Ιδεολογικές συζητήσεις

Γιατί α) φοβάμαι πολύ το ποιος και πώς θα το ορίζει και β) γιατί δεν είμαστε μόνοι στον κόσμο: αν έχουμε όριο στα κεφάλαια των ελληνικών εταιριών, θα μας αγοράσουν όλους οι Κινέζοι και θα χτίζουμε πυραμίδες υπό την ακαταμάχητη μελωδία του μαστιγίου.

Είναι πολύ βολικό να παρουσιάζεις ότι αυτό που ζητάνε όσοι ασκούν πολεμική στο τωρινό σύστημα είναι η επιβολή… πλαφόν στα κεφάλαια.

(Ακριβώς επειδή το αποτέλεσμα δε θα είναι άλλο απ’ αυτό που λες)

Δεν κατάλαβα.

Καλά το πλαφόν δεν είναι το θέμα μας ακριβώς. τεσπα αδιέξοδες συζητήσεις.

Γιατί εκπλήσσεσαι; Oι αλλαγές που πραγματοποιήθηκαν στην Αμερική ξεκινώντας από το New Deal το '33 και συνεχίζοντας με τις μεταπολεμικές Κευνσιανές πολιτικές που ο Κρούγκμαν υποστηρίζει γιγάντωσαν την ομοσπονδιακή κυβέρνηση, επέτρεψαν το μοντέλο διαπλοκής της με την αμυντική βιομηχανία που σήμερα μετά τον ψυχρό πόλεμο είναι απλά καταστροφικό, αλλά και της διαπλοκής με τις τράπεζες και τη Wall Street, τα bail outs και όλα αυτά στα οποία όπως ξέρεις -και το ανέφερες και στο ποστ σου- ειμαι αντίθετος. Είναι δε χαρακτηριστικό πως ο Ρούζβελτ προσωπικά, o “πατέρας” του New Deal ήταν δηλωμένος οπαδός του δημοσιονομικού συντηρητισμού και των ισοσκελισμένων προϋπολογισμών. Από εκεί βέβαια φτάσαμε στο να είναι σήμερα οι ΗΠΑ ο μεγαλύτερος δανειoλήπτης του κόσμου, για να ζητάει ο Κρούγκμαν από τις εφημερίδες στον Ομπάμα να ξοδέψει και άλλα, γιατί κρίνει λέει το Stimulus package ανεπαρκές…[-X

Αν και σου απάντησε ήδη ο Βικ Βέγκα:
Δεν έγραψα αν προσέξεις πουθενά για “εκ γενετής” χαρακτηριστικά. Έγραψα για ένα σύστημα που λειτουργεί καλύτερα λαμβάνοντας υπ’ όψη του πως αυτά τα χαρακτηριστικά υπάρχουν στον άνθρωπο σε αντίθεση με άλλα που ορματίζονται τον “νέο άνθρωπο” που θα πρέπει να προκύψει.

Δεν είμαι ενάντια στην συνεργασία και την συλλογικότητα όταν αυτές προκύπτουν από την ελέυθερη θέληση του κάθε μέρους της ομάδας να ενταχθεί σε αυτήν και να αποδεχτεί τους κανόνες της. Η καταναγκαστική ένταξη είναι το πρόβλημα.
Το άβαταρ σου γράφει τη μαγική λέξη: Volunteers!:slight_smile:

Έχουν γραφτεί αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα, δεν προλαβαίνω τώρα να απαντήσω σε όσα θα ήθελα, θα επανέλθω.

