Ψηφίστε για τα καλύτερα του 2008!

Kριμα που το torn των Evergrey περασε απαρατηρητο…(και για αυτο απουσιάζει και από την λιστα…)

Και το best of και τα live και video game να βγαζαν, πάλι στα top albums της χρονιάς θα ψηφιζόταν.

Έχει πλάκα η λίστα, κάλλιστα θα μπορούσες να την γυρίσεις ανάποδα για να έχεις μια πιο σωστή εικόνα…

Βασικά όσο περνάν τα χρόνια και έχεις μια σχετική αντίληψη άνω του μηδενός καταλαβαίνεις ότι η πλειοψηφία ψηφίζει βάσει αυτών που ξέρει και όχι αυτών που του άρεσαν…από τα παλιά τα χρόνια έτσι πάει το πράγμα…απλά τα παιδιά ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ που έβαλαν 30 μπάντες και αντικατοπτρίζονται έτσι και οι υπόλοιποι που ψηφίζουν με το αυτί. Γιατί αν έβαζαν τα 10 πρώτα ------------------------------------------->8O8O8O8O

  1. Metallica - Death Magnetic
  2. AC/DC - Black Ice
  3. Guns N’ Roses - Chinese Democracy
  4. Slipknot - All Hope Is Gone
  5. Opeth - Watershed
  6. Amon Amarth - Twilight Of The Thunder God
  7. Judas Priest - Nostradamus
  8. Moonspell - Night Eternal
  9. In Flames - A Sense Of Purpose
  10. Motorhead - Motorizer

μμμμ μάλιστα…θα βλέπαμε δλδ τις 10 καλύτερες κυκλοφορίες βασισμένες στο πόσο γνωστό είναι το κάθε συγκρότημα…και για να μην μου πεί κανείς ότι αυτή η λίστα είναι αντικειμενική, βασισμένη δηλαδή στο μουσικό αποτέλεσμα που παρουσιάσε το κάθε συγκρότημα… θα αναγκάστω να κρίνω με λίγα λόγια την πρώτη δεκάδα…

  1. Metallica - Death Magnetic Τα ίδια παντελάκη μου…κατα τ’αλλα παπάρα…#-o
  2. AC/DC - Black Ice Τα ίδια παντελάκη μου…κατα τ’αλλα δισκάρα…:thumbup:
  3. Guns N’ Roses - Chinese Democracy Μμμ αυτό λόγω αναμονής και μόνο μπορεί και να άξιζε :–
  4. Slipknot - All Hope Is Gone Τα ίδια παντελάκη μου…
  5. Opeth - Watershed Άραγε οι μισοί που το ψήφισαν το άκουσαν? ΑΝ όχι κακώς.
  6. Amon Amarth - Twilight Of The Thunder God Μμ γνωστό όνομα ας τους ψηφίσουμε…δε μαμείς…
  7. Judas Priest - Nostradamus Εδώ θα τρελαθώ…όλοι το θάψανε και ξαφνικά είναι μέσα στις 5 πρώτες θέσεις σχεδόν του καθένα…δηλαδή…μου έμεινε μια ψήφος…δε μαμείς…ρίξε Priest…
  8. Moonspell - Night Eternal Να ναι καλά το hammer που το έκανε πιο γνωστό ακόμα και βοήθησε μερικούς να βγούν από το δίλλημα τι να βάλουν στην 5η θέση…
  9. In Flames - A Sense Of Purpose Μμ γνωστό όνομα ας τους ψηφίσουμε…δε μαμείς…
  10. Motorhead - Motorizer Τα ίδια παντελάκη μου…κατα τ’αλλα δισκάρα…:thumbup:

Ντάξει ρε παιδιά και η δική μου 30άδα με αυτήν των αναγνωστών έχει μόνο 4 (!) κοινά, αλλά δεν είναι κακή. Προσωπικά την βρηκα αρκετά αντιπροσωπευτική σχετικά με το τι ακούστηκε εκεί έξω.

Ενθαρρυντικό είναι επίσης ότι υπάρχουν στη λίστα μπάντες όπως οι Meshuggah, Gojira, Disturbed που δείχνει ότι το κοινό μοιάζει να αφομοιώνει πιο μοντέρνους ή πιο καινοτόμους ήχους.

Ακόμα, η λίστα μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ τη συντακτική ομάδα του ροκιν σχετικά με το τι αναγνωστικό κοινό έχει.

Εγώ απλά σχολίασα την πρώτη 10αδα και το γιατί διαμορφώθηκε έτσι…λές και γυρίσαμε 20 χρόνια πίσω…γιαυτό είπα ευτυχώς που ήταν 30 οι μπάντες και πήραμε μια καλύτερη ιδέα για το τι προτιμήθηκε γενικά…

Διαβάζω το post σου και την λίστα. Την λίστα και το post. Τούμπαλιν και αντιτούμπαλιν. Αλλά ακόμα, φίλε Μάνο, το ενθραρρυντικό δυσκολεύομαι να το εντοπίσω.

Ζήτω που καήκαμε φίλε Μάνο.

Ενθαρρυντικό είναι το συγκεκριμένο κομμάτι της λίστας που ανέφερα.

Ίσως πάλι να έχω την ευρεία “μοσικόφιλη” μάζα πολύ πιο χαμηλά στην εκτίμησή μου γι’ αυτό να το εξέλαβα ως θετικό.

Και εντέλει δε θα έμπαινα καθόλου στη διαδικασία ούτε καν να σκεφτώ γιατί δεν μπήκε πχ το Cult Of Luna στη λίστα γιατί το θεωρώ αυτονόητο (και όχι απογοητευτικό) ότι δε θα μπει.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός, αλλά μιλάμε και για ανθρώπους που ο χρόνος και η διάθεση που θα ξοδέψουν για να ασχοληθούν με τη μουσική ισοδυναμεί με 3-4 καινούριους δίσκους το χρόνο και πολλές φορές αυτοί να είναι από τα κλασικά συγκροτήματα που αγάπησαν μικροί.

Αφού μπήκε το Cynic και το Ayreon, είμαι οκ :stuck_out_tongue:

Βέβαια Ντεθ Μαγκνέτικ στην πρώτη θέση… :-# Χαλαρά υπάρχουν 10 άλμπουμ στη λίστα καλύτερα από το Μεταλικα. Τεσπα…

Κούκι Μόνστερ κόψε τις χαζομάρες.
Τίποτα δεν είναι καλύτερο από το Ντεθ Μαγκνέτικ!

Και το Torn από Evergrey λείπει… :roll:

θα μπορούσατε να μου πείτε στο περίπου πόσα άτομα ψήφισανε?

επίσης, όπως δε μπαίνουνε best of και lives, μήπως να μην έμπαιναν κ κυκλοφορίες τύπου φετινού ανάθεμα?

Αυτο ακριβως! Ποτς γενεν αυτο?? Γιατι και 'γω το ψηφισα αλλα εγω και οταν βγηκε αλλα και τωρα λεω οτι ειναι ενας πολυ καλος δισκος!

Τα Priest & Iced Earth είναι απαράδεκτα και προφανώς μπήκαν λόγο ονόματος. Το Death Magnetic παίζει στην πρώτη 5άδα σε όποια λιστα περιοδικού-site και αν κοιτάξει κάποιος. Τώρα αν σε κάποιους λίγους δεν άρεσε δικαίωμα τους.

To Priest είναι μια χαρά δίσκος.

lol…

Δισκαρος ειναι το priest απλα ειναι κατι διαφορετικο και δεν ειναι για ολες τις ωρες.Το ελειωσα στην αρχη και τωρα το ακουω οποτε θυμαμαι οχι γιατι ειναι κακος αλλα ειναι αλλη φαση .Ασε που αν τον βαλεις τον ακους ολον απο την αρχη ως το τελος.

Το ιδιο μπορω ανετα να πω και για το DM. Kαι το οτι μπηκε στην πρωτη 5αδα οποιου περιοδικου-site και να κοιταξω δεν το κανει αντικειμενικα καλυτερο στα ματια μου. :slight_smile:

Σεβαστές οι γνώμες δε λέω αλλά να μην τρελαθούμε κιόλας… Απαράδεκτα για τις προσδοκίες σου μπορεί να είναι…στα συγκεκριμένα άλμπουμ όμως η ποιότητα και το ταλέντο δεν κρύβονται αντιθέτως με το Magnetic που απλά μας δώσανε ξαναμασημένη τροφή απλά είχαμε να την φάμε πάνω από 15 χρόνια και μας άρεσε:lol::lol:

Στο Iced Earth η ποιοτητα και το ταλεντο πρεπει να χουν κρυφτει πολυ καλα,λιγοι τα χουν βρει!

Τι να σε πω τώρα, θαρρώ με κάνεις πλάκα ε!

Όσο για τους Πριστ παρέμειναν σταθεροί, δεν ακούγεται ούτε αυτό το cd τους.