Τι πικαπ να πάρω

Λεπόν όπως τα 'λεγα και στο στονερ θρεντ, αναρωτιέμαι γενικά πόσο θα στοίχιζε ένα μέτριο πικαπ με ενισχυτή κλπ.

Προτάσεις θα γίνονται δεκτές μετά τη 1 το μεσημέρι.

Φχαριστώ.

δε ριχνεις κανα βλεφαρο σε ενα θρεντ σχετικο με τα πικαπ?? Λογικα θα το βρεις ενδιαφερον…βαριεμαι βεβαια τωρα να το ψαξω να σου δωκω λινκ…:roll:

Α υπήρχε τέτοιο; ο ποτ φταίει που με είπε να ανοίξω καινούργιο.

Δεν πειράζει μωρέ, πείτε τα εδώ, το ίδιο είναι.

η τιμη του κυμαινεται στα 120-140ε, με λιγα λογια το πικαπ του λαου. τωρα στους ενισχυτες γινεται λιγο χαμουλης, ριξε μια ματια [FONT=“Comic Sans MS”]εδω[/FONT].

Καταρχας πρεπει να μας πεις για τι χρηση το θες… Για να ακους μουσικη ή για να χαλας τα βινυλια σου (να κανεις πικι πικι scratch)?
Κι εγω ετοιμαζομαι να παρω πικαπ και το εχω ψαξει αρκετα αρα απαντησε σε αυο και μπορω να σε βοηθησω…

(Και μεχρι ποσα φραγκα διαθετεις για το πικαπ) :smiley:

Για να ακούω μουσική ρε. Και θέλω να δώσω μέχρι χμμ 180 ευρώ για το πικαπ μόνο ας πούμε.

κυκλοφορουν κ κατι φτηνα απο 50 μεχρι 100 ευρω με ενσωματωμενο ενισχυτη κ ηχεια 20 w…
μπες στο skroutz.gr

Καταρχήν πέρα από το πικάπ πολύ σημαντική είναι η κεφαλή και η βελόνα. Μην πάρεις καλό πικάπ και τσιγκουνευτείς σε αυτά - τζάμπα ο κόπος. Δεύτερον στα λεφτά που λες δεν παίρνεις καλό πικάπ. Παίρνεις απλά ένα πικάπ. Αν έχεις καμιά 20αριά δίσκους και σε αυτά τα επίπεδα θα κινείσαι και στο μέλλον, είσαι εντάξει. Αν θες να αποκτήσεις δισκοθήκη κάνε μία επένδυση παραπάνω και στα 250-280 ευρώ θα πάρεις κάτι πολύ καλύτερο. Αν μάλιστα μπεις στο τριπάκι να αγοράζεις και συλλεκτικούς δίσκους και να δίνεις 60 ή 70 ευρώ για ένα βινύλιο, τότε καλό θα ήταν να πάς ακόμα μία κατηγορία παραπάνω (γύρω στα 400).

Οκ λοιπον: Αν θες κατι σε πιο vintagιλα και πιο κλασικο πικαπ μπορεις να δεις τα Dual:
http://dual-reference.com/tableinx.htm (κιμενονται βεβαια σε διαφορες τιμες αλλα μπορεις να βρεις κυριως στο ebay… Τελος παντων κατι μπορει να βρεις)
Μετα μπορεις να κοιταξεις τα Denon (http://dual-reference.com/tableinx.htm αυτο βεβαια ειναι λιγο πιο ψιλα η τιμη του απο αυτο που ψαχνεις)
Επισης τα Technics (http://www.homecinema.gr/details.php?prid=845 αυτο νωμιζω ειναι οκ)

Ε τωρα αν ψαξεις λιγο σε ebay αλλα και ελληνικα sites κατι θα βρεις πιστευω. Σου πρωτεινω να μην ασχοληθεις με τα USB εκτος κι αν βεβαια θες να περασεις αναγκαστηκα τα βινυλια σου στο πισι, και αυτο το λεω γιατι (ειδικα σε τετοιες τιμες) ειναι τα περισσοτερα ΜΑΠΑ στον ηχο.

Και κατι τελευταιο. Πρεπει να σιγουρευτεις οτι η προενισχυση σου (preamp) ή ο ενισχυτης σου οπως τον ειπες πρεπει να εχει εισοδο για phono. Και επισης αν εχεις ειδη τετιο και δεν εχει εισοδο για phono δεν υπαρχει προβολημα η προενίσχυση phono stage είναι ένα μικρό κουτάκι που κοστίζει λιγότερο από 100 ευρώ.

Και ενα site για να διαβασεις (ειανι χρησιμο) http://www.audiojunkies.com/blog/1051/turntable-basics-a-beginners-guide-to-turntables-and-vinyl-records

edit : Σημβουλεψου και το ποστ του mandrake συμφωνο απολυτα

Eχει κανεις το T-62 της Stanton ?
Ψηνομαι να το αγορασω και θα ηθελα κανα σχολιο…

dual, rega, thorens κοιτα απο μαρκες, vintage καταστάσεις και γυρω στα 200κάτι ως μεταχειρισμένα. Εαν ειναι καλοδιατηρημενο θα σου κρατησει πολλα χρονια, με την καταλληλη συντηρηση βεβαια.

αυτο εαν εχεις σκοπο τα πολλα/ ακριβα βινυλια. Αλλιώς ΜΚΙΙ και τα μυαλα στα καγκελα

οπως ειπε και ενας πιο πανω, φυσικα μεγαλο ρολο παιζει κεφαλη/βελονα, βαλε κανα 100αρικο για κατι ντησεντ8)

χαιρεται με έχει φάει η ιδέα να αγοράσω πικαπ μιας και πλέον θα είμαι μόνος.Εχω κάπιες ερωτήσεις όμως.

1.Η διαφορά στην ποιοτητα του ήχου απο το πικαπ είναι διαφορετική απο αυτή των cds?
2.Eκτος απο το πικαπ το μηχάνημα,πρε΄πει να αγοράσω και κάτι επιπλέον?
3.Ενα απλό-μέτριο πικαπ για να ακουω δίσκους σε τι τιμές κυμαίνεται?
4.Αν έχετε να μου προτείνεται κάτι πείτε μου.
5.πρεπει να προσέξω κάτι στην αγορά του?πχ συγκεκριμένο πικαπ παίζει συγκεκριμένους δίσκους συγκεκριμένων στροφών?
6.Τι είναι τα 7’’,12’’ lps?

Απανταω σε αυτα που ξερω.

  1. Μεγαλη διαφορα υπαρχει σιγουρα.Αλλα θα πρεπει και το πικαπ,ο ενισχυτης,η βελονα
    και τα ηχεια να ειναι αρκετα καλης ποιοτητας.
  2. Ενισχυτη σιγουρα.
  3. Οι δισκοι ειναι 2 κατηγοριων οσον αφορα τις στροφες.
    33 και 45 και ολα τα πικαπ παιζουν και τα 2.
  4. Μεγεθος.7 ιντσες =17,8 εκατοστα και 12 ιντσες = 30,5 εκατοστα.
    Ειναι η διαμετρος του δισκου.

Δηλαδή πρεπει να αγοράσω πικάπ,ενισχυτή,και ηχεία αλλα το πικαπ δεν εχει ηδη βελόνα επάνω??

Ενισχυτής τι ακριβώς ειναι??να φανταστώ κάτι σαν της κιθάρας??

Ηχεία ειναι ειδικά για πικαπ??Η’κανουν και αυτα του υπολογιστή??

Βελονα εχει.Απλα αν παρεις μια καλυτερη απο την απλη που θα εχει πανω
θα ακους καλυτερα.
Ενισχυτη πρεπει να παρεις εκτος και αν εχει το πικαπ μονο του.
Δεν ειναι ενισχυτης κιθαρας ρε τρελε :stuck_out_tongue:
Αν εχεις στερεοφωνικο το συνδεεις το πικαπ εκει.
Τωρα για συνδεση πικαπ και υπολογιστη δεν ξερω εγω.Ας απαντησει αλλος.

ουφ εχω στερεοφωνικό(ναι αυτο το τεράστιο πράγμα)

και εγώ λέω να το αρχίσω το άθλημα…
μόλις τελειώσουν κατι ιατρικά έξοδά θα κάνω την κίνηση…
μόνο που θα χρειαστώ βοήθεια απο τα ταλέντα εδω μέσα…

εγώ πήρα αυτό

μαζί με αυτό

κ έχω συνδέσει το στερεοφωνικό κ το πισι…βέβαια μάτωσα κανονικά αλλά το έκανα με πιστωτική.Ακόμα πληρώνω:-s
Προσατάνι καταλαβαίνεις τώρα γιατί μένω πίσω στις αγορές:lol:

και πόσο κάναν αυτές οι ομορφιές??

Χαχα
Δεν εχει να λεει…Καποια στιγμη θα ακολουθησω κι εγω :-k