Τι πικαπ να πάρω

Θα το ψαξω το θεμα, εχει ενδιαφερον. :stuck_out_tongue:

Αναλογα το πικαπ και τη βελονα τα ρυθμιζεις ολα. Απλα ακολουθεις τις οδηγιες.

Λογικα ναι, αλλα ετσι χαλας και τη βελονα και το δισκο :!: [-X :slight_smile:

έχω το “χαλάκι” της εταιρίας(vestax) στο πικάπ,ενώ όταν παίζει ο δίσκος δεν έχω πρόβλημα με στατικό ηλεκτρισμό,όταν πάω να βγάλω τον δίσκο βγαίνει μαζί κ το χαλάκι γιατί κολλάει πάνω στον δίσκο.Κ μετά που πάω να τον καθαρίσω με ένα πανάκι για να τον βάλω στην θήκη του είναι απίστευτα ηλεκτρισμένος.κ όταν τον καθαρίζω με το πανί αλλά κ αν περάσω το χέρι μου από πάνω.φταίει το χαλί της εταιρίας?μήπως πρέπει να αγοράσω ένα αντιστάτικ?γιατί αυτό δεν ξέρω τι είναι που είχε μέσα.
είχα ρωτήσει κ για το βάρος της βελόνας κ μου είχαν γράψει να συμβουλευτώ τις οδηγίες.δεν γράφει κάτι μέσα σχετικά με το βάρος.στις οδηγίες του πικάπ δεν το αναφέρει απλά λέει να δώ τις οδηγίες τις εκάστοτε βελόνας.στις οδηγίες της βελόνας αναφέρει ότι το βάρος μπορεί να κυμαίνεται απο 2-5 γραμμ.

λοιπον, θα χρειαστω τα φωτα σας (για τους γνωστες) :lol:

επειδη το παλιο μου jvc πικ απ παει για αποσυρση, ψαχνω για καινουργιο.

κατεληξα μετα απο μικρη ερευνα σε Pro-ject (που τα σηκωνει κ η τσεπη μου).
βρηκα σε καλη τιμη τα debut iii, p2 και rpm1.
αν καποιος γνωριζει ποιο απο αυτα ειναι καλυτερο/πρεπει να επιλεξω, ας δωσει βοηθησει.

2ον, το στερεο εχει υποδοχη μονο για phones και audio in. αυτο σημαινει οτι θα χρειαστω ενισχυτη? (το παλιο πικαπ ηταν συνδεμενο με το παλιο στερεο που τα εφτυσε με τον καιρο).

αν ναι, τι ενισχυτη συστεινετε (σε λογικη τιμη παντα!).

ευχαριστω 8)

Εγώ ψήνω το Debut 3 που θεωρείται πολυ καλό. Για τα άλλα δέν ξέρω.
θα χρειαστείς προενισχυτή φωνογραφικής κεφαλής (phono pre-amp) αν δεν έχει στο στέρεο δηλαδή (τα περισσοτερα συμβατικά καινούργια μοντέλα δεν έχουν) ψάξτο.άν έχει απλα συνδεέις τα RCA κατευθείαν απο το πικαπ στο στερεο αν όχι τοτε πικαπ-> preamp->stereo μέσω ενός καλωδίου RCA to 1.5 minijack η αντίστοιχο ανταπτορα στο Audio In.

Με τα phonopreamp τι παίζει?? έχετε κανένα να προτείνετε?

ε κοιτα με καμια 100 ευρω παίρνεις ενα αξιοπρεπές project Phono box II.
Ας πουν και οι αλλοι όμως γιατί δεν το κατέχω με preamp.

Σκέφτομαι να χτυπήσω αυτό:

http://www.odes.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=1867&option=com_virtuemart&Itemid=5

Τί λέτε;

πρωτη φορα βλεπω τον βραχιονα απο τα αριστερα…
ειναι για αριστεροχειρες???:stuck_out_tongue:

έχετε να προτεινετε πικ απ με τιμή 150-200 ευρώ??? αξιοπρεπές δεν θα ναι? ε?ε?

To θέμα δεν είναι το πικάπ. Το πικάπ είναι η αρχή. Γι αυτό ακόμα διστάζω. Ξέρω ότι μετά από το πικάπ θα θέλω ενισχυτή (πιθανόν λαμπάτο) και ηχεία. Το κόστος θα ανέβει πολύ. Ακόμα το σκέφτομαι. Ίσως πάρω τελικά το παραπάνω πικάπ με το υπάρχον μου στερεοφωνικό και μετά βλέπω… Αλλά δε νομίζω να δω μεγάλη διαφορά από το βινύλιο όταν το υπόλοιπο ηχοσύστημα δεν λέει και πολλά.

Crabsoby γιατί ρε συ τόσο χάλια είναι το ηχοσύστημα που έχεις? άσε που νομίζω ότι θα γλυκαθείς όπως και να χει με το βινύλιο.

Aυτό εδώ http://www.youtube.com/watch?v=gBU-Tw1_XLg έχω

Δεν το λες χάλια αλλά δεν ξέρω πόσο θα βελτιωθεί με ένα πικάπ. Θα γλυκαθώ με το βινύλιο αλλά μετά σίγουα θα θέλω ενισχυτή και ηχεία. Και μετά σε παίρνει το ποτάμι. Θα την κάνω την αρχή με το πικάπ μάλλον και βλέπουμε…

μα καθόλου όμως! :slight_smile:

άργα ή γρήγορα θα πας σε καλύτερο σετ ενισχυτή/ηχείων, ξεχωριστά πράγματα αλλά τα αγοράζουμε παρέα για να τσεκάρουμε τον ήχο (πας με τη δική σου μουσική σε κατάστημα και ακούς πως σου ακούγεται), ένας φίλος αναβάθμισε μόνο ηχεία (με βάση τον παλιό ενισχυτή) και όταν χρειάστηκε να πάρει νέο ενισχυτή έπαιξε μπάλα στην κατηγορία των ηχείων που είχε ήδη πάρει.

από κει πέρα φαντάζομαι ξέρεις ότι θα χρειαστείς και μια καλή κεφαλή για το πικάπ έτσι? Και κάπου εκεί θα κοπεί και η χαρά σου αφού ακόμη και αν είχες καλό ενισχυτή και ηχεία μια μετρια κεφαλή θα σου δώσει μέτρια αποτελέσματα.

Α ναι, θα χρειαστείς και ένα προενισχυτή αλλά αν έχεις να δώσεις για όλα τα προηγούμενα τα 60-100 ευρώ θα μοιάζουν ένα τίποτα :smiley:

δυστυχώς το hobby κοστίζει ακριβά… :frowning:

Αυτά σκέφτομαι. Το budget ανεβαίνει πολύ. Πάντως το πικάπ θα το πάρω μάλλον μόνο και μόνο για την αίσθηση… :slight_smile:

Το παρήγγειλα το πικάπ τελικά σε άσπρο :slight_smile:

http://www.odes.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=5085&category_id=1168&option=com_virtuemart&Itemid=5

Με γειες ! Ασπρομαυρο θες να πεις ε ? :stuck_out_tongue:

Εχω την εντυπωση οτι η βελονα που εχει πανω ειναι καλη.
Η Εταιρεια σιγουρα,το μοντελο δεν ξερω.

Ευχαριστώ!! Εννοείται ασπρόμαυρο. Να δούμε πόσο καιρό θα αντέξω με τον ενισχυτή που έχω… :slight_smile:

Μήπως πρέπει να κάνουμε κανά thread με βινυλιοκυκλοφορίες; Κυρίως επανακυκλοφορίες σε βινύλιο κτλ. Να ενημερωνόμαστε. Αν και θέλω να είμαι συγκρατημένος με τις αγορές δεν ξέρω αν μπορώ…

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται.Υπαρχει παρα πολυ υλικο που απλα δεν
φτανει ποτε στην Ελλαδα.Αν σε ψηνει παντως ανοιξε το.

Εντάξει για παραγγελίες μιλάω κι εγώ. Προφανώς δεν έρχεται τίποτα εδώ. Ιδίως Θεσσαλονίκη

Κι εγώ pro-ject έχω, ένα μοντέλο πάνω. Μια χαρά είναι, καλοτάξιδο :smiley: