Τα «δανεικά» της ελληνικής ποπ


http://www.youtube.com/watch?v=W36Df2UXIaMΤρελη κλοπή!

Ρε παιδιά, ο Φοιβος κατέχει τα πρωτεία και με διαφορά! Έχει κλεψει τους πάντες, τα “τραγούδια” του είναι όλα σχεδόν ίδια μεταξύ τους ανεξάρτητα ποιος τα “ερμηνεύει”. Όταν δεν βρίσκει κάτι άλλο να ξεπατικώσει, κλέβει τον εαυτό του και δεν του δίνει και κρεντιτς. Θα πρέπει όμως να του αναγνωρίσουμε ότι έχει προσωπικό ήχο. Μπράβο του που καταφέρνει να τα κάνει όλα πανομοιότυπα, είτε κλέψει απο ροκ, ποπ, λαικά η χιπ χοπ το αποτέλεσμα που βγαίνει είναι Φοίβος που σημαίνει αυτόματα και επιτυχία…

ξεχνάς τα “ηλεκτρονικά” του! Εκεί πέφτει το μεγαλύτερο γέλιο.

Το “Υποφέρω” της Βανδή είναι το “insomnia” των Faithless
To “η αγάπη βλάπτει σοβαρά την υγεία” του Λεμπέση είναι το “Freestyler” των Bomfunk MCs

:roll::roll:

Αυτά ακριβώς είχα στο μυαλό μου όταν είδα αυτό το thread…και επίσης το Gucci φόρεμα με το In Da Club του 50dollars εεε, 50cent ήθελα να πω…:!:

Δραστης και παλι ο Μ. Χατζηγιαννης…:lol:

Υπαρχει τραγουδι του προσφατο με εισαγωγη αυτη του “Εφηβα Γερακια” του Β. Παπακωνσταντινου χωρις να εχει αλλαχτει ουτε νοτα ή μου φαινεται;;; :-k

Ενα τραγούδι του Σαββόπουλου είναι ίδιο με το Imago των Pain of Salvation.:-k

Νταξει ο Χατζητέτοιος παρ’ ότι σπαστικός, αντιγραφέας και ηλίθιος έχει τραγούδια που αν σε αναγκάσουν να τα ακούσεις την γλιτώνεις τη φλέβα, σε αντίθεση με κάτι Νινο και ιστορίες

Ρεφρέν του τραγουδιού Σπάνια της Βανδή/Φοίβος productions

Iron Maiden when two worlds collide στο 02.23-02.50

Βάλτε το 2ο βίντεο και τραγουδήστε απο πάνω στον συγκεκριμένο χρόνο το ρεφρέν της Βανδή να δείτε πόσο τέλεια κολλάει, α ρε Φοίβο δε παίζεσαι αγόρι μου.

πολύ μανάρι η Βανδή τότε :stuck_out_tongue:

Είμαι μια σκέψη - Υπόγεια Ρεύματα
Abductors - Judas Priest

Απλά ακούστε την εισαγωγή και απ’τα δύο. Το πρώτο δεν το βρήκα στο youtube, γι’αυτό δεν τα ανεβάζω.

ενα περσυνο του πλουταρχου εχει ολοιδιο ρυθμο με το disco partizani

αλλα βεβαια, και οι μεηντεν εχουν τκλεψει το ''παπακια στη σειρα´ απο μας…

Γιάννης Βαρδής - Άμα δεις τα παιδιά

The Hooters - Johnny B

το γαμάτο με αυτό το thread είναι ότι ξαναθημήθηκα το φοβερό και τρομερό johnny b από τους the hooters…
τώρα ον τόπικ μπορεί κανείς να μου πεί από πού έχει βουτηχτεί το κομμάτι που λέει: γιατί υπάρχει ζωή και μετά από σένα…? είμαι σίγουρος ότι κάπου το έχω ξανακούσει…:-k

Shok Paris-Lost queen

http://www.youtube.com/watch?v=VO301i_lFuw

Sakis Rouvas-Antexa

http://www.youtube.com/watch?v=yBpn2dnI6nA&feature=related

παμε μωρη τρου ρουβα

Malmsteen - Judas

το shok paris βγηκε το 87…το μαλμστην το 90…κρεντιτσ στους θεους SHOK PARIS και για τα 2 λοιπον :wink:

Δέσποινα Βανδή - Υπάρχει ζωή

Fine Young Cannibals - She Drives Me Crazy

Ο τραγουδιστης των Fine Young Cannibals ειναι ο Gilberto Silva??

Τα πληκτρα στο υπαρχει ζωη στο ρεφραιν ειναι καρμπον απτο Superstitious των Europe…

όχι, ο Gilberto είναι πιο άσχημος :stuck_out_tongue:

Να προσθέσω

Διονύσης Σχοινάς - Ποτέ

Supertramp - The Logical Song

και αυτό από τον στυλοβάτη του θρεντ…

H εισαγωγή δε θυμίζει RHCP (Californication); :stuck_out_tongue:

^^έχει αναφερθεί

ο κλέψας του κλέψαντος

όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει νομίζαμε ότι είχε αντιγράψει το [U]Stratovarius - Eternity [/U] από το 0.50 και μετά

επίσης κάποτε είχα ακούσει ένα κομμάτι στο mad ολόιδιο με το Sleeping In The Fire των WASP.
τουλάχιστον κλέβουν ωραία πράγματα, από τα 50’ς και τα 60’ς που αντιγράφανε Ινδούς και Άραβες έχει υπάρξει μια πρόοδος.