Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Το Σάββατο πάω

υπάρχει και αυτό για τα μουσεία
https://berlin.toubiz.de/VisitBerlin/offer/detail/BTM00020100267575771

αλλά δε βλέπω κάποια λίστα με τα μουσεία, και επίσης δεν λέει αν είναι δωρεάν είσοδος ή απλώς εκπτωτική

Όχι στα ΜΜΜ δεν ισχύει.

Απλό είναι: Βρες πόσο έχει η κάρτα ΜΜΜ για όσες μέρες θες να πας και κάνε σύγκριση με το αν σε συμφέρει η τιμή της απλής ή του πακέτου της με τα μουσεία. Αν θες να πας σε 3 μουσεία, υπολόγισε σίγουρα 30 ευρώ.

Αν η απλή κάρτα ΜΜΜ + 30 ευρώ > 45 που κάνει αυτή που πόσταρες, αξίζει να πάρεις το πάσο.

Έχει κανείς ιδέα απο Μαδρίτη; Θα έχω ένα απόγευμα μόνο ελεύθερο.

Αρκετό είναι, δε λέει και πολλά σαν πόλη. H Puerta Del Sol είναι στο κέντρο και έχει αρκετά μαγαζιά γύρω-γύρω. Αν σε ενδιαφέρουν μουσεία κλπ αξίζει να πας στο Prado ενώ και το Thyssen-Bornemisza είναι πολύ κοντά, ενώ κάποια κτίρια όπως το παλάτι και το δημαρχείο είναι ωραία -αν και τα παλάτια μου προκαλούν Άννα Γούλα.
Βασικά θυμάμαι ότι είχε φθηνές μπύρες και μαγαζιά που μέναν ως αργά ανοιχτά καθημερινές.

Ευχαριςτω. Επειδή δεν έχω πολυ χρόνο θα ήθελα να περπατήσω και όχι να δω μουσεια. Είναι η δεύτερη φορά, την πρώτη είχα 3 ώρες κενό και πήγα στο κέντρο. Και εμένα δεν μου φάνηκε κάτι ιδιαίτερο. Θα ήθελα να βρω καμία γειτονιά για περπάτημα και κανά μπαρ για καμία μπυρα. Πάντως απο το λιγο που έχω ταξιδέψει εχω καταλήξει ότι οι πιο ωραίες πόλεις είναι αυτές που έχουν ποτάμια και νερά στο κέντρο.

Παλάτι και πινακοθήκη για Μαδρίτη, είναι απίστευτη πόλη με αμέτρητα αξιοθέατα.

Ψάχνω να βρω αεροπορικά για Λισαβόνα και δε βρισκω τιποτα. Με κατι στασεις ενδιαμεσα 9 ωρες να πας 22 να γυρισεις και 200 ευρω. Γνωρίζει κανένας τίποτα να με βοηθήσει;;

Έβγαλε προσφορά η Aegean, έχει έκπτωση για ταξίδια ως 22/6, για κοίταξέ το. Αν ενδιαφέρεσαι να πας για τη συναυλία των Guns, το να πας 1 Ιουνίου και να γυρίσεις 3 Ιουνίου έχει 175 ευρώ.

H Aegean έχε βγάλει καλοκαιρινή απυεθείας πτήση για Λισαβώνα. Έχω κλείσει ήδη για ένα φιλαράκι για Αύγουστο με 180 eur. θα παω κ εγώ Αύγουστο, τις μέρες που θέλω εγώ κοστίζει 160 eur. Η τρέχουσα προσφορά της ετιαρείας, δεν με πιάνει.

Road trip αθηνα-λισαβωνα 10 ημερων διαρκειας με μοτο

οποιος εχει κατι κοντινο-παρομοιο επιδιωξει, ας μιλησει

Είναι τρομερά μακρινή η απόσταση. Είχα ένα φίλο που έκανε Erasmus στο Τολέδο (αρκετά κοντά στην Πορτογαλλία) κ ποτές δεν τόλμησε να κάνει road trip αν και το σκεφτόταν, οι αποστάσεις κ τα κόστη πολύ μεγάλα ακόμα και αν πάρεις καράβι από Ρώμη για Βαρκελώνη ή Βαλένθια (λίγο καλύτερα εκεί).

1 Like

Ευχαριστώ. Τσέκαρα για Aegean και οντως ισχύει. Θα κλεισω Τετάρτη-Σάββατο.

Πεταω συντομα για Bangkok, Myanmar, Cambodia.
Αν και εχουμε οργανωσει το ταξιδι, εχει κανενας καμια καλη ιδεα να ριξει?

χαιρετισματα στον @FREAKHOOD

1 Like

Ήμουν Bangkok στις 7 Μαρτίου για 26 ώρες μόνο λόγω ενδιάμεσης στάσης εκεί, οπότε δεν έχω πολλά να σου πω, θα σε προειδοποιήσω όμως για την τρομερή υγρασία και ζέστη αλλά και εάν έχετε κανονίσει επίσκεψη στο συγκρότημα του παλατιού ότι δεν είναι και η καλύτερη ιδέα, γιατί μετα τον θάνατο του βασιλιά πριν κάτι μήνες δεν επιτρέπεται σε ξένους να μπουν μέσα από τα τείχη παρά μόνο σε ντόπιους για να αποτίσουν φόρο τιμής.

Οι οποίοι είναι σε ουρές 100αδων μέτρων σε 24ωρη βάση ντυμένοι στα μαύρα περιμένοντας να μπούνε μέσα.

Τώρα μπορεί και να έχει αλλάξει αυτό, ρωτήστε πριν πάτε.

Εγώ θέλω να ετοιμάσω ένα ταξιδάκι για Δουβλίνο το φθινόπωρο…κανένας καμιά πληροφορία;;

Πήγα Ιρλανδία το 2013 για 3 μέρες. Είχαμε νοικιάσει αμάξι και πήγαμε στο Cork από εθνική για ένα βράδυ να φιλήσουμε τα άγια χώματα και γυρίσαμε παραλιακά. Πολύ όμορφη διαδρομή. Είχα ρίξει πολύ περπάτημα στο Δουβλίνο που έμεινα 2 βράδια και μπαινοβγαίναμε στις Pub και ρουφάγαμε από μια γκίνες και ένα σφηνάκι Tullamore. Είχα πάει και στο παλιό εργοστάσιο του Jameson έτσι για το καβλάντισμα (είχε ακριβό εισιτήριο 12 κάτι ευρω αν θυμαμαι καλά και που το κλείνεις μέσω internet). Πολλές εκκλησίες πάρκα, ποτάμι κλπ…είχα πάει και temple bar μια τίγκα τουριστική περιοχή με pub και είχα πέσει σε μια καλή φάση με 4 άτομα να κάθονται σε ένα τραπέζι και να παίζουν folk τραγούδια (είχαν κάνει μάλιστα και μια τέλεια διασκευή σε κομμάτι του Springsteen). Το αρχαιολογικό μουσείο της Ιρλανδίας ήταν ωραίο ενώ έχει και ένα γαμάτο πάρκο με λίμνη μέσα κλπ. Γενικά έχει πολύ κόσμο και είναι αρκετά τουριστικό για τα γούστα μου, αλλά ωραία πόλη. Είχα μείνει σε αυτό το hostel με γύρω στα 50€ την βραδιά (2 άτομα)

2 Likes

Και εγω πηγα Δουβλινο τον Nοεμβρη.Μ αρεσε παρα πολυ,θα ηθελα να συμπληρωσω οτι αξιζει το τουρ στις Φυλακες Κιλμέινχαμ,το πανεπιστημιο του trinity(νομιζεις οτι εισαι στο χογκουαρτς) καθως κ μια βολτα στο ψαροχωρι hoth το οποιο ειναι πολυ κοντα στην πολη.

1 Like

Ευχαριστώ πολύ! Αλλά για hostel δεν με κόβω @chinaski γιατί θα πάω με την σύζυγο οπότε ψάχνω κάτι σε ξενοδοχείο. Γενικά από τιμές τι λέει;
@maiden1985 ο καιρός πως ήταν τον Νοέμβρη; Γιατί μάλλον κάπου εκεί θα πάω αν τα καταφέρω

Α οκ, φαντάζομαι θα βρεις κάτι καλό και φτηνό. Τιμές μάλλον ψιλοακριβό θα το έλεγα. Βέβαια ξέρεις, δεν πηγαίναμε για φαγητό σε εστιατόρια και τέτοια. Στο δρόμο φάση τσιμπάγαμε. ΜΜΜ δεν χρησιμοποίησα καθόλου για να σου πω τιμές. Μόνο ένα λεωφορείο για το πήγαινε-έλα στο αεροδρόμιο χρησιμοποιήσαμε. Είναι επιβλητική πόλη πάντως. Έχει και κιόσκια με πληροφορίες οπότε όλο και κάτι θα μπορέσεις να μάθεις