Καπνίζετε?

mtb…

δηλαδή?:stuck_out_tongue:

ναι αυτο μου το εχει πει ενας φιλος που εχει παει αμστερνταμ!!και φτιαχνουν και το πασιγνωστο χασισοκεικ.λετε να το κανουν και εδω στο ελλαδα ετσι??

οσον αφορα το θεμα μας καπνιζω αλλα ειμαι μαλλον υπερ του νομου γιατι δε βλεπω να το κοβω αλλιως…:stuck_out_tongue:

Φυσικά ΔΕΝ καπνίζω (αν και κάποτε είχα δοκιμάσει, χωρίς όμως να έχω σκοπό να καπνίζω).
Και σχετικά με το νέο νόμο… όπως πάντα στην Ελλάδα, ημίμετρα με “παραθυράκια”. Αλλά κάποτε πρέπει να γίνει μια αρχή. Προσωπικά δεν γουστάρω να πηγαίνω σε κάποιο μαγαζί και να βγαίνω από εκεί καπνιστός (προτιμώ καπνιστό σολωμό :p). Γι’ αυτό αρκετές φορές απλά δεν πάω σε συγκεκριμένα μέρη ή φεύγω αμέσως.
Και σκέφτομαι καμιά φορά… πόσο ηλίθιο είναι να πληρώνεις για κάτι που και απαίσια γεύση και μυρωδιά έχει, και σου μαμάει την υγεία και σε κάνει και εξαρτημένο. Τόσες άλλες εξαρτήσεις προσπαθούν να μας πλασάρουν κατά καιρούς άλλωστε (όπως και το τσιγάρο δηλαδή).
Από την άλλη, όλες αυτές οι καμπάνιες των υπουργείων υγείας στις περισσότερες χώρες φαίνονται τόσο υποκριτικές, όταν τα κράτη παίρνουν τόσους φόρους, άρα συμφέρει να πωλούνται περισσότερα τσιγάρα (αν και από την άλλη χάνει το κράτος σε υγειονομική περίθαλψη λόγω προβλημάτων από το κάπνισμα). Παραλογισμός! :?

Ο καρκίνος να δεις τι κουλάτος είναι. Επιστήμονες που μελετάνε την πορεία του καρκίνου και των λεμφομάτων είπαν πως ο καρκίνος από το τσιγάρο δεν θα περιορίζεται κυρίως στα πνευμόνια αλλά θα προχωράει και στον πρωκτό. 96% αυτών που θα προσβληθούν θα είναι καπνιστές…:!:

καρκινο ετσι κ αλλιως θα παθει ενα μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου απο τις μαλακιες που μας πασαρουν για τροφες…οτι τρωμε περιεχει πλεον καρκινικες ουσιες…τουλαχιστον αφου θα πας που θα πας…κανε οτι γουσταρεις και μην επαναπαυεσαι στο οτι δεν καπνιζω αρα εχω λιγοτερες πιθανοτητες!!!και αμαν με την υπερβολη της υπερβολης…δεν παω σε μαγαζια επειδη εχει πολυ καπνο…[-X

Εγω ειμαι της αποψης παν μετρον αριστον … Απο κει και περα οτι κανεις το κανεις συνειδητα .
Ολαυτα περι καρκινων κ τετοια, δεν ειναι το τσιγαρο ο Νο1 εχθρος οπως προβαλεται…
Καθε περιοδος/εποχη εχει και την ασθενια της . Ο τροπος ζωης μας οπως αναφερθηκε, με τα νεφη / διοξινες / μεταλλαγμενα / βρωμικα νερα / γαλατα / κρεατα κλπ , ολαυτα ειναι που με τον καιρο φθηρουν το σωμα.
Οπως βλεπεις κατι μπαρμπαδια στα χωρια , οι οποιοι κ που καπνιζουν δε καταλαβαινουν τπτ. Απλα σε ατομα της πολης, ειναι μια εχξτρα επιβαρυνση, που εννοειται το καλυτερο θαταν να την αποφευγαμε . Αλλα μη μας πιανει ο παροξυσμος αυτος.

ΠΣ: Οπως το AIDS ηταν της “μοδας” σε 80s-90s ετσι τωρα τελευταια ειναι ο καρκινος . Οπως ειπα ειναι ενας καθρεφτης το σωμα μας που δειχνει τις επιπτωσεις των πραξεων μας.

ΠΣ2 : Το παθητικο καπνισμα ειναι ενας ΜΥΘΟΣ , σα τις μπυρες

Αν δεν αντέχεις καν τη μυρωδιά του καπνού και σε πνίγει… να δεις πόσο υπερβολή είναι!

Αυτά που ανέφερες στην αρχή είναι γενικά μεγάλο θέμα και θα επανέλθω συμπληρωματικά.
Όμως το τελευταίο σου ΥΓ (P.S. στα αγγλικά :p) είναι εντελώς άκυρο :slight_smile:

Καλα τα πατε με την ανθυποβολη. :slight_smile:

κατά το “ανθυπολοχαγός” πάει αυτό? :smiley:

αυθυποβολή είναι. :slight_smile:

…Και να 'ταν κοντα το “ν” με το “υ”! :stuck_out_tongue:

Kατα το ανθυποπλοιαρχος ηταν! :smiley:

είναι η πρώτη φορά που νιώθω ότι το τσιγάρο πράγματι μόνο κακό μπορεί ν κάνει:p.Υπάρχει κάποιος τρόπος να καπνίζω πολύ και να μην λαχανιάζω,πεθάνω νέος κλπ? :stuck_out_tongue:

αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να αρχισεις τις πιπες:roll:

ομιλών εκ βαθυτάτης πείρας???:pΣκέφτομαι να αρχίσω το ναργιλέ μπας και κόψω το τσιγάρο:p

το λεει ο μπουγας…

μαλακια ο ναργυλες.θα ξυπνας το πρωι και θα θελεις να καπνισεις με τον καφε σου λιγο και μεχρι να το αναψεις…

το εχω κοψει εδω και 6 μηνες και πραγματικα ευκολα.Μια ιδεα ειναι να το κοψεις

ε,γιαυτο ειναι καλό!γιατί δεν θα χεις ναργιλέ,αρα δεν θα καπνίζεις!
και εμένα,με ενοχλούν αυτοί που καπνίζουν μπροστά μου.ειδικά οταν περιμένω στην στάση καθισμένος,και μου έρχεται ο άλλος και εντελώς συμπτωματικά έρχεται ο καπνός πάνω μου…
ε,κάτσε φίλε.αυτοκτόνα/χαρμάνιασε μόνος σου

ευτυχώς που αν και 17,δεν εχω δοκιμάσει ναργιλέ/τσιγάρο κλπ

δηλαδή φταίνε οι καπνιστές που έχει αεράκι και έρχεται ο καπνός πάνω σου?

το οτι απαγορευτηκε στα μαγαζια πες οκ,το καταλαβαινω εν μερει…αλλα δε γινεται να απαγορευτει παντου…και στην τελικη αυτο μας πειραξε,λες και δεν υπαρχουν αλλα προβληματα,απαγορευουν το τσιγαρο και κατι εγινε…[-X

ωραία λογική :lol:

ρε εγώ πήγα στο νοσοκομείο σήμερα και καπνίζανε στο γραφείο των ουρολόγων ξέρω γω, τι λέμε τώρα.