Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Σαφώς και ο Ολάντ θα ανεβάσει την δημοτικότητα του ως “problem solver” τώρα που έγιναν όλα και συμμετέχει σε βομβαρδισμούς. Αν ήταν pro-active και έψαχνε γιατί η BNP Paribas έφαγε 9 δις $ πρόστιμα στις ΗΠΑ για παραβίαση των sanctions σε χώρες της Μέσης Ανατολής (όπως το Σουδάν στο οποίο επιτήθεται πλέον η Γαλλία), μόνο ψήφους θα έχανε.

Γιατί δεν βγαίνουν απλά να δηλώσουν το εξής απλό : "συμφωνήσαμε ότι επειδή δεν έχουμε άλλη λύση για να βγούμε από το τέλμα, θα παίξουμε έναν τρίτο παγκόσμιο και μακροπρόθεσμα η κατάσταση θα είναι win win " ; Μην μας κουράζουνε τζάμπα…

[I]Xρησιμοποίησαν μαχαίρια για να βασανίσουν τα θύματα «κόβοντας» τα στομάχια τους καθώς βρίσκονταν στο πάτωμα.[/I]

Οι περιγραφες ειναι κατι παραπανω απο τραγικες και μακαβριες…

Πάμε για 3ο; :?

[B]Οι Τούρκοι κατέρριψαν ρωσικό μαχητικό στη μεθόριο με τη Συρία[/B]

Oι τουρκικές δυνάμεις κατέρριψαν ρωσικό μαχητικό στη συριακή πλευρά της τουρκοσυριακής μεθορίου, κατηγορώντας το για παραβίαση - κάτι που η Μόσχα απορρίπτει. Οι δύο χειριστές πρόλαβαν να χρησιμοποιήσουν το σύστημα εκτόξευσης πριν τη συντριβή αλλά η τύχη τους είναι άγνωστη. Το ρωσικό μαχητικό συνετρίβη στη συριακή πλευρά της τουρκοσυριακής μεθορίου.

Ανεπιβεβαίωτες ακόμη αναφορές στα τουρκικά ΜΜΕ υποστηρίζουν πως ένας από τους χειριστές βρίσκεται στα χέρια Τουρκομάνων στη Συρία. Η επίσημη ενημέρωση από τη Μόσχα είναι ότι ακόμη δεν έχει πληροφορίες για την τύχη τους.

Το ρωσικό υπουργείο Άμυνας επιβεβαίωσε πως το μαχητικό που καταρρίφθηκε ήταν των δικών της δυνάμεων (ένα Sukhoi 24).

H Μόσχα απέρριψε τις κατηγορίες της Άγκυρας για παραβίαση εναέριου, υποστηρίζοντας πως μπορεί να «αποδείξει ότι το μαχητικό βρισκόταν στη συριακή επικράτεια καθ’ όλη τη διάρκεια της πτήσης» του. Σύμφωνα με τη ρωσική πλευρά, φαίνεται πως η κατάρριψη έγινε με αντιαεροπορικά πυρά.

Οι πρώτες αναφορές από τη Ρωσία επιβεβαίωναν τη χρήση του συστήματος εκτόξευσης, ανέφεραν όμως ότι την πρώτη ώρα η τύχη των δύο πιλότων (και το πού βρίσκονται) ήταν άγνωστη. Η ενημέρωση περιοριζόταν στο ότι ρωσικά ελικόπτερα αναζητούν τους χειριστές.

Η τουρκική πλευρά, διά των πρώτων ανακοινώσεων από την πολεμική αεροπορία, υποστήριξε πως «προειδοποίησε δέκα φορές μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών» το ρωσικό μαχητικό πριν το καταρρίψει. Η κατάρριψη, σύμφωνα με την Άγκυρα, έγινε από δύο F16.

Η Άγκυρα επέμεινε ότι το ρωσικό Sukhoi, που πετούσε μαζί με δεύτερο ρωσικό μαχητικό, «παραβίασε επανειλημμένα» τον τουρκικό εναέριο χώρο.

Το τουρκικό πρωθυπουργικό γραφείο περιορίστηκε στο ότι θα διαβουλευτεί με ΟΗΕ και ΝΑΤΟ «για τις εξελίξεις στα σύνορα με τη Συρία». Στη σχετική ανακοίνωση, που δόθηκε στη δημοσιότητα λίγο μετά την είδηση της συντριβής, δεν γινόταν ανοικτά αναφορά στο περιστατικό.

Δύο ξεχωριστά βίντεο, από διαφορετικά σημεία λήψης, που μετέδωσαν το τουρκικό πρακτορείο ειδήσεων Ανατολή και το τηλεοπτικό κανάλι Haberturk έδειχναν το μαχητικό να πέφτει ενώ φλεγόταν.

Κανείς δεν ξέρει, μου φαίνεται ότι δόθηκε η αφορμή-εναυσμα για κατι που σιγοψηνεται καιρό, αλλά θα δούμε

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Περιμενω αύριο πρωτοσέλιδο Ελεύθερης Ώρας με τον λιτό τίτλο
"ΤΑ ΛΕΓΑΜΕ ΕΜΕΙΣ"

Πουτιν ορθοδοξε αδελφε μας, εξαφανισε απο προσωπου γης τους σιχαμερους γειτονες μας.
Ταχει πει και ο Αγιος Παισιος εξαλλου.
Και ο Λιακοπουλος.

Απο καλοκαιρι προετοιμασια Πολη βλεπω

ήθελα να ξερα ποιόν έχει πειράξει στη διάρκεια της ζωής του, ένας απλός μοναχός και τρώει τόσο κράξιμο. Απορώ πως την έχει γλιτώσει τόσο καιρό ο Κοσμάς ο Αιτωλός

Ισχύει, με τόσες σαχλαμάρες που είπε και ο Κοσμάς είναι να απορείς πώς τη γλίτωσε.

“'Ενα ψωμί θα χαθεί το μισό και ένα ολόκληρο”

“Θα βάλουν φόρο στις κότες και στα παράθυρα”

“Η λευτεριά θαρθει από κάτω από όπου χύνονται τα νερά”

“Θαρθη ξαφνικά, ή το βόϊδι στο χωράφι ή το άλογο στ’ αλώνι”

Βέβαια όταν πρόκειται να γλείψει λίγο την εξουσία, όπως στην παρακάτω προφητεία που έκανε για τον Αλή Πασά, γίνεται αρκετά πιο συγκεκριμένος:

“Θα γίνης μεγάλος άνθρωπος. Θα αφήσεις μεγάλο όνομα στην οικουμένη. Αυτή είνε η θέλησι της θείας προνοίας. Ενθυμού όμως εις όλην την διάρκειαν της εξουσίας σου να αγαπάς και να υπερασπίζεσαι τους χριστιανούς, αν θέλης να μείνη η εξουσία εις τους διαδόχους σου”

Από την άλλη ένας άνθρωπος καταδικάστηκε σε φυλάκιση επειδή έβαλε σε μια φωτογραφία ένα παστίτσιο στη μάπα ενός σαλεμένου γέρου που έγινε άγιος, ίσως να παίζει και αυτό το ρόλο του στο όλο hype

Σιγά μη πήγε φυλακή για ένα αδίκημα του κωλου…

Επίσης δεν κατάλαβα ποτέ γιατί θεωρούνται δεδομένα αυτά τα ρητά, απ τη στιγμή που δεν έχει σωθεί τίποτα χειρόγραφο παρά μόνο κάποιες επιστολές του (για τον Κοσμά τον Αιτωλό )…Όλα τα υπόλοιπα φέρεται να τα είπε ή του αποδόθηκαν …για να μη μπούμε και στη διαδικασία να εξετάσουμε τους λόγους για τους οποίους εικάζεται ότι έλεγε αυτά τα λόγια, που είναι λίγο πολύ γνωστά

Τώρα το να λες σαλεμενο γέρο τον Παισιο δεν ξέρω αν πηγάζει απ το αυθαίρετο δικαίωμα του καθενός στο απρόκλητο κράξιμο , αλλά κι οι υπόλοιποι έχουν κάθε δικαίωμα να το θεωρούν προσβολή νεκρού και άδικο σύμφωνα με τη ζωή του, που δε νομίζω να ενόχλησε ή να πειραξε κάποιον…Ούτε πρέπει να ναι δεδομένο ότι όντως είπε όσα του αποδίδονται. Έτυχε να ζήσει σε μια εποχή που πολλοί τον είχαν συναντήσει και μεταφέρθηκαν απο στόμα σε στόμα πράγματα που θα πρεπε να αμφισβητούνται παρά να διαδίδονται

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

10 μηνες με αναστολη ηταν.

