Φοιτητικές Παρατάξεις

Μα όταν 30 ΚΝΙτες είναι εκτός Συνέλευσης, πώς θα γίνει απαρτία; Χρειαζόμασταν ξέρω γω καμιά δεκαριά άτομα ακόμα θυμάμαι, απλά αυτοί ήθελαν μαζικότερη Συνέλευση. Ε οκ αφού το ήθελαν αυτοί οι θεούληδες, δεν κάναμε Συνέλευση. Λογικό, ε; Λες και λέγεται “Σύλλος Κνιτών Χημείας”. Τεσπα.

Όσο για το αν η συνέλευση λεγόταν “χώρος συνδιαλλαγής κτλ”, τελικά εγώ πήγα στη “μάζωξη” αυτή τέλος πάντων, όπου έλειπαν όλα τα κομματόσκυλα -και ευτυχώς και οι κνίτες- και μίλησα με πρωτοετείς επιτέλους ανένταχτους και άκουσα και καμιά πιο ανοιχτόμυαλη άποψη. Το διωράκι μου πέρασε ευχάριστα και εποικοδομητικά. Εκτός αν είναι πιο χρήσιμο το να κολλάς κόκκινα γαρούφαλλα στους πίνακες ανακοινώσεων. Περί ορέξεως :slight_smile:

Αδικία, οι δικοί μας ΚΝΙτες είναι πολύ πιο γρήγοροι :-s

Για την επόμενή σου απάντηση θα κάνω ριφρες σε ένα τετραωράκι πάλι :slight_smile: Πάω για διάβασμα :slight_smile:

Δεν ια ασχοληθω αλλο εκτος αν ανοιξει η κουβεντα και καταθεσουν κι αλλοι τη γνωμη τους.
Με τη λογικη σου ουτε εσυ εισαι στο Πολυτεχνειο, μη μιλας για το τι συμβαινει εκει…
Οσο για το ΣΕΜΦΕ ρε μαραμενε συντροφε τοοοοσο δυσκολο ειναι να παρεβρεθη καποιος σε συνελευση της σιπλανης σχολης, εστω για χαβαλε και να δει ποιοι δεν ειναι μεσα και δεν μαζευει απαρτια.
Εγω ειπα οτι δεν ξερω λεπτομερως το πως οριστηκε η συνελευση και τα τελειως τυπικα, τα οποια ουτε της σχολης μου ξερω…
Οσο για τις συνελευσεις γενικοτερα, η αποψη μου διαφερει απο αυτη που πιθανως θα εχεις καταλαβει…

Απο σημερα η Πρωτοπορα Παραταξη (η ΔΑΠ ντε) εχει “φεστιβαλ” στο ισογειου του “ΠΑΠΕΙου”. Ειναι πολυ ωραια, εχει ποδοσφαιρακια, κομπιουτερς, playstations, πινγκ-πονγκ, ταβλι, και περιοδικα επιστημονικου ενδιαφεροντος οπως το Down Town και κατι αλλα. Σαν να ειμαστε σε Λουνα Παρκ, με ακαδημαικη ατμοσφαιρα. Ζητω που η ΔΑΠ κανει ωραιες εκδηλωσεις!!! Παντα τετοια:D

Να φωναξουμε και παιδια απο ξενα πανεπιστημια να δουνε πως διασκεδαζουμε εδω στο Ελλαντα, στην εισοδο κιολας του Πανεπιστημιου. Θα ζηλεψουν τα φλωρακια!

κανα live θα κανουν στο παπει???Ξερεις… ΔΕσποινα Βανδη + Φοιβος, support Μαζωνακης…:lol::lol:

να ξερω αν θα παω…

Πιστεύω οτι πλέον το θέμα των παρατάξεων έχει-συγγνώμη για την έκφραση-ξεφτιλιστεί!Ξαφνικά όλοι ενδιαφέρονται για τους πρωτοετείς και τα κοινά!
Κατά τη γνώμη μου όλη τους -δεξιοί κι αριστεροί - έχουν χάσει την ουσία!
Το μόνο που κάνουν είναι να κατηγορούν και να ρουφκιανεύουν!
Σίγουρα υπάρχουν και κάποια σοβαρά άτομα μέσα σε αυτό τον βούρκο,όμως!
Το κοινό συμφέρον πρέπει να ξεκινάει από την προσωπική ζωή του καθενός κι όχι από τις παρατάξεις!
Πρέπει να ξυπνήσουμε!!!

Εεεε… μου το κάνεις λίγο λιανά αυτό;

Το ότι το σκορ είναι 40-6 υπέρ του “κατά” νομίζω πως είναι δείγμα πως σε αρκετούς δεν αρέσει ο τρόπος λειτουργίας τους γενικότερα. Καλό θα είναι όσοι ανήκουν σε αυτές να ψαχτούν, γιατί όπως είπε και ο μάνδρακας είναι κεκτημένο η ύπαρξη φοιτητικών συλλόγων και παρατάξεων…

Βέβαια!Κάποιος Που Περπατάει Στον Δρομο Και Πεταει Το Σκουπίδι Κατω Απαγορεύεται Να Μιλά Για πολιτικη!!!ενα απλο παραδειγμα!!!

Κι εγω ψηφισα κατα,ομως συμφωνω απολυτα με karvou.Οι φοιτητικες παραταξεις ειναι πολυ καλο να υπαρχουν,αλλα η σημερινη μορφη που εχουν ειναι απλα καταντια.Να κοψουν τις παπαριες με τα παρτι και τα μπουκαλια στα σκυλαδικα και τις σημειωσεις γιατι μας σκεφτονται και μας φροντιζουν και μετα το συζηταμε.Κι επισης εξω οι παγκοι απο τα πανεπιστημια.Υποτιθεται οτι τα πανεπιστημια ειναι χωρος σκεψεης, ιδεων και καινοτομιας.Τι νταβατζιλικι/κουκουλωμα ειναι αυτο απο τα κομματα ποτε δεν καταλαβα.Οποιος γουσταρε απλα να γραφονταν και να παλευαν οπως νομιζε ο καθενας για τους φοιτητες,οπως γινεται σε οποιοδηποτε συνδικαλιστικο κινημα παντου.Ημαρτον να ειμαστε σε πανεπιστημια και να ειμαστε 70.000 χρονια πισω.Αλλα να τρως φραγκα καλα ειναι

ΧΑΧ σημερα ειχαν πολυ πλακα…Η ΠΑΣΠ μας μοιρασε ενημερωτικο φυλλαδιο χειρογραφο παρακαλω για να μας θυμισει οτι αυτη εκανε γνωστο στο ΔΣ οτι ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΛΣΩΣΕΙΣ ΜΘΗΜΑΤΩΝ.ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ!!!Δηλαδη πραγματικα…τι να πω…Καπο την αλλη αδιαφορουν μεχρι και να κανουμε συνελευση.

υγ. Η Πασπ το εκανε αυτο επειδη πηρε το τμημα μας φετος.Διφορετικα θα το εκανε οποιος ειχε παρει το τμημα.Κλασικα πραγματα.

Αυτό που δείχνει το “σκορ” είναι ότι οι περισσότεροι είναι αηδιασμένοι από την πολιτική των δύο κυρίαρχων παρατάξεων, άλλο αν το εκφράζουν κάπως συγκεχυμένα, με ιαχές “κάτω οι παρατάξεις” ή αν πήρε κι άλλους η μπάλα σε κάποια ασόβαρα, κατ’ εμέ, σχόλια. Είναι συνηθισμένο φαινόμενο να υπάρχει μια γενίκευση όταν ο υπό εξέταση τομέας χαρακτηρίζεται από αρνητικές πλευρές σ’ ένα μεγάλο ή εμφανή βαθμό- η σαπίλα, όπως και να το κάνουμε, υπερφαλαγγίζει τις θετικές ποιότητες. Μήπως ένα σωρό κόσμος δεν εκφράζει συχνά την αποστροφή του απέναντι σε ΝΔ- ΠΑΣΟΚ λέγοντας “εγώ τα σιχάθηκα τα κόμματα” και τέτοια; Αυτό δε σημαίνει ότι στις εκλογές όλοι αυτοί ρίχνουν λευκό ή άκυρο έτσι;

Κατά τ’ άλλα, αλλοίμονο αν αρχίσουμε να συζητάμε σοβαρά για κατάργηση των παρατάξεων. Οσοι πιστεύουν ότι το πανεπιστήμιο θα ήταν καλύτερο όπως επί χούντας, όταν δεν επιτρεπόταν ο φοιτητικός συνδικαλισμός (γιατί θέλετε δε θέλετε, μαζί πάνε αυτά), ας μας το πουν.

Κατανοητό αυτό που λες και σίγουρα όχι λανθασμένο, αλλά δευτερεύον κατά τη γνώμη μου. Καλό είναι να υπάρχει και προσωπική ευθύνη, αλλά αυτό “πολιτική” δεν το λες. Πίστεψέ με φίλε μου, ο κόσμος (για να μην το περιορίζουμε στο πανεπιστήμιο) δεν πρόκειται να αλλάξει μέσα από την ατομική βελτίωση του καθενός… η ανευθυνότητα και η κακή συμπεριφορά δεν οφείλεται σε κάποιον “κάλο στον εγκέφαλο”, αλλά στις κοινωνικές συνθήκες μέσα στις οποίες ο οποιοσδήποτε καλείται να επιβιώσει. Η συνείδηση δε θέλει και πολύ να στρεβλώσει υπό το βάρος τους…

Και ιδού η επιβεβαίωση, karvou…

η επιβεβαίωση σε τι?

Ενταξει,με με υποβιβαζεις και τοσο πολυ:pΕιμαι παρα πολυ πολιτικοποιημενος και αυτο για την χουντα ασχολιαστο,γιατι τυγχανει να ειμαι και αριστερος:pΑυτο με τους παγκους οντως ηταν γενικευση και δεν εχει σχεση με τα χαλια που βρισκονται οι παραταξεις σημερα,σαν καθαρα ιδεολογικη αποψη,γιατι πιστευω οτι κουκουλωνουν την ελευθερη σκεψη και την βαζουν σε καλουπια,και συμβαλλουν καθαρα και μονο στην ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ και οχι την ΠΟΛΙΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ που θα επρεπε να ειναι ο στοχος.Και φυσικα μονο για καταργηση παραταξεων δεν μιλησα,ελεος.Μακαρι να υπηρχαν οπως υπαρχουν οι απειρες αριστερες και δεξιες παραταξεις και ενα τρισεκκατομυριο πολιτικες εκδηλωσεις την μερα,αλλα οχι οδηγουμενες απο κομματα.Και μιας και υπαρχουν και οι παραταξεις και καλως υπαρχουν που ανηκουν σε συγκεκριμενα κομματα,ας δρουσαν με καποια αυτονομια τελος παντων και οχι σαν κομματοσκυλα και σαν ιεροποστολοι που στελνουν στους Ζουλου να τους προσυλιτισουν:p Και αν σε ενδιαφερει ειμαι 7,000% ΚΑΤΑ της καταργησης του ασυλου:p

Βασικα τωρα που το σκεφτομαι ηταν οντως παπαριωδες αυτο που ειπα για τους παγκους και πως το ειπα:pΑλλα δεν μου αρεσει καθολου μα καθολου η τοση αναμειξη των κομματων στο φοιτητικο κινημα,νομιζω οτι υποτιθεται οτι θα επρεπε να ειμαστε εμεις αυτοι που θα σκεφτομασταν,θα προτειναμε και θα αυτοοργανονομασταν και οχι γαυροι και σαρδελες για να μας ψαρευουν οι Καραμανληδες και οι Γιωργακηδες:pΤο απο κει και περα γενικοτερο πλαισιο,οπως το τι ψηφιζουμε γενικα ας το αφηναμε για εξω απο το πανεπιστημιο,η οργανωση σε νεολαιες κομματων κτλ ας πουμε μπορει να γινει καλλιστα σε χωρους εξω απο το πανεπιστημιο και και ας μεινει εκει.Δεν δεχομαι να βλεπω τον μαλακα τον προεδρο της ΟΝΝΕΔ να παρεβρισκεται ξεκαρφωτος σε γενικη μου συνελευση,διαφωνεις σε αυτο;:wink:

Τελος παντων,το παραχεσα λιγο,για να συνοψισω,δεν υπαρχει σοβαρο ατομο πιστευω που νομιζει οτι η σημερινη εικονα των παραταξεων ειναι οπως θα επρεπε,και βλεποντας το γενικοτερα και περα απο συγκεκριμενα σκανδαλα απλα πιστευω οτι ουτως η αλλως το φοιτητικο κινημα θα επρεπε να ειναι ανεξαρτητο και ποιο αυτονομο απο το κατεστημενο πολιτικο συστημα.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΣ ΣΥΝΔΙΑΚΑΛΙΣΜΟΣ

Oτι πολυς κοσμος βλεπει τα χαλια των παραταξεων κι οτι το γενικευει υπερβολικα,και μπορει και σε επικυνδινο βαθμο:wink:

και τι από αυτά που είπα εγώ έρχεται σε αντίθεση με αυτό;:-k

Χαχαχαχαχαχα…Απλα απ’ οτι καταλαβα ο Gracchus συμφωνει μαζι σου και σου λεει απλα οτι ομως μερικοι το παρακανουν και υπερβαλλουν,και γιαυτο ειναι και τοσο μεγαλη η διαφορα.Κι οτι φταιει η σαπιλα των ΔΑΠ-ΠΑΣΠ για το οτι πολλοι ειναι τοσο αηδιασμενοι με τις παραταξεις γενικα,οχι ολες οι παραταξεις

Ωραία. Χάρηκα που επιβεβαιώθηκα :stuck_out_tongue:

Nα τονίσω μόνο, πως στα δικά μου χρόνια και στη δικιά μου σχολή, ΠΑΣΠ δεν είχαμε και οι περισσότεροι πάλι την ίδια άποψη είχαν για τις πολιτικοποιημένες φοιτητικές παρατάξεις. Με λίγα λόγια δεν είναι μόνο αυτές οι 2 παρατάξεις που τρώνε αλλά και αξίζουν τη μούτζα .

Δεν νομιζω οτι μονο δυο παραταξεις βρωμιζουν τα πανεπιστημια!
Και οι υπολοιπες το μονο που κανουν ειναι να γλυφουν,να λα’ι’κιζουν και να κατηγορουν τις αντιπαλες τους!

Έχω μια θηκούλα ταυτότητας/διπλώματος/πάσου της ΠΑΣΠ,τι είμαι?:-s