Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Ενω τωρα που αφανιζονται οι Παλαιστηνιοι σου φαινεται λογικο ετσι, Αιωνιε?

Πραγματικα, τι λες? Αμα εχεις εβραικη καταγωγη ή τιποτα τετοιο πες το μας ξερω γω να καταλαβουμε τι γινεται στο κεφαλι σου, αλλα μου φαινεται πολυ περιεργο που ενας “ουδετερος” ανθρωπος βλεπει αυτα που γινονται και ψαχνει να βγαλει το Ισραηλ καλο και θυμα της υποθεσης.

Δε χρειάζεται να το συγκρίνουμε με σημερινούς.

σόρυ αλλά με το ζόρι παντρειά δε γίνεται, από δω και στο εξής οτιδήποτε άλλο καταντάει ανώφελο και γραφικό.
end of story.

η σημερινη ενεργεια των ισρηλινων ειναι παντελως αδικαιολογητη.επιθεση σε διεθνη υδατα και καλα χρησιμοποιησαν σαν δικαιολογια οτι ειχαν καποιου ειδους οπλα οι ακτιβιστες τα οποια θεωρησαν απειλητικα.σοβαρα μιλαμε τωρα?

*και δεν κανω πλακα.!

Πολύ λογικό, ο ισραηλινός στρατός, ο πιο σύγχρονος στον κόσμο, φοβήθηκε τους ακτιβιστές και τα μαχαίρια που δανείστηκαν απο την κουζίνα. Γουέλ νταν.

Kαλα εδω που τα λεμε, συγχρονος ξεσυγχρονος, οταν κανεις αποβαση σε πλοιο και σε περιμενουν οι αλλοι απο κατω με μαχαιρια, ε δε θα τους αποκρουσεις με το Force. Δεν ειναι δυσκολο να φτασεις στο σημειο που πρεπει να πυροβολησεις.
Mαχαιρια ειναι, οχι νεροπιστολα. Και αυτα σκοτωνουν.
Οχι οτι παιρνω στα σοβαρα αυτα που λενε για μαχαιρια… Ουτε δικαιολογω αυτα που εγιναν φυσικα. Αλλα οκ, μη λεμε και οτι θελουμε

Οχι, δεν τυχαινει να ειμαι εγω ο ιδιος εβραιος αλλα νταξει φοραω κυανολευκα γυαλια γιατι εχω καποιες γνωριμιες απο κει και μου λενε και αυτοι καποια πραγματα μιας και ειναι διπλα και τα ζουνε. Εμεις και σεις παντως που δεν ειμαστε εκει το παιζουμε παντογνωστες ξερω γω… Αυτοι οι γνωστοι μου καταδικασαν το συμβαν αλλα νταξει λογικο να δωσαν καποια ελαφρυντικα και αυτοι στους δικους τους που τα θεωρω βασιμα. Νταξει, δεν δικαιολογειται το ανοιγμα πυρος, αλλα απο οτι ειδα κατι βιντεα δειχναν να τρωνε χοντρο ξυλο, αν δεν υπηρχαν μαχαιρια φυσικα και απολυτα καταδικαστεο να βγαλουν οπλο, αλλα αν βγαλαν μαχαιρια ποιος ξερει πως ενιωσε ο στρατιωτης εκεινη τη στιγμη και ανοιξε πυρ;

Έλα ρε σιγά μην τους την πέσανε και με Excalibur!

Εδώ σε πολεμικές τέχνες σε μαθαίνουν να αφοπλίζεις μαχαίρια, ο πεζοναύτης θα δυσκολευτεί? Τρίχες.

Το θεμα δεν ειναι αν ανοιξαν πυρ πανω στο πλοιο. Το θεμα ειναι οτι οι μαλακες την πεσανε σε πλοιο που μετεφερε ανθρωπιστικη βοηθεια, σε διεθνη υδατα, και κοσμος σκοτωθηκε.
Απ’την αλλη, πως μπορει να ενιωσε ο αλλος οταν ειδε κομαντος να προσγειωνεται πανω του?
Εδικα κομαντος του “εχθρου” (μιας και οι Ισραηλινοι ηθελαν να τους σταματησουν, που δεν εχουν καμια δουλεια πανω στο πλοιο?
Λογικο ειναι να αντισταθουν. Αν δεν ηθελαν να φανε ξυλο οι κομαντος, να μην ανεβεναν. Αυτο που εκαναν ηταν παρανομο απο ολες τις αποψεις

Αν ειχαν Excalibur θα τους πεταγαν ολους στη θαλασσα ρε! :stuck_out_tongue:

@ Freedom, ναι το ξερω αλλα οταν εχεις 10 απο κατω σου με μαχαιρια (δε λεω οτι ετσι εγινε… ξαναλεω, το σεναριο το βρισκω φαναταστικο, αλλα λεμε τωρα περι αυτοαμυνας), ε δε θα βασιστεις πανω στις πολεμικες τεχνες ρισκαρωντας τη ζωη σου. Εχουν εκπαιδευση αλλα δεν ειναι ολα οπως στις ταινιες. Ακομα κι ετσι μπορει να την φας

Με το ‘σύγχρονος’ προφανώς δεν αναφερόμουν μόνο στο τεχνικό κομμάτι του εξοπλισμού, αλλά όπως το έθεσε και ο φρίδομ και στην παράμετρο της εκπαίδευσης, στις πολεμικές τέχνες, στην διαχείριση κρίσεων, γουατέβερ.
Τεσπα.

συμφωνω με αυτα που λεει ο alucard.επιθεση σε διεθνη υδατα.δεν ειχαν κανενα λογο να το κανουν αυτο απο την στιγμη που δεν βρισκοντουσαν στα δικα τους μερη

Αλιουκαρντ ναι οκ, έχεις ένα πόιντ, το οποίο βρίσκω βέβαια και λίγο υπερβολικό (για μαχαίρια κουζίνας πρόκειται δλδ), anyway, δε πήγαινε σε σένα εξάλλου η παρατήρηση μου, γενική ήταν.

Δεν αποκλείεται στην αποστολή να υπήρχαν και Τούρκοι παρακρατικοί. Εδώ και καιρό παίζουν πολλά politics ανάμεσα σε Τουρκία και Ισραήλ και η αιτία -κακά τα ψέματα- δεν είναι η Γάζα (δείτε βίντεο που πόσταρα το μεσημέρι, πίεση του Ισραηλινού λόμπι να ψηφίσει το κογκρέσο τη γενοκτονία των Αρμένιων, κλπ). Ναι, μπορεί κάποιοι να έβγαλαν μαχαίρι. Ναι, μπορεί ανάμεσα και στους 600 κάποιος να είχε περάσει ένα καλάζνικοφ. Ναι, μπορεί ο Ισραηλινός να μην ήξερε καράτε και να χέστηκε πάνω του όταν ο άλλος κράταγε σιδερόβεργα κι αυτός απλά ένα αυτόματο όπλο με shockwave bulets. Αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας παιδιά.

Το θέμα είναι πως η επιχείρηση έγινε σε διεθνή ύδατα, όπου ο Ισραηλινός στρατός δεν έχει ΚΑΜΙΑ δικαιοδοσία και πέθαναν άνθρωποι που μοναδικό σκοπό είχαν να σταματήσει αυτό που γίνεται στη Γάζα. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο για να βρω άρθρο για την έλλειψη νερού στη Γάζα (εξαιτίας του Ισραήλ κι ας λέει το Ισραήλ ό,τι επίσημη δικαιολογία θέλει) που οδηγεί 2 εκατομμύρια ανθρώπους στην εξόντωση. Αν κάποιος έχει κάτι (καλό) πρόχειρο, ας το ποστάρει. Ο πρωταρχικός στόχος όλης της Ε.Ε. αυτή τη στιγμή θα πρέπει να είναι να σωθούν αυτοί οι άνθρωποι.

@ Crimson
Δεν είμαι αισιόδοξος, αλλά ουτε απαισιόδοξος. Μιλάμε για ένα συμβάν που ανάγκασε μέχρι τους Ελβετούς να πάρουν επίσημη θέση εναντίον του Ισραήλ.

Οι ακραίες ιδεολογίες κάνουν την δουλειά τους?
Δεν πρέπει να υποστηρίζουμε ακραίες φωνές είτε αυτές είναι ισλαμοφασίζουσες, είτε σιωνιστικές. Οι ακραίοι οδήγησαν τα πράγματα εδώ που βρίσκονται σήμερα. Ο τρόμος του Εβραίου ότι θα τον ξεσκίσουν οι Άραβες, για αυτό και ψηφίζει ?ακραία δεξιά μορφώματα?, τρόμος στους Παλαιστίνιους ότι θα τους ξεσκίσουν οι Εβραίοι(που το κάνουν απροκάλυπτα και προκλητικά), για αυτό και ψήφισαν Χαμάς και άλλα φασιστοειδή ισλαμικού περιεχομένου. Τρόμος.Και απόγνωση.
Κανένας δεν έχει απόλυτο δίκαιο. Πεθαίνουν άνθρωποι
Σήμερα όμως καταδικάζουμε την ναζιστική ιδεολογία του σιωνισμού (περιούσιος λαός προορισμένος να επικρατήσει σε όλο τον κόσμο, κάποιοι το πιστεύουν ) και τα παρεπόμενα του, ένα εκ των οποίων είναι η σημερινή θηριωδία.
Όπως καταδικάζουμε τον ναζισμό, το ρατσιστικό απαρτχάιντ, τα σταλινικά εγκλήματα.
Όλα οι παραπάνω είχαν μια λογικοφανή αιτιολογία για τα εγκλήματα τους.

πες τα ρε καρβου

Βρε καλώς τη Ντόρα Μπακογιάννη!

Τί έγινε Ντορούλα, πως από δω; Και απ’ ότι βλέπω το ρίξαμε και στο metal και τους Heir Apparent; Καλή φάση. :thumbup:

Καίρια παρέμβαση ρέηζορ, once again! :bow:

δεν κανει τιποτα.

Καμία σχέση. copy paste από εδώ http://www.antinews.gr/?p=47950#comment-459921

ΥΓ. thanks για την δημιουργική συζήτηση μέσω της ειρωνείας. Θα βοηθούσε αν έλεγες και τι ακριβώς την προκάλεσε