Φυλακη δεν μπηκε, αλλα το οικονομικο και οχι μονο τραβηγμα, αμελητεο δεν το λες.

Αμελητέα δεν είναι καμία ποινή . είναι αυστηρό το σύστημα ποινών σε σχέση με άλλες χώρες . απλά εδώ εφαρμόζονται οι νόμοι κατά το δοκούν

Εγώ δεν κατανοώ την άποψη αυτών που θεωρούν ότι δεν έπρεπε να τιμωρηθεί ο υπαίτιος. Δεν ξέρω για πια αδικήματα κατηγορήθηκε-αν και αν αδικήθηκε στη δική του, αλλά χωρίς καν ψάξιμο είχε διαπράξει τα 361Α και 365 Π.Κ. που είναι 6 μήνες έκαστο και δε βρίσκω τίποτα άδικο σ αυτό

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πού να το έψαχνες κιόλας, θα φτάναμε στα ισόβια.

Τέτοια γράφετε και μετά απορείτε που σας κοροϊδεύουν για τον Παΐσιο.

Ο καθένας πράττει σύμφωνα με την ηθική του, τη συνείδηση του και τη νοημοσύνη του. Αν θεωρείται δικαίωμα ή μαγκια ή τρεντ να προσβάλεις, να βρίζεις και να λοιδορείς ανθρώπους που δεν είναι σε θέση να υπερασπιστούν τον εαυτό τους και που έμπρακτα δεν ενόχλησαν κανένα, τότε ας σεβαστούμε αυτό το δικαίωμα για χάρη της ελευθερίας λόγου και έκφρασης

Αλλά είναι τουλαχ. ατοπο , υποκριτικό και γελοίο να κριτικαρεις αυτούς που ασκούν το ίδιο ακριβώς δικαίωμα που τάχα προασπιζεσαι. Δλδ το δικαίωμα να ενοχλεισαι από τέτοιους χαρακτηρισμούς…οι ελευθερίες αυτές δεν είναι προνόμιο ενός ή λίγων. Είναι όλων

Αν επικρατεί η άποψη ότι εσύ ή ο κάθε άλλος όμοιος, έχει δικαίωμα να λέει σαλεμενο γέρο κάποιον αλλά θεωρεί βλακωδες να δέχεται κριτική για αυτή την έκφραση του, τότε αγαπητέ μου η άποψη αυτή είναι φασιζουσα

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλα τα λες.

Ο καθένας πράττει σύμφωνα με την ηθική του, τη συνείδηση του και τη νοημοσύνη του και ολες οι αποψεις να ακουγονται, αρκει να καταδικαζεται η μια, που δεν το βρισκεις και αδικο. :stuck_out_tongue:

Δεν καταδικάζεται καμία άποψη, ιδεολογία, πίστη ή φρόνημα. Μη μπερδευεσαι απο την αφορμή για την οποία έφαγε μια ποινή …Δε δικάστηκε για το δικαίωμα του στην έκφραση ή κριτική και δεν του το στέρησε κανείς, αλλά γιατί με πρόσχημα τη ελευθερία λόγου διέπραξε αδίκημα που τιμωρείται από το ποινικό δίκαιο της χώρας. Ένας νόμος εφαρμόστηκε και τίποτε αλλο. Δικαίωμα του ήταν και εκείνου που υπέβαλλε μήνυση

Το να κρίνουμε αν ο νόμος είναι δίκαιος και ηθικός είναι άλλη κουβέντα και λογικά αυτό ηθελες να πεις

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

^^^^

:")

Κανείς δεν το θεώρησε δεδομένο, εσύ είσαι αυτός που είναι σίγουρος ότι ο γέροντας έμπρακτα δεν ενόχλησε κανέναν.

Έτσι όπως το έγραψες θα νόμιζε κανείς ότι λέμε για τη Μέση Γη και όχι για πράγματα που είπε ('Η ΔΕΝ ΕΙΠΕ, ΟΚ) ένας γέρος πριν 25-30 χρόνια.

tl;dr γενικά, απορείς γιατί τρώει κράξιμο ένας μοναχός, την απάντηση την έδωσες μόνος σου στο από πάνω quote.