Tori Amos Thread!

[COLOR=“Indigo”]Αποκλειστικά αφιερωμένο στην πολυαγαπημένη ΘΕΑ Tori!!!:bow:
Είμαι μεγάλη fan της!!! Και θέλω να δω πόσοι άλλοι εδώ είναι…:-k
Και εδώ παραθέτω κάποια απο τα αγαπημένα μου τραγούδια της:

[SIZE=“2”]Down By the Seaside ( With Robert Plant )[/SIZE]

[SIZE=“2”]Siren (Great Expectations) [/SIZE]

[SIZE=“2”]Little Amsterdam[/SIZE]

[/COLOR]

:arrow: Tοri Amos - Raining blood :smiley:

Eπίσης το δεύτερο κομμάτι που πόσταρες λέγεται Siren κι όχι Great Expectations.

Eντάξει θεά η τύπισσα. Ότι έχω ακούσει με αρέσει.

Thnx για την διόρθωση… :slight_smile:
Επίσης: Κορυφαίο το Raining Blood :wink:

Θεά η Tori!

Πάρτε κι άλλα δύο τραγούδια από μένα:

Professional Widow: http://www.youtube.com/watch?v=BP7cSMRcLsE

Carnival: http://www.youtube.com/watch?v=4uv3Kf8LOp4

Φοβερά και τα 2, αλλά το Professional Widow είναι μούρλια!

Πάντα μ’αρέσει ο,τι και να ακούω από Tori…
Ήθελα όμως να ρωτήσω αν κάποιος άκουσε το “ABNORMALLY ATTRACTED TO SIN” που το κυκλοφόρησε στις 19 Μαίου…
Προσωπικά το αγαπημένο μου από τα καινουργια της είναι το Give
Εδώ και το Myspace της για όσους δεν έχουν ακούσει ακόμα το νέο άλμπουμ… :roll:

Μια απο τις αγαπημενες μου γυναικειες παρουσιες στη μουσικη.

Ειμαι πολυ τυχερος που την ειδα live προπερσι στο Fly Beeyond και εδωσε ρεστα(αν και θ’αξιζε μια καλυτερη θεση στο line up κι οχι ψαλιδισμενο σετ μερα μεσημερι).

Ιδου και τα 2 αγαπημενα μου

Και μια πετυχημενη διασκευη σ’ενα πασιγνωστο των “ραδιοκεφαλων”

Το Abnormally Attracted to Sin το έχω κατεβάσει, αλλά δεν το έχω ακούσει ακόμα!
Πού χρόνος…

Κάποια στιγμή θα το ακούσω!

Όντως ήταν πολύ κρίμα που έβαλαν τέτοια ώρα μια τόσο μεγάλη καλλητέχνη … έπρεπε να έρθει σε δική της αποκλειστικά συναυλία. Βέβαια ήταν λίγο αναμενόμενο. Άμα σκεφτείς ότι το 75% του κοινού είχαν έρθει για τους James… (χωρίς να τους υποτιμώ)… Ντάξει άκουσα από τους άσχετους γύρω μου απίστευτα σχόλια: ότι είναι σνομπ, κιτς, ψωνάρα… [-X … και σα να μην έλειπαν όλα αυτά μιλούσαν δυνατά όλη την ώρα και δε σέβονταν τιποτα… Κ εγώ να προσπαθώ να περάσω πιο μπροστά…:stuck_out_tongue: τελικά κατάφερα να πάω μέχρι την 2η σειρά…

Εγω μετα το τριτο κομματι ημουν καγκελο αριστερα.Εφαγα ολο τον ηλιο στο κεφαλι αλλα αξιζε.:smiley:

Μακαρι να μας ξαναρθει(μονη της please).

Ενταξει φωναρα…
θα την ακουσω σπανια, αλλα οταν την ακουσω θα γουσταρω τρελα…
αυτο το little earthquakes ειναι θεικο και το κομματι winter απιστευτο.

μετραει

Έχω κατεβάσει δισκογραφία,είναι στα υπόψιν για να ακούσω,αλλα γαμώ τον χρόνο μου!Εννοείται οτι μου κίνησε την περιέργεια απο εκείνη τη διασκευή στο Raining Blood:p
Κάποιος να μου συστήσει απο που να ξεκινήσω,κάποιο album χαρακτηριστικό και εννοείται καλό;

little earthquakes

Εγώ για πρώτη φορά άκουσα το Boys for pele και ειλικρινά το αγάπησα…Είναι ίσως από τα καλύτερά της…

Αγαπημένα μου κομμάτια γενικά είναι τα

caught a lite sneeze

winter

Επίσης η Τori κάνει υπέροχες διασκευές. Η αγαπημένη μου διασκευή που έχει κάνει είναι

Losing my religion

Ευχαριστώ πολύ,κύριοι/κυρίες:)

[SIZE=“5”][CENTER]Tori Amos:
Κεραυνοβόλος Καλλιτεχνικός Ερωτας
[/CENTER]

[/SIZE]
[CENTER]
[/CENTER]

__[SIZE=“4”]Ε[/SIZE]ξαφνα, ενώ ακούω μουσική από την τηλεόραση, ακουγεται μια πολύ ωραία ακουστική κιθαρίστα της οποίας έπεται ένα φανταστικό θέμα στο πιάνο… Με αιχμαλωτίζει κατευθεί και, μέχρι να στρέψω το βλεμμα μου στο γυαλί έχει έρθει το επόμενο ηχητικό σοκ, ένα ζεστό κύμα -Η φωνή… Και πριν προλάβω να την αφουγκραστώ, βλέπω το πρόσωπο και την φιγούρα της… Τι πλάσμα περίεργο είναι αυτό;! Μένω κολλημένος στην οθόνη, ενώ η ακοή μου ευφραίνεται όλο και περισσότερο -το τραγούδι όσο πάει βελτιώνεται, η ερμηνεία της όλο και πιο μοναδική /ξεχωριστή και ένα βίντο κλιπ τρέλα…!

__Κεραυνοβόλος Καλλιτεχνικός Ερωτας…

[ul]
[li][CORNFLAKE GIRL -Official Video Clip[/li][li]CORNFLAKE GIRL -Live, Glastonbury '98[/li][li]](http://www.youtube.com/watch?v=hN0kUSe25NA)CORNFLAKE GIRL -MTV Unplugged Video Clip[/li][li]CORNFLAKE GIRL -Live At Oxygen Custom Concert[/li][li]CORNFLAKE GIRL -Live In Athens, Fly Beeyond Festival[/li][/ul]
[RIGHT]…υπάρχουν άλλα τόσα live-διαφορετικές εκτελέσεις, διάλλεξα απλά μερικές για 'σας…[/RIGHT]

[CENTER]


[/CENTER]

__Οι μεταλάδες, εκτός από τη διασκευή στους Slayer (μια μοναδική γεύση του “Raining Blood”, μπορείτε να πάρετε [B][COLOR=“DarkRed”]ΕΔΩ[/COLOR][/B]) που αναφέρατε, αλλά και τις -ασχέτως μουσικού είδους- μοναδικές ερμηνίες της και τα ξεχωριστά τραγούδια /στίχους της, την έμαθαν από και την αγαπούν, και γι’ αυτή της τη συνύπαρξη με τον κύριο Maynard James Keenan (τραγουδιστής των ΤOOL):

[ul]
[li]‘Muhammed, my friend’ - Tori Amos feat. Maynard James Keenan -live[/li][/ul]

__Από τις διασκευές της (τρομερές διασκευές), μάλλον η αγαπημένη μου είναι αυτή του "Enjoy The Silence"… Ηταν που ήταν το κομμάτι ένα ευθύβολο βέλος κατευθείαν στην καρδιά, το έκανε ακόμη πιο σπαρακτικό και μεστό… Μπορείτε να πάρετε μία live γεύση του [B][COLOR=“DarkSlateBlue”]ΕΔΩ[/COLOR][/B], αν και η εκδοχή του album είναι κατά τη γνώμη μου πολύ ανώτερη -θα το βρείτε (δυστυχώς δεν το εντόπισα στο youtube) στο “Strange Little Girls”, το album με τα και 'γω δεν ξέρω πόσα εξώφυλλα και μεταμφιέσεις:

[CENTER]

[/CENTER]

__Tori Amos, η ιδιόμορφη πυρομάλλα.

__Ενα πολύ λαμπερό και ταλαντούχο καλλιτεχνάκι… Μία πολύ όμορφη γυναίκα, παρόλο που πολλοί (άντρες και γυναίκες) στην πρώτη ματιά ίσως την χαρακτήριζαν και άσχημη. Αλλά, αν κάποιος (άντρας ή γυναίκα), λίγο έχει κοιτάξει μέσα από τις χαραμάδες που η ίδια μέσα από την μουσική της μας άνοιξε στο δρόμο προς την ψηχή της, νομίζω δε θα μπορέσει ποτέ πια παρά να μαγεύεται από την γοητεία της.

__Σ’ ευχαριστούμε όμορφη…

[CENTER]
[/CENTER]

[CENTER]UnburntKhaleesi,
ευχαριστούμε που άνοιξες αυτό το υπέροχο θέμα,
γι’ αυτό το υπέροχο πλάσμα…
:wink:[/CENTER]

[COLOR=“Indigo”]Shadowcaster: μιλάμε οι περιγραφές σου για το πώς γνώρισες την Τori και τη μουσική της ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ!!!:thumbup:

Ντάξει, την Tori την έχω στην καρδιά μου… πραγματικά την αγαπώ!
Αυτό φυσικά για πολλούς λόγους… εκτός του ότι την έχω σαν πρότυπο- idol!!!:bow2: κυρίως γιατί αγγίζει ψυχές!
Δεν την αγαπώ μόνο για τη μουσική της αλλά και για την φιλοσοφία της! Aν παρακολουθήσει κανείς συνεντέυξεις της θα διαπιστώσει ότι είναι
ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ανοιχτόμυαλος άνθρωπος και πολύ HIGH προσωπικότητα!

Όλα τα albums της έχουν και κάτι να διδάξουν…
Συγκεκριμένα για το τελευταίο της “Abnormally attracted to sin” (AATS), λέει:[/COLOR]

[COLOR=“DarkRed”][SIZE=“2”]
"Ήθελα να κοιτάξω τον τρόπο που σκεφτόμαστε… και στο πώς μπορείς να ανακτήσεις τη δύναμη και το δικάιωμα να σκεφτείς για τον εαυτό σου,
να ανακαλύψεις σε ΤΙ πιστεύεις ως πνευματικό και σεξουαλικό πλάσμα.
Δεν χρειάζεται να νιώθεις την ανάγκη να είσαι αποδεκτός απο την οικογενειά σου, ή από την θρησκεία της.
Μπορείς να σκεφτείς, “Για ένα λεπτό, είμαι ένα πνευματικό ον. Το ότι μ’αρέσουν τα χρυσά κοσμήματα δε σημαίνει ότι δεν είμαι πνευματική ύπαρξη.
Αυτά τα όρια δεν πρέπει να μου τα θέτει η μητέρα η ο πατέρας μου.”
Αυτό που εξερευνώ με αυτόν τον δίσκο είναι H Δύναμη, και πώς χάνεται με τη Σκέψη. Πώς καταφέραμε να γίνουμε ελεγχόμενοι? "[/SIZE]

[/COLOR]

Πολύ καλά τα λες φίλτατε…αυτή η “όμορφη ασχήμια” της είναι που μας μαγνητίζει. Πραγματικά ξεχωριστή και μακάρι να δώσει μια συναυλία εδώ όπως της αξίζει…

__Ευχαριστώ αγόρι και κορίτσι! :smiley:

__Ετσι είναι, η Amos είναι έρωτας, μόλις δεις λίγο μέσα της, αυτό ήταν…