Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Παίδες σε κανα μηνα παω Βερολίνο! Θα βγαλω την ABC Welcome Card για δωρεαν μετακινησεις κλπ. Η museum card στοιχιζει 12? για τους φοιτητες! Εμεις οι τουριστες-φοιτητες ανήκουμε σε αυτη την κατηγορία ή οχι; Οποιος μπορει ας απαντησει

Απ’ό,τι ξέρω, ανήκετε :slight_smile:

(edit) επειδή όμως έχω καιρό να υπάρξω φοιτήτρια, καλό είναι να απαντήσει και κανένας πιο φρέσκος :stuck_out_tongue:

Σκεφτηκα να το γραψω μιας και η συζητηση ειναι σχετικη. Μακαρι να βοηθησει κιολας!

Anyway, επειδη εχω συνηθισει να ψαχνω φτηνα αεροπορικα για φιλη που θελει να ξεφευγει που και που για κανα διημερο-τετραημερο, και χθες με εβαλε στο λουκι, της βρηκα τα εξης:

  • [B]οι τιμες ειναι μετ’επιστροφης[/B] σημερινες -
    Σαλονικα - Ρωμη 54 ευρω 2-5 Δεκεμβρη με Ryanair
    Αθηνα - Βερολινο 80 ευρω 20-23 Γεναρη με easyjet
    Σαλονικα - Βουδαπεστη 80 ευρω 29 Απριλη - 3 Μαη με Wizz
    (με credit-visa κλπ card παντα, με debit ειναι λιγο πιο φτηνα απ οτι ξερω)

Της τα εστειλα και ας κανει οτι θελει. Το ξενοδοχειο & τα couchsurfing ειναι δικη της υποθεση βεβαια!

Το Φεβρουάριο που ήμουν Μόναχο οπουδήποτε έβλεπα “student” έδειχνα το ελληνικό (ληγμένο) μου πάσο και το δέχονταν. Μπήκα και σε μουσείο έτσι με μειωμένο εισιτήριο. Ας απαντήσει και Βερολινιώτης όμως :wink:

πανάκριβο μεν, τέλειο δε :wink:

Υπάρχει πάρα πολύ σοβαρή πιθανότητα, καλοκαιράκι και για τρεις μήνες να είμαι και γω Τrondheim. Πρακτική γαρ.

σε ζηλεύω!

Ρε έχουν ξεφύγει τα αεροπορικά για Λονδίνο ακόμα και με τις “low cost”??Έβαλα να ψάξω για Ιούλιο μήπως και πουλήσω καμιά κιθάρα ή κανα νεφρό και ανέβω για το ριγιούνιον των Monty Python και το μίνιμουμ είναι γύρω στα 170-180 ευρώ. Πάμε καλά?? Παλιότερα και με 100 ευρώ πηγαινοερχόμουν.

Random tip, αμα ψαχνεις συχνα σου κρατανε τα cookies και σου τα δειχνουν ακριβουτσικα γιατι ξερουν οτι καποια στιγμη θα παρεις. Παντα ψωνια σε incognito παραθυρο. Δεν παιζει να σου αλλαξει κατι τωρα αλλα για future reference =P

Πραγματι, οι τιμές χειροτερεύουν αν και δεν θεωρώ το λονδίνο καλό προορισμό.

Monty Python= καλύτερος προορισμός εβερ

…δοκίμασε τον Φλεβάρη…κάτι γίνεται με τις τιμές:):!:

Θέλω να κλείσω άμστερνταμ κατα τισ 15 ιουνίου. Θέλω κάποιος να μου πει περίπου τιμές που θα βρω για χόστελ, από που να τα κλείσω και πότε ειναι η κατάλληλη περίοδος να τα κλείσω για τον ιούνιο.
Επίσης και για αεροπορικά γιατί τώρα που τα κοιτάω μου φαίνονται παρα πολύ ακριβά. Βγαίνουν πάνω από 200 ευρώ. Καμιά φθηνή εταιρία και πότε περίπου να τα κλείσω.

Για τα αεροπορικά υπάρχει (τουλάχιστον υπήρχε μέχρι το Σεπτέμβρη) ένα δρομολόγιο της Ryan air για Βρυξέλλες. Και μετά από εκεί τραινάκι (αυτό έκανα εγώ πάντα). Κόστος περίπου 100-110 ευρώ και κάτι ψιλά όλα μέσα…
Και υπολόγισε κανένα εξάωρο εφτάωρο μες το νερό…

[SPOILER]

  • Αεροπλάνο 60-65 Εuro Thessaloniki - Brussels (Charleroi λίγο πιο έξω αλλά αν ξέρεις από Ryan air… δηλαδή θέλει κανενά μήνα τουλάχιστον πριν να κλείσεις και μια μικρή βαλίτσα. Η μαλακία είναι ότι στη μετράνε… και αν βγεί μεγαλύτερη πληρώνεις 40 ευρώ …),

  • Μετά λεωφορείο από Charleroi - Brussels 10-12 euro και κανένα 40λεπτο και τέλος

  • 3 ωρίτσες τραίνο με κανένα 40άρι ευρώ ακόμη. (30ευρώ και 2 ώρες περίπου είναι για Delft. Ίσως αλλάξεις τραίνο στο Rotterdam. Μέχρι εκεί είναι 30 ευρώ) και 2μιση ώρες. Delft - Amsterdam είναι 60 χιλιόμετρα περίπου [/SPOILER]

Δεν έχω ψάξει κάτι άλλο αλλά σίγουρα θα υπάρχει…

Θεσσαλονίκη - Αμστερνταμ απευθειας με transavia, Πας 14 Ιουνίου και γυρνας 17 ή 19. Κοστίζει 165 με μια μικρή βαλίτσα χεριού.

Aν είσαι λίγο ευέλικτος με τις ημερομηνίες μπορεί να σου βγει πάρα πολύ φθηνό, ανα πάσα στιγμή (εξαιρούνται βεβαια περιόδοι γιορτών που ανεβαίνουν οι τιμές)

Για παράδειγμα:

Φεύγεις 12 Ιουνίου απο Θεσσαλονίκη για Βρυξέλλες και γυρνάς 19 Ιουνίου. Κόστος πάνε έλα 94 ευρώ. (κλιχ)

Απο Βρυξέλλες παίρνεις το megabus (κλιχ), πάνε έλα άμστερνταμ 24 λίρες a.k.a 28 ευρώ.

Σύνολο 122 ευρω.

Αν εισαι ακόμα πιο ευέλικτος μπορεις να το κατεβάσεις κι άλλο.

Aυτό τε την τρανσαβια το έψαξα κι εγώ. Οντως ισχύει και είναι πολύ καλή ευκαιρία.

Για χόστελ ξέρει κανένας από που να κλεισω και τι τιμές παίζουν?

Οπ ωραίος ο από πάνω. Εγώ έλεγα να γυρίσω μέσω λονδίνου. Να μείνω και εκει 2 -3 μέρες . :stuck_out_tongue:
Eμαθα ότι έχει τρενο απο αμστερνταμ για λονδίνο.

Κοιτα για εισητηρια για Λονδινο… πριν 3 βδομαδες ειχα παει με 50 λιρες πηγαινε-ελα easyjet,

Για λονδίνο απο άμστερνταμ ξανα το megabus. Συγκεκριμένα εγώ θα το πάρω σε μια βδομάδα για λονδίνο. Ειναι 10ωρο μεν αλλά κοστίζει 15 λίρες και ειναι αρκετα ενδιαφέρουσα και η διαδρομή καθώς θα περάσεις το στενό της Μάγχης, απο την υποθαλλάσια που φτιάξαν.

Δεν ξερω κατα ποσο εγκυρος ειναι αυτος ο χαρτης αρσενικουλια μου…