Φοιτητικές Παρατάξεις

Γι’αυτό που λες έχω καταλήξει στο εξής:Ο μηχανισμός της πασπ και της δαπ δεν είναι ότι στα πρίζουν τόσο για να μπεις εκεί ξέρω γω.Απλά σε πρώτο επίπεδο,σου πιάνουν παρέα,σε πάνε για καφέδες και σε βοηθάνε σε θέματα της σχολής ειδικά αν είσαι από επαρχία (πχ σε εμάς οι πασπίτες ξέρουν όλο το πρόγραμμα σπουδών και προτείνουν στάνταρ μαθήματα να πάρεις ανά εξάμηνο τα οποία θυμούνται πάντα απέξω,ποιος καθηγητής τα κάνει,και τι πραγματεύονται (άσχετα αν αυτοί δεν τα έχουν περάσει:p)).Αυτό,σε δεύτερο επίπεδο πετυχαίνει και κάτι άλλο.Δείχνοντας μία καλή συμπεριφορά στους απέξω,ότι τα παιδάκια τα μπλε και τα πράσινα είναι ευγενικά,καλά και παλεύουν για τη σχολή,στη συνείδηση αρκετών φοιτητών μεταφράζεται ως εξής : “Δεν είμαι πασπ η δαπ,μακριά από αυτά,αλλά επειδή παλεύουν για τη σχολή,δίνουν σημειώσεις,που μπορεί να το κάνουν από συμφέρον αλλά κάτι προσφέρουν σε μένα και τη σχολή,είναι η λιγότερη κακή παράταξη,άρα τους ψηφίζω”.Απευθύνονται δηλαδή στη μέση απολιτίκ συνείδηση που θα δει αυτό που πρώτα βγάζει η παράταξη αυτή,και όχι αυτό που ουσιαστικά θέλει να πετύχει.Επίσης,μην ξεχάσουμε και το άπειρο πρίξιμο και τον “εκβιασμό” τύπου αφού σου δίνω σημειώσεις,εεεε ψήφισε και πασπ μωρέ…

Καλά όλοι το κάνουν με τον τρόπο τους αυτό ε.

Έχεις πετύχει αρκετούς κνίτες η εαακίτες να σου λένε : “έλα ρε μαν τι λέει,καλά όλα?πάμε για ένα καφεδάκι και τάβλι να αράξουμε?” και να μη σου κάνουν νύξη για πολιτική κουβέντα?

Εγώ θα έβαζα και θέμα μυαλού.
Γίνεται αυτά τα άτομα να μην βλέπουν τι κάνει η δαπ/πασπ για την σχολή η μάλλον τι ΔΕΝ κάνει(πέρα απο τα glamourous πάρτυ…και εκδρομές).

Σίγουρα θα έχει αναφερθεί

Τέσπα,μέχρι στιγμής εγώ αυτό που βλέπω είναι κάτι δαπίτες,να πιάνονται κώτσο και να δίνουν αβέρτα κουβέρτα στριφτά τσιγάρα

Νύξη για πολιτική κουβέντα μόνο ο πρόεδρος της αραακ κάθισε να κάνει τα κοριτσάκια στον πάγκο απλά φώναζαν θα μας γαμήσουν τα μέτρα και σε ερώτηση αν τα έχουν διαβάσει δεν ξέραν τίποτα. Αστείοι οι ψήφοι προς δαπ και πασπ γιατι με βοήθησαν στην αρχή και λοιπά κουραφέξαλα πού ακούγονται δηλαδή μόνος σου δεν μπορείς να πας να γραφτείς και αν σου κολλήσει μία βδέλλα για να σε γράψει μετά πρέπει να την ψηφίσεις κιόλας αντί να της ρήξεις ένα φάσκελο. Αστείοι όμως και οι ψήφοι γιατί δεν θέλω να βγει πάλι πασπ η δαπ οπότε ψηφίζω στην τύχη ένα κόμμα άσχετα αν δεν ξέρω τίποτα για αυτό και τα άτομα στην εκάστοτε σχολή.

Κνίτες όχι,εαακίτες ναι

Δε νομίζω ότι είναι χαζοί που το κάνουν αυτό.Αν εξαντλήσουμε εκεί την ανάλυση μας τότε μάλλον δεν θα καταλήξουμε σε κάποιο ωφέλιμο συμπέρασμα.Μάλλον κλίνω προς την άποψη ότι απλά δεν ασχολούνται με τα πολιτικά και οι μεγάλες παρατάξεις το επικροτούν αυτό,παρά το ότι είναι χαζοί καιδ εν βλέπουν.Εξάλλου απόσο έχω καταλάβει,όσο και μυαλό να έχεις,αν δεν ασχοληθείς και δεν αποκτήσεις κάποιες πολιτικές γνώσεις δεν βλέπεις αρκετά πράγματα που συμβαίνουν κάτω από τη μύτη σου

Αφού σου έχουν μιλήσει έτσι οκ.Εμένα πάντως στη σχολή πρώτα μου μίλησαν πολιτικά και μόνο έτσι.Και γενικά από εαακίτες που έχω γνωρίσει,ενώ είναι αραγματίες,δεν είναι της λογικής να σε πείσουν ύπουλα…Τώρα αν πέτυχες εσύ,τι να πω,δεν είμαι πανταχού παρών για να ξέρω για όλους:p

Εντάξει δεν λέω ότι το έκαναν όλοι,πολλοί δεν έχουν ιδέα κιόλας-είδαν φως και μπήκαν-,αλλά μου έτυχαν περιπτώσεις να κάνουν ίδιες πρακτικές με ΔΑΠίτες,ενώ στην αρχή το κατέκριναν και καλά.

Άμα θες σου δίνω και ονόματα να τους βγάλεις από το ΚΙΝΗΜΑ:D

Ευχαρίστως.Δίνε δίνε δίνε,δεν μπορεί να γίνει κίνημα από δαπιτοφέρνοντες εαακίτες!

τα έλεγε ο tojara, τα έλεγε, αλλά εσείς τον χλευάζατε! :razz:

Αυτά τα δήθεν μου σπάνε τα νεύρα…όλοι οι ‘‘επαναστάτες του καναπέ’’ βγαίνουν και μιλάνε και έχουν και άποψη για την εργατιά και τον λαϊκό αγώνα…:!:

Πέστα ρε σάηλεντ :!:

Εγώ που συνήθως κυκλοφορώ με πουκάμισα, κυριλέ παντελόνια κτλ. πόσο άραγε να πιάνω στο υποκρισιόμετρο;

Ναι αλλά… κάποιοι από αυτούς έχουν απόκομα του Ριζοσπάστη, ή, ακόμα χειρότερα, φωτοτυπία σελίδας του Ρ., με βάση το οποίο επιχειρηματολογούν! (Οι εαακίτες επιχειρηματολογούν με ράβδο αντί για λόγο :stuck_out_tongue: )

Άσχετο, θυμήθηκα φάση… σε “καναδέζα” στην Αθήνα, πηγαίναμε για ένα άγημα και σταματάμε σε φανάρι. Εκεί τριγύριζε ένας κνίτης με ένα πάκο από Ριζοσπάστη… και έρχεται σε εμάς και ρωτάει αν θέλουμε να αγοράσουμε! #-o :lol: Είχαμε και τα G3 προτεταγμένα… σουρεάλ φάση!

Εγώ πάντως τά χω πάρει με τους μεταλάδες του καναπέ!
Ακους εκεί, πήγα ράγκναροκ την παρασκευή και ήταν σχεδόν άδειο και έβαλε και SATAN και κανείς δεν πήρε χαμπάρι :!:

Βρε Γράκχε παρεξηγήθηκες;; :stuck_out_tongue:

Και δεν λέω ότι κάποιοι που ασχολούνται δεν το πιστεύουν ή το κάνουν για τα μάτια του κόσμου…αλλά εμένα -προσωπικά- αυτοί (απ’όλους τους χώρους) στη σχολή που φωνάζουν και υπερασπίζονται τα δικαιώματα του κοσμάκη, ε δε με πείθουν…

εξαρτάται. αν τα πουκάμισα είναι καρό, τότε απλά είσαι hipster. :stuck_out_tongue:

Όταν λέω πουκάμισα εννοώ ΚΑΛΑ πουκάμισα ρε παλιοχιπστέρι.

[SPOILER]Και συνήθως μαύρα κιόλας, γαμώ την Ελλάδα σας :!:[/SPOILER]

Σάηλεντ nice one βρε! Σιγά μην παρεξηγηθώ, ουδόλως με απασχολεί η “πολιτική κριτική” των “αυθεντικών που δεν παριστάνουν τους αγωνιστές”.

Και το καλοκαίρι με τρέντι πουκαμισάκια κυκλοφορείς; Φλώρε δαπίτη :stuck_out_tongue:

Πρόσεχε πως μιλάς για την ΠΑΤΡΙΔΑ ρε αλήτη :!:

Είσαι και λίγο μελαμψός, δε θέλει πολύ για να στη χώσουν στο δρόμο οι υπερασπιστές του έθνους.