Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Και μονο που εχει το Ην. Βασιλειο κιτρινο ειναι λαθος απο χερι.

θέλω να πάω Βελιγράδι έχω ακούσει τα καλύτερα παιδια
Απο εξωτερικο έχω πάει μόνο Ιταλία(Ρώμη) και Γαλλια(Παρίσι και Γκρενόμπλ)

Mια Μοζαμβικη φαινεται ο,τι πρεπει, ασφαλης κιολας

Να πρέπει να πας στη Μοζαμβίκη για να πηδήσεις…αυτό θα πει παλιοχρονιά

Όπως έλεγε σε μια παλιότερη διαφήμιση… τράτζικ! :stuck_out_tongue:

Νομιζω πως το κιτρινο ειναι το σωστο μιας και μενω Αγγλια. Εσυ τι χρωμα θα εβαζες?

Έχει πετάξει κανείς με Jat Airways, Air Serbia πλέον, να πει εντυπώσεις?

Πεταξα τον περασμενο Ιουνιο απο Στοκχολμη για Θεσσαλονικη με ενδιαμεσο σταθμο Βελιγραδι. Ολα οκ, μικρος χρονος αναμονης, στο Βελιγραδι-Θεσσαλονικη πεταξαμε μ’ενα μικρο ελικοφορο αεροπλανακι που απογειωθηκε επικα αλλα ολα ηταν μια χαρα. Κ ο σερβος σεκιουριτας μ’αφησε να περασω το νερο που ειχα απο το προηγουμενο αεροπλανο!:papas:

Εγω εκανα το ιδιο δρομολογιο με τον ghost τα Χριστουγεννα, και στο πηγαινε ειχε αρκετη καθυστερηση (νομιζω ηταν δικη τους ευθυνη), καθως και στην επιστροφη παλι με την ψυχη στο στομα ημασταν ολοι. Ενταξει περιμεναν δεν παιζει τετοιο θεμα, αλλα σπασαν νευρα.

Κανονιζω adventure στη Ισλανδια…
Northern lights, ice caves και hiking.
Εχει κανει κανενας τιποτα παρομοιο / προτασεις?

Σιγουρα να νοικιάσεις αυτοκίνητο.
Οκτώβριος είναι καλή εποχή για σέλας και για παρατήρηση φαλαινων…
Δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλα εδω θα βρείς αρκετές πληροφορίες απο ανθρώπους που έχουν πάει Ισλανδία,

http://www.travelstories.gr/community/portal/

Γράψου κάνε αναζήτηση Ισλανδία και θα βρείς αρκετό υλικό.

Επειδη θα παω για λιγες ημερες, σκεφτομουνα να εκλεινα day-trips για καθε μερα. Τι πιστευεις?
Θανξ για το σαιτ, θα το τσεκαρω!

Μπορείς να κάνεις αλλα σίγουρα είναι καλύτερα να ρυθμίζεις εσύ το που θα σταματήσεις.Συνηθως το Ρευκιαβικ είναι για 1-2 μέρες.Έχει διάφορα τουριστικά γραφεία στην Ισλανδία που μπορείς να κλείσεις απο εδω τουρ 2-3 ημερών ώστε να δεις οτι μπορείς. Για παρατήρηση φαλαινών καλύτερα στο Βορρά.

Οποτε μπορεσει οποιοσδηποτε κατεχει ας δωσει καποιο τιπ για ενα τριημερο στο ελσινκι.
Ντανκε!

ότι είναι ακριβά κει πάνω τα ξέρεις ήδη, παρόλα αυτά:
1)το κέντρο είναι σχετικά κόμπακτ και περπατιέται άνετα, αν χρειαστείς κάτι παραπέρα έχουν α-ψο-γο σύστημα λεωφορείων/τραμ, απλό τικέτ 2ευρώ (4,5 μέχρι αεροδρόμιο) ή dayticket για 8e(ή τριήμερο 16e)
2) αντί για καμένα κεμπάπ κατέβα στο λιμάνι (εκεί που φεύγει το καραβάκι για Suomenlinna) και χτύπα τηγανιτό ψαράκι/πατάτες/σολωμό, η μεγάλη μερίδα που ταχει όλα 14e +3,5e για μπυρα, ωραίο μέρος για να χαζέψεις κόσμος και να πάρεις τα τουριστικά tshirt σου, προσοχή μόνο όταν τρως στους γλάρους που κάνουν επιδρομές στα πιάτα!
3)στο κέντρο θα δεις κάποιες ωραίες εκλησίες (lutheran church, uspenski cathdedral αλλά κυρίως την rock church… μέσα στο βράχο κανονικά), από μουσεία λίγα πράγματα (τσέκαρε ateneum ή το Kiasma για μοντέρνα τέχνη, καλύτερο το Emma στο Espoo αλλά μπλέκεις με λεωφορεία πάλι), αν έχει καλό καιρό πάρε καραβάκι (το απλό της γραμμής όχι το πιασοκωλέ τουριστικό) για Suomenlinna και κάντε το γυρω χαλαρά, όμορφα και ρομαντικά. Καλή και η βόλτα για Seurasaari (λεωφορείο 24 από κέντρο) όπου λειτουργεί και σαν openair museum, αν έχεις χρόνο αξίζει η εκδρομή για το γραφικό Porvoo (50’ με λεωφορείο) και αν έχεις παραπάνω χρόνο βόλτα για ψάρεμα στη Bodom lake (θέλει αμάξι) ή γενικά σε όποια από τις άπειρες λίμνες

Many thanks!!

Να πας σ αυτό το “πάρκο” αν έχεις χρόνο. Είναι πολύ όμορφα. Γενικά είναι χαλαρή πόλη που περπατιέται σχετικά εύκολα. Θα πας και καλοκαίρι οπότε ετοιμάσου για πολλά όμορφα εκθέματα :stuck_out_tongue:

Κοιτάζω τιμές για ταξίδι Ζυρίχη - Αθήνα - Ζυρίχη κάποια στιγμή στο ορθόδοξο Πάσχα, αλλά επειδή συμπίπτει με το Πάσχα των Καθολικών χρειάζομαι ολόκληρη περιουσία. Κοίταξα για εναλλακτικές διαδρομές μέσω του pamediakopes αλλά και πάλι είναι λίγο τσουχτερά. Υπάρχει καμιά ελπίδα να βρω κάτι φθηνότερο;

[B][U]Αν δεν εχεις προβλημα να φυγεις συγκεκριμενες μερες μα και να ταξιδεψεις περισσοτερο,[/U] [/B] υπαρχουν οι εξης πτησεις:

  1. Γενευη - Αθηνα στις 8 Απριλη με 41 (Swiss)
    ή
  2. Βασιλεια - Θεσ/νικη στις 7 Απριλη με 73 (easyjet) .

Στον γυρισμο:

  1. Θεσ/νικη - Ζυριχη στις 24 Απριλη με 139 (Germanwings).
    ή
  2. Αθηνα -Ζυριχη στις 26 Απριλη με 144 (SAS) αλλα ξοδευεις μια νυχτα στο αεροδρομιο της Στοκχολμης, κοιμασαι εκει δηλαδη. Υπαρχει και αλλη εναλλακτικη μεσω Κιεβου με αλλη εταιρια στην ιδια τιμη μα και παλι περνας την νυχτα στο αεροδρομιο του Κιεβου.
    [B]
    Εκτος αν δεν εχεις προβλημα χρονου και στην επιστροφη[/B], οπότε φευγεις 30 Απριλιου:
  3. Αθηνα-Γενευη με 60 (Swiss)
    ή
  4. Αθηνα-Ζυριχη με 116 με Air Serbia (με ενδιαμεση σταση για 1.5 ωρα στο Βελιγραδι).

Υπαρχει και μια πτηση Θεσ/νικη-Βασιλεια στις 7 Μαη με 50 (easyjet).

Οπως βλεπεις, ταξιδευεις αρκετα αλλα γλυτωνεις και αρκετα!

Ωστοσο δεν γνωριζω τι τιμες παιζουν με τρενα η λεωφορεια εντος Ελβετιας, μεταξυ Ζυριχης και Βασιλειας/Γενευης (οπότε μπορει ναναι δωρο αδωρο αν ειναι ακριβα) μα ξερω καλα πως αν κλεισεις εισιτηριο ΟΣΕ (Αθηνα) απο τωρα σε περιπτωση που ταξιδεψεις απο η προς Θεσ/νικη, σου ερχεται πολυ φτηνα!

Αυτες οι τιμες επαιζαν τα ξημερωματα. Καλο ειναι αν σε συμφερει και δεν θες να ξοδευτεις παραπανω, να κλεισεις απο τωρα εισιτηριο υπολογιζοντας και λεωφορεια/τρενα εντος Ελβετιας.
Παντως [U]αμα εχεις συγκεκριμενο προγραμμα και αναγκαστικα παιζουν συγκεκριμενες ημερομηνιες[/U], ενημερωσε μπας και καταφερω να βρω τιποτ’αλλο εναλλακτικο εγκαιρως…
Ευτυχως εγω δεν εχω τετοιου ειδους θεματα με γιορτες αφου δεν πιστευω κιολας αλλα χαιρομαι να βοηθαω όποτε μπορώ!