Tori Amos Thread!

Lol ρε συ Unburnt τι λες? Πρεπει να παρεξηγησες ΚΑΘΕ σκελος του ποστ μου και να το ερμηνευσες οπως θες. Εχω αριθμησει το ποστ σου για να τα παρω με μια σειρα.

  1. Βασικα εγω δεν ειδα κανεναν να μπαινει εδω μεσα για την πει σε σενα και το ειδος της μουσικης που ακους, ουτε να το παιζει υποστηρικτης της μεταλ. Ειδα καποιον να διαβαζει ενα θρεντ για μια τραγουδιστρια που του αρεσει, και (πολυ ορθα για μενα) να κρινει μια δηλωση που δεν του αρεσε, ακομα και αν προερχεται απο μια τραγουδιστρια που του αρεσει και μετα εσυ θιχτηκες και αρχισες να λες τον εναν και τον αλλον ασχετο και αντιθετως, να γινεσαι εσυ υποστηρικτρια της Tori Amos. Κανεις δεν μιλησε προσωπικα σε εσενα πριν μιλησεις εσυ προσωπικα σε εκεινους =/
    Δεν ειδα καποιον να μη σεβεται το γουστο καποιου αλλου. Απλα καποιους να μην σεβονται τη δηλωση μιας τραγουδιστριας και εσενα να μη σεβεσαι το δικαιωμα τους αυτο.

  2. Με την ιδια λογικη κι εσυ που δεν ξερεις τον Elric δε θα επρεπε να τον κρινεις και να τον πεις ασχετο. Ομως, βασισμενη σε αυτα που εγραψε εδω, παρα το οτι δεν τον γνωριζεις, τον εκρινες οπως και αν εβγαινε ο Hansi Kursch ξερω γω που δεν τον ξερεις καλα και εκανε παρομοια δηλωση για την Tori, νομιζω θα ελεγες οτι λεει μπαρουφες. Οπως ειπα και πριν, προφανως δεν ξερουμε προσωπικα κανεναν τραγουδιστη. Τους κρινουμε απο τα λεγομενα τους. Ισως να πεφτουμε και εξω αλλα τι να κανουμε, ετσι παει

  3. Ξαναλεω οτι δε σου επιτεθηκαμε. Απλα ειπαμε οτι κατα την ταπεινη μας αποψη, η δηλωση της Tori Amos ηταν λαθος. Το οτι εσυ εισαι θερμη οπαδος της σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι καποιος απο εμας επιτεθηκε σε σενα. Εκτος και αν εισαι κορη της ξερω γω που και παλι δεν. Κανεις δε σου ειπε με τι μουσικη να εκφραζεσαι. Ειπαμε μονο οτι αυτο που ειπε η Tori ηταν ασχημο για τους αλλους που εκφραζονται με το δικο τους στυλ. Απλα πραγματα. Και by the way, δε τη βρισκω με Manowar. Απλα το εφερα σαν παραδειγμα για τον Elric που ειναι γνωστος φαν :lol:

  4. Δευτερο παραδειγμα μου που παρερμηνευεις. Το παραδειγμα των Dream Theater το εφερα ακριβως για να δειξω ποσο ακυρη ηταν η συγκριση. Προφανως και δεν το ελεγα σοβαρα, οπως και το χαζογκομενα. Ηταν σαρκασμος. Δεν ειπα οτι η μουσικη μου ειναι ανωτερη, σε κανενα σημειο του ποστ μου. Μη βγαζεις οτι να’ναι συμπερασματα. Προφανως και δεν ξερω πως θα ειναι η Tori live, ουτε ειπα πως ειμαι σχετικος με τη μουσικη της αλλα αυτο ΔΕ με εμποδιζει απο το να πω οτι η δηλωση της ηταν λαθος προν ενα πολυ μεγαλο συνολο οπαδων. Hell, ακομα και ο James Brown να το ελεγε, παλι το ιδιο θα ελεγα χωρις να εχω παει σε Live του.

  5. Ειτε μας ενδιαφερει η Tori ειτε οχι, ειναι ενα forum για τη μουσικη και προσωπικα οταν βλεπω εναν οποιονδηποτε καλλιτεχνη να κανει μια τετοια δηλωση για ενα αλλο ειδος μουσικης (οποιοδηποτε, οχι μονο μεταλ) που τυχαινει εκτος απο εμενα να το ακουει και ενα αρκετα μεγαλο κοινο, ε, σχηματιζονται εντυπωσεις για τον καλλιτεχνη και θα το κανω το σχολιο μου μονο για την κουβεντα. Αλιμονο αν το καθε θρεντ εδω μεσα ειναι μονο για οσους εχουν μονο κατι καλο να πουν και γινουν στεκια φανμποιδων.

  6. Για μενα αυτο που ειπε η Tori ηταν ξεκαθαρο και ευλογα ακουει αυτα που ακουει. Πολυ εριστικος ο τονος της στη δηλωση της. Και για μενα πολυ καλα εκανε ο Αstaldo ειδικα επειδη του αρεσει και θα παει στο live της και γυρισε και ειπε την αποψη του ανεπηρεαστος απο το οτι του αρεσει η Tori. Οπως ειπε και η Silent, κι εγω αν ο αγαπημενος μου τραγουδιστης ελεγε κατι τετοιο θα τον εκραζα αγρια.

Ολα αυτα για να ξεκαθαρισω το ποστ μου γιατι μαλλον παρεξηγησες αρκετα απο αυτα που εγραψα και μαλλον και απο αυτα που εγραψαν αλλοι εδω μεσα. Το σταματαω εδω γιατι το κουραζουμε. Η δηλωση της Τορι φαινεται και ο καθενας την κρινει οπως νομιζει.

Λοιπόν με κούρασε η όλη φάση που ξεκίνησε από την ΤΡΕΛΗ, ΠΑΡΑΝΟΙΚΗ, ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΗ, ΕΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΣΟΣ δήλωσή μου.

Έχω το κάθε δικαίωμα να κατακρίνω όποιον μου αρέσει όταν μια δήλωσή του ή πράξη του δεν μου φαίνεται σωστή. Τώρα εάν εσύ παρεξηγήθηκες και αποφάσισες να κάνεις προσωπική επίθεση σε μένα και σε όποιον τόλμησε να γράψει για την Τόρι ε δικαίωμά σου αλλά δεν με ενδιαφέρη στην τελική. Και πες μου λίγο γιατί δε μπορώ να κατακρίνω κάτι όταν ΔΕΝ μου αρέσει; Επειδή ΕΣΥ δε γουστάρεις να βρίζουν την υπερπολίτιμη καλλιτέχνιδά σου;;;

Εδώ έβριζα και συνεχίζω να βρίζω τον Oliva διαόλε και όλοι ξέρουν εδω μέσα την λατρεία μου για τους Savatage.

Πραγματικά χαίρομαι που γουστάρεις τόσο την Τορι γιατί ναι είναι γαμάτη αλλά… ΞΕΚΟΛΛΑ και κατάλαβε τι εννοώ!

πω γινεται και εδω χαμος ε?και οχι μονο απο τον κρυφο μεταλλα γιωργο fucking χρηστου.σορυ για τους φαν τς τορι αλλα η δηλωση ειναι επιπεδου δημοτικου.“πως μπορεις να ακους μεταλ με αυτες τις κιθαρες και αυτα τα ουρλιαχτα που δεν εχουν συναισθημα,τα δικα μου τους βαζουν κατω”.αυτο δηλωνει για εμενα δυο πραγματα:
1.εχω αγνοια και δεν ξερω τι μου γινεται
2.βγαζω καινουργιο δισκο,βγαινω σε περιοδεια,δεν ξερω και εγω τι κανει,οποτε ας κανουμε μια δηλωση να στρεψουμε τα φωτα πανω μας.

και ανμπερντ μην αρπαζεσαι τοσο πολυ.μπες μια στα αντιστοιχα τοπικ και δες τι κραξιμο επεσε σε tate και oliva για τις χοντραδες που πεταξανε.καλως η κακως ο καθε καλλιτεχνης πρεπει να απασχολει τον κοσμο με την μουσικη του,ζωγραφικη του,ποιηση του.τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε.και προφανως για οτι λεει,κρινεται και γι αυτο.

δεν εχω διαβασει τα σεