Φοιτητικές Παρατάξεις

Σόρι, αλλά πόσο για τον πούτσο μπορεί να είναι οι εξεταστικές σε ένα τμήμα όπως το μαθηματικό για να μπορεί κάποιος να περνάει με σκονάκι?

Τα ίδια θέματα κάθε χρόνο υπάρχουν?

σκονάκι+ένα καλό δίκτυο από συγκεκριμένες κομματικές κλίκες για να μπορεί να αντιγράφει.Ένας μπροστά,ένας πίσω και μια δίπλα,οι ίδιοι πάντα,σετάκι.Γιατί σε ξαφνιάζει τόσο,σε ένα αμφιθέατρο πόλλων ατόμων με μόνο 1-2 καθηγητές για επιτηρητες όλα γίνονται.

Αν μπορεί κάποιος να βγάζει το μαθηματικό με σκονάκι, τότε καλύτερα το μαθηματικό να κλείσει, αυτό έχω να πω εγώ.

Τί σκονάκια ρει! Σε ‘μας κάνουν αντιγραφή με κινητά και μπλουτούθια… Ας μη σχολιάσω καλύτερα που για ένα διάστημα παίρναμε κόλλες απ’ το σπίτι, γιατί η σχολή δεν είχε, οπότε όποιος ήθελε μπορούσε να κρατήσει σημειώσεις στο πίσω μέρος της κόλλας και καλά-σαν-πρόχειρο. :stuck_out_tongue:

σκονακι μπορεις να κανεις παντου

απο το πολυτεχνειο μεχρι την πιο θεωρητικη σχολη που υπαρχει.

ορεξη,θεληση και στρατηγικη να υπαρχει…

το θεμα ειναι να το κανεις αντε οταν μαζευτουν τα πολλα ζορια και αντε να πεις γαμηθηκα που γαμηθηκα στο διαβασμα κ μαζευτηκαν εργασιες και διπλωματικη και ειναι τελευταια μαθηματα, και οχι να το ταυτισεις με τις εξετασεις και το διαβασμα.

πρεπει να εισαι πολυ ηλιθιος για να λειτουργεις ετσι.

Και τον εαυτο σου κοροιδευεις και μαλλον δε καταλαβες καλα γιατι μπηκες στη σχολη.

Eγώ μια χαρά έκανα σκονάκια the old fashion way. Όχι γιατί ήθελα να αποφύγω το διάβασμα και έψαχνα την εύκολη λύση - πάντα διάβαζα, άσε που μου άρεσε η σχολή μου , αλλά γιατί υπήρχαν μαθήματα που χωρίς σκονάκι απλά δεν τα περνούσες με τίποτε. Θέματα σε φάση, τίτλος κεφαλαίου. Γενικότερα προτιμούσα τις προφορικές εξετάσεις ή τις γραπτές με ανοιχτά βιβλία, γιατί πολύ απλά ήταν ξεκάθαρο αν είχες διαβάσει και γενικά αν είχες κατανοήσει το αντικείμενο.

Ποτέ δεν έχω επιχειρήσει να κάνω αντιγραφή, ίσως επειδή είμαι στόκος! :stuck_out_tongue:

Συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό σου,με την διαφορά ότι το 70% των φοιτητών ανήκει στην δέυτερη κατηγορία,λίγοι είναι οι συνειδητοποιημένοι (εδώ ξεφεύγουμε από το θέμα του τόπικ,αλλά τεσπά).
Κρις Π,επαναλαμβάνομαι,αλλά ξαναρωτάω,τι σου φαίνεται τόσο παράξενο;για ελληνικό πανεπιστήμιο μιλάμε…

[SPOILER]Που να σου πώ και για τα παιδιά που μπαίνουν ασοεε από θεωρητική,σε πόσες διακοπές,γκαρταρόμπες κλπ μαθηματικών έχουν “συμβάλει οικονομικά” για να περάσουν τα μαθήματα (δια αντιπροσώπου),που είναι και πολλά τα μαθηματικά εκεί πέρα,μετά θα θές να κλείσει και η ασοεε.Εγώ πάλι όχι,δεν έχω λεφτά για διακοπές φέτος :stuck_out_tongue: [/SPOILER]

Δεν μου φαίνεται κάτι παράξενο, απλά προσπάθησα να εξηγήσω με απλό τρόπο ότι εφόσον μπορεί κάποιος να βγάλει το μαθηματικό με σκονάκια (όπως λες), τότε μπορεί να το βγάλει και με απλή παπαγαλία (αφού προφανώς και τα σκονάκια σε κάτι έτοιμο θα βασίζονται), επομένως είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο το τμήμα είναι για τα μπάζα.

Περίεργο βέβαια, καθότι στο μεταπτυχιακό είχα πολλούς συμφοιτητές από μαθηματικό και δε μου είχε μεταφερθεί τέτοια εντύπωση για το τμήμα (ότι βγαίνει με σκονάκια).

τι να παει να κανει, αυτος που εβγαλε με σκονακι το μαθηματικο ,σε μεταπτυχιακο?

μαλλον θα δοξαζε τον βουδα που πηρε πτυχιο

Ντάξει μην το παρακάνουμε.Στο μαθηματικό το μόνο “σκονάκι” που μπορείς να κάνεις είναι να ποντάρεις σε κάποιο στυλ θεμάτων και να πάρεις ένα κουτσουρεμένο 5.Σε υποχρεωτικό εύκολο μάθημα (απειροστικός 2) αν κάτσεις και δεις τα στάνταρ θέματα και μάθεις να τα λύνεις θα πιάσεις 3-4 μονάδες.Τα άλλα θέλουν ενασχόληση.Στα υπόλοιπα δεν ισχύει πέρα από κάτι χαλαρά μαθήματα.Στα περισσότερα θέλει ενασχοληση,μην τα μηδενίζουμε όλα.

μπλαστ φρομ δε παστ

ωραιες εποχες :roll:

ΕΛΑ ΡΕ Η ΔΑΠΑΡΑ ειχε φέρει τέτοια άτομα;
#-o
Θυμάμαι η ΠΑΣΠ ειχε φέρει Γεωργίου στην ΑΣΟΕΕ ειχα πάει

Πάντως ειμαι εναντιον όλων των παρατάξεων και των νεολαιών κομμάτων-πτωμάτων

Αρχίσαμε και φέτος :slight_smile: Μόνο κλάμα!

απο περιέργεια έψαξα να δω τι κάνει σήμερα ο τύπος που μιλάει στο 1:45. Καμία έκπληξη δεν αισθάνθηκα τελικά:

:lol:#-o:lol:#-o:lol:#-o
τι να πει κανεις…

Και ο καράφλας των βίντεο των περασμένων ετών που ποσταρίστηκαν κατεβαίνει δημοτικός σύμβουλος με έναν πασόκο…σιχάματα

ας αναφερθω σε καποια πραγματα που μου εχουν δημιουργησει πολυ οργη.

να ξεκαθαρισω τη θεση μου λεγοντας πως και φυλλαδια μπορει να διαβασω και να τα συγκρινω για να δω τι θα μου πουνε. σε καμια παραταξη δεν εχω τοποθετηθει και ουτε προκειται μαλλον.

ΠΑΣΠ-ΔΑΠ διοργανώνουν παρτυ με εισοδο 8 ευρω στη σχολη, σου πουλανε σημειωσεις για να μην ανοιξεις το βιβλιο που σου παρεχεται και κατι μου ειπαν τωρα. μην αναφερθω στα κλαρινοατομα που τα απαρτιζουν. πουλο.
ΚΝΕ και 'συ τα παπαρια μου θα παρεις. δεν θα μου στελνεις ατομα που μου καθυστερουν τον χρονο των εργαστηριων για να μου πεις να ριξουμε τη ΔΑΠ και τη ΠΑΣΠ και θα μου το πεις με τον πιο επιβλητικο τονο να γινω δικο σου τσιρακι. Την επομενη φορα θα επεμβω κι ας μου σκασουν και 20 κνιτακια.
Αυτες ειναι οι κυριες παραταξεις σε μας γεωπονικο. Για τις υπολοιπες ψαχνομαι ακομη. Σιγουρα λογω κρισης δημιουργουνται πολλα προβληματα στη σχολη οπως η ανεπαρκη παροχη δωρεαν σιτισης. Εχουν δωσει στους μισους με βαση τα κριτηρια.
Οσον αφορα το θρασος που 'χουν κνιτες-δαπιτες κλπ… σκιζω λιγο την αφισα και βγαινει απο κατω αλλη και θα μου πεις γιατι την σκιζω, ενω μου βρομιζεις τη σχολη μου; αμα σε ενδιαφερει τοσο η σχολη χρηματοδοτησε τα κωλοχαρτα της τουαλετας που εκλειπουν απο το να αγοραζεις αφισες για να καλυπτεις τη σχολη με περιπλανισιμες αποψεις…

Και μην ακουσω “δεν ειναι σημαντικο προβλημα οι αφισες” γιατι απο τη στιγμη που δεν σεβονται τη σχολη, τοτε απο που κι ως που ενδιαφερονται να γινει καλυτερη;

Ζήτω τα εργαστήρια μας και οι καθαρές σχολές μας.

Εγώ λέω από το να κράζεις απλά, βρες άλλους 5-10 που μοιράζεστε τις ίδιες απόψεις και παλέψτε να αλλάξετε αυτά που δε σας αρέσουν. Χρηματοδοτείστε τα κωλόχαρτα από την τσέπη σας και καθαρίστε κάθε μέρα τους τοίχους. Η αλλαγή θέλει και προσωπικό κόστος, αλλιώς καλύτερα να μη λες τίποτα.

εγω ακομη ψαχνομαι γιατι ειμαι πρωτος ετος. τα κωλοχαρτα τα κλεβουνε βεβαια, αλλα δεν ειναι αυτο το κυριο θεμα. βουτας 10 χαρτοπετσες απο την τραπεζαρια και πας.

σιγουρα με το καθομαι στη γωνια και να κραζω δεν καταφερνω τιποτα. βλεπω και τα στεκια που ειναι ανεξαρτητα και που εχω γνωρισει συνειδητοποιημενα ατομα, αλλα κι εκει θα υπαρχουν οι μη ανεξαρτητοι που ειναι σε παραταξεις. προς το παρον μπαινω στο φβ και τρολλαρω τους γραμματεις των ΔΑΠ-ΠΑΣΠ με ομορφα αστειακια και κανω την πλακα μου B|

Συμφωνω με το να γινω πιο δραστηριος και να επηρεασω με αλλους την ολη κατασταση, αλλα το αποτελεσμα θα ειναι σχεδον μηδαμινο απο τη στιγμη που οι “δυναμεις” της σχολης που εχουν το χρημα εχουν προσυλιτισει σχεδον τους παντες. αξιζει η προσπαθεια προφανως, γιατι τα φοιτητοπαιδα δε βλεπουν τι κρυβουν πισω απο τη διασκεδαση με τα παρτυ. και καποιοι φτιαχνουνε την ψευδη εικονα τους μεσα απο τις παραταξεις ξερω γω.

Οσον αφορα τα εργαστηρια που λες, εμας οι καθηγητες ενδιαφερονται πολυ και ασχολουνται. το μονο θεμα ειναι λογω της μεγαλης εισαγωγης φοιτητων στο γεωπονικο φετος καποια εργαστηρια να γινονται ανα δυο βδομαδες. δεν φταινε αυτοι βεβαια.