Αγαπημενη ιστορια στα κομικς

περαστε εξω κυριε…

(για strikes back μην ψηθεις παντως,ειναι απο τα χειροτερα κομικ που γραφτηκαν ποτε,στεγνα)

για ποιο λογο?:stuck_out_tongue:

Γτ sandman ΔΕΝ ξεφυλιζεις ουτε διαβαζεις στα πεταχτα,απλα…8)
:stuck_out_tongue:

δεν ευθυνομαι εγω,τα χρηματα φταινε:p

ομορφιες βλεπω,αλλα επειδη μεγαλωσαμε και με ΚΟΜΙΞ

Αυτό και όλη τη σειρά Sin City του Φρανκ Μίλερ, με πιο αγαπημένο αυτό:

Δεν έχει αναφερθεί κανένας στο επος του shadowman!
Πολύ undarated διαμάντι, που μερικοί γνώρισαν μόνο όταν έγινε videogame.

Με κέρδισε τοσο πολύ που τελικά αποφάσισα να συνεργαστώ με 2 πολύ ταλαντούχα παιδιά για την συνέχιση του universe του.

Θα ποστάρω το original για να παρακινήσω τους κομικ lovers να ασχοληθούν. Αξίζει τον κόπο είναι Ιστοριάρα! :slight_smile:

Όλα αρχίζουν με μια ιέρια βουντου 150 ετών και ένα μοναχικό σαξφωνίστα στο bayou την νέας ορλεάνης. Το αρχικό κόνσεπτ ανήκει στον bob hall

Volume1:

Ο shadoman είναι ο ήρωας που μεσολαβεί μεταξύ κόσμου των ζωντανών+ κόσμο των νεκρών όταν κάτι πάει στραβα…
Στο Volume 2 πρωταγωνιστεί ο Le’Roy ένας φοιτητής/ταξιτζής που βρέθηκε στο λάθος μέρος την λάθος ώρα

Ο ήρωας πέρνει την δύναμη του από την μάσκα των σκιών έιτε βάζοντας την στο πρόσωπο του είτε όταν η ιέρια την βυθίζει στο στήθος του και την “πλέκει” με τα πλευρά του…

Προς το τέλος του 2ου κύκλου τη σκυτάλη πέρνουν Γάλοι συγγραφείς και το κομικ γίνεται ΕΠΟΣ

Υπαρχει και 3ο Volume το οποίο δυστυχώς δεν ολοκληρώθηκε ποτε.

(Από πλευράς σχεδίων σκιζει :p)

Deadside:
Ο κόσμος των νεκρών που έχει ελεύθερη πρόσβαση ο 2ος shadowman.
Υπάρχουν 3 ξεχωριστοί τόμοι που είναι αφιερωμένοι αποκλειστικά σε αυτό…

Darque Passages:
Ο Nemesis του Σάντομαν και τα έργα του… ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ κόμικ.

Τέλος υπάρχουν σφήνες shadowman σε Unity 2000 και Solar.

Θα μπορούσα να μπώ σε πολλές λεπτομέριες αλλά νομίζω πως αν κάποιος είναι να ψηθεί θα έχει ψηθεί ήδη! Καλή ανάγνωση!

[B]1 και τελος

(Λ.ΕΥΕ τσιμπα το ΤΩΡΑ)[/B]

[B][SIZE=“3”]Best Graphic Novel Ever[/SIZE]

(ναι,ειναι καλυτερο απο το watchmen…)[/B]

Όπως στη μουσική, έτσι και στα κόμικς υπάρχει αυτό που σ’αρέσει-δε-σ’αρέσει παραδέχεσαι ως ανώτερο, ως μνημείο. Όπως υπάρχει στη μουσική δηλαδή το wall ή το Led Zeppelin IV, στα κόμικς υπάρχει αυτό:

υπερβολες…εννοειται πως ειναι επος,αλλα ακομα δεν εχει βγει το graphic novel που θα ξεπερασει το watchmen.

Συμφωνώ. Ψυχρά και αντικειμενικά, αυτή είναι η αλήθεια. Και λέω “αντικειμενικά” γιατί οι προσωπικές προτιμήσεις απο κει και πέρα ποικίλουν. Προσωπικά δε μπορώ να πω καν αν το Watchmen είναι το αγαπημένο μου απο τον Moore, αλλά αυτό δεν αναιρεί το οτι έθεσε κανόνες για το πως πρέπει να γράφεται μια ιστορία κόμικς, εισάγοντας καινοτομίες που ακόμα δεν έχουν ξεπεραστεί.

Και, το ξαναλέω, αυτό πέρα απο προσωπικές προτιμήσεις.

Όσο αφορά το Transmetropolitan, έχει μπει εδώ και καιρό στη λίστα με τα υποψήφια για να διαβάσω (αφού ολοκληρώσω τα Fables και τα άπαντα του Moore :P), έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και σίγουρα θα μου αρέσει πιστεύω… αν και εντάξει, δεν έφερε δα και την επανάσταση στα κόμικς.

Το Maus στέκει άνετα στα τοπ-10 graphic novels που έχουν γραφτεί, αλλά απο κει και πέρα τα πράγματα είναι σχετικά.

8α πνιγει μεσα στα USA κομιξ αλλα 8α το ποσταρω μηπως και:wink:…

Enki Bilal (με ιστορια-πολιτικο 8ριλερ-απο Pierre Christin)

ομαδα πολιτικων απο τη σοβιετικη ενωση(ειμαστε στο 1983) παει στην πολωνια για κυνηγι αρκουδας, ενω στην πραγματικοτητα, αυτη ειναι η αφορμη για να οργανω8ει μια συνωμοσια εναντιον του νεου πολιτικου που ανεβαινει επικινδυνα στο κομμα.

δεν ξερω τι αλλο να γραψω, 8α ειναι spoiler

δυο καρε μονο:

To watchmen έχει αποκτήσει στα μάτια μου τόσο επικές διαστάσεις που δε πιστεύω ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Ωστόσο μου κίνησες απίστευτα την περιέργια μιας και δεν ήξερα περί τίνος πρόκειται (ούτε καν την υπαρξή του), και θα το ψάξω.

Βασικά τι υποτίθεται ότι είναι? Η ιστορία μετά τα συμβάντα στο wathcmen? Σχετίζεται άμεσα με το watchmen, με τους χαρακτήρες κλπ? (απάντα σε spoiler αν είναι)

Και το MAUS δεν έχω διαβάσει ακόμη γαμώτο. Αυτό που μου τι δίνει είναι ότι πρέπει να περιμένω μέχρι να το αγοράσω, μιας και από το pc δε μπορώ να διαβάσω.

Ειναι το απολυτο.Αγαπαμε Don Rosa:)

με χαοτικη διαφορα…οχι8):stuck_out_tongue:

καποτε σεβομουν το γουστο σου…:razz:

\m/
Αγαπαμε Bilal εννοειτε

δεν εχει καποια σχεση με το watchmen περαν απο το γεγονος οτι και τα 2 ειναι graphic novels.

απλα το transmetropolitan,οπως κ το wm, ειναι μια ολοκληρωμενη ιστορια με κοινωνικοπολιτικες προεκτασεις κ καργα αλληγορικα μηνυματα αλλα εχοντας παει ενα βημα πιο πανω και ενα μελλον/συμπαν πιο περα απο το watchmen

επισης,εκει που το wm ειναι πιο ποιητικο(βλεπε τις παραλληλες ιστοριες με τον πειρατη,οπου τα νοηματα των φρασεων μοιαζουν με καθρεπτες μεταξω των 2 ιστοριων) το trans ειναι γροθια στο στομαχι με την ωμη,καργα ρεαλιστικα μελλοντολογικη ματια του

και καπου στο πυρηνα του κρυβει,οπως κ ο ηρωας του κομικ, παρα πολυ ανθρωπια κ αισιοδοξια

και εχει σαφως καλυτερο σεναριο και βασικο,τραβηγμενο σε πολυ μεγαλυτερο μακρος (αν θυμαμαι καλα βγηκαν 60 τευχη του)

επισης παιδια το να λετε 'αποκλειεται το trans ναναι καλυτερο , το watchmen ειναι το καλυτερο graphic novel ever’ ενω δεν το εχετε διαβασει/τσεκαρει σας δινει μια νοτα γραφικου υποστηρικτη (μιας κ ειναι λεξη που πολυφοριεται εδω μεσα τελευτια)

διχως την εμπειρια δεν μπορεις να εχεις αποψη.

διαβαστε κ τα 2 κ μετα κρινετε.εγω παντως αυτο εκανα…

προσωπικη μου αποψη παντα, το συμπαν/μελλον που φανταζεται/περιγραφει/ζωγραφιζει το transmetropolitan (και ο θεος warren ellis)

το watchmen ουτε στα πιο ευφυη του ονειρα δεν το εχει κανει.

βλεπε τευχος για τηλεοραση/θρησκειες

(οσοι το εχουν διαβασει θα καταλαβουν τι λεω)

αν θελετε και μια βαθμολογια για να παρετε μια ιδεα πως τα τοποθετω τα 2 μεταξυ τους

watchmen 8,5
tarnsmetropolitan 9,5

η βαθμολογια ειναι στο ποσο πολυ μου αρεσαν προσωπικα .η αξια του καθενος ειναι τεραστια,ειδικα του watchmen που ανοιξε τον δρομο κ εκανε το graphic novel μορφη τεχνης.

σημαντικο το οτι το watchmen 2η φορα δεν εχω καταφερει να το διαβασω,ενω το τρανς το διαβασα κ 2η φορα με φουλ καυλα κ με αφησε ακομα πιο μαλακα αποτι την 1η φορα(μιας κ ειδα πραγματαπου μου ειχαν φυγει στην 1η αναγνωση)

υγ : walk on water.Air Jesus.Τελος 8O

λουπιν εσυ εχεις το απυροβολητο μιας κ επεσες μικρος στην μαρμιτα με τα κομικ-μανγκα-σκουπιδοκαρατε γραψε οτι θες δεν θα σου φερω αντιρρηση

βασικα αυτο.εγω ακομη δεν εχω ξεχωρισει ποιο ειναι το αγαπημενο μου εργο του μουρ,το καθενα με γοητευει ξεχωριστα.απλα ομως,το watchmen ειναι το τεχνικα αρτιοτερο.τελος.

Μην τον γειώνεις βρε, βρήκε το wire/breaking bad των comics :stuck_out_tongue:

(το watchmen είναι το lost/battlestar gallactica που εξυμνούν όλοι)

Ωραίος awake (και ωραίο ποστ) θα το ψάξω!

Προσωπικά (αν αναφέρεσαι και σε μένα) δεν είπα κάτι με σιγουριά, απλά είπα ότι το wm μου χει αφήσει τέτοιες εντυπώσεις που δε μπορώ να πιστέψω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο. Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το είπα. Προφανως και δε μπορω να το ξερω. Πάντως μ’ εψησες να το κοιτάξω.

κι από τότε:
α) σταμάτησες
β) μετακόμισες γιουκέι.

Να δεις που το άλλο καλοκαίρι θα σ’αρέσουν και οι ΑΝΤΡΕΣ. :razz: