Αγαπημενη ιστορια στα κομικς

φέρτο λουλού γιατί το καλοκαιράκι σε κανα ταξίδι λογικά θα να χρήσιμο:p

μπλέκ είναι το βλαχαδερό μπρατσωμένο αμερικανάκι στον πόλεμο για ανεξαρτησία των Αμερικάνων η λάθος θυμάμαι…γιατί αν ναι τότε ο λοχαγός μάρκ τον πατάει κάτω τον κύριο8)

Από τότε που ξεκίνησα να διαβάζω Super Hero Comics περίμενα 2 πράγματα. Μόνο και μόνο για αυτά τα 2 θα πω τα 2 παρακάτω.

και

με Highlight αυτό:

Μιας και μιλαμε για ιστοριες και οχι γενικα για κομιξ που γουσταρουμε(αν και συνδιαζοντε αυτα),2 τοπ ιστοριες για καθε μπατμανοφιλο και γενικοτερα ομως κομιξοφιλο,που πρεπει να εχει διαβασει:

The Killing joke,του Αλαν Μουρ,σε σκιτσα του γιγαντα Μπραιν Μπολλαντ,η κατα γενικη ομολογια καλυτερη ιστορια του Μπατς και σιγουρα η καλυτερη εφανιση του Τζοκερ…παρανοια,τρελα,τρομεροι διαλογοι,σκηνες ανθολογιας,ανατροπες,αμφιλεγομενο και ανατριχιαστικο φιναλε,σε μια ιστορια που απεκτησε μυθικες διαστασεις και εθεσε νεους κανονες στο συμπαν του Μπατς…διαβαζεται ανετοτατα και απο μη φανς του ηρωα,μιας και ξεφευγει απο την υπερηρωικη λογικη και σαγκα και γινεται ενα κομικ-μνημειο,αφιερωμενο στην μικρη κλωστη που διαχωριζει ενα υγιες μυαλο(?) απο την απολυτη αρρωστια…ειναι και μικρο,50 σελιδες νομιζω,αλλα τεραστιο σε σημασια και νοηματα…

επισης,ΤHE LONG HALLOWEEN,σε σεναριο Τζεφ Λεμπ,που ανελαβε και το heroes στην Tv τα τελευτεα χρονια(απιστευτα υπερεκτιμημενος συγγραφεας,που ομως εδω παρεδωσε ενα αριστουργημα-το μοναδικο του μαλλον) και σκιτσα Τιμ Σεηλ(Οπου και αυτος κανει το περασμα του απο το heroes),κλασσικος στους φαν του χωρου και πολυαγαπημενος σχεδιαστης με noir Υφος,σε μια ιστορια που συνδιαζει το godfather με τον Μπατμαν,ενα τεραστιο επος που περιεχει τρομερες σκηνες,το origin του Two face και μια ιστορια που αν της αφαιρεσεις το υπερωικο στοιχειο,ειναι ανετα μια γκανγκστερικη περιπετεια υψηλου επιπεδου…

Kαι βεβαια,για τους φαν της ταινιας,THE DARK KNIGHT,ειναι οι 2 ιστοριες που αποτελεσαν την εμπνευση για το σεναριο,καθως πολλες σκηνες και ενα μερος του βασικου στορυ,ειναι παρμενο απο αυτες τις ιστοριες(κυριως για το στορυ το δευτερο,το πρωτο για την απεικονιση του μυαλου και της φιλοσοφιας/νοοτροπιας του Τζοκερ-μερικοι διαλογοι κ μονολογοι ειναι σχεδον οι ιδιοι-)

:lol::lol:αν και αντιπαθω τον Μιλλερ και ειδικα το Dark Knight Returns,οπου αν και το εχω διαβασει πολλες φορες,με χαλαει αρκετα,αυτα τα καρε σπερνουν κανονικα!!!8):smiley:

Ο Miller είναι(ήταν τουλάχιστον) θεός. Πάντως ο Loeb που ανέφερες, τα τελευταία χρόνια πρέπει να είναι ο χειρότερος συγγραφέας Comic του πλανήτη, ειδικά η νέα σειρά του Hulk(είμαι Marvelάκιας όπως κατάλαβες) πρέπει να είναι από τα πιο γελοία πράγματα που έχω διαβάσει ποτέ μου.

Δεν τονε ξέρω αυτόν που λες, αλλά διάβασε οτιδήποτε από Danzig και θα αναθεωρήσεις σίγουρα

Εννοείς ότι θα πάψω να είμαι Marvelικός ή ότι ο Danzig είναι ακόμα χειρότερος?

Καλα,ο Μιλλερ σηκωνει μεγαλη κουβεντα και καποια στιγμη θα τον αρχισουμε:p(Vic Vega κ Bleedin προβλεπεται να με φανε επισης :p:lol:)…ο Λοεμπ ειναι αθλιος ναι,ειχα ριξει μια ματια στο νεο Hulk και,οκ,οτιναναι…απλα του εκατσε και εγραψε τρομερο σεναριο για long halloween και για τις 2 συνεχειες του(οχι τοσο τελειο οσο το halloween αλλα πολυ καλο και παλι) και εκανε ονομα…ειδικα στο HUSH,το γ@μησε και ψοφησε…παντως,τα υπερηρωικα τα εχω κοψει,μονο τις σειρες του Μπατμαν παρακολουθω ακομα,αλλα και σε αυτες εχει λιγο γινει μπ@@ρδελο το θεμα…παντως,πληροφοριακα,το all star batman που γραφει ο Μιλλερ τωρα(οπωτε του ερθει δλδ),ειναι απο τα χειροτερα κομικ που εχουν βγει αυτη τη δεκαετια,εχει ξεφτυλισει καθε εννοια και χαρακτηρα του dc συμπαντος…

(marvelικος ξεκινησα και γω,αλλα καποια στιγμη εχασα τη μπαλα:()

σιγά το σύμπαν καλά έκανε και το ξεφτύλισε:p:p

ο Δανζιγ είναι (σίγουρα) μακράν χειρότερος. :frowning:

εδιτ. Λούπιν ετοιμάσου ε! Δις μηνς γουόρ ε!

ρε ουστ,τεντυμπου:p:lol::lol:…


:lol::lol::lol::lol:loaded and waiting…

Κοίτα τώρα για να μιλήσουμε σοβαρά η DC σε επίπεδο χαρακτήρων μόνο 2 έχει που πραγματικά μετράνε, το Superman και το Batman χαρακτήρες που η Marvel έχει προσπαθήσει να τους αντιγράψει αρκετές φορές(ειδικά οι Superman κλώνοι εμφανίζονται με το κιλό και είναι όλοι ψιλοαποτυχίες) αλλά από εκει και πέρα οι υπόλοιποι μεγάλοι χαρακτήρες της Dc(πχ. Green Lantern, Wonder Woman)ότι ναναι μου φαίνονται και δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ μαζί τους. Εκεί που με χαλάει όμως η DC είναι ότι τα έχουν μπλέξει τόσο πολύ που κάθε χαρακτήρας έχει 100 Origins και τα Reboots γίνονται πιο συχνά και από αυτά των Windows 98, ακόμα και η έκφραση “πιστός στο Comic” μου φαίνεται αστεία όταν μιλάμε για DC.

Πάντως και η Marvel τα τελευταία χρόνια κώλο τα χει κάνει με τη μεγαλομανία της, κάθε μήνα θα σου χει και νέο Crossover των 800 τευχών που θέλουν 10 μήνες για να το ολοκληρώσουν.

Πάρε ρε Λούπιν λαχαναγορίτη να διαβάσεις Σιν Σϊτυ (έκανα και ρίμα 8)) να γίνεις άνθρωπας που μας το παίζεις και υπεράνω! :p:p:p:p

ον τόπι μια που ξέχασα:

(Ντάξ, όλα τα Νέμεσις γαμάν, αλλά μ’αρέσει το εξώφυλλο)

Καλα,για DC ψιλοισχυει αυτο,αν και ειναι παραπανω απο 2(η Wonder Woman ειναι-ηταν πολυ καλο κομικ πχ),και επισης,εχουν χασει τη μπαλα με τα origins Οντως,με παραλληλα συμπαντα κ μλκιες…αλλα και η μαρβελ εχει κανει απειρες πατατες τετοιου ειδους αλλα ακαι αυτο που με χαλαγε αρκετα,ειναι πως εχει καταντησει πλεον σαπουνοπερα με μπρατσαραδες-αυτο το ερμο το xmen και τα συναφι του,κριμα δλδ…παντως,μπεστ λυση ειναι να κοιταμε αλλες εταιριες,πιο μικρες αλλα αρκετα αξιολογες,που τουλαχιστον δεν επαναπαυοντε στις δαφνες τους,μιας και ειναι ακομα μικρες,και το παλευουν με πολυ ωραια νεα κομικ και χαρακτηρες…(Καπως ετσι ξεκινησε και το Hellboy,στην δευτερατζα τοτε dark horse,και τωρα τους σκιει ολους!!:smiley:

ουστ ρε,το SIN CITY ειναι μαλλον το μοναδικο του κομικ που διαβαζω ευχαριστα και εχω και ολοκληρωμενη συλλογη…oλα τα αλλ ομως…[-X[-X

Οντοπικ,Νεμεσις γ@μ@ει,τα εχουμε ξαναπει αυτα,οπως και σχεδον τα παντα απο 2000ad,the best comics in the galaxy!!!8)8)

Οι Χ-τίτλοι αρχίσαν να καταρρέουν από τότε που την έκανε ο Claremont και ειδικά με την αποχώρηση του Nicieza ψιλογίναν για τα σκουπίδια. Εγώ είχα πολύ μεγάλη συμπάθεια στον Peter David(Mr Fixit φουτουγου). Αλήθεια αυτός τι κάνει τώρα? Έχω χάσει τα ίχνη του εδώ και πολύ καιρό.

Edit: Με τα Comics του Battlestar Galactica ασχολήθηκες καθόλου? Τι λένε?

Υ.Γ. Θυμάμαι πολύ γαμάτοι τίτλοι υπήρχαν και στην υπερκαλτιά περιοδικό “ΑΓΟΡΙ”(αθάνατα 80’s). Τον Judge Dredd από εκεί τον είχα μάθει αρχικά. Ξέρει κανείς αν μπορούν να βρεθούν τεύχη του στο Net?

:):)Αααχ,μου θυμησες ωραιες εποχες με Age of Apocalypse και joe Μadureira κτλ…τοτε τα Xmen ηταν γ@μω τους τιτλους…εκει,1995-96…μετα αρχισε η παρακμη…respect σε Claremont,τον ανθρωπο που δημιουργησε τοσους χαρακτηρες και ηταν πισω απo Dark phoenix saga…τοτε,μεχρι 1996 σχεδον,διαβαζα συνεχως Xmen,και τα αγοραζα με οποιον τροπο μπορουσα,στο μικρο Ηρακλειο.:D.μετα ομως,πουλος…:(…Peter David,απιστευτα πολυασχολος,ουτε εγω δεν εχω ιδεα τι κανει τωρα…Για κομιξ Γκαλακτικα,ακομα δεν εχω διαβασει τιποτα,σχεδιαζω ομως να παρω κατι τομακια που εχω δει…απο λιγο ξεφυλισμα παντως,μου φαινοντε κυριλε,ιστοριες sci-fi,σαν φιλερ στη σειρα και συμπληρωματα,promising δλδ…το αγορι δεν το προλαβα:(:(…

εγώ το αγορι το θυμάμαι αμυδρά.
Το έβγαζε η ΥΠΕΡΕΥΛΑΒΙΚΑ ΚΑΛΤ μορφή που ακούει στο όνομα Γιάννης Κουτουβός ε!

Εννοείται δεν πλήρωνε δικαιώματα στην 2000AD έτσι? Αλλά όντως έχωνε απίστευτες κομικάρες μέσα. Judge Dredd, ABC Warriors, Slaine κι ένα κάρο άλλα που αδυνατώ να βρω σήμερα, γιατί οι τίτλοι ήταν μεταφρασμένοι. Όποιος μπορεί να μου βρει τους ορίτζιναλ τίτλους του “Εξουσιαστή” και “13ο πάτωμα” τον κερνάω μιλφέιγ. Όσο κι αν έχω ψάξει, δεν έχω βρει να μπορείς να κατεβάσεις κάτι. Μόνο αγορά. :frowning:

Ποιος είναι ο αγγλικός τίτλος του Εξουσιαστή? Μπορεί να το τσεκάρω και γω μετά και άμα βρώ κάτι ετοίμαζε μιλφέιγ. Το 13ο πάτωμα δεν το θυμάμαι, φαντάζομαι θα έχει να κάνει με την ταινία που είχε βγει προ 5ετίας αν δεν κάνω λάθος.

ωραια τα υπερηρωικα αλλα δεν εχει πει κανεις σας για τιποτα γκοσινυ.ολα του ειναι φοβερα.ιζνογκουντ,λουκι λουκ,αστεριξ