Συνεχίζοντας απο εδώ

  1. Αυτό είναι κάτι που αλλάζει με βάση τον κλάδο τον οποίο εργάζεσαι. Αν μπορούμε να το γενικεύσουμε, είναι ένας συνδυασμός τόσο των ωρών που εργάζεσαι όσο και της παραγωγικότητας σου. Παράδειγμα, αν ο χ ταξιτζής μπορεί να εργαστεί 8 ώρες και να κάνει 30 κούρσες, τη στιγμή που ο ανταγωνισμός βγάζει τα διπλάσια, προφανώς η ποιότητα εργασίας του δεν είναι ικανοποιητική και δεν αξίζει τα χρήματα του μέσου όρου. Με λίγα λόγια, το πόσο ποιοτική είναι η εργασία του την ορίζει ο ανταγωνισμός σου και το πώς ανταποκρίνεσαι σε σχέση με αυτόν.

  2. Με τη διαφορά ότι, στη δημοκρατία την οποία ζούμε, υπάρχουν μέσα, όπως το διαδίκτυο, τα οποία δεν χρειάζονται τεράστια χρηματικά ποσά και τα οποία είναι διαθέσιμα σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό κόσμου και μέσω των οποίων μπορεί κανείς να κάνει γνωστές τις απόψεις του, ενώ αν πάρουμε υπόψη τα κόμματα της αριστεράς (ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ) και δικά τους έντυπα και ψηφιακά μέσα έχουν αλλά και οι ίδιοι οι άνθρωποι τους οργανώνουν πορείες και διαφημίζουν τα αιτήματα τους μέσα από πορείες, με το να μοιράζουν φυλλάδια, κτλ. Το ότι το ΠΑΣΟΚ ή κάποιο άλλο κόμμα μπορεί να πληρώσει για κάποιες παραπάνω διαφημίσεις δεν πιστεύω πως είναι αρκετό για να απαξιώνουμε απόλυτα το πολίτευμα στο οποίο ζούμε και να λέμε πως βρισκόμαστε σε χούντα απλά για να δημιουργήσουμε εντυπώσεις.

  3. Έστω, για χάρη της συζήτησης, να δεχτώ ότι η δημοκρατία που έχουμε δεν είναι πραγματική και οι ανισότητες της παραείναι μεγάλες για να ζήσουμε με αυτές. Η ρήξη και ανατροπή που προτείνεις τι ακριβώς φέρνει και με ποιο τρόπο εξομοιώνει αυτές τις ανισότητες και ποιες παραπάνω επιλογές θα μας δίνει στη ζωή μας; Και κυρίως, αφού λες ότι η ψήφος δεν είναι αρκετή για να έρθει αυτή η αλλαγή, ποιον άλλο τρόπο προτείνεις;

Ένα μεγάλο ευχαριστώ.

παιδες…τι συζηταμε…τι λεμε…
λεμε για ελλειψη δημοκρατιας…οκ. τι προτεινουμε να αλλαξει; ποσο οριμοι ειμαστε να πετυχουμε την αλλαγη;; ειμαστε;;;…χα εγω ουτε ωριμοι θεωρω πως ειμαστε σαν συνολο, ουτε και αξιοι…ΜΗΔΕΝΟΣ ΕΞΑΙΡΟΥΜΕΝΟΥ…βαζω και τον εαυτο μου μεσα…η κοινωνια και η καθε κοινωνια λειτουργει ως ενα αλληλενδετο συστημα…απο τον πιο χαμηλομισθο εργατη, τον μικρομεσσαιο, τον μεγαλοεπιχειρηματια, τον υπουργο κτλ…ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι αποκομμενο…προφανως οταν ο εχων εξουσια βλεπει με τι σκατολαο εχει να κανει, χμ σκατα θα πει, ‘‘με παιρνει να τον γαμησω’’ αφου εχω τα μεσα…και καλα κανει…και εσυ που διαβαζεις αυτες τις γραμμες τα ιδια θα εκανες…διαφωνεις;; για σκεψου καλυτερα…αν βλεπεις ενα σκατολαο ΧΩΡΙΣ οραμα ΜΗΔΕΝΟΣ εξαιρουμενου, χμ δεν περιμενω αυτος που ειναι αποπανω μου να εχει οραμα να με βγαλει απ το σκατο. καλα οταν λεω οραμα εννοω κοινο οραμα. απο τη μια βλεπω μηδενισμο απο την αλλη κομματοσκυλα και συμφεροντολογους. ΧΑ! νεολαια;; …νεο-λερα…κλισε θα μ πεις…τι να πω οταν βλεπω ατομα που κανονικα θα επρεπε να βλεπουν τα πραμματα ορθολογικα, ξυπνια, με αλλο ματι κτλ κτλ κλισεδιαρικα, να ειναι χωρισμενο σε 750 διαφορετικες ομαδες, να πασχουν απο μηδενισμο να εχουν παρωπιδες να ειναι αρνητικα σε καθε διαφορετικη αποψη μονο και μονο επειδη εχουν μπει-καποιος τους εχει βαλει σε ενα συγκεκριμενο αξιακο πλαισιο, ε τοτε δεν εχω καμμια ελπιδα να αλλαξει το πραμμα. εξηγουμαι…νεολαιες στα πανεπιστημια:απο τη δεξια μεχρι και την ριζοσπαστικοτερη ολων, πασχουν απο συνδρομα που παρουσιαζουν οι πατεραδες μας…τα ξερετε, ειμαι σιγουρος, καταλαβαινετε τι εννοω…

παιδια σε μια χωρα οπου το 1/3 δουλευει στο δημοσιο(καλα κανει) τα υπολοιπα 2/3 βριζουν το δημοσιο αλλα οι μισοι απο αυτους, εκει θελουν να μπουν(λογικον) ενω οι υπολοιποι φοροδιαφευγουν(εν μερει καλα κανουν αμα μπορουν) ε, οκ δεν περιμενω πολλα…ισως νομισετε πως δεν εχει πολυ σχεση αυτο το τελευταιο, αλλα πιστεψτε με οτι πολλα λεει για τον αλλοπροσαλλο τροπο σκεψης και δρασης του νεοελληνα…και αυτο δημιουργει πολλα προβληματα: το πως σκεφτεται ο καθενας μας.
οκ θα μου πειτε οτι κανω γενικευσεις…ισως…απλα σκεψου τι κανεις εσυ…και τι θα εκανες αν καποιος σου εδινε την εξουσια…γιατι οκ, αν πιστεψουμε πως ο καθε πολιτικος μπαινει στο παιχνιδι για να γαμησει τον λαουτζικο, οκ τοτε να παμε ολοι στο διαολο

εντιτ…μιλησα και εγω μηδενιστικα το ξερω αν θα μου πει καποιος…καταλαβαινουμε περιπου για τη μηδενισμο μιλαω…τεσπα…

Πφφφ. Κούραση. Τα ίδια αναμασήματα των τελευταίων δεκαετιών, για να μην πω των τελευταίων αιώνων. Μόνο ο καπιταλισμός να είναι καλά, να κρύβουμε όλη την ουσία της βαρβαρότητας, της εκμετάλλευσης και της δυστυχίας (και μαζί και την ανάγκη να ξεριζωθεί συθέμελα η σάπια βάση που τις θρέφει) πίσω από όμορφες λέξεις και έννοιες. Δημοκρατία, ελευθερία, ισότητα ευκαιριών, υγιής συναγωνισμός. Η αποθέωση του φαίνεσθαι, ο βιασμός του είναι, ο θρίαμβος της βιτρίνας πάνω στις στάχτες της πραγματικότητας. Για άλλη μια φορά, να χαίρεστε τη δημοκρατία σας. Και να την υπερασπίζεστε απέναντι σε κάθε κακεντρεχή αντικαπιταλιστή σηκώνοντας το δάκτυλο και αγορεύοντας “δηλαδή εσύ τί προτείνεις”. Κάνοντας ότι δεν ξέρετε. Πονηρούληδες.

γρακχε το τι προτειενει ο καθενας, ο καθε ο χωρος τουλαχιστον ειναι συγκεκριμενο…το θεμα ειναι οτι τα μισα εχουν εφαρμοστει και μαλλον απετυχαν ενω απο τα αλλα μισα, υπαρχει πολυ εντονη η ‘‘υποψια’’ οτι ειναι λιγο αποκομμενα απο την πραγματικοτητα…

για να διαχωρησω τη θεση μου παντως ουτε θεωρω οτι εχουμε δημοκρατια, ουτε υπερμαχος του καπιταλισμου ειμαι…
εγω μιλησα για το τι γινεται ευραιως στην ελληνικη πραγματικοτητα…

Και εσυ monster τι προτεινεις να γινει? Πως πιστευεις οτι μπορει να αλλαξει κατι?

Είναι όμως λύση και αυτή?

Τι θα μας κάνουν οι «Κακοί» του ΔΝΤ :http://e-rooster.gr/03/2010/2330

Μόνο που ακούω τέτοια μέτρα τρελένομαι.Δεν ξέρω καλά από οικονομικά αλλά όλα αυτά δεν βλέπω πως μπορούν να βγάλουν κάποια χώρα από την κρίση.Ειδικά τα μέτρα 2,5,11,13,15 που μπορώ να καταλάβω είναι απίστευτα τρελά.Όποιος το διαβάσει αν μπορεί να μου λύσει μία απορία.Αυτός που το γράφει τι είναι?Κανονικός εργαζόμενος η μήπως κάποιος επιχειρηματίας?

το θεμα ειναι ι προτεινω εγω;;; ετσι κι αλλιως και γω στην κοινωνια ζω δεν με βγαζω απ εξω απ οσα ειπα…ναι δεν εχω να προτεινω κατι ουτε και γω, αλλα το να βγω να προτεινω κατι τελειως αποκομμενο απ την πραγματικοτητα επισης ουτε εμενα βοηθα ουτε και κανεναν αλλο…
το αν πιστευω οτι θα αλλαξει τιποτα ειναι και αυτο μια αλλη ιστορια…ειμαι τελειως ρεαλιστης και απαισιοδοξος πλεον οχι γτι ετσι μου ηρθε, αλλα γτι πρακολουθω τι γινεται πραγματικα…αν δεν αλλαξει και τροπο σκεψης και συμπεριφορας-νοοτροπια(κλισε) ο νεοελληνας-οχι-δεν πιστευω οτι θα αλλαξει τπτ. Αν δεν ασχοληθει με τα κοινα, να δει τι του γινεται οχι δεν θα αλλαξει τπτ…ανα δεν βγαλει τις παρωπιδες οχι δεν γινεται τιποτα…και δυστυχως πλεον εχω αρχισει να πιστευω επισης οτι καμμια μειοψηφια δεν μπορει να κανει ριζικες αλλαγες τη σημερον…ειλικρινα δεν θελω να το παρει κανεις προσωπικα…

κα; οταν μιλαμε για ‘‘δημοκρατια’’ καλο θα ηταν να ξερουμε τι ειδους δημοκρατια θελουμε, τι ειναι ακριβως η δημοκρατια και αν τη θελουμε τελικως…

Ο Γιώργος Καισάριος είναι ανεξάρτητος αναλυτής και αρθογράφος και γράφει καθημερινά τις απόψεις του για τις αγορές από το 2000 στο site www.market-talk.net. Οι απόψεις του εμφανίζονται κατά καιρός σε οικονομικά έντυπα τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Σπούδασε computer engineering στο New York Institute of Technology και μετά ασχολήθηκε με το venture capital στην Νέα Υόρκη. Είναι παντρεμένος με 3 παιδιά και ζει στην Αθήνα από το 1995.

Τέλος, το ΔΝΤ δεν είναι ο μεγάλος «Μπαμπούλας», που θα έρθει να επιβάλει στους Έλληνες σκληρά μέτρα λιτότητας, με σκοπό να μας σκλαβώσει στις παγκοσμιοποιημένες δυνάμεις του κεφαλαίου! Χείρα βοηθείας προσφέρουν οι άνθρωποι και είναι μία χείρα βοηθείας που καλά θα κάνουμε να πάρουμε.

γελαει ο κοσμος… για την ψυχη της μανας τους καλε… τα ιδια εκαναν σε χιλη, αργεντινη, ρωσια, βρετανια των 80ς, κινα, νοτιοανατολικη ασια, ουγγαρια κλπ… με απολυτη “επιτυχια”…

απορώ πως τα θεωρεί σωστά ρε φίλε.Το να απολυθούν 250 χιλιάδες εργαζόμενοι με την ήδη υψηλή ανεργία που υπάρχει σε μία χώρα που είναι μικρή πως το βλέπει σαν μέτρο εξυγίανσης της οικονομίας??η μήπως θα γίνουμε μία γαμάτη οικονομία με τρελούς ρυθμούς ανάπτυξης που όμως θα τα χαίρεται όλα αυτά μία ελίτ?όπως στην κίνα πχ

Προσοχή γιατί κάνετε ένα λάθος: Στο ΔΝΤ δεν πάει η Ελλάδα γιατί έχει πρόβλημα στην Οικονομία. Πάει γιατί έχει έλλειμα (χοντρικά, δεν έχει τα λεφτά να πληρώσει αυτά που είχε υποσχεθεί πως θα πληρώσει όταν δανειζόταν παλιότερα). Επομένως, αν το ΔΝΤ δανείσει με χαμηλότερο επιτόκιο από ότι η αγορά, προφανώς και θα ζητάει μέτρα που θα εξασφαλίζουν μείωση του ελλείματος της Ελληνικής κυβέρνησης, ώστε να πάρει κάποτε τα λεφτά του. Όχι ανάταση της Ελληνικής οικονομίας. “Χέστηκε” για την Ελληνική οικονομία. Το πρόβλημα με το οποίο θα ασχοληθεί το ΔΝΤ βρίσκεται στα οικονομικά του Ελληνικού κράτους. Όχι στην Ελληνική οικονομία.

Τώρα το αν η Ελληνική Κυβέρνηση πρέπει να καταφύγει στο ΔΝΤ ή όχι, είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο, αλλά το ΔΝΤ είναι απολύτως λογικό να ζητήσει παρεμφερή μέτρα (αυτά που ποστάρατε είναι εκτιμήσεις του συντάκτη, όχι facts, τα παζάρια λογικά τώρα ξεκινούν)

Ναι αυτό το ξέρω.Ότι δηλαδή σκοπός του είναι να πάρουν πίσω τα λεφτά τους οι αγορές.Αλλά αυτός στο άρθρο παρουσιάζει τα μέτρα του ΔΝΤ σαν ιδανικά.Αυτο με προβληματίζει.Άμα χρειάζεται τέτοια μέτρα η οικονομία τότε ζήτω που καήκαμε.

Από sofokleous10.gr ένα αρκετά ενδιαφέρον άρθρο:

Ευρώ: Η αγέλη λύκων αντεπιτίθεται?

Αν ο στόχος των Ευρωπαίων ηγετών και της ΕΚΤ ήταν να προστατεύσουν το ευρώ, με το μεγαλύτερο «πακέτο» διάσωσης που έχει επινοηθεί ποτέ, ήδη από χθες άρχισαν να εμφανίζονται οι πρώτες «ρωγμές» στο οικοδόμημα των 750 (και βάλε?) δις. ευρώ: το ευρώ εκτινάχθηκε ξεπερνώντας και το 1,31 δολ., αλλά μέχρι χθες βράδυ είχε υποχωρήσει πάλι στο 1,27 δολ.!

Αν μια πολιτική δέσμευση χρηματοδότησης 750 δις. ευρώ στα «προβληματικά» κράτη της Ευρωζώνης, αλλά και μια «λευκή επιταγή» με όσα μηδενικά θέλουν οι τράπεζες από την ΕΚΤ δεν αρκούν για να κρατήσουν ούτε μια ημέρα το ευρώ σε ανοδική τροχιά, πολλοί αναλυτές προβληματίζονται ήδη για το ενδεχόμενο νέας επίθεσης της «αγέλης λύκων», όπως χαρακτήρισε ο Σουηδός υπουργός Οικονομικών τους κερδοσκόπους, από την οποία η Ευρωζώνη δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι θα βγει? αρτιμελής.

Ο Τζιμ Ρίκαρντς, πρώην κορυφαίο στέλεχος του Long Term Capital Management, του hedge fund που λίγο έλειψε να οδηγήσει σε κατάρρευση το διεθνές σύστημα το 1998, παρότι το θεωρούσαν τόσο ασφαλές, ώστε να επενδύουν τα διαθέσιμά τους ακόμη και κεντρικές τράπεζες, παρουσίασε μια θεωρία ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα, όσο και ανησυχητική, για τη σημερινή κατάσταση των αγορών.

Ο Ρίκαρντς, που αποκάλυψε την περασμένη εβδομάδα ?και γρήγορα επιβεβαιώθηκε- το μεγάλο κόλπο χειραγώγησης του αργύρου από την JP Morgan, για το οποίο ήδη βρίσκεται σε εξέλιξη έρευνα του υπουργείου Δικαιοσύνης στις ΗΠΑ, εκτιμά ότι το σχέδιο των Ευρωπαίων είναι καταδικασμένο να αποτύχει!

Ούτε λίγο, ούτε πολύ, ο Ρίκαρντς τονίζει, ότι όση ρευστότητα και αν χρησιμοποιήσουν οι Ευρωπαίοι, ή κάθε άλλη διεθνής συμμαχία, για να σταματήσουν τους κερδοσκόπους, αυτοί θα έχουν πάντα περισσότερη? εικονική ρευστότητα, για να λένε μονίμως σε αρχές και κυβερνήσεις τη γνωστή και από το πόκερ φράση: «τα βλέπω».

Όπως ανέφερε σε συνέντευξη στο αμερικανικό δίκτυο CNBC ο Ρίτσαρντς, για να αντιληφθεί κανείς τη σημερινή δύναμη των αγορών, αρκεί να ανακαλέσει στη μνήμη του το επεισόδιο με την κατάρρευση της στερλίνας και την αποβολή της από τον Ευρωπαϊκό Μηχανισμό Συναλλαγματικών Ισοτιμιών το 1992.

Τότε, ένας μόνο άνθρωπος, ο Τζορτζ Σόρος, «γονάτισε» την Τράπεζα της Αγγλίας, με μια πολύ απλή «συνταγή»: όσα δολάρια και αν πωλούσε η Τράπεζα για να κρατήσει την ισοτιμία της στερλίνας, τόσες στερλίνες είχε στη διάθεσή του για να πουλάει ο Σόρος. Κάποτε τα «πυρομαχικά» της Τράπεζας εξαντλήθηκαν, ο Σόρος στέφθηκε νικητής και έφυγε με? την μπάνκα, αφήνοντας τη στερλίνα εκτός μηχανισμού ισοτιμιών, αφού η Βρετανία υποχρεώθηκε την υποτίμησή της.

Σήμερα, οι ανά τον κόσμο αρχές έχουν στην πραγματικότητα να αντιμετωπίσουν πολύ σοβαρότερα προβλήματα από αυτά που «γονάτισαν» την Τράπεζα της Αγγλίας το 1992: τότε, ο Σόρος χρειαζόταν πραγματικά κεφάλαια για να αντιτάξει στα συναλλαγματικά αποθέματα της κεντρικής τράπεζας. Σήμερα, όσα τρισεκατομμύρια και αν τυπώσει μια κεντρική τράπεζα, ή αν δημιουργήσουν οι κυβερνήσεις με συλλογικούς μηχανισμούς δανεισμού ασθενέστερων οικονομιών σε μια νομισματική ένωση, μπορεί εύκολα να ξεπερασθούν από τις? Goldman Sachs του πλανήτη, αφού μπορούν με απειροελάχιστο κόστος να ανοίγουν όσες θέσεις θέλουν εναντίον της Ευρωζώνης, με σορτάρισμα ομολόγων και αγορές CDS.

Αν θέλουν, λοιπόν, οι αρχές της Ευρώπης να αναχαιτίσουν την? αγέλη των λύκων με «πυρομαχικά» πολλών εκατοντάδων δισεκατομμυρίων, οι κερδοσκόποι μπορούν εύκολα να αντιδράσουν, ανοίγοντας μεγαλύτερης αξίας short θέσεις, ώστε κάποτε να «γονατίσουν» τις κυβερνήσεις και την κεντρική τράπεζα. Πολύ περισσότερο, όταν οι αδυναμίες του σχεδίου διάσωσης είναι προφανής, θεμελιώδεις και δικαιολογούν? αέναες κερδοσκοπικές επιθέσεις: κανείς δεν πιστεύει, για παράδειγμα, ότι με τα διάφορα πακέτα διάσωσης, το πραγματικό δημοσιονομικό και οικονομικό πρόβλημα που βρίσκεται στον πυρήνα της κρίσης υπερχρέωσης του ανεπτυγμένου κόσμου και ιδιαίτερα της Ευρώπης θα μπορέσει μακροπρόθεσμα να αντιμετωπισθεί.

Ο συνδυασμός υψηλού χρέους, που σε επίπεδο Ευρωζώνης τείνει να προσεγγίσει το 100% του ΑΕΠ, με την «εγκλωβισμένη» οικονομική ανάπτυξη, δημιουργούν ιδανικό υπόβαθρο για να στηθούν κερδοσκοπικές επιθέσεις, οι οποίες μακροπρόθεσμα δύσκολα θα? αστοχήσουν. Αν πιστέψει κανείς τον Ρίκαρντς, που γνωρίζει αρκετά για αποτυχημένες προσπάθειες διάσωσης μεγάλων οικονομικών μονάδων, από τη θητεία του στο LTCM, η προσπάθεια διάσωσης θα αποτύχει, όσο το μαχαίρι και το πεπόνι βρίσκεται στα χέρια των Goldman Sachs του πλανήτη.

Όσο οι πολιτικοί δεν αντιλαμβάνονται, ότι χρειάζεται ένα νέο ρυθμιστικό πλαίσιο, που θα αφαιρέσει κερδοσκοπικά όπλα απεριόριστης ισχύος από τα χέρια των κερδοσκόπων, τόσο οι κυβερνήσεις και οι κεντρικές τράπεζες θα παίζουν στους αγώνες των κερδοσκόπων? εκτός έδρας και με λιγότερους παίκτες από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Αν οι πολιτικοί δεν βρουν το θάρρος να αλλάξουν τους κανόνες παιχνιδιού, στα παιχνίδια του εικονικού καζίνου της παγκόσμιας αγοράς κινδυνεύουν να χάνουν όλες τις παρτίδες?

Ίσως είναι λίγο δύσκολη η κατανόηση εννοιών “σορτάρισμα”, CDS κτλ από κάποιον που δεν έχει τριβή με χρηματοοικονομικά, αλλά νομίζω το γενικό κόνσεπτ το πιάνουμε οι περισσότεροι. Το point είναι στην τελευταία παράγραφο. Μα με γελούν τα μάτια μου ή ζητάνε κρατικό παρεμβατισμό στην ελεύθερη οικονομία των χρηματοοικονομικών αγαθών? Τς τς τς…

Άστα χάλασε ο κόσμος :stuck_out_tongue: