Ταξίδια Στο Εξωτερικό

[quote=“angel7, post:1241, topic:7910”]δεν εχω πιστωτικη γαμωτο
και δε νομιζω οτι προλαβαινω να βγαλω τωρα, σε μια βδομαδα φευγω[/quote]

Οι τράπεζες είναι χειρότερες από το Δημόσιο, σιγά μη σου βγάλουν κάρτα σε μια βδομάδα…

Αυτό με την Εθνική δεν το ξέρω, γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει τη χρεωστική της σε POS. Μπορεί να και ισχύει, τι να σου πω…

Η πιστωτική θέλει να πάρει έγκριση από το credit λιανικής της τράπεζας ρε…δεν βγαίνει έτσι τσακ μπαμ όπως η χρεωστική. Ακόμα και στις καλές εποχές (ΠΑΣΟΚ) που σε έπαιρναν τηλέφωνο και σου έλεγαν “καλησπέρα σας, έχετε προεγκεκριμένη κάρτα με Χ πιστωτικό όριο, περάστε παρακαλώ από το κατάστημα για τα περαιτέρω” ήθελε κάνα πεντάρι εργάσιμες για να την πάρεις στα χέρια σου. Θα μπορούσε κάποιος να βγάλει άμεσα μια προπληρωμένη αν θέλει πάντως, απλά δεν την δέχονται παντου (πχ σε ενοικίαση αυτοκινήτου)

edit: γιατί μανούλα μου δεν μπορείς να κάνεις quote σαν άνθρωπος;

Ε τι λάθος έκανα μωρέ; Μαλακίζεται νομίζω!

Λοιπόν, ως πρώην τραπεζικός και πρώην κάτοικος Λονδίνου νομίζω είμαι το πιο κατάλληλο άτομο για να δώσει σαφείς απαντήσεις.

Κατ’αρχήν πρέπει να γίνουν οι εξής διευκρινίσεις:

  • Για αγορές σε POS είτε με πιστωτική είτε με χρεωστική, δεν υπάρχει κανένα έξοδο για τον πελάτη στις περισσότερες χώρες του κόσμου, μπορώ να επιβεβαιώσω από προσωπικά ταξίδια ότι ούτε στην Ινδία, ούτε στην Ταϋλάνδη χρεώθηκα έξοδα σε POS (μιλώντας για μακρινούς προορισμούς όχι ΕΕ). Απλά χρεώνεσαι ένα exchange rate το οποίο μπορώ να πω ότι είναι κοντά στην μέση τιμή της αγοράς εκείνη τη στιγμή, δεν είναι υπερβολικά φουσκωμένο, οπότε τα παραπάνω έξοδα τα πληρώνεις μέσω του ελαφρώς φουσωμένου rate.

  • Αναλήψεις μετρητών σε ΑΤΜ γίνονται πλέον μόνο από χρεωστικές με όριο 500 ευρώ ημερησίως στο εξωτερικό και χρέωση γύρω στα 2.5 ευρώ + κάτι άλλα ανάλογα το νόμισμα και την τράπεζα. Συμφέρει να βγάλεις μια φορά και να μην ξαναασχοληθείς. Όπως ανέφεραν παραπάνω, σε ελάχιστα σημεία θα σου χρειαστούν μετρητά, εκτός ίσως από παράνομες δραστηριότητες (ντραγκς, πορνεία, μη-δηλωμένο ταξί…)

  • Μην χρησιμοποιείτε prepaid είναι γεμάτες κρυφά έξοδα, αν έχετε, πετάξτε τις.

  • Μην ασχοληθείς με το να αλλάξεις μετρητά σε ανταλλακτήριο, είτε στην Αθήνα είτε στο Λονδίνο. Θα σου πιάσουν τον κώλο.

Ερωτηση ψιλο sos. Ενδιαφερομαι για πτηση στη βαρσοβια που ειναι σε ενα μηνα και γραφει οτι μενουν ακομα 4 θεσεις, οποτε βγαινει και αρκετα ακριβα. Θα ανοιξει κι αλλη πτηση η ιδια εταιρια την ιδια μερα ωστε να πεσουν λιγο οι τιμες ή κλεινει η πτηση και τελος? Γενικα δεν ξερω πως δουλευει αυτο το συστημα των εταιρειων, απλα κλεινω και παω συνηθως.:neutral_face:

Δεν υπαρχει περιπτωση να ανοιξει αλλη πτηση.

Λοιπόν, μιας και τώρα γύρισα από Βελιγράδι και κοιτάω λίγο τα έξοδα που είχα από τράπεζα Πειραιώς:

Για αναλήψεις μετρητών είχα 4 ευρώ + χρέωση για συνάλλαγμα (λογικά είναι 0.5%)

Στην πιστωτική κάρτα είχα μόνο χρέωση συναλλάγματος. Είναι η πρώτη φορά που βλέπω αυτή την χρέωση, παλαιότερα δεν υπήρχε (γαμώ τα Κάπιταλ κοντρόλ). Απ’ότι βλέπω κάποια POS είχαν και την επιλογή να πληρώσω σε EUR και όχι σε RSD, εκεί δεν χρεώθηκα τίποτα. Μου κάνει εντύπωση ότι αυτό το “έξοδα συναλλάγματος” δεν το είχα χρεωθεί ούτε στην Ουγγαρία, ούτε στην Κροατία, ούτε στην Γεωργία.

Για Ουγγαρία και Κροατία το καταλαβαίνω καθώς ως χώρες τις ΕΕ μπορεί να έχουν ειδική μεταχείριση από την ΕΚΤ. Αλλά για την Γεωργία μου κάνει τρομερή εντύπωση, εκτός και αν εκεί αυτομάτως σε χρεώναν σε EUR.

Κανονικά όλες οι τράπεζες έχουν στο site τους τις χρεώσεις αυτές. Μια καλή σελίδα όπου είναι γραμμένα αναλυτικά τα πάντα κ με παραδείγματα είναι η παρακάτω.

Προφανώς οι χρεώσεις ποικίλουν από τράπεζα σε τράπεζα αλλά φαίνεται αμέσως τι συμφέρει να κάνετε κ αυτό είναι το εξής για χώρες εκτός ΕΕ (γιατί για εντός δεν υπάρχει καμμία χρέωση):

  • Για λεφτά στο χέρι: Βγάλτε από τη χώρα σας αρκετά μετρητά κ αλλάξτε τα σε συνάλλαγμα στον προορισμό σας. Αν τα βγάλετε εκεί, θα έχετε τη χρέωση ανάληψης.
  • Για πληρωμές σε POS: Συμφέρει κατά πολύ με την πιστωτική γιατί δεν υπάρχει εφάπαξ κόστος όπως στην χρεωστική (δείτε κ link παραπάνω).

Αυτά ισχύουν για σοβαρές Ευρωπαϊκές χώρες. Για κωλοχανία σαν το δικό μας, πρέπει να προσέχεις από που θα στη φορέσουν. Ειδικά μετά τα κάπιταλ κοντρόλς

Ναι, σωστά, οι τράπεζες στις άλλες χώρες είναι άγιες.

1 Like

Δεν είναι άγιες, κάθε άλλο. Αλλά εκεί φοβούνται κάτι επιτροπές κεφαλαιαγοράς, ανταγωνισμού, συνήγορους του καταναλωτή, Ευρωπαϊκές οδηγίεςς etc.

Στην Ελλάδα (όπως και τόσοι άλλοι) ακόμα και οι τράπεζες κάνουν ότι γουστάρουν.

εγω παντως στο Λονδινο τραβηξα μια φορα μονο λεφτα απο ΑΤΜ με την καρτα της Εθνικης και μου κρατησαν μονο 1 ευρω.

Οποτε δε νομιζω οτι θα συνεφερε περισσοτερο να χα βγαλει λεφτα εδω και να τα αλλαζα εκει σε ανταλλακτηριο

1 Like

Τελικα τι συμφερει καλυτερα? Τραπεζα της ελλαδος ή eurochange? Δεν βρισκω στο ιντερνετ τιμες για να συγκρινω.
Ειδα επισης οτι μπορεις να επιστρεψεις το 30% του ποσου ,αν σου εχει μεινει, στο eurochange χωρις χρεωση.

Πιστωτικη με χρεωση σε ευρω :stuck_out_tongue:.

1 Like

Πιστωτικη δεν παιζει δυστυχως, το χω αμελησει να βγαλω μια

Δεν ξέρω αν υπάρχει ειδική συνθήκη για Μ Βρετανία. Δεν είναι ευρωζώνη αλλά είναι (ακόμα) ΕΕ. Αν το εφάπαξ καπέλο της Εθνικής είναι 1 ευρώ μόνο, είναι σούπερ. Η δικιά μου τράπεζα είναι 5-6 ευρώ για αναλήψεις εκτός EURzone.

Πήγα πρόσφατα Ασία κ το μετάνιωσα που έβγαζα λεφτά από το ΑΤΜ. Αντίθετα αν είχα ευρώ θα τα άλλαζα σε ανταλλακτήριο χωρίς αυτό το καπέλο. Βέβαια Λονδίνο δεν χρειάζεσαι καν μετρητά, παντού κάρτες κ συμφέρει πιστωτική γιατί η χρεωστική μου είχε καπέλο σε συναλλαγές σε POS.

Ευρωζώνη δεν έχει διαφορά. UK δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί το καπέλο διαφέρει στις αναλήψεις. Σε POS συμφέρει πιστωτική.
Εκτός Ευρώπης συμφέρει: Μετρητά σε ευρώ να τα ανταλλάξεις εκεί αν θες να έχεις cash κ παντού πληρωμές με πιστωτική για POS. Για Eurochange δυστυχώς δε γνωρίζω, μπορεί να είναι πιο συμφέρουσα απ’ οτιδήποτε.

2 Likes

Η αληθεια ειναι οτι οι ευρωπαικες χωρες που εχουν ευρω ειναι πολυ βολικες στο οτι δεν χρειαζονται συναλλαγμα.Στο Λονδινο που πηγαμε με την WorldVentures, θυμαμαι πως ειχαμε κανει σχεδον 100 λιρες συναλλαγμα για να εχουμε λεφτα πανω μας και ολα τα υπολοιπα λεφτα που χρειαστηκαμε ηταν με καρτες,ιδιαιτερα βολικο.Δεν τσεκαρα ποτε τι κρατησεις ειχε αλλα επειδη υπολογιζα το συνολικο ποσο που δωσαμε δεν ηταν πολλες.Στην Πραγα απ την αλλη πηγαμε αποκλειστικα με συναλλαγμα και χρειαστηκε να κανουμε ενα πολυ μικρο ποσο και εκει στα ανταλλακτηρια τα οποια ειχαν πολυ μεγαλη διαφορα στην ισοτιμια.Γενικα ειμαι της αποψης να μην εχουμε πολλα σε μετρητα πανω μας για να μην τα κλαιμε αργοτερα…Η επομενη λυση μετα ειναι κατι τετοιο

Κάτι που διαπίστωσα μόλις πρόσφατα είναι ότι πλέον η πιστωτική κάρτα της Eurobank που έχω έβαλε ελάχιστη πρόσθετη τσατσοχρέωση 1€ για κάθε συναλλαγή σε ξένο νόμισμα - παλιότερα ήταν ποσοστό της τάξης του 2% του ποσού, ανεξάρτητα από το ύψος αυτού. Προσοχή λοιπόν σε όσους έχετε τέτοια κάρτα.

Τράπεζες. Δεν περιμέναμε και τίποτα καλύτερο.

to idio kai stin peireos

αν η προμήθεια της συναλλαγής ξεπερνάει το 1€ τότε συμψηφίζεται. ισχύει σίγουρα από Μάιο που είχα ρωτήσει.