Φοιτητικές Παρατάξεις

Συμφωνώ απόλυτα με τα ζητήματα που αναφέρεις γιατί είναι το σημαντικότερο για κάθε φοιτητή το μέλλον του. Όμως όπως και να χει αν υπάρχουν π.χ. υψηλές τιμές στο αστικό και μειωμένη χρηματοδότηση υλικών και εξοπλισμού για τα εργαστήρια δυσκολεύει η καθημερινότητα του φοιτητή μέχρι να πάρει το πτυχίο του. :slight_smile:

oi paratakseis den exoun logo yparksis sta panepistimia.

tha eprepe na katargithoun ta dikaiwmata tous stis sxoles kai monoi tous na kanoun oti goustaroun

Προφανώς, όπως και τα συγγράματα και άλλα διάφορα πολύ σημαντικά.Αυτές όμως οι παρατάξεις κάνουν αυτά σημαία τους καλύπτοντας τα άλλα σαν “δεν μας αφορούν”,“μας νοιάζει μόνο η σχολή κλπ”.Αυτό κρίνω,όχι ότι είναι κακό να παλεύεις να μην πληρώνεις την ποδιά και τα υλικά στο εργαστήριο αν είσαι πχ χημικο

Μέχρι τα πανεπιστήμια να πάψουν να είναι τσιφλίκια των ανερχόμενων κομματαρχων δεν υπάρχει ελπίδα για την ελλάδα

Κατανοητό. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω. Πάντως αν δω στην πορεία ότι κάτι πάει στραβά με τον τρόπο που διαχειρίζονται τα πράγματα θα πω ότι τελικά δυστυχώς επιβεβαιώνονται αυτά που λες για τα “ανεξάρτητα σχήματα” για ακόμη μια φορά…

είπε το αυτονόητο.

Eίπε ο Σταυρακάκης ο αρχιπασόκος.

δεν ξέρω τί υποστηρίζει ο εν λόγω κύριος.
σχολίασα αυτό που είπε να φύγουν οι κομματικοί στρατοί από τα πανεπιστήμια.το θεωρείς λάθος αυτό που είπε?

Θεωρώ λάθος να το λέει ο συγκεκριμένος. Μια χαρά στηρίζει την ΠΑΣΠάρα στο ΕΜΠ και κάτι αστειάκια του στυλ “Πάρτε όσα βιβλία μπορείτε φέτος γιατί από του χρόνου κομμένα” που έκανε πέρσι στο μάθημα μου φέρνουν εμετό.

άρα συμφωνείς με αυτό που λέει απλά σε χαλάει που το λέει αυτός.

Γιες.

Αυτός το έλεγε για όσα κόμματα αντιδρούν στις εκλογές στα παν/μια και εμποδίζουν τη διαδικασία (οπότε πάει σε συριζα, κκε και εξωκοινοβουλευτική αριστερά).
Όπως προαναφέρθηκε… μίλησε και ο αρχιπασόκος που έκανε την ποσδεπ υποχείριο του υπουργείου 8)

Θα ήθελα να ρωτήσω να μου πούνε όσοι είναι ενεργοί φοιτητές. Τον τελευταίο χρόνο με όλα όσα γίνονται υπάρχει κόσμος στα τραπεζάκια των Δαπ/Πασπ? Γίνονται γενικές συνελεύσεις; Και αν ναι, τι συζητάνε εκεί;

Εμάς στη σχολή η ΔΑΠάρα έχει πέσει αλλά η ΠΑΣΠάρα ανεβαίνει σταθερά γιατί υποστηρίζει ότι δεν έχει σχέση με το ΠΑΣΟΚ και υπάρχουν ζώα που το πιστεύουν.

ναι όμως σε τι ανεβαίνει ??? τι κάνει πλέον ? τι νόημα έχει να εισαι ΔΑΠ, ΠΑΣΠ… ?

Ανεβαίνει σε ψηφαλάκια στις εκλογές προφανώς. Κάνει περισσότερα πάρτυ, κρατάει τα στυλό στους πρωτοετείς στις εγγραφές, σκάει και σε καμία συνέλευση για να το παίξει αριστερή παράταξη.

Το νόημα του να είσαι ΠΑΣΠ,ΔΑΠ είναι το ότι αν δεν έχεις βγει από το υπόγειο της μάνας σου 18 χρόνια είναι ο πιο εύκολος τρόπος να κοινωνικοποιηθείς.

Σ’ έμας η Πασπάρα είναι πέμπτη ρε! Έχει πέσει κάτω από το 10%, γιατί φρόντισαν οι παραταξιακοί να βγάλουν ο ένας το μάτι του άλλου, οι μισοί πρέπει να αποχώρησαν - ή, τουλάχιστον, κάτι τέτοιο πήρε το μάτι μου στο σάιτ τους. Περασμένα μεγαλεία. Η Δαπάρα ανεβαίνει κάθε χρόνο σταθερά, επειδή οι “δικοί τους” πάνε και ψηφίζουν, ενώ η πλειοψηφία των σπουδαστών την ίδια στιγμή δε δίνει δεκάρα για τις φοιτητικές εκλογές. Είναι θετικό πάντως -δεν ξέρω κατά πόσο, αλλά εγώ προσωπικά το βλέπω θετικά- ότι οι αριστερές παρατάξεις(αρέν-εαακ-πσκ) ανεβαίνουν ολοένα και περισσότερο, αν έβαζαν και λίγο νερό στο κρασί τους και οι μεν και οι δε θα ήταν καλύτερα. :stuck_out_tongue:

Πάντως, είναι φανερό -αν και δεν πατάω, αλλά απ’τις δυο, τρεις φορές που πήγα το παρατήρησα με τη μία- ότι πλέον τα πράγματα δεν είναι όπως πρώτα λόγω της γενικότερης κατάστασης που επικρατεί λογικά. Μόνο οι πορωμένοι παραμένουν κολλημένοι. Γενικώς απ’ όσα διαβάζω, που γράφονται, έχω την αίσθηση ότι υπάρχει μία συσσωρευμένη οργή και αγανάκτηση προς όλες τις παρατάξεις. Μακάρι. :slight_smile:

Eμάς η πασπ έσβησε φέτος:cry: οπότε αναμένεται να πάρει κάνα 80% η δαπ στις εκλογές

Ακριβώς

Γενικά έχουν πέσει έχω την εντύπωση και εγώ .Κάτι σημαντικό που όμως δεν βλέπω να έχει αναφερθεί είναι (τουλάχιστον εγώ έχω την εντύπωση) ότι υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν μέσα σε ΠΑΣΠ ΔΑΠ οργανωμένοι πυρήνες από χρυσή αυγή οι οποίοι αν όχι να προπαγανδίζουν ανοιχτά τη θέση τους τότε να κάνουν υπόγεια δουλειά.Θα μου πεις τώρα ότι ανέκαθεν μπορεί να συνέβαινε αυτό, αλλά η γνώμη μου είναι ότι γίνεται πιο οξυμένα και μάλλον με πιο αναβαθμισμένα πολιτικά και ιδεολογικά χαρακτηριστικά .Τρανταχτό παράδειγμα είναι στη ΦΜΣ στη φαρμακευτική όπου σε μία μικρή κουβέντα που είχα με δαπίτη άκουσα ότι θα άκουγα και από χρυσαυγίτη.Επίσης έμαθα ότι η ΔΑΠ εκεί έχει συγκροτημένη πρόταση για το πανεπιστήμιο,προφανώς αντιδραστική.Οπότε μάλλον θα αλλάξει ο ρόλος τους στο επόμενο διάστημα(σε ΠΑΣΠ ΔΑΠ)