Φοιτητικές Παρατάξεις

Τώρα μάλλον κάτι κακό συμβαίνει και με ρωτάς γιατί μου φαίνεται έχεις στο μυαλό σου ότι απαντάω με γυναικείο ύφος…:p.άντρας είμαι!.Όσον αφορά το ποστ σου απλά είπες ότι σε αυτή την κατάσταση φέρουν ευθύνη αυτοί που είναι απολιτικοποίητοι ενώ φέρει ευθύνη κυρίως ο καπιταλισμός και οι “πολιτικοποιημένοι”(οι δεύτεροι λιγότερο).Απλά στο ποστ σου φάνηκε λίγο η λογική του όλοι έχουμε κάποια ευθύνη,όχι επειδή τα φαγαμε αλλά επειδή η κύρια μάζα δεν αντέδρασε…

τίποτα μωρέ, απλά είχα δει κάποια posts που σε προσφωνούσαν ως άντρα και κάποια άλλα που σε προσφωνούσαν ως γυναίκα, συν το ολίγον τι unisex avatar, άρα καταλαβαίνεις, δε θέλει και πολύ για να επέλθει η σύγχυση… :stuck_out_tongue:

και μπορεί εδώ να είναι off topic, αλλά πάντως κανείς δεν είναι άμοιρος ευθυνών. η κοινωνία δεν είναι στατική, αλλά αλληλεπιδρά συνεχώς. όλοι έχουν ευθύνες, άλλοι φυσικά περισσότερο και άλλοι λιγότερο.

Σε αυτό διαφωνώ άπειρα.Δηλαδή έχει ευθύνες ένας που τώρα είναι 15 που όταν γινόταν το “μεγάλο φαγοπότι” των κομμάτων και υπήρχε η ιδεολογία του κοίτα την πάρτυ σου και μη μιλάς (άμεσα απορρέουσα από τη “φιλελεύθερη” ιδεολογία),όπως επίσης και υπήρχαν τόσες πολλές Σειρήνες που σου αποσπούσαν την προσοχή αποσπώντας σου την προσοχή από ταξικούς αγώνες αλλά σε αποκοίμιζαν με τόσο έντεχνο τροπο δε νομίζω ότι ακόμα και αν έφαγε κάποιος όλα αυτά τα σκατά έχει ευθύνη.
Ούτε η αριστερά έχει ευθύνη γιατί φώναζε τόσα χρόνια ότι δεν πάει καλά αυτό αλλά κανείς δεν την άκουγε και τους λέγανε γραφικούς μιλώντας για τέλος της ιστορίας.Αυτό είναι η πιο μεγάλη καραμέλα,το ότι μαζί φταίμε,γιατί αποπροσανατολίζει άπειρα τον κόσμο.Η λύση είναι να καταλάβουμε ότι δεν φταίνε πρόσωπα αλλά το σύστημα

Να μην συγχέεται άτομα που δεν ψηφίζουν κάποιο κόμμα με άτομα που είναι στον κόσμο τους και δεν είναι πολιτικοποιημένοι .
Η αριστερά πού φώναζε τόσο καιρό τι πλάνο ακριβώς έχει για την εξυγίανση του παρών πολιτικού συστήματος παρακαλώ ,μήπως δεν έχει λέω εγώ τώρα μήπως το ΚΚΕ έχει και αυτό ένα ανάλογο Ζάππειο 2 υποσχέσεων?

1)Δεν ειπώθηκε πουθενά κάτι τέτοιο.Εκτός και αν αυτό ειναι προειδοποίηση για αποφυγή τυχούσας σύγχυσης.Στην δεύτερη περίπτωση την κάνω δεκτή και δεν έχω κατά νου ότι τα μη κομματοποιημένα όντα είναι πολιτικά ανενεργά
2)Απόσο ξέρω και ας με διορθώσει ο γράκχος η ο ρεντ ραμ το κκε συγκεκριμένα δεν σκοπεύει στην εξυγίανσης του παρώντος πολιτικού συστήματος,σε αυτό σκοπεύει η μπακογιάννη.Το κκε στοχεύει στο να διαλυθεί και να χτιστεί ένα άλλο όπου τον κυρίαρχο λόγο θα τον έχουν οι εργάτες και όχι αστοί αριθμολάγνοι.αλλά βγαίνουμε οφφ τόπικ.Αν θες να συνεχιστεί πόσταρε στο ιδεολογικές συζητήσεις η αν μπορεί κάποιος μοντ να το πάει εκεί

Όχι καλά τα λες otinane, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί κάθεσαι και απαντάς στο τρολλ, που έχει 22 ποστ εδώ μέσα στα οποία λέει το ίδιο πράγμα.

Λάθος σου τα έχουν μάθει κάποια πραγματάκια Οτινάναι.
Σκέψου το: Mπορείς να διαφωνείς μαζί μου αλλά δεν μπορείς να με πεις απολίτικο, θα εκτεθείς!

Δεν σε θεωρώ απολίτικο ρε μιουλ.Ελεος,παρακολουθώ το φόρουμ και βλέπω τι λέτε.:pΑπλά έχεις τελείως διαφορετική ιδεολογία.Και αυτό για τη φιλελεύθερη νοοτροπία το έχω καταλάβει γενικά όταν λένε αρκετοί ότι αν ο καθένας έκανε αυτό που γούσταρε τότε η κοινωνία θα ήταν καλά και τέτοια

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ακόμα άτομα πιστεύουν τα ίδια πράματα περί εργατών και περί δυνατής αριστεράς εν έτι 2011 που έχουν ειπωθεί σε συζητήσεις και έχουν γίνει κλισέ ποια οπότε δεν έχει νόημα να συζητούνται μην το κάνετε στον εαυτό σας αυτό γίνεστε εσείς τρολλ.

Άρα τοχάρα ποια είναι η λύση?Διαταξικός χορός και διάλογος με κεφαλαιοκράτες πιασμένοι χεράκι χεράκι χορεύοντας το χόρο της ανάπτυξης ?

Τζιζ ρε τζιζ…Μην λες τετοιες παραξενες λεξεις θα νομιζει οτι εισαι σε…κομμα…Εμεις θελουμε αξιους και ικανουν ηγετες συνοδευομενους απο τεχνοκρατες…Τι καπιταλισμους και τετοια μου λες,τι ειναι αυτα…

Για πάμε




Τωρα γιατι μας ταραζεις τα νευρα βραδυατικα ??

για τη μελαχρινή στα πρώτα βιντεάκαι το λες? :stuck_out_tongue:

ΚΑΙ Α ΚΑΙ ΟΥ ΚΑΙ ΔΑΠ-ΝΔΦΚ.

Και προσοχή πώς μιλάς για τη ΔΑΠΑΡΑ.

σωστός ο Ελρικ.

οι φοιτητικες παραταξεις ειναι μοναχα δολωματα απο τα κομματα.Δεν εχουν καμια ουσιαστικη παρεμβαση στα ωφελη του πανεπιστημιου.

Just saying.

Υ.Γ. στα βιντεακια αφου τα σχολια κανενος δε θα περασουν μπορουμε να κανουμε ολοι μαζι report για απατη.

Οχι, απο νευρα και αηδια ταραχτηκα, ομως ειναι γνωστο οτι :

:vibrate:

Άντε να χαρούμε λίγο πολιτικό λόγο στα Πανεπιστήμιο,επιτέλους.

Αυτα ειναι το ‘‘αλατοπιπερο’’ των ελληνικων πανεπιστημιων ρε. Μονο με μαθηματα και εξετασεις θα ηταν αρκετα βαρετη η φοιτητικη ζωη. Αν δεν παιχτει κανας τραμπουκισμος το πρωι για να ανοιξει το ματι, αν δεν γραφτει κανα γηπεδικο συνθημα να γελασουμε και να σχολιασουμε, πως θα περασει η πληκτικη πανεπιστημιακη ρουτινα… :stuck_out_tongue:

Πφφ σας ζηλεύω,εμείς στο Ρέθυμνο με πλειοψηφία ΠΑΣΠ και μετά ΔΑΠ είμαστε φλώροι,λίγα πράγματα.