Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Τέλεια! Δηλαδή είναι πόλη που βγαίνει με περπάτημα, οπότε νομίζω είναι ιδανικά. Όσο για φαί κάπως έτσι το σκεφτόμουνα κι εγώ, τα εστιατόρια είναι για άλλες τσέπες.

Το κέντρο σίγουρα, αλλά αν θες να πας και πιο έξω ίσως χρειαστείς να πάρεις κάποιο λεωφορείο Φαντάσου πως από την μια άκρη του κέντρου ως την άλλη (εκατέρωθεν του ποταμιού) είναι κάνα 2αρι χιλιόμετρα). Έκατσα και υπολόγισα πως η περίμετρος του κέντρου-κέντρου είναι σχεδόν 5Klm οπότε παλεύεται από άβερατζ περιπατητές (εγώ φαντάσου περπατάω σπάνια αλλά την έβγαλα καθαρή)

Ευκολάκι, εδώ φαντάσου γύρισα σχεδόν όλη τη Ρώμη μέσα σε μια μέρα με τα πόδια. Λογικά θα κάνω και καμιά εκδρομή προς τα έξω. Η άλλη επιλογή μου θα ήταν Λονδίνο αλλά το Δουβλίνο φαίνεται πιο γραφικό και μάλλον και πιο ήρεμο

Ναι ρε καμία σχέση. Το Λονδίνο είναι χαοτικό…

1 Like

Καλο θα ηταν να πας μεχρι τελη οκτωβρη,μετα παιζεις κορωνα γραμματα με τον καιρο

Ευχαριστω για το ινφο.
Η αληθεια ειναι οτι Bangkok δε θα μεινουμε παρα πολυ - 2/3 μερες , και μετα θα παμε καπακια βορεια Βιρμανια, αλλα καλο ειναι να ξερουμε τα του παλατιου. Το αεροδρομιο τι λεει ? Στην επιστροφη θα γυρισω απο Καμποτζη για να πεταξω τα ξημερωματα απο Bangkok το ιδιο βραδυ, οποτε θα εχω καμποσες ωρες για σκοτωμα.

Βασικά Νοέμβριο με Μάρτιο απέφυγε το.

Όταν έρθεις ρίξε ένα σφύριγμα ε.

Σωραίος αμέ!

Το αεροδρόμιο είναι τεράστιο με πολύ περπάτημα μέχρι να φτάσεις στις βαλίτσες αλλά και στον έλεγχο διαβατηρίων κλπ.

Τώρα για σκότωμα ώρας στο αεροδρόμιο πέρα από τα κλασικά δηλαδή μαγαζιά με φαγητά, καφέ κλπ έχουν ωραία μεγάλα γλυπτά γύρω γύρω.

Από το αεροδρόμιο στην πόλη δεν μπορώ να σε βοηθήσω αν διαλέξεις να πας με λεωφορείο γιατί δεν γνωρίζω, αν πας με ταξί όμως καλό είναι να πας κάτω στον πρώτο όροφο του αεροδρομίου όπου είναι τα λεγόμενα public taxi τα οποία είναι φθηνότερα από τα private των άλλων ορόφων.

Μην δεχτείς όμως από τον ταξιτζή fixed τιμή, θα απαιτήσεις ταξίμετρο με συμφωνία να του δίνεις το ποσό των δυο διοδίων εσύ κάθε φορά που φτάνει σε αυτά. 25 μπατ το πρώτο και 50 μπατ το δεύτερο. Η τιμή για να φτάσεις στο κέντρο της πόλης είναι περίπου με την διαδικασία που σου περιέγραψα γύρω στα 350 μπατ συν 50 για τον γυρισμό του, που μεταφράζεται όλο αυτό γύρω στα 11-12 ευρώ.

Με fixed τιμή θα σου ζητήσουν πολύ περισσότερα από αυτά.

Σε ότι άλλο νομίζεις ότι μπορώ να βοηθήσω τζαστ ασκ.

1 Like

και ότι άλλο ινφο πμ μι!

1 Like

λοιπον…ανεβαινω λονδινο μια βδομαδουλα…θα περασω μια βολτα κ απ το desertfest…τεσπα…ψαχνω για παμπ ή οπως αλλιως λεγονται που να παιζει ροκ μεταλ…εχουμε καμια καλη προταση???οπως κ κανα δισκαδικο αν υπαρχει καμια ιδεα…

Waxy O’Connors

Πέρνα από το Camden. Και σα μέρος είναι γαμάτο, και στην αγορά του θα βρεις αρκετά δισκάδικα και από pub/bar που παίζουν rock/metal έχει πολλές επιλογές.
Aπο δισκάδικα το Sister Ray στο Soho έχει πολλές επιλογές από όλα τα είδη μουσικής.

Στο camden γίνεται κ το φεστ, οποτε μου καθεται κουτι ετσι ωστε τις λοιπες μερες να αφοσιωθω στο σαιτσιιν που λεμε κ στο χωριο μου. Θενκς γκαιζ

παιδιά, θα σκάσω Σόφια την άλλη Κυριακή για λίγο παραπάνω από 24 ώρες. δώστε καμιά συμβουλή, τι αξίζει και τι προλαβαίνω να δω.

βασική ερώτηση επίσης επειδή δεν έχω ξαναπάει σε χώρα χωρίς ευρώ: συνάλλαγμα να κάνω από πριν στην Ελλάδα, ή θα βρω ανταλλακτήριο με το που φτάσω Σόφια? επίσης αν μου περισσέψουν λέβα, τα αλλάζω Βουλγαρία ή Ελλάδα? γενικά τι συμφέρει περισσότερο και τι είναι πιο safe?

σε μια μέρα, έλαχιστα. Εξαρτάται για πιο λόγο πάς. Αλλαγή η πρίν ή μετα, στα συνορα “βαράνε”. Όλα είναι safe εντος πόλεων. Εξω έχει πόλλους τσιγγάνους και βουτάνε αρκετά. Αν πάς για συναυλία αμφιβάλλω οτι θα προλάβεις πολλά άλλα, αλλα έχει ωραία εστιατόρια και μαι πλατεία στο κέντρο. Τιμές μισές απο ότι Ελλάδα, σερβις ίδιο ή καλύτερο συνήθως.

Εγώ να σου πω προτιμώ πάντα να βγάζω χρήματα από ένα ATM τράπεζας στο εξωτερικό. Το ίδιο έκανα και πριν μερικούς μήνες που βρέθηκα στη Σόφια κι εγώ για μια μέρα. Μου κράτησε όμως προμήθεια 3 ευρώ, οπότε καλό είναι να συνεννοηθείς αν γίνεται πρώτα με την τράπεζά σου. Πας, βάζεις την κάρτα ανάληψης και απλώς σηκώνεις όσα χρήματα χρειάζεσαι από το ATM. Γενικώς απ’ ότι θυμάμαι το μετρητό έπαιζε πολύ στις αγορές - στο merch της συναυλίας μάλιστα δέχονταν και ευρώ.

ευχαριστώ πολύ παιδες! για συναυλία πάω (Deep Purple) και το ξέρω ότι δε θα προλάβω να δω πολλά, αλλά έλεγα μήπως πήγαινα κάπου.

μάλλον αυτό με το ΑΤΜ θα κάνω, φαίνεται η πιο σίγουρη λύση

Στο εξωτερικό, όπου μπορώ, κάνω αγορά με κάρτα ή οποία δεν έχει καμία προμήθεια.
Φυσικά, cash is king και όπως προτείνει ο pantelis η πιο απλή λύση είναι από ΑΤΜ, ακόμα και στα πιο απόμακρα μέρη του πλανήτη πλέον υπάρχουν ΑΤΜ, μάλιστα σε κάποιες χώρες τα ΑΤΜς βγάζουν και USD ή EUR ακόμα και αν δεν είναι το νόμισμα της χώρας, Σε χώρες της Ευρωζωνης η προμήθεια είναι 1 έως 1,5 eur, σε άλλο νόμισμα είναι περισσότερο οπότε καλό είναι να κάνεις όσο το δυνατόν λιγότερες αναλήψεις.

Προ capital control μπορούσες να βγάζεις μετρητό και με πιστωτική αλλά πλέον μόνο με debit.

Πάντως σε αναπτυσσόμενες χώρες (Κίνα, Ινδία, Γεωργία, Ταυλάνδη…) αφού εξοικειωθώ με τα χαρτονομίσματα, επιλέγω να παίρνω συνάλλαγμα από ξενοδόχους,ταρίφες ή γενικότερα μαγαζάτορες, διότι λόγω πληθωρισμού το ξένο (σκληρό) νόμισμα έχει πολύ μεγαλύτερη μελλοντική αξία για αυτούς, οπότε γνωρίζοντας το επίσημο exchange rate κάνεις παζάρι. Μπορεί όχι μόνο να γλυτώσεις τις προμήθειες, αλλά να πάρεις κ πολύ καλύτερο rate… Στην Κίνα, από ταρίφα είχα πάρει 30%+ καλύτερο rate, σε φάση που ο ίδιος μου άδειασε όλο το πορτοφόλι του και μου λέει “Δώσε μου ότι θες γι’αυτά”. θα έπαιρνα γύρω στα 450 RMB με το κανονικό rate και πήρα 620 RMB τελικά.

Ένας γενικός κανόνας είναι για τα ανταλλακτήρια είναι
"Όσο πιο μακριά είσαι από τουριστικό μέρος είσαι, τόσο καλύτερ rate θα πάρεις" σε αεροδρόμια, σταθμούς τραίνων/λεωφορείων και γενικότερα οπουδήποτε υπάρχουν τουρίστες, βαράνε.

Αυτά

2 Likes