Ποδηλασία

Ασχολειται κανεις σας?αν ναι, επαγγελματικα η ερασιτεχνικα??

πιστευω πως ειναι απτα ομορφοτερα αθληματα καθως μπορει εκτος απο πολυ καλη φυσικη κατασταση να σου προσφερει πολυ χαβαλε και να σε ταξιδεψει σε μερη που δεν πιστευες οτι μπορουσες να δεις περα απο φωτογραφιες…

καποιες τυπικες πληροφοριες για οσους δεν εχουν ιδεα απτο θεμα…η ποδηλασια εκτος απο βολτες με το ποδηλατο χωριζεται σε καποιες κατηγοριες…οι 2 βασικοτερες ειναι η ορεινη ποδηλασια και η ποδηλασια του δρομου…

οι 2 βασικοτερες κατηγοριες ορεινης ποδηλασιας ειναι οι εξης:
_cross country:χαρακτηριζεται κυριως απο ποδηλατα με αναρτηση μπροστα,ολα χαμηλου βαρους και σε αυτο το ειδος καλυπτονται μεγαλες αποστασεις που απαιτουν αντοχη και συνδιαζονται με μονοπατια τεχνικης φυσεως ανηφορικα η κατηφορικα…

_downhill-freeride: ειναι ορεινη ποδηλασια καταβασεων…ειναι ισως το πιο θεαματικο μερος της ποδηλασιας,χαρακτηριζεται απο ποδηλατα διπλης αναρτησης με μεγαλες αντοχες και ο αναβατης πρεπει να φοραει full face κρανος καθως και θωρακες,επικνημιδες κτλπ…το freeride εκτος απο καταβασεις περιλαμβανει πιο περιπλοκα κολπα απο αυτα του downhill…

στην ποδηλασια δρομου χρησιμοποιουνται ποδηλατα τυπου “κουρσας”(ειναι αυτα με τα λεπτα σλικ λαστιχα και ειναι πολυ μικρου βαρους) σε αγωνες οπως ο γυρος Γαλλιας…οι αγωνες αυτοι χαρακτηριζονται απο τις μεγαλες ταχυτητες που αναπτυσσονται σε αυτους,αλλα και απο τις τεραστιες διαδρομες που πρεπει να καλυφτουν…(ο γυρος γαλλιας εχει 21 σταδια)…

επισης υπαρχουν οι κατηγοριες των Bmx και dirt…λιγο πολυ ολοι εχετε δει ποδηλατα bmx…ειναι ποδηλατα μικροτερα απο τα mountainbike,χωρις αναρτησεις και με ειδικα συστηματα στο τιμονι και στα φρενα ωστε να γυριζει το τιμονι “απεριοριστα” χωρις περιορισμο απο τα “καλωδια” των φρενων…τα bmx εκτος απο καγκουριστικες βολτες χρησιμοποιουνται σε δρομους και πιστες για κολπα και γενικοτερα θεαμα…
Στην κατηγορια Dirt χρησιμοποιουνται καπως μορφοποιημενα Mountain bikes με μονο μπροστα αναρτηση και με το ιδιο συστημα στο τιμονι…Σε αυτη τη κατηγορια παλι εχουμε περιπου τα ιδια κολπα με το bmx μονο που τα dirt Ποδηλατα μπορεις να τους βγαλεις το λαδι και σε χωματινα αλματα …επισης να σημειωσω οτι τα καβαλαν και οι ποδηλατες που κανουν Trial…

αξιζει να σημειωθει οτι στις αγωνιστικες κατηγοριες εκτος απτον βασικο εξοπλισμο χρησιμοποιουνται ειδικα πεταλια που συνοδευονται απο ειδικα παπουτσια με τα οποια το παπουτσι και το ποδι “κλειδωνει” επανω στο πεταλι…αυτο δινει καλυτερο ελεγχο στον ποδηλατη και σου δινει την συναισθηση οτι γινεσαι 1 με το ποδηλατο…ο βασικοτερος λογος ειναι ομως οτι σου κανει ευκολοτερη την διαδικασια πεταλι και αξιοποιεις καλυτερα την ενεργεια σου…τελος δεν ειναι απαραιτητο σε κατηγοριες οπως αυτη του downhill και δεν χρησιμοποιεται στο bmx,trial,dirt,freeride γιατι για την εκτελεση των κολπων ο αναβατης πρεπει να χει ελευθερία στα ποδια του,και γιατι μια λαθος προσγειωση που δεν θα προλαβεις να ξεκουμπωσεις το παπουτσι μπορει να σου κοστισει εναν αστραγαλο…

Αυτα θυμηθηκα τωρα και θα επιστρεψω με edit Αν θυμηθω κατι περαιτερω…ριχτε λοιπον τις γνωμες σας για αυτο το πανεμορφο αθλημα…:wink:

Πριν κάνα χρόνο έκανα πάρα πολύ.Φαντάσου είχα κάνει μία φορά 25 χιλιόμετρα σε μία βόλτα.Τώρα πλέον όχι,βαριέμαι:p

Εγώ το χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε φορά που βγαίνω από το σπίτι ως μεταφορικό μέσο… Αλλά δεν ασχολούμαι με το άθλημα :stuck_out_tongue:

Παπαρδελα ξεχασες και τα λεγομενα ‘‘κουρσακια’’ που αν και γενικα ανηκουν στη κατηγορια των mountain bikes εχουν πολυ διαφορετικους τροχους και λαστιχα οπως επισης και διαφορετικη γεωμετρια.(λαθος…τα ανεφερες…)

Προσωπικα δεν ασχολουμαι επαγγελματικα αλλα κατα περιοδους το εχχω σαν χομπι…Στο χωριο μου εχω επιχειρησει αρκετες cross country διαδρομες που καταληγουν στο να κοιμαμαι 3 μερες μετα τη προσπαθεια.
Στην Αθηνα κανω επισης αλλα ειναι λιγο εως πολυ επικινδυνο σε δρομους οπως η βουλιαγμενης ή η Ποσειδωνος…

Σημαντικο κατα την αγορα ενος ποδηλατου θεωρω το βαρος.Για εναν που θα ασχοληθει αρκετα με το ποδηλατο του ενα ελαφρυ mountain με 21 ταχυτητες ειναι μια χαρα.Ειναι καπως αστειο να βλεπεις τοσους ανθρωπου να σκανε 400αρες σε ποδηλατα…Η αμαθεια η δαιφημιση και ο εξυπνος πωλητης κανουν καλα τη δουλεια τους και συνηθως η αποσβεση ειναι μηδενικη.

μακαρι να σκαγαν μονο 400αρες για ενα αξιοπρεπες ποδηλατο…πλεον για ενα καλο ελαφρυ ποδηλατο δεν τα αποφευγεις τα 400+…ανεφερα κουρσακια σε συνδυασμο με γυρο γαλλιας σαν παραδειγμα απλα δεν το πολυαναλυσα το θεμα με τις κουρσες γιατι ασχολουμαι με mountain και δεν τα ξερω καλα…

εγω βασικα ειμαι σε ομαδα 4-5 χρονια,φετος τρεχω και Πανελληνιο(αθηνουλα σου ρχομαι)…και εινα αλλη φαση…το οτι συνδυαζεις χαβαλε και καφριλες και προπονηση και εξτριμ πραματα ειναι ολα τα λεφτα…!!

Ωραια πραγματα:)

Κοιτα εγω θεωρω οτι και με 200ευρω με λιγο ψαξιμο βρισκεις ενα ποδηλατο ελαφρυ με μια υποτυπωδη αναρτηση(για μια πιο καλη γυρω στα 300) και μπορεις να κυκλοφορεις μαια χαρα μεσα στην Αθηνα…Απλα εχω συγκεκριμενα παραδειγματα φιλων που αγορασαν ideal(megisto ξερω γω) χωρις να το χρειαζονται.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πρεπει πρωτα να εξταζουμε τις αναγκες μας και μετα να αγοραζουμε κατι…

Αν ασχολεισαι σιγουρα θα το βλεπεις διαφορετικα μιας και τα στανταρ σου θα ειναι πιο υψηλα.

ναι αυτο με ποδηλατα που δεν το χρειαζονται ετσι οπως το αναφερεις ειναι στην καλυτερη περιπτωση…βλεπω 40+φευγα αντρες στο βουνο με 5-6 χιλιαρικα ποδηλατα ετσι για την πλακα για να ανεβοκαταιβενουν δασικους δρομους…

Εγω το χω πει, οταν τα ποδηλατα τα επιτρεψουν στο μετρο, το ξαναρχιζω ! Και μαλιστα για μετακινησεις

Ασχολούμαι και εγώ με το ποδήλατο ερασιτεχνικά. Μου αρέσει πολύ η διαδομή δίπλα στη θάλασσα από Πειραιά μέχρι Γλυφάδα. Επίσης στον Άγιο Κοσμά έχει κάτι ωραία χωμάτινα δρομάκια και είναι καλή φάση. Στο κέντρο μια φορά προσπάθησα να πάω (Μοναστηράκι, Πλάκα, Θησείο κλπ.) αλλά έχει τρελό κόσμο και δεν μπορείς να κάνεις. Σου σπάνε τα νεύρα. Πότε επιτέλους θα φτιάξουν ποδηλατόδρομους και πότε θα επιτρέψουν να μπαίνει το ποδήλατο στο μετρό. Είναι απαράδεκτο το τελευταίο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο τραμ επιτρέπεται το ποδήλατο και στο μετρό όχι. Ποια η διαφορά;

Καλή φάση είναι και οι ποδηλατικοί γύροι της Αθήνας που διοργανώνονται κατά καιρούς. Εκεί μπορείς να απολαύσεις ωραίες διαδρομές στο κέντρο και χωρίς το φόβο ότι θα σε σκοτώσει κανένα αυτοκίνητο.

Για διαδρομές σε βουνό δεν ξέρω τίποτα. Έχει κανείς να προτείνει κάτι ή ξέρει κανείς κάποιο σύλλογο που να οργανώνει διαδρομές σε βουνό;

Ποδήλατο ftw!

Αν και έχω να καβαλήσω ποδήλατο κάτι χρόνια [γαμημένη αθήνα και ηλίθιε φρίδομ] μου έχει λείψει το ρημάδι.:frowning:

Ειμαι 99% σιγουρος οτι επιτρεπονται τα ποδηλατα στο μετρο.Θυμαμαι ειχα δει κατι πινακιδουλες που ελεγαν ποτε και πως τα χρησιμοποιεις μεσα στο μετρο.Τωρα αμα εχουν αλλαξει τα πραγματα σορρυ! :tomato:

εκει κοντα σε Αθηνα εχω ακουσει καλα πραματα για Παρνηθα…συλλογος ετσι απλα που να οργανωνει δεν υπαρχει…υπαρχουν ομαδες ομως…:wink:

thodoris επιτρέπονται τα ποδήλατα, ή τουλάχιστον τα ποδήλατα που “διπλώνουν”. Αλλά λίγο το οτι βολεύεσαι με αυτοκίνητο/μετρό, λίγο της επικινδυνότητας να κυκλοφορείς με ποδήλατο στην Αθήνα με έχουν κάνει να το αφήσω το σπορ στην ακρη.

Παλια (μιλαμε ομως για αρκετα χρονια, 7-8 τουλαχιστον) εκανα διαδρομες στην παρνηθα με τον ορειβατικο συλλογο αχαρνων…ψαξε να δεις αμα υπαρχει ακομα και κανε κανα τηλεφωνο.

Αλήθεια πόσο κάνει ένα καλό ποδήλατο ;

ενα καλο ποδηλατο ,για να ασχοληθεις ερασιτεχνικα,δηλαδη να κανεις τις μετακινησεις σου και τις βολτες σου ανετα και ευκολα χωρις να σου βγαινει η πιστη, μπορεις να παρεις με 350-400 ευρω στο μαξ…

Και θα ρθω εγω(κλασικος σπασα@@) να σου πω οτι με 200 ευρω κανεις μια χαρα βολτες χωρις να κουραζεσαι και κρατας αλλα 100 να τα φας στα μπουζουκια.

ναι ρε δεν ειπα οτι δεν βρισκεις με 200…απλα ισως να δωσεις πιο γρηγορα λεφτα για επισκευες,σερβισ κτλπ…

τα παιδια εχουν σοβαρο προβλημα

^ παπαρδέλα, το παρακάτω το έχεις τσεκάρει? ------>>

[B]http://www.youtube.com/watch?v=Cj6ho1-G6tw[/B]

Απίστευτος τύπος, φοβερά τοπία, άψογη κάλυψη! =P~

Χαλαρώστε και απολαύστε το (καλύτερα σε full-screen και υψηλή ανάλυση)