Σοκολάτες!

Υπάρχει μια μαγική σοκολατοχώρα στο κέντρο της Ευρώπης, που τη λένε Βέλγιο. Εκεί, τα καταστήματα Leonidas αντιμετωπίζονται σαν… περίπτερα. Βρίσκονται σε κάθε γωνιά, εξυπηρετούν από παραθυράκι και είναι αρκετά φθηνά. Ο περισσότερος κόσμος δεν τα θεωρεί τόσο χλιδάτα, ούτε τόσο ποιοτικά, όσο εμείς στην Ελλάδα. Αντιθέτως, πολλοί chocolatiers έχουν καταστήματα που μοιάζουν με κοσμηματοπωλεία. Δεν υπερβάλλω. Περπατάς στο δρόμο και βλέπεις τη βιτρίνα με το σοκολατάκι ακουμπισμένο σε μαξιλαράκι και γελάς. Όταν όμως μπεις στο Pierre Marcolini και δοκιμάσεις την τρούφα… καθόλου δεν γελάς. Μπορεί μεν οι πωλητές να τοποθετούν με χαρά την παλάμη επί των οπισθίων σου… να σου πιάνουν τον κώλο, ντε, αλλά τέτοια σοκολάτα δεν τρως που-θε-νά αλλού.

Πάντως, από τις συμβατικές σοκολάτες, διαλέγω Milka!

προχειροφώτοζ από την τουριστική γωνιά της σοκολατοχώρας:

πάντως, in my opinion, στη σοκολατοχώρα οι κοινές σοκολάτες που θα βρεις στο σουπερμαρκετ είναι πολύ κατώτερες από αυτές που βρίσκουμε εδώ

Δοκιμαστε νεα ΙΟΝ με γεμιση πραλινας. Αν και δεν κοβω φλεβες οντας αρρωστος σοκολατας, κατι λεει.=P~

Εδιτ: M’ αρεσουν ΟΛΕΣ. ΤΕΛΟΣ. Αλλα μενουν εξω απ’ το πολ τομπλερον, cadbury και κατι ψιλα αλλες ελβετικες? Ελεος!

CRUUUUNCH!!!=P~=P~=P~

[SIZE=“5”]ΣΟΚΟΛΑΤΑ???[/SIZE]
[SIZE=“6”]ΣΟΚΟΛΑΤΑ???[/SIZE]
[SIZE=“7”]ΣΟΚΟΛΑΤΑ!!![/SIZE]

Διαλεξα τις Παυλιδη,αν και μου κανατε ζημια!
Τρελαινομαι για σοκολατες παντος τυπου! Τις υγειας τις σνομπαρουν,αλλα ειναι πολυ υγιεινες και χρησιμοποιυντα πολυι σε γλυκα(τουρτες,σοκολατακια,κτλ)!
Σαν μελλοντικη Chef,εχω ολοκληρα βιβλια με συνταγες σοκολατας!
Καμια παραγγελεια?:lol:

μπα… συμφωνα με την τιμια ραδιοφωνικη εκπομπη ‘Fight Club’, το Βελγιο δεν υπαρχει.

ον τοπικ… crunch

ρε παιζει να ειναι το πιο δυσκολο poll που υπηρξε στην ιστορια.
break, lacta, mars, kinder, ιον ειναι υπερανω κριτικης και συγκρισης.
ολα σε καποια μορφη (π.χ. kinder bueno) ειναι απαραιτητα για μια φυσιολογικη επιβιωση.
οσοι δεν τρωτε σοκολατες, αυτοκτονηστε ΤΩΡΑ ή αρχιστε να τρωτε μη σας παρει ο διαολος.:stuck_out_tongue:
οι σοκολατες υγειας πρεπει να καταργηθουν.

edit: οι toblerone ειναι επισης θεικες.

Μ’αρέσει η σοκολάτα υγείας (μπλιααααααχ)! Ναι, ανήκω σε αυτούς που τρελένονται γαι σοκολάτα υγείας και είμαι περήφανος για αυτό!:stuck_out_tongue:
Ομολογώ πάντως ότι το Poll είναι απλά θεϊκό!

Χτες εφαγα Kinder Bueno white !
Aψογη !

Μονο αν επρεπε να διαλεξω μια θα διαλεγα

Ρε φλωροι ‘‘γλυκουληδες’’ οι σοκολατες υγειας τα σπανε ! :stuck_out_tongue:

ΙΟΝ αμυγδάλου στην άσπρη-καφέ συσκευασία…περιμένω τον χειμώνα για να τις ξανα καταβροχθίσω:p:!:

περιττό να πω ότι ο μπαν πήρε τ’ @@ μου κι εγώ τις σοκολάτες, μουαχαχαα. καλεεεεές ήταν :smiley:

οι μαρς ειναι κορυφη και οι break μου φαινεται με γευση φραουλα

Κάτι ήξερε ο joey :stuck_out_tongue:

Οι σοκολάτες όλες τέλειες είναι. Δεν με απασχολεί καθόλου τι μάρκα θα είναι… Πάντως επειδή ούτε εμένα μου άρεσαν οι υγείας, μια μέρα πεινούσα, και δεν είχα τπτ άλλο στο ψυγείο, οπότε καταβρώχθησα μία υγείας (και ήταν σκέτος παράδεισος), και από τότε τις έχω στην ίδια κατηγορία με τις υπόλοιπες.

Όπως και να το κάνουμε, οι σοκολάτες λειτουργούν ως υποκατάστατο, και αν κρίνω από την ανταπόκριση που είχε το poll …χοχοχοοχοχοχο

OMG:!::!: =P~

lacta, kinder,Παυλιδης φραουλα και αλλες… Ολες τις σοκολατες του κοσμου χωρις αμυγδαλα σταφιδες κ γενικοτερα ξηρους καρπους… Αλλα για μενα στην κορυφη δεν ειναι καμια σοκολατα… Εγω λατρευω το παγωτο!!!

Οτιδηποτε εχει σοκολατα ειναι πειρασμος…Οσο και να εχω φαει ΠΑΝΤΑ μπορω να φαω και γλυκο και κυριως σοκολατα=P~