Πρωτοφανή επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας

ρε αληθεια ρωταω…συγκεκριμενα πες μου ποιοι την δικαιολογουν…

Φιλε με ολον τον σεβασμο, εχεις δωσει την εντυπωση πως εισαι υπερ των επεισοδιων… ξεκαθαρισε την θεση σου αν θες, περα απο το οτι εχεις δικαιολογημενη οργη για τον δολοφονο αστυνομο οπως ολοι μας…

Βασικά τα στοιχεία σου δεν μπορούν να αμφισβητηθούν εύκολα, αλλά έστω κι έτσι δυσκολεύομαι να το πιστέψω.
Δεν μπορώ να πιστέψω πως αστυνομικοί κάνουν αυτά που βλέπω τώρα, όμως μπορώ να πιστέψω πως αυτά οφείλονται στην εσκεμμένη απουσία της αστυνομίας, η οποία είναι απούσα, ώστε να οδηγήσει όσους χθες έλεγαν πως θα ήταν καλύτερα χωρίς τους αστυνομικούς, τώρα να παρακαλούν για τη βοήθειά τους…
Τραγικό.

Giannis, αρκετοί έχουν γράψει εδώ μέσα πως βρίσκουν αναμενόμενα τα επεισόδια αλλά δεν τα δικαιολογούν νομίζω…

κατι πρεπει να γινει παντως…εχει ξεφυγει απιστευτα η κατασταση…

ημαρτον που λεει και ο Γεωργιου…

σιγουρα δεν φταινε μονο αυτοι, απλα αυτοι ηρθαν πρωτα στο μυαλο. οσο για τις εκλογες ειναι πολυ σωστο αυτο που λες. μυριζει οντως. και ναι η νυχτα οπως και οι αλλες δυο εχουνε μεινει στην ιστορια…

Αυτή τη στιγμή καίγεται η Βιβλιοθήκη…

Μεσαίωνας.

[B]ΛΟΙΠΟΝ

  1. Δεν εχω να ξεκαθαρισω τπτ σε κανεναν ποσο μαλλον να απολογηθω.

  2. Εγω εχω ηδη δηλωσει πολλακις σε αλλα ποστς οτι ειμαι ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΠΕΙΣΟΔΙΩΝ, οπως καθε νοημων ανθρωπος

  3. Προκαλω τον οποιοδηποτε να μου αναφερει που εδειξα το αντιθετο.

  4. Το γεγονος οτι προσπαθω να δω πιο ενδελεχως τα πραγματα αναζητωντας κοινωνικες αιτιες στο σημερινο μπαχαλο, με κανει να δειχνω οτι ΔΗΘΕΝ ειμαι υπερ των επεισοδιων, με κανει να λυπαμαι που συζητω εδω μεσα. Θεωρω οτι χειριζομαι επαρκως την ελληνικη γλωσσα για να ειναι ΣΑΦΗΣ η τοποθετηση μου. [/B]

“Aυτοι που καινε βιβλια, καποια στιγμη θα καινε ανθρωπους”

Ας ελπισουμε το ξημερωμα να μην βρει κανεναν νεκρο…

Δεν θα μπω στη διαδικασία να ψάξω όλα τα post, για να κάνω quote. Με το που την ξεκίνησα, από την σελίδα #101(του άλλου thread), έπεσα σε ένα post του χρήστη Destroyer που έλεγε: Τελος οσο για τα μαγαζια που σπανε τα παλικαρια (κατα την γνωμη) μ καλα κανουν. (sic)

Κατ εμέ, υπάρχουν τέσσερα είδη «δικαιολόγησης» εδώ μέσα:

α) η ευθεία δικαιολόγηση: «καλά κάνουν»
β) η έμμεση: «είναι φυσιολογικό επακόλουθο της κατάστασης»
γ) η δήθεν ρομαντική: «πρόκειται για επανάσταση/εκδίκηση»
δ) η εθελοτυφλούσα: «μην κάθεστε και ασχολείστε με δυο σπασμένα, όταν μιλάμε για μια ανθρώπινη ζωή»

Προς αποφυγή λανθασμένων εντυπώσεων, επαναλαμβάνω τη θέση μου, για πολλοστή φορά: Ο θάνατος του παιδιού είναι μια τραγωδία. Το γεγονός ότι γίνονται βανδαλισμοί είναι ασύνδετο με αυτό και οι μόνοι που τα βάζουν σε εξίσωση, είναι αυτοί που τα σπάνε και όσοι τους υποστηρίζουν.

Κοίτα, αυτό που πολλοί παρεξήγησαν ήταν ποστς που ουσιαστικά προέτρεπαν με το να μην ασχοληθούμε με τα επεισόδια γιατί πίστευες πως ήταν μικρότερης σημασίας (είτε από τα αίτια είτε από το θάνατο του παιδιού). Δεν ξέρω αν το πέτυχα, υποθέσεις κάνω.

Μου φαίνεται too much τα ΜΑΤ και οι ασφαλίτες να κάνουν τα επεισόδια. Σε 17 πόλεις της Ελλάδας επεισόδια? Όχι. Είναι μαζικό ηλίθιο κίνημα (για αυτό δε γουστάρουν τις βιβλιοθήκες)

ε θα τα χαν διαβάσει όλα τα βιβλία τα παιδιά και είπαν να κάνουν κάτι μήπως φέρουν καινούρια…

οκ, κρυάδα αλλά τι άλλο να πεις πλέον…

Ειλικρινη συγνωμη αν σε προσεβαλα. Τωρα εχεις γινει σαφης τερμα, ας το “ληξουμε”

ο πρυτανης του πανεπιστημιου αθηνων το ειπε με 5 λεξεις στο ΣΚΑΙ τωρα…καιγεται ο θυσαυρος της νομικης .

εξω απ’τα πανεπιστημια ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε…

Αλητες…

Kαρβου αυτο που ποσταρες που ηταν κατι σα διαλογος τι ηταν?

Μετά την Ολυμπία και η Βιβλιοθήκη…
:cry:
:cry:
:cry:
:cry:
:cry:
:cry:
:cry:
:cry:
:cry:

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΖΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ. Τ Ε Λ Ο Σ.

διάλογος μου στο ΜΣΝ με φίλο μου που ήταν σήμερα στην πορεία και μου επέτρεψε να το ποστάρω… Ρεπορτάζ από μη δημοσιογράφο…

Πλήγμα στον καπιταλισμό, το κάψιμο 2 περιπτέρων. Οικονομική ζημιά για τον όμιλο Playboy…

Mακαρι να αρθει το ασυλο…Αν ειχε γινει σε αλλες τοσες περιπτωσεις δε θα τολμούσαν καν να μπουν…:frowning:

[FONT=“Comic Sans MS”][SIZE=“3”]Πιστεύω ότι είναι ώρα να κυρηχθεί η χώρα σε κατάσταση έκτατης ανάγκης και να αναλάβει ο στρατός.[/SIZE]

[SIZE=“2”]Αφού η αστυνομία δεν μπορεί να τους σταματήσει.
Έχει καεί η Αθήνα από τους Αμπελοκήπους ,στην Ομόνοια και μέχρι το Σύνταγμα…πότε δηλαδή θα τους σταματήσουν όταν φτάσουν στη Δάφνη ή αντίστοιχα στο Μαρούσι; [/SIZE][/FONT]