Φοιτητικές Παρατάξεις

Ελα μου ντε…
Σταλιν ζεις κ σπερνεις εφιαλτες, σε οπορτουνιστες κ αντεπαναστατες:lol::lol:

Αλλα κ παλι δεν χαρακτηρισα αριστερη την "Κ"ΝΕ εεε συγγνωμη ΠΚΣ

φιλε μου σορρυ,αλλα κατι εχεις κανει λαθος…
δεν ειναι κακο καποιος να διεκδικει τα δικαιωματα του…
η δαπ στο συγκεκριμενο θεμα κοιταει οπως παντα μονο το συμφαιρον της…
η εαακ απο την αλλη λεει για ενιαια πανεπιστημιακη εκπαιδευση για ολους,και πολλα αλλα(πιστευω να τα ειδες και αυτα στο πλαισιο τους…)…
η δαπ χεστηκε για τα παιδια που εχουν πεσει στην παγιδα των κεσ(οχι πως τη νοιαζει ιδιαιτερα για τους φοιτητες των τει-αει),απο την αλλη η εαακ προτεινει λυσεις και για αυτους…
εχω βαρεθει η λασπολογια μεσα στο πανεπιστημιο γαμωτο…(στην προηγουμενη γενικη συνελευση μας ενας κνητης παει στο παιδι τους σχηματος της εαακ που εχουμε και του λεει :εισαι δαπιτης…"και κατι τετοια…εγω προσωπικα τον κρινω τουλαχιστον τραγικο…

ντροπη πραγματικα

που ειπε τον πασοκο δαπιτη :stuck_out_tongue:

Είμαι σίγουρος ότι θα το βρουμε εύκολα όταν διευκρινήσεις τί ακριβώς έγινε και κάτω από ποιές συνθήκες δεν έγιναν οι συνελεύσεις!

Μπαίνει στο νόημα σιγά σιγά ο νέους… :wink: 8)

Και πότε δήλωσαν “αριστεροί”; :roll:

Σα δε ντρέπεσαι εσύ ρε.

Πασόκοι τα “παιδιά”;

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ;!

Ο ΤΡΙΤΟΣ ΓΥΡΟΣ ΜΕ ΤΖΑΤΖΙΚΙ;

Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΛΠΙΔΑ ΤΗΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ;

:lol:

Λοιπον, η ΠΚΣ μαζι με την ΔΑΠ δεν μπηκαν στην συνελευση της ΣΕΜΦΕ με αποτελεσμα να μην εχει απαρτια… Αυτο τι σου λεει???
Οσο για το οτι μπαινω στο νοημα, εχω μπει καιρο…
Οσο για το αν ειναι αριστεροι και βεβαια δεν ηταν, ουτε θα μπορουσαν ν α δηλωναν. Φασιστες ισως…(Θα ξεσαπσει θυελλα το βλεπω:lol:)

το ιδιο εγινε και στο χημικο…

σε εμας πανε να χαλασουν τη συνελευση με αλλους τροπους,οπως, οταν ερθει η ωρα τους να μιλησουν μιλανε για 1+ ωρα(της προηγουμενη φορα εκανε γυρω στη 1μιση ωρα) ,κανουν παααααρα πολλες ερωτησεις,ετσι ωστε ο μεσος φοιτητης να τα παρει να φυγει…ευτυχως στο τμημα μας ο κοσμος τους εχει παρει λιγο χαμπαρι και πλεον ειναι απλα μια ομαδα ανθρωπων που απλα ψηφιζει τον εαυτο της…

cynic sorry αν στο πρωτο ποστ μου ημουν λιγο επιθετικος…

βασικά, εδώ ξεκίνησε ως θρεντ για τις φοιτητικές παρατάξεις γενικότερα κι όχι για το ποια φοιτητική παράταξη είναι καλύτερη.

Να το θυμίσω απλά… :wink:

:!: http://www.youtube.com/watch?v=h53m-Qj4hsw

:lol3::bow2:

Τσουβαλιαστε ελευθερα δηλαδη?

Τι προβλημα υπαρχει αν στην κουβεντα βγει και καποια ως καλυτερη?

Ι ντου νοτ αντερσταντ γιου.:-k

α) είμαστε μουσικό φόρουμ, όχι πολιτικό, δε μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς θα βγάλει η συζήτηση κάποια παράταξη ως την καλύτερη από όλες. Βασικά και πολιτικό φόρουμ να ήμασταν, πάλι δε μπορώ να καταλάβω πως θα μπορούσε να γίνει αυτό.

β) εδώ και ώρα είστε εκτός του θέματος που έθεσε ο Giannis… που άνοιξε το τόπικ για να μοιραστεί μαζί σας το προβληματισμό του για το κατά πόσο χρειάζονται οι φοιτητικές παρατάξεις. Όχι για το ποια παράταξη πρέπει να ψηφίζουν οι φοιτητές. Το θέμα του τόπικ δηλαδή είναι άλλο.

γ) Αν κάποιος έχει σκοπό να κάνει προπαγάνδα υπέρ της φοιτητικής παράταξης που ανήκει, τότε δε μου αρέσει και σαν μοντ. Για την ώρα απλά παραθέτετε τις προσωπικές σας απόψεις και χαίρομαι για αυτό και ησυχάζω. Απλά ακόμα ισχύει το (β) και το επισημάνω. Εξάλλου για μένα είναι και σημαντικό θέμα αυτό που έθεσε ο Γιάννης…, για να το ξεχάσουμε τόσο γρήγορα. Οι βλακείες από τις παρατάξεις θα υπάρχουν πάντα. Το ερώτημα που θέτει ο Γιάννης όμως είναι “παρατάξεις πρέπει να υπάρχουν”?

Βασικα αν η κουβεντα καπως παρεκτραπηκε ηταν λογω της κουβεντας που ανοιξα γυρω απο καποια παρατηρηση/αποψη μου σε σχεση με μια συγκεκριμενη παραταξη…
Η κουβεντα βασικα δεν μπορει να μετριαστει μονο στο θεωρητικο επιπεδο. Καλο ειναι να λεγονται συγκεκριμενα πραγματακια για να καταλαβουμε οχι ποια παραταξη ειναι καλη, αλλα το γενικοτερο συστημα στο οποιο λειτουργουν…

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3294&highlight=�������

το παραπάνω λινκ, σας οδηγεί στο τόπικ “Παιδεία” όπου και νομίζω ταιριάζουν περισσότερο αρκετά από τα θέματα που έχετε πιάσει (π.χ. τρόπος εισαγωγής σε αυτά, δικαιώματα, κλπ) :wink:

Ως μοντ μπορεις να μεταφερεις τα ποστ γυρω απο ΚΕΣ/εισαγωγη/πανεπιστημια εκει??? Εεεε???:smiley:

μας κάνω ριπόρτ, γιατί πάω για νάνι και βαριέμαι :stuck_out_tongue:

Παίδες, επειδή είναι περασμένη η ώρα και δε πολυνιώθω:P, άμα είναι να μεταφερθεί και τίποτε άλλο που ξέχασα, κάντε ενα ριπορτ.

Αν και μπάινω αργά στη συζήτηση και δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ να πω κι εγώ την άποψή μου.

Καταρχήν η ύπαρξη φοιτητικών “παρατάξεων” είναι αναφαίρετο πολιτικό δικαίωμα των φοιτητών, κεκτημένο με πολλούς αγώνες και θεωρώ ανούσιο να συζητάμε την αναγκαιότητά τους ή όχι. Είναι σαν να συζητάμε την αναγκαιότητα της ύπαρξης των πολιτικών παρατάξεων. Δε χρειάζεται να συμμετέχει όποιου δεν του αρέσει ή μπορεί να εμπλακεί κάποιος για να εκφράσει την άποψή του και να αλλάξει κάποιες καταστάσεις αν θέλει. Μπορείς να είσαι απογοητευμένος ή ευχαριστημένος, αδιάφορος ή δραστήριος - είναι ένα δικαίωμά σου που το εξασκείς ή όχι κατα βούληση.

Επίσης ή δημιουργία των παρατάξεων δεν έιναι τίποτα άλλο από τη συνάθροιση ατόμων με κοινές απόψεις με σκοπό να τις εκφράσουν και να τις διαδόσουν. Προφανώς ούτε αυτό απαγορεύεται ούτε καταδικάζεται.

Τρίτον υπάρχουν πολλά, πάρα πολλά, θέματα που (θα έπρεπε να) απασχολούν τους φοιτητές τόσο με την παρούσα ιδιότητά τους όσο και με την μελλοντική (αυτή του εργαζόμενου δηλαδή). Κατά συνέπεια η συζήτηση και η παρέμβαση σε αυτά είναι απαράιτητη και φυσικά πιο αποτελεσματική όταν γίνεται με συλλογικό τρόπο και εκφραστεί συγκροτημένα στη Γενική Συνέλευση όπου και λαμβάνονται οι αποφάσεις των φοιτητών.

Τι μένει λοιπόν προς συζήτηση; Το πώς λειτουργούν οι παρατάξεις, τι σκοπό έχουν, ποιον/ποιούς εξυπηρετούν, με τι τρόπο παρεμβένουν, αν και γιατί αποκλείουν τους ανένταχτους να ασχοληθούν και, φυσικά, τι άποψη εκφράζουν. Αναγκαστικά λοιπόν εκεί θα οδηγηθεί η κουβέντα. Το γεγονός ότι υπάρχουν παρατάξεις, ίσως η πλειοψηφία, που το μόνο τους νόημα είναι να γίνουν προθάλαμος μελλοντικών ψηφοφόρων και στελεχών, προωθώντας ταυτόχρονα την αδιαφορία για τα κοινά στη λογική του “αφήστε τα αυτά για τους επαΐοντες”, εμένα δε με εκφράζει. Προφανώς όμως εκφράζει κάποιους άρα δε μου πέφτει λόγος. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να επιχειρηματολογώ περί του αντιθέτου ελπίζωντας να πείσω όσο γίνεται περισσότερους.

:-k

Τίποτα;

Πως συγκλήθηκε η συνέλευση; Με κανονικές διαδικασίες (μέσω απόφασης του αρμοδιου οργανου κτλ.) η αλλιώς; Ποιο ήταν το θέμα της συνέλευσης; (Μήπως οι πρυτανικές εκλογές και η προοπτική σπασίματος τους;) Αφού υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα με τα “κομματόσκυλα” γιατί δεν μπορεί να υπάρξει απαρτία χωρίς αυτά;

Κατατόπισε με σχετικά με αυτά τα ερωτήματα και το ξανασυζητάμε.

Δικαιολογείσαι εν μέρει για τα λεγόμενα σου λόγω περιβάλλοντος, περιρρέουσας ατμόσφαιρας κτλ. (E, όπως και να το κάνουμε το Πολυτεχνείο μπορεί να την κάνει μια συνείδηση “κάπως”…)

Αλλα που θα πάει, θα μεγαλώσεις λίγο, θα δεις περισσότερα πράγματα και μπορεί να αποκτήσεις λίγο πιο σοβαρά κριτήρια περί “φασισμού”, “αριστεράς” και ποιες οι σχέσεις των πολιτικών δυνάμεων με τα παραπάνω… :wink:

Τα παραπάνω δεν τα λέω ειρωνικά ε. Φιλικά πάντα. (Bασικά εχε χάρη που χτυπηθήκαμε μαζί Mekong Delta!)

Η ΠΚΣ πάντως στη σχολή μου, το έχει σύστημα να μην μπαίνει σε συνελεύσεις. Για λόγους τραγικούς.

Πχ, μια φορά είχε πει ότι δεν αξίζει να γίνει συνέλευση με τόσα λίγα άτομα και ότι η ΠΚΣ συμμετέχει σε μαζικές συνελεύσεις 200 ατόμων και πάνω. Όταν ρώτησα αν δεν αξίζει ούτε κουβέντα να γίνει, αφού όντως δεν μπορούσαμε να μπούμε σε διαδικασία ψηφοφορίας λόγω μη απαρτίας, μου απάντησαν “εεε τι να σου πούμε… εεεε… θα σου πω σε λίγο”. Και βγήκαν έξω και πήραν ένα τηλέφωνο για να μάθουν αν αξίζει και ήρθαν και μου είπαν “όχι” :slight_smile: Ε ο λόγος ήταν προφανώς ότι είδαν πως θα έχαναν τη συνέλευση από τα ΕΑΑΚ, γιατί όπως άκουγα από πηγαδάκι μετά “θα χαλούσαν το σερί τους”. Πφφφφφφ

Καλα για την περιρρεουσα ατμοσφαιρα και πολυτεχνειου, δεν εχω να πω τιποτα. Απλα α=γινε πιο συγκεκριμενος για να σ απαντησω κιολας.
Οσο για το οτι οσοσ θα παιρναν τα χρονια θα αλλαξω ειναι σιγουρο… Το μισος ολο και θα μεγαλωνει…:stuck_out_tongue:
Τωρα αν θες να μας πεισεις οτι η ΣΕ ηταν ενα “κομμουνιστικο” κρατος… τι να πω…

Και για να ειμαι ον τοπικ, δεν ειμαι ΣΕΜΦΕ να σ πω με λεπτομερειες, αλλα γενικα ειναι μια σχολη που την παιρνει η ΠΚΣ… Αγνοω γιατι να μην μπει τωρα… ειδικα μαλιστα οταν γινεται σε διαφορες σχολες την στιγμη που τα εαακ προτεινουν καταληψεις (δεν παιρνω θεση σε αυτο!). Τυχαιο???

εντιτ: Το θεμα της συνελευσης ηταν φυσικα τα ΚΕΣ, οι λιστες συγγραμματων…

@cynic

α=το Πολυτεχνείο είναι φωλιά αντικομμουνισμού, μικροαστικής ψευτοεπαναστατικότητας, λουμπεναριού κ.ά. There you go.

Πολυτεχνίτες συμφορουμίτες, μην σκίσετε τα ρούχα σας με ιερή αγανάκτηση ε; Δεν αναφέρομαι στο σύνολο των φοιτητών του πολυχρονεμένου σας πανεπιστημίου. Απλά επισημαίνω μια εικόνα που γενικά έχω σχηματίσει για το χώρο. Οσοι νομίζετε ότι τα παραπάνω πάνε σε σας, χαλαρώστε. Μίλησα για “περιρρέουσα ατμόσφαιρα” ούτως ή άλλως.

Δεν είσαι ΣΕΜΦΕ λοιπόν… άρα τα μεγάλα λόγια είναι και κάπως απερίσκεπτα, σωστά; Δεν ξέρεις τί ακριβώς έγινε, δε δικαιολογείσαι να μιλάς για “σπάσιμο συνέλευσης”! Ελεος!

Αυτό για τη Σοβιετική Ενωση ασχολίαστο. :offtopic: Μπορώ κάλλιστα να ανοίξω σχετική συζήτηση, αλλά όχι εδώ πέρα, σωστά;

@δεχτσα_

ΟΧΙ.

Δεν έχει αξία να γίνεται απλώς “κουβέντα” σε μια γενική συνέλευση, αν το πράγμα δεν φτάσει στο “δια ταύτα”. Αυτό αναιρεί την ίδια την ιδιότητα της “γενικής συνέλευσης φοιτητικού συλλόγου”. Αν λεγόταν “χώρος συνδιαλλαγής και ζύμωσης μικρής ομάδας φοιτητών”, θα μπορούσε. Με πιάννειειειειειειες;

22:16 - 17:31 = 4 ώρες και 50 λεπτά περίπου. Δε φταίω εγώ που άργησα, μιλούσα στο τηλέφωνο για να καταλήξω τί να πω. Σόρι. :expressionless: