Τι πικαπ να πάρω

Τhanks!!!

Προς το παρόν έχω ότι βινύλιο είχα το 1992. :slight_smile:

Όλα τα ac/dc, 2 gnr, ένα sabbath, ένα ozzy, ένα beatles…

σκεφτομαι κ γω να παρω καινουργιο πικαπ κ κλεινω κ γω προς το project debut 3 με κεφαλη denon dl-160… ξερει καποιος να μου προτεινει ενα καλο και οικονομικο phono stage??

Πριν 2 μέρες αγόρασα phono stage, ελπίζω να διαβάζεις. Λοιπόν, είναι [B]αυτό[/B]. 35ε από τον ορφέα στην Στουρνάρη(Αθήνα). Μία φορά έχει παίξει, δε λέω, αλλά ο ήχος μου ακούγεται κομπλέ(δεν είμαι ψείρας, υπόψην)και πήγε και μου το πήρε άνθρωπος που προσωπικά εμπιστεύομαι σ’ αυτά και που ξέρει. Έχει και αυτό με 30ε που επίσης μου είπαν ότι είναι καλό, αλλά τους είχε τελειώσει. [B]Εδώ[/B] βρίσκεις διευθύνσεις για τα καταστήματα, αν σε ψήνει. Ελπίζω να βοήθησα.
Εμένα το θέμα μου είναι στο πικαπ μου: δε μπορώ να βρω κεφαλή που κουμπώνει, που μπαίνει βρε αδερφέ και δεν βιδώνει όπως συνηθίζεται, σε καλή τιμή ή βελόνα shure(η κεφαλή που έχει το πικαπ-το οποίο είναι αρχαίο-είναι shure m99e). Αν ξέρει κανείς που μπορώ να βρω ή πώς να κινηθώ, ας ρίξει μια ειδοποίηση. Δεν σκοπεύω να δώσω πολλά λεφτά προς το παρόν, γιατί στο μέλλον θ’ αγοράσω καλύτερο πικαπ. Απλά μέχρι τότε θέλω να προσέχω όσο μπορώ τα βινύλια.

thanks Wretch και για τη βοηθεια και για το πμ…:wink:
θα τα τσεκαρω…

υ.γ. το κλεινω γραφεται με γιωτα μαλακα… (σε μενα το λεω!!!:p)

εε!λεω να παρω και εγω πικ απ και ολα τα σχετικα αυτον τον καιρο μιας και μαζεψα κατι λεφτα.αλλα δεν εχω ιδεα…λεω να παρω αυτο http://www.thomann.de/gr/stanton_t_62.htm γιατι δεν εχω σκοπο να δωσω τρελα λεφτα…αλλα απο κει και περα τι αλλο θα χρειαστω ενισχυτες προενισχυτες ηχεια και τετοια αν εχετε να μου προτεινετε κατι.θενξ!

σορρυ για το double post αλλα βρηκα και αυτο εδω http://smart.noiz.gr/details.php?id=70351 τι λετε συμφερει?

Θα ήθελα τη βοήθεια και τη γνώμη όσων γνωρίζουν!

Αυτή τη στιγμή μετακομίζω, οπότε το ηχοσύστημα στο πατρικό μου θα μείνει εκεί.

CD player έχω ένα mini οπότε θα χρειαστώ πικαπ, ενισχυτή και αξιοπρεπή ηχεία.
Για πικαπ θέλω να δώσω εως 250 ευρώ.
Οι επιλογές που έχω κάνει είναι κάτι σε Pro-ject η Stanton και κάποια μεταχειρισμένα Dual και Thorens. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα ή να μου πεί τι να προτιμήσω από τα παραπάνω θα το εκτιμούσα!

Στο θέμα ενισχυτής, μου αρκεί ένα απλό Phono stage, ουσιαστικά το θέλω μόνο για να συνδέσω πικαπ με ηχεία! Αν υπάρχει κάποια πρόταση μέχρι 100 ευρώ το πολύ. Έχω δεί ως τώρα Pro-ject, Vincent και Dynavox σε αυτά τα χρήματα.

Τέλος, ηχεία ψάχνω για κάτι απλό, γύρω στα 150 ευρώ.

Ευχαριστώ!

Bump. Μεγάλο. Ήγγικεν η ώρα μάλλον, οπότε θα ήθελα κι εγώ τα φώτα σας για αγορά πικάπ. Πολλά λεφτά δυστυχώς δεν έχω για να διαθέσω, λογικά μέχρι 250 το πολύ για το πικαπ. Κι επιπλέον όσα δώσω για ενισχυτή. Οπότε θέλω να ρωτήσω τι άποψη έχετε για μάρκες τύπου Pro-ject, Stanton γιατί έχω δει αρκετά από αυτές. Κι επίσης αν έχει κάποιος να προτείνει κάποιον αξιοπρεπή ενισχυτή. Ευχαριστώ.

Γεια σας κ πάλι.
Εχω ένα πρόβλημα μάλλον με τα καλώδια που συνδέουν το πικαπ με τον ενισχυτή.Είναι RCA αρσενικά.
Κ λέω μάλλον γιατί οταν παιζει το CD δεν έχω κάποιο πρόβλημα, ένω όταν παίζει το πικαπ απο τα ηχεια
μου ακούγεται ο ήχος κάπως σαν μουντος.
Το θέμα επίσης είναι πως τα RCA καλώδια έχουν μία έξοδο, δηλαδή είναι μέσα στο πικαπ η μία άκρη.
Το έχετε ανοίξει ποτέ μήπως? Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να καθαρίσω τα RCA?
Εχω και αλλο πικαπ αλλά δεν έχει κεφαλι κ βελόνα “dual cs 2215 turntable”. Μου ζητανε για αυτά περίπου 70 ευρω.
Δεν ξέρω αν πρέπει να κρατήσω τα πικαπ αυτά ή να πάρω κάτι αλλο.
Σκέφτομαι να πάρω άλλο πικαπ το πολύ μέχρι 150 ευρώ. μεταχειρισμένα κοίταγα


Τελικα τι θα μου προτείνατε?
Είναι μεγάλο το μήνυμα κ μπορεί να μπερδευτήκατε, συγγνώμη

Παιδιά, έχω δίλημμα… Τι να κάνω;
Να δώσω 245€ να πάρω ένα τίμιο (αλλά κινέζικο) Dual DT 230 BT ;
Να δώσω 299€ να πάρω ένα αρκετά ποιοτικότερο ιαπωνικό Audio Technica AT-LP60X;
Ή να ξεχάσω τη Bluetooth σύνδεση και τα καινούρια και να επισκευάσω το Denon DP 29 f με 100€ περίπου;

Ξέχνα το bt, θα πρότεινα το Denon ή άλλο μεταχειρισμένο στα λεφτά που θες να δώσεις. Τι έχει το Denon και θέλει 100 ευρώ;

1 Like

Μου είπαν ότι έχει χαλάσει το μοτέρ.
ΑΝ είναι αυτό - που δεν είμαι και σίγουρος, γιατί το πικάπ δουλεύει, αλλά σε πεσμένες στροφές - θα πάει γύρω στα 100€.

πάρε κάποιο χωρίς bt. με 300€ (αν αυτό είναι το μπάτζετ σου) μπορείς να πάρεις κάτι πολύ αξιόλογο σε μεταχειρισμένο vintage πικάπ

1 Like

Τα φοβάμαι λίγο τα μεταχειρισμένα…
Θα προτιμούσα να επισκευάσω το δικό μου.
Το θέμα είναι αν αξίζει…

πιστεύω πως είναι πολλά τα 100€ για αυτό το denon. με υπομονή και ψάξιμο θα βρεις κάτι αξιόλογο, και θα μπορείς και να το τσεκάρεις.
πάντως στα καινούρια έχουν εκτοξευθεί οι τιμές. πριν 2,5 χρόνια που έψαχνα για μένα το Audio Technica AT-LP120X είχε 220€ και τώρα το βλέπω 400! τελικά είχα πάρει ένα μεταχειρισμένο Thorens TD 318 mkII

Τα πάντα έχουν ακριβύνει.
Μια άλλη σκέψη που έκανα είναι να ελεγχθεί από άλλον μάστορα, μήπως μπορούμε να το επισκευάσουμε οικονομικότερα.
Δεν καίγομαι για το Bluetooth, το ήθελα για να συνδέω τα ακούσω βασικά.

Και πάλι πιστεύω αξίζει η επισκευή σε σύγκριση με τα καινούργια. Αλλά ναι, το καλύτερο ένα μεταχιερισμένο. Υπάρχουν και γκρουπ στο φβ που μπορούν να σε βοηθήσουν σε αυτά, αν θες πες μου να σου προτείνω/στείλω πρόσκληση.

Στο Denon (και άλλα μεταχειρισμένα) παίζει να θέλει αλλαγή και η κεφαλή/βελόνα οπότε υπολόγισε και για εκεί ένα ποσό. Βέβαια και τα καινούργια που λες δεν ξέρω αν έρχονται όλα με κεφαλή (και αν ναι, αν την θες τέτοια που θα είναι).

1 Like