Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Ενα τοπικ για οσους απο εμας με το που βλεπουμε οτι εχουμε καποια χρηματα στην ακρη σχεδιαζουμε να φυγουμε ενα ταξιδακι εκτος Ελλαδας ειτε για συναυλιες, ειτε για τι ετσι γουσταρουμε!

Ενα τοπικ για οσους απο εμας που ενω δεν εχουμε γυρισει απο καποιο ταξιδι απο το εξωτερικο, ηδη σχεδιαζουμε το επομενο

Ενα τοπικ για οσους απο εμας εχουμε συνειδητοποιησει πως μια εβδομαδα σε ενα ελληνικο νησι ειναι πιο ακριβη απο μια εβδομαδα στο Μιλανο/ Ρωμη/ Βαρκελωνη κτλ

Ενα τοπικ για οσους απο εμας εχουμε γυρισει την μιση Ευρωπη αλλα δεν εχουμε παει ακομη Μυκονο, Σαντορινη, Δελφους, Ροδο, Κερκυρα κτλ (ναι δεν εχω παει σε αυτα τα μερη)

Ενα τοπικ για οσους απο εμας εχουμε μπει πιο πολλες φορες σε αεροπλανο της easyjet παρα σε ΚΤΕΛ

ΟΚ επειδη σας κουρασα:p ενα τοπικ για ολους που θελουν να μοιραστουν εμπειριες απο ταξιδια στο εξωτερικο η που εχουν σχεδιασει/επιθυμουν να πανε. Θα πω και εγω αργοτερα

Νοτια Αφρικη. Σαφαρι. Εμπειρια Ζωης ε.

Συρια, ερημος Παλμυρας

Και Λονδινο αλλα και ποιος πλεον δεν εχει παει εκει :stuck_out_tongue:

άει μωρη ψωνάρα

Το καλοκαίρι βγήκα εκτός Ελλάδας πρώτη φορα και ήταν για να πάω Κωνσταντινούπολη.Ήταν πραγματικά εμπειρια ζωής.Και γενικα πιστεύω ότι τα ταξίδια εκτός σου δίνουν μια κάποια νοητική ώθηση να δεις μερικά πράγματα διαφορετικά

καλοκαίρι 2005. έκανα “τουρ” σε Σερβία (μακρυά - πολλή φτώχεια) Ουγγαρία (καλή) Αυστρία (ψιλο-μούφα) και Τσεχία (γκάβλα!)

καλοκαίρι 2008. Σόφια (Βουλγαρία) για Metallica/down/sword. Όποιος δει κάνα λάιβ που τον ενδιαφέρει στη Βουλγαρία μην το σκεφτεί στιγμή!!! Αξίζει!

καλοκαίρι 2008. Τσεχία Brutal Assault Festival. Όνειρο!!! :slight_smile:

Πριν λίγες μέρες Βρυξέλλες, ταξίδι στο εξωτερικό για πρώτη φορά.
Πολύ όμορφα ήταν. (είδα και την Ανίερη Συμμαχία αφού8):D:p)
Αν εξαιρέσουμε τον συνήθη μουντό καιρό, μου άρεσαν πολύ οι δρόμοι και τα πάρκα της.
Επίσης κάτι άλλα μικροπράγματα με εξέπληξαν, όπως το να βγάλεις εισητήριο μετ’επιστροφής κοστίζει 2-3 € παραπάνω από το κανονικό.
Επίσης δεν βρήκα πολύ νέο κόσμο. Ίσως επειδή πέσαμε σε καθημερινές, δεν ξέρω.

Και Άμστερνταμ για 4-5 ώρες.:stuck_out_tongue:
Βρωμούσε μπάφο όλη η πόλη.:lol::lol:
Θα ήθελα να ξαναπάω, δεν έβγαλα άποψη για την πόλη.
Όλοι λένε ότι είναι πολύ όμορφα και ξεχωριστά, αλλά δεν είδα και τρομερή διαφορά από Βέλγιο, Βρυξέλλες.
Ωραίοι δρόμοι, άπειρες μπυραρίες, κανάλια αλλά σε 4-5 ώρες δεν βγάζεις συμπέρασμα.

Ελπίζω να ξαναβγώ έξω πολύ σύντομα.
Και αν συνδυαστεί με συναυλία πανέμορφα.:slight_smile:

Πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο ηταν Γαλλια το 1998. Παρισι κλασσικα, Disneyland, Αιφελ κτλ. Μεγαλο το δεος με το που πατησα αλλη χωρα.

Το 2000 πηγα Αγγλια για 15 μερες, και με εδρα το York γυρισα αρκετα μερη (London, Sheffield, Leeds, Lake District κ.α.)

Το 2002 περασα απο Σαμο στα Μικρασιατικα Παραλια της Τουρκιας. Κουσαντασι και Εφεσο συγκεκριμενα, αλλα καθισα για μια μερα μονο.

Το 2004, μια εβδομαδα στο χιονισμενο Μοναχο με πολυ μπυρα και λουκανικα:p και ενα συντομο περασμα απο Αυστριακες Αλπεις και τον Ιουνιο Λισαβονα για 3 μερες για το Ελλαδα-Γαλλια 1-0 \:D/

Το 2006, 5 μερες Ιταλια με καραβι, πουλμαν (Μπαρι, Ρωμη, Φλωρεντια) και τον σεπτεμβριο παλι Λισαβονα για 2 συναυλιες Pearl Jam

Το 2007 παλι Ιταλια (Μιλανο, Βενετια) για ενα ροκ φεστιβαλ που δεν εγινε ποτε:( και απευθειας Λονδινο για Muse, Pearl Jam

To 2008, Βερολινο 5 μερες για Radiohead και 2 μηνες μετα παλι Ιταλια (Μιλανο, Τορινο) για REM, Queen + Paul Rodgers, Coldplay και με μια εκδρομη στο Lugano της Ελβετιας

Απο εκει και περα, τα μερη που θελω να παω ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ
Για το 2009 ομως εχω βαλει σκοπο να παω Κροατια/ Σλοβενια με τρενο το καλοκαιρι (αρα θα περασω και απο Σερβια, Σκοπια) και ΗΠΑ (Νεα Υορκη) για 3-4 εβδομαδες τον Οκτωβριο. Ελπιζω να τα συνδυασω με καμμια συναυλια αυτα!

Πρώτο ταξίδι το '94, Chicago. Μετά πάλι Chicago το '97 όπου και έκατσα δύο χρόνια, κατα τη διάρκεια των οποίων επισκέφτηκα Βοστώνη (όχι πολύ ωραία εκείνη τη περίοδο), Νιαγάρα (ΤΕΛΕΙΑ. Μοναδική εμπειρία οι καταράκτες) Τοροντο (δεν θυμάμαι να ταν κάτι σπουδαίο) και Νέα Υόρκη (δεν έκατσα πολύ αλλά σίγουρα αξίζει). Μετά ξανά γύρω στο 2003 Florida όπου πήγα κυρίως για την Disneyland και η οποία ήταν φανταστική, αλλά και γενικά με την Florida παίρνεις μία ιδέα του τι είνα ΗΠΑ, το 2004 Μάλτα που ήταν φοβερά παρόλο που δεν είχε ούτε μία παραλία της προκοπής (:p), και 2005 Βερολίνο που οκ δεν χρειάζονται συστάσεις :p. Αντε να τελειώσουν οι Πανελλήνιες να πηγαίνουμε ταξιδάκιαα :b

και mcr :x

Πιτσιρικας καναμε πολλα ταξιδια πηγαινελα απο νοτια αφρικη (απο κει ειναι η μαμα και κει ημουν τα περισσοτερα παιδικα μου χρονια) και καθε φορα που ερχμουν ελλαδα το καλοκαιρι ηταν απιστεθτη η αισθηση.

Μετα το 1998 Iταλια (ρωμες φλωρεντιες και δεν συμμαζευεται) το Κολοσσαιο ακομα με εντυπωσιαζει οσο τιποτα, και η Βενετια βωμαει.

Το 2002 ταξιδακι δωρο απο τη νονα Λονδινο :stuck_out_tongue:

Η Κυπρος θεωρειται εξωτερικο? :-k:-s

Ε και τωρα Σκωτια :smiley:

Το πλανο εχει ευρωπαικα φεστιβαλ για καλοκαιρι (μιας που στο τσακ χασαμε το Noβαροκ περυσι ε κσ9 :x)

Στο πρώτο μου ταξίδι πήγα οδικώς, οπότε και γω πέρασα από Σκόπια και Σερβία. Πολλή φτώχεια και στις 2 χώρες…:frowning:
Για Κροατία δεν ξέρω, αλλά Σλοβενία που είχε πάει ένας φίλος το 2005 μου’χε πει ότι είανι φανταστικά.

Επίσης, μικρές στάσεις (κάποιων ωρών) έχω κάνει και σε Σλοβακία, Κόσοβο(μπρρρρρ) και Σκόπια.

Ωραια πραγματα…!
Πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο ηταν φυσικα εδω που σπουδαζω τωρα, στο Λονδινο. Ειχα και εχω συγγενεις εδω περα οποτε ηταν κατι φυσικο για μενα. Η πρωτη φορα που ηρθα ηταν στα 12 μου. Απο Αγγλικες πολεις εχω παει σε λιγες, Bournemouth (ωραιο) και Blackpool (ακομα πιο ωραιο!).
Μετα Γαλλια, περασα μονο απο το Παρισι για να παρω τρενο και μετα διαμονη στο Στρασβουργο. Πολυ ομορφη πολη. Να ηταν και οι Γαλλοι λιγο καλυτερος λαος που να τους παρει…
Και τελος Πορτογαλια οπου το μερος το βρηκα φοβερο. 4 μερες Λισσαβωνα και 1 Πορτο. Πολυ ομορφο μερος και πολυ καλος κοσμος. Σκεφτητε ενα μερος σαν την Ελλαδα αλλα στο πιο ανεπτυγμενο. Αυτην την αισθηση μου εδωσε.

Υποψηφιοι στοχοι: Bαρκελωνη, Νεα Υορκη (και αλλες Αμερικανικες μεγαλουπουλεις), Ιαπωνια και Αυστραλια. Πωωω, για αυστραλια θες μονο 24 ωρες… :frowning:

Μαλλον ηθελες να πεις ‘για αυστραλια μονο θες 24 ωρες’ και ‘οχι μονο 24 ωρες’:stuck_out_tongue:

Να πω και γω λοιπον.Οντας γεννημενος στην Συρια ηταν επακολουθο οι επισκεψεις εκει.

Παλμυρα λοιπον, ταξιδι ωρων μεσα στην ερημο, αχανες και κυριως κενες εκτασεις μεχρι εκει που φτανει το ματι σου, το πολυ πολυ να δεις τιποτα νομαδες -που ειναι ζωντανη ιστορια-.Φτανωντας στην Οαση της Παλμυρας νιωθεις μια ανακούφιση που βρηκες πολιτισμο.Μεγαλη αρχαια πολη, και στο βαθος ενα καστρο πανο σε ενα λοφο, που εχεις την εντυπωση πως αν πας να ανεβεις εκει θα σε φαει η αμμος.
Ειχα παει καλοκαιρι, ο ηλιος 7 το πρωι εκαιγε, και στις 10 το πρωι εψηνε κοσμο με μεγαλη ανεση.Τα αρχαια στεκοντουσαν επιβλητικα, με αρχαιο ελληνικες επιγραφες πανω, και καμηλες γυρω γυρω να κοβουν βολτες.

Αυτα τα ολιγα, ειναι ενα μερος που αξιζει, μια διαφορετικη εμπειρια απο πρασινα δαση και κοσμοπολιτικες περιοχες και γκλαμουρια.

φέτος στόχος είναι τα φεστιβάλ όπως είπε και ένας αγανακτισμένος συμφορουμίτης απο πάνω:roll:

έχω πάει 3 φορες αυστρία (ξέρω απ’εξω πλέον το σπίτι του μοτσάρτ γιατί πήγαμε και τις τρεις φορές, αν θέλετε σας κάνω και την ξενάγηση) μέρη που πήγα ήταν βιέννη, σάλτζμπουργκ, κιτσμπιελ και σε διάφορά χωριουδάκια όπου πήγαμε για σκι

ιταλία 3 φορές κυριώς ρίμινι βερόνα βενετία(ναι βρωμάει αλλά είναι υπέροχη!) και τα γύρω και σε ένα μέρος που είχαμε πάει για σκι πριν λίγα χρόνια που αδυνατώ να θυμηθω το όνομα

μετά γερμανία βερολίνο αλλά για 2-3 μερούλες μόνο

στη χώρα που σπουδάζω είχα πάει μια φορά σε σχολική εκδρομή μαζι με μρ_γουατσισναμε:p αξέχαστες εμπειρίες και απο σκωτία είχαμε περάσει

κύπρος μετρά για εξωτερικό? κάπου το χέτε ξανακούσει ετούτο!

γαλλία παρίσι ντισνειλαντ και άλλα όμορφα

ελβετιά σκι σεντ μοριτς οπού μείναμε σε ένα πανέμοργο κάστρο άλλο πράγμα8)
αυτάαα
μέρη που θέλω να πάω οπωσδήποτε
βαρκελόνη, άμστερνταμ(το πάσχα μάλλον θα πάω), ξανά παρίσι τώρα που είναι και κοντά, αμερική, ιαπωνία και φυσικά τσεχία:p

2000 Κύπρο Πρωταράς-Αγία Ναπα Ειχα παει για δουλειά σεζόν,αλλα ηταν φοβερη εμπειρία και τα μερη ηταν εξαίσια (αν εξαιρεσουμε μερικούς Κυπριους μαλάκηδες και τους Αγγλους που επιναν οτι εβρισκαν μπροστά τους…)

2007 Νοτια Ιταλια Lecce-Gallipole Ενα μερος που ειχε πολλες ομοιοτητες με την Ελλάδα αλλα ηταν αυτο το Λατινέ στοιχείο της γειτονος που εκανε την διαφορά…Respect στις Ιταλίδες…

2008 Αυστρία-Σλοβακία Ελεω και Νοva rock festival είχα την ευκαιρία να δω και τις 2 χώρες…Και οι 2 δείγματα Κεντροευρωπαικής κουλτούρας και πολιτισμού,αρχιτεκτονική κτιρίων για όσκαρ,μια αλλη αισθητική γενικότερα τοσο διαφορετική απο την δικιά μας μας συναμα και τοσο ωραία…

2008 Λονδινο Το μόνο σιγουρο ειναι οτι θα ξαναπάω σύντομα…Δικαίως αποκαλείται η Μητρόπολη του κόσμου…Ειναι η πολη που ολα μπορούν να συμβούν,η πολη με τα απειρα αξιοθεατα και μνημεία,με το αχανές Camden Market,με την περιφημη Τrafalgar square,με τα απειρα clubs και μαγαζιά που η διασκέδαση είναι ξέφρενη…Ι ll be back London…

Eπόμενοι στόχοι Mιλάνο,Παρίσι,Βέλγιο,Ολλανδία και ευχομαι να πραγματοποιησω το μεγάλο ονειρο για USA καποια στιγμή…:slight_smile:

Έλα ρε. Είχα πάει και γω, πριν λίγα χρόνια!!! Παλμύρα, αλλά και Δαμασκό. Ήταν πολύ ωραία, ειδικά στην έρημο… αυτή η αίσθηση του απέραντου…

Κατα τ’ άλλα το απόλυτο ταξίδι που έχω κάνει ως τώρα είναι ένα ταξίδι 2 εβδομάδων στην Ιαπωνία και στο Χονγκ Κονγκ, πολλαααα χρόνια πριν… (και περιττό να πω πως η Ιαπωνία εξακολουθεί να αποτελεί τον κύριο στόχο μου, όσο αφορά τα μακρινά ταξίδια). Μοναδική εμπειρία πραγματικά, κρίμα που ήμουν μικρός όμως τότε.

Αυτά, καθώς και στο Παρίσι φέτος. Τίποτα περισσότερο για την ώρα. Τα ταξίδια πάντως συνιστούν μια απο τις μεγάλες μου επιθυμίες, και ξέρω πως όσο περνάνε τα χρόνια θα επιδιώκω να πηγαίνω όλο και περισσότερα, εφόσον έχω την ικανότητα. Φέτος το καλοκαίρι για φεστιβάλ εξωτερικού είναι μια σκέψη.

Κατα τ’ άλλα, και γενικά μιλώντας, για μένα πέραν όλων των άλλων, τα ταξίδια μπορούν να έχουν και εκπαιδευτική αξία και θα έπρεπε να παρείχε τη δυνατότητα γι’ αυτά μέχρι και το σχολείο το ίδιο.

Γαλλια το περασμενο καλοκαιρι για το Hellfest πολυ ωραια εμπειρια πραγματικα(cheers Angmar).Μακαρι να τα καταφερω να παω καπου και του χρονου.

Επιτηδες το ειπα ετσι γιατι ειναι απιστευτα πολλες ωρες!!#-o

είσαι μέγας παίχτης και ξέρεις από καλό λάδι εσυ…:wink:

Αν κοιμασαι εισαι ο βασιλιας του χρονου, δεν καταλαβαινεις τιποτα.Οταν ειχα γυρισει τοτε απο το λαιβ ρε συ, με το που μπηκα στο αεροπλανο κοιμηθηκα, ξυπνησα οταν ειχαμε φτασει πανω απο την Μεσογειο, ξανακοιμηθηκα στο καπακι και ξυπνησα αθηνα.Απο τις 4 ωρες καταλαβα τα 10 λεπτα:lol:

Ελα μωρε, τα 3ωρα τα εγω για την φουτσα. Εγω στο αντιστοιχο ταξιδι εχω κοιμηθει πριν να απογειωθουμε και ξυπνησα οταν προσγειωθηκαμε! :lol:

Aλλα 24 ωρες ειναι απιστευτα πολλες.