτής με την μπάντα, έχω πάει σε φτηνές punk συναυλίες με πάνω από 400 εισιτήρια κομμένα κ να έχει μπεί ο διοργανωτής μέσα…

Ρε παίδες, οκ, η Βουλγαρία δεν πιάνεται λόγω ΑΕΠ ή δεν ξέρω 'γω τι άλλο, η Ρουμανία το ίδιο, Βέλγια, Ολλανδίες, Γερμανίες, Γαλλίες κλπ. λόγω γεωγραφικής θέσης. η Αγγλία είναι μια κατηγορία μόνη της. Να τα δεχτώ όλα αυτά.

ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΦΤΑΕΙ όμως και οι δικές μας συναυλίες είναι τέτοιο φαρμακείο??? Μήπως με το να καταπίνουμε μια δικαιολογία (η γεωγραφική μας θέση, τα εθνικά μας οικονομικά δεδομένα, η μάυρη μας η μοίρα ή οτιδήποτε) απλά εθελοτυφλούμε? Και στην τελική, δεν νομίζω οι συναυλίες π.χ. στην Πορτογαλία να είναι τόσο ακριβές όσο εδώ… απλά τροφή για σκέψη δίνω. :-k

Και δεν μιλάμε για διαφορες 5 και 10 ευρώ… μιλάμε για χαώδεις αποστάσεις από τα δεδομένα του εξωτερικού!

Και ρε συ Darkripper, οκ και το deal του προμότερ. Αλλά το φτωχό μου το μυαλό μου λέει πως το οποιοδήποτε συγκρότημα (με ό,τι “παρελκόμενο” τυχόν περιλαμβάνει αυτός ο όρος) έχει ένα “κασέ” και θέλει ένα μίνιμουμ αμοιβής για να παίξει λάιβ. Αν για να έρθουν π.χ. οι Monster Magnet πέσουν 5 έλληνες προμότερς και “πλειστηριάσουν” πανάκριβα την αμοιβή της μπάντας (δλδ. προσφέρει η ντιντι 1 εκ., η Αστρα 1,3 εκ., μετά η ντίντι 1,5 κ.ο.κ. - τυχαία τα νούμερα), λογικό είναι μετά να προσπαθήσουν να καλύψουν το ποσό από την τιμή του εισιτηρίου.

Και εδώ έρχομαι εγώ και ρωτάω: Πόσο απαξιωμένο είναι το προϊόν του ξένου μουσικού θεάματος στην Ελλάδα που δεν μπορούν να βρεθούν 4-5 σοβαροί χορηγοι για να καλύψουν αυτά τα ποσά και να μην επιβαρυνθούμε εμείς?

Στην συναυλία των Metallica στη Σόφια χορηγοί ήταν η Ford, η Coca-cola, ο Γερμανός και η Κοσμοτέ (έχουν Βουλγαρικό παράρτημα). Ρίχτε μια ματιά στα πόστερς της εδώ εμφάνισής τους και κάντε τη σύγκριση.

Μήπως ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ είναι το προβλημα?

Εγώ έτσι νομίζω. Όπως είπες, στη Βουλγαρία είχε ένα κάρο χορηγούς. Η συμπαθέστατη εταιρεία “Νεο Ρεύμα”, η οποία ουδέποτε με έχει απογοητεύσει από απόψεις τιμών/διοργάνωσης, στις διοργανώσεις της έχει ένα σωρό χορηγούς, με αποτέλεσμα το εισητήριο να είναι σε απολύτως νορμαλ τιμές.

Παράδειγμα: Scorpions το 2004 από τη Didi Music με το εισητήριο να έχει 38 ευρώ. Την επόμενη χρονιά, Scorpions στο Γήπεδο Καραϊσκάκη με εισητήριο 25 ευρώ.

Πολλές μπάντες έρχονται από μακρινές χώρες, φέρνουν μαζί της οικογένειες τους, αρκετός εξοπλισμός/roadies, άρα μεγαλύτερο κόστος κλπ κλπ. + οτι η ελλάδα είναι μικρή αγορά.

Φυσικά και υπάρχει η τάση για αισχροκέρδια, αλλά πείτε μου ένα προϊον πάνω στο οποίο δεν αισχροκερδούν στην Ελλάδα. Ξεκινόντας από τα βασικά όπως γάλα, τρόφιμα κλπ κλπ.

Δεν έχω διάθεση να υπερασπιστώ καμία εταιρία. Εταιρίες οι οποίες με ικανοποιούν τις στηρίζω, άλλες πάλι που θεωρώ πως με κλέβουν, προσπαθώ να βάλω τη λογική πάνω από το συναισθημα και να μποϊκοτάρω το λαιβ.

Μόνο σε μεγάλα φεστιβάλ βλέπω χορηγούς, σε μικρές συναυλίες χορηγοί επικοινωνίας. Η Πορτογαλία π.χ. συνήθως είναι μέρος της ευρωπαικής περιοδία με λεωφορείο, ενώ με την Ελλάδα η μπάντα πρέπει να έρθει με αεροπλάνο. Άσε στην Πορτογαλία είναι προσιτές ακόμα κ οι τιμές των αεροπορικών εισιτηρίων εξαιτίας των low-cost airlines.
Ακόμα άκουσα ότι σε άλλες πόλεις της Ευρώπης οι τοπικοί διοργανωτές συνεργάζονται μεταξύ τους κ έχουν θέσει ένα maximum στην αμοιβή συγκεκριμένων συγκροτημάτων, ένω όταν έρχονται Αθήνα πραγματικά ξεσαλώνουν κ ζητούν υψηλά ποσά…Δεν έχω όμως αποδείξεις περί τούτου…

Για το μπολντ:
Αυτό φίλε μου, είναι άλλη μια από τις ιστορίες-φαντάσματα του παρελθόντος. Πλέον, στη δεκαετία που διανύουμε, οι μπάντες περιλαμβάνουν και Βαλκανικό σκέλος στις περιοδείες τους, που περιλαμβάνει Κροατία, Σλοβενία, Ρουμανία, Βουλγαρία, Ελλάδα, και καμιά φορά Βελιγράδι και Κων/πολη. Υπενθυμίζω ότι από φέτος, Ρουμανία και Βουλγαρία είναι ισότιμα μέλη της ΕΕ, οπότε και ο μύθος της συνοριακής/τελωνειακής δυσκολίας έχει καταρριφθεί.

Το κλειδί βρίσκεται νομίζω στη 2η παράγραφο όσων είπες…

@darkripper
αυτο το χω διαβασει και γω (σε ενα περιοδικο τοτε που χε ερθει ο waters)
εχουν ψιλιαστει τι παιζει στην ελλαδα
και περιμενουν τη μεγαλυτερη προσφορα