Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Για δες τι έπαθαν τα φασιστάκια της ΛεΠεν σήμερα στην Γαλλία.

http://www.dailymotion.com/gr

Εσύ έχεις αποτύχει. Ολοκληρωτικά. Γράφεις σε μουσικό φόρουμ. Και σε πειράζει ο πολυπολιτισμός…Fail

http://www.thereligionofpeace.com/quran/023-violence.htm

Εγώ την Γαλλία ανέκαθεν πολυπολιτισμική χώρα την είχα. Δε νομίζω ότι έγκειται εκεί το πρόβλημα. Ο θρησκευτικός φανατισμός και η τακτική των Ευρωπαίων, χωρίς αυτό βέβαια να δίνει άλλοθι στους άλλους, ναι.

Όχι τίποτα άλλο δηλαδή, είναι σαν να λες ότι για τα ολοένα αυξανόμενα ποσοστά της ΧΑ ευθύνονται οι αλλοδαποί και το μεταναστευτικό θέμα εν γένει. Ok, νομίζω ότι το έχεις πει ήδη, αλλα μην προσπαθούμε να αναγάγουμε την βλακεία μας σε “κοινωνικό πρόβλημα” - είναι σκέτη ανοησία. Προσοχή (!) καμία σχέση αυτό που ανέφερα με τους Γάλλους πολίτες, πολλώ δε μάλλον με τα αθώα θύματα της αναίσχυντης επίθεσης.

https://www.youtube.com/watch?v=VCaEPKC2xt4

https://www.youtube.com/watch?v=Kr6HTLJWfs8

18:10, 37:00, 39:59[I] (θα πρότεινα να το δείτε όλοι γιατί αναφέρει πράγματα άκρως ανησυχητικά, ξέροντας λίγα το βρίσκω κατανοητό, απλό και πιθανώς χωρίς διαστρεβλώσεις. επίσης έχει και φωνές λογικής από καθημερινούς μουσουλμάνους ανθρώπους)[/I]

όπως όλοι οι αναρχικοί δεν έχουν σκοπό να πάρουν τα όπλα και να κάνουν αντάρτικο πόλης, όπως δεν πρόκειται όλοι οι ακροδεξιοί να δολοφονήσουν (όπως ο Ρουπακιάς τον Φύσσα) έτσι δεν έχουν σκοπό όλοι οι ακραίοι ισλαμιστές να ενταχθούν στο Ισλαμικό Κράτος και να γίνουν σφαγείς…Αυτά τα ποσοστά αν ισχύουν δεν αποτελεί στοιχείο πέραν του γεγονότος ότι υπάρχει μερίδα μουσουλμάνων που είναι ακραίοι και φανατισμένοι με τη θρησκεία τους. Δεν σημαίνει όμως ότι θα αρχίσουν να κόβουν κεφάλια

Και το Κοράνι που παράθεσες ίσως είναι παραποιημένο. Γιατί διαστρεβλωμένα κατά το δοκούν κείμενα διαβάζουν και οι φασίστες τζιχαντιστές

άποψη μου και δεν θα προσπαθήσω να πείσω ότι έχω δίκιο. Γιατί μπορεί να μην έχω. . Θεωρώ κι εγώ το Ισλαμ επικίνδυνη σε παρανοήσεις θρησκεία με ιμπεριαλιστικές ιδέες, αλλά σε καμία περίπτωση δε θεωρώ ότι οι άνθρωποι αδυνατούν να συνυπάρξουν επειδή το προστάζει η θρησκεία. Δυστυχώς όμως προστάζει και διατάζει εξάπλωση, κατάκτηση, διακρίσεις και διάδοση της “αλήθειας του Θεου”…Σε αυτά θα είμαι πάντα αντίθετος και πολέμιος γιατί στερεί βασικά δικαιώματα αυτοπροσδιορισμού, βούλησης κτλ

μαρεσει που συμφωνεις με τους τζιχαντιστες δηλαδη τη χρυση αυγη των μουσουλμανων

Στοκος. #-o

Περιμένω συγκριτική ανάλυση The Bible Vs The fucking quran : Γιατί μας κυνηγούν οι τζιχαντιστές;Πως ο James Brown διέλυσε το ροκ εκ των έσω; Ήταν η καταστροφή της Νέας Ορλεάνης σημάδι από τον Θεό ;

Αν και είναι πια κοινό μυστικό, όταν το λέει ανοιχτά και ένας πρόεδρος… αλλά καλό θα ήταν να δώσει στη δημοσιότητα τη λίστα με τις 40 χώρες 8)

[B]«Το Ισλαμικό Χαλιφάτο χρηματοδοτείται από 40 χώρες»[/B]

Το Ισλαμικό Χαλιφάτο χρηματοδοτείται από 40 χώρες, μεταξύ των οποίων και κάποιων που ανήκουν στις G20, αποκάλυψε ο Ρώσος πρόεδρος, Βλαντιμίρ Πούτιν, επικαλούμενος πληροφορίες των ρωσικών μυστικών υπηρεσιών.

Στον απόηχο της Συνόδου των G20, ο Πούτιν κατέστησε αναγκαίο τον τερματισμό του παράνομου εμπορίου πετρελαίου, από το οποίο το Ισλαμικό Κράτος αποκομίζει τεράστια έσοδα.

Παράλληλα, υποστήριξε ότι «δεν είναι η κατάλληλη ώρα για να μετρήσουμε ποια χώρα είναι πιο αποτελεσματική στη μάχη εναντίον του ISIS», καθώς είναι επείγουσα ανάγκη η ένωση των διεθνών δυνάμεων εναντίον της τρομοκρατικής αυτής οργάνωσης.

Ο Πούτιν επανέλαβε την πρόθεση της Ρωσίας να στηρίξει τους Σύρους αντάρτες, προκειμένου να ενισχυθεί το μέτωπο εναντίον του Ισλαμικού Κράτους. Βέβαια, διευκρίνισε ότι μία τέτοια εξέλιξη προϋποθέτει την ύπαρξη μίας πολιτικής συμφωνίας.

«Χρειαζόμαστε την πραγματική υποστήριξη των ΗΠΑ, της Ε.Ε., της Σαουδικής Αραβίας, της Τουρκίας και του Ιράν» κατέληξε ο Πούτιν.

http://www.zougla.gr/kosmos/article/to-islamiko-xalifato-xrimatodotite-apo-40-xores-1259906

Δεν πάει να δει αν ερχόμαστε ο Πούτιν;

Το από πού βρίσκει λεφτά ο Isis ποτέ δεν ήταν κρυφό και στον ΟΗΕ το συζητούν εδώ και χρόνια με αυτόν και την Κίνα να θέτουν βέτο σε οτιδήποτε έχει προταθεί. Έχουν γίνει πολλές αναλύσεις για τα έσοδα του Isis (πριν το χτύπημα του Παρισιού και πριν εμπλακεί η Ρωσσία υπέρ του Ασάντ). Πλέον το καθεστώς του Isis έχει τις δομές χαλιφάτου, ασκεί δημοσιονομική πολιτική με φόρους (μάλιστα λιγότερους από ότι έπαιρνε το καθεστώς του Ασάντ), κάνουν λαθρεμπόριο πετρελαίου με γείτονες χώρες (όχι Ε.Ε. λόγω sanctions) και μαζεύουν πολύ χρήμα συνεργαζόμενοι με όλο τον υπόκοσμο στο darknet και με δωρεές μέσα σε βαλίτσες ή σε bitcoins. Μέχρι και ο Ασάντ -που υποτίθεται είναι ένας από τους εχθρούς τους κι ας μην τσακώνονται πολύ τελευταία- τους δίνει όπλα και λεφτά με αντάλλαγμα πετρέλαιο.

Αν η Ρωσία στέλνει λεφτά και εξοπλισμό στον Ασάντ -όπως υποστηρίζουν οι Ευρωπαίοι και οι ΗΠΑ- τότε αυτά καταλήγουν στον Isis. Αλλά ακόμη και προπαγάνδα να είναι αυτό, Ρωσία και Κίνα έχουν κάνει το μεγαλύτερο δώρο στον Isis με τα συνεχόμενα βέτο τους στον ΟΗΕ τα τελευταία 3 χρόνια. Ο Ασάντ δολοφόνησε μαζικά 11,000 κρατουμένους, συνεργάζεται με τον Isis εδώ και 2 χρόνια και ο Πούτιν κάνει ότι περνάει από το χέρι του για να μην χάσει την εξουσία στη Συρία ένας μακελλάρης δικτάτορας. Φυσικά, στην Ελλάδα ξεθάψαμε την λίγομηνη άρση του εμπάργκου πετρελαίου από την Ε.Ε. καθώς κι ένα άρθρο από Αμερικάνικη εφημερίδα εκείνη την εποχή και ελληνικά ΜΜΕ το βάπτισαν “η Ε.Ε. χρηματοδοτεί τον Isis”.

Σίγουρα, οι αντικαθεστωτικοί (εναντίον του Ασάντ και όχι o Isis) δεν είναι άγιοι και δεν ξέρω κι εγώ τι atrocities θα έχουν κάνει, αλλά δεν πάει ο Πούτιν να δει αν ερχόμαστε; Πού δείχνει με το δάχτυλο άλλους; Σε λίγο θα βάλει και την Συριακή σημαία στο facebook profile του

edit: Είχα γράψει αντικαθεστωτικοί του Isis. Προφανώς λάθος. Eίχε ξεμείνει από μια deleted πρόταση.

Ο Πού(σ)στιν και ο κάθε Πούτιν, κάνει τη δουλειά του και κοιτάζει το συμφέρον του.

Ντάξει Κάρβου εσύ έχεις γίνει πολύ καλός ε 8)

Δεν καταλαβαίνω πως το εννοείς το από πάνω (ειρωνικά ή μη), αλλά πραγματικά εγώ δεν βλέπω καθόλου καλό τέλος στην ιστορία των προσφύγων (=επαναπατρισμός σε μια χώρα όπως θα την ήθελαν στο μέλλον). Αμερικάνοι-Ρώσσοι βοηθούν από κάποιον και για αυτό κανείς τους δεν κάνει από κάτι που θα τους εκθέσει, με την Ε.Ε. να κοιτάζει ποιος θα επικρατήσει για να αγοράζει από αυτόν καύσιμα σε 15 χρόνια από τώρα. Και μια στο τόσο μαζεύονται όλοι μαζί στον ΟΗΕ, λένε τέσσερις ή πέντε βλακείες μεταξύ τους, δεν κάνουν τίποτα στο τέλος και μετά το παίζουν μάγκες στα κανάλια όταν σκοτώνονται αθώοι και στις χώρες τους. Η κατάσταση δεν είναι καθόλου εύκολη και εγώ δεν βλέπω ποια ενέργεια μπορεί να γίνει τώρα και να οδηγήσει σε κάτι καλύτερο και βιώσιμο στο μέλλον. Ούτε ο Ασάντ είναι λύση, ούτε ο Isis, ούτε φυτευτές δημοκρατίες από ψευτο-δημοκράτες εθνικιστές. Ίσως η καλύτερη λύση είναι εκτός από το να υποδεχτούμε τους πρόσφυγες σε καταυλισμούς και ως Gastarbeiter, να τους δεχτούμε και στα πανεπιστήμια μας/πολυτεχνεία. Ίσως μια μέρα δώσουν/προτείνουν αυτοί μια καλύτερη λύση.

edit: Εδώ επιτρέπεται η είσοδος σε ΑΕΙ στον MaxFuckingPayne. Γιατί όχι και σε αυτούς;

Γιατί οι μισοί είναι ήδη μορφωμένοι επιστήμονες… Πέρα απ αυτό έχει λογική αυτό που λες πλην του γεγονότος ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν πιστεύω να έχουν όνειρο να παραμείνουν στη χώρα μας αλλά να απλωθούν σε χώρες με μεγαλύτερο βιοτικό επίπεδο

Αυτό που δεν μπορώ να παραβλέψω είναι το σχόλιο σου “οι αντικαθεστωτικοί του ISIS δεν είναι άγιοι και δεν ξέρω κι εγω τι atrocities θα έχουν κάνει”

Δλδ με απόλυτη σοβαρότητα και κανένα ίχνος ειρωνίας: Πραγματικά δεν έχεις ιδέα τι φρικαλεότητες έχουν πράξει στο συριακό λαό, στα μνημεία πολιτισμού της , γενικά σε αλλους μουσουλμάνους και ακόμα πιο γενικά στην ανθρωπότητα;;; Και επειδή το διορθώσεις κάποια στιγμή, το ISIS εκτός των άλλων , είναι και αντικαθεστωτικοί, χαοτιστες και αναρχικοί (όχι βέβαια με την ιδεολογικη έννοια) γιατί θέλουν να ρίξουν τις δικτατορικές κυβερνήσεις και να εφαρμόσουν δική τους δικτατορία-χαλιφατο, με χρήση τρομοκρατίας, βίας , προξένησης χάους και αναρχίας

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν μιλάω μόνο για τα ελληνικά πανεπιστήμια. Το καλό των παιδιών αυτών θέλω. Υποτροφίες σε όλα τα ιδρύματα όλων των χωρών θα πρέπει να βγουν. Αν στείλουμε τα καημένα τα Συρόπουλα στο ΕΜΠ, σε λίγα χρόνια θα σκοτώνουν όποιον τους λένε για να ανακαλύψουν μετά πως λάθος άνθρωπο σκότωναν (=μπηχτή για το προχθεσινό ξύλο που έπεσε). Αλλά δίχως υποτροφία, τα παιδιά τους δύσκολα θα μπουν στα ιδρύματα. Θα υπάρχουν μόνο λίγες (λαμπρές) εξαιρέσεις. Φυσικά, αυτό όλο είναι κουβέντα να γίνεται. Είμαστε πολύ μακριά από τέτοιες συζητήσεις. Εδώ βγαίνει ο Πούτιν από το G-20 και δεν ονοματίζει την χώρα με την οποία κάθισε στο ίδιο τραπέζι. #-o

Παρανόηση. Δεν ήθελα να γράψω την λέξη Isis, αλλά σκέτη την λέξη “αντικαθεστωτικούς” και με αυτό εννούσα αυτούς που στηρίζουν οι Αμερικάνοι και οι οποίοι είναι ο βασικός εχθρός του Ασάντ και των Ρώσων. Όπως και ο Ασάντ είναι ο βασικός εχθρός των Αμερικάνων. Το διόρθωσα με edit, αλλά μάλλον δεν σε πρόλαβα. Προφανώς και ξέρω τι atrocities έχει κάνει ο Isis. Τα atrocities των άλλων είναι που δε γνωρίζω (ακόμη). Το βέβαιο όμως είναι πως και οι Ρώσοι και οι Αμερικάνοι/ΝΑΤΟ δεν είχαν τον Isis ως βασικό εχθρό ως τώρα. Ο Isis και για τους δυο ήταν 1) βολική δικαιολογία για να εμπλέκονται στην περιοχή λέγοντας πως πολεμούν την τρομοκρατία και 2) ο εχθρός του εχθρού τους, συνεπώς δεν υπήρχε λόγος να επικεντρωθούν σε αυτόν. Τώρα που έγινε το Παρίσι, η Κωνσταντινούπολη και (ίσως) το ρωσικό αεροπλάνο, το θεωρώ κοροϊδία να εμφανίζονται έκπληκτοι.

Fyi: Φήμες λένε πως το κομβόι των φορτηγών που βάζουν πετρέλαιο στη Τουρκία φαίνεται κι από δορυφόρο. Και ως διαολεμένη σύμπτωση, πολύ λαθρεμπόριο πετρελαίου γίνεται και στα ελληνοτουρκικά σύνορα, όπου το πετρέλαιο πρέπει να μπαίνει μόνο στα χαρτιά στην Τουρκία και να επιστρέφει στην μαύρη αγορά της Ελλάδας. Βολική απατεωνιά το 2ο για να ξεπλυθεί το πετρέλαιο του Isis στην Τουρκία.

Βασικά όπως το πες παρανόηση. Γιατί στο εντιτ έγραψες ότι έκανες λάθος που ανεφερες “αντικαθεστωτικοί του isis” . Οπότε εγώ καταλαβα ότι εννοούσες πως το λάθος ήταν το αντικαθεστωτικοί και όχι το ISIS [emoji6]

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γενικά ο Πούτιν παίζει πάρα πολύ τελευταία. Η κατάρριψη του αεροπλάνου μόλις σήμερα έγινε και επίσημα τρομοκρατική ενέργεια. Τα περί χρηματοδότησης το πέταξε για εντυπώσεις και μόνο νομίζω ήταν ολοφάνερο.

Από την άλλη ακούς για το συριακό διαβατήριο που βρέθηκε στον ένα βομβιστή και σε πιάνουν τα γέλια. Δηλαδή πήρε το καλάσνικοφ, τις βόμβες πήγε να πεθάνει αλλά σου λέει ας πάρω και το διαβατήριο μπορεί να μου το ζητήσουν στην είσοδο για τον άλλο κόσμο που θα πάω. Και το βρήκαν όχι πάνω του αλλά εκεί κοντά του.

Το ακόμα πιο αστείο βέβαια θα είναι αν ανέβει ξαφνικά η δημοτικότητα του Ολαντ που είχε πέσει στα τάρταρα.

Και το διαβατήριο αν κατάλαβα καλά δεν βρέθηκε αλλοιωμένο όπου σύμφωνα με τη λογική θα έπρεπε να ήταν τουλαχ. καμμένο αφού μετά τις ριπές, ανατιναχθηκαν

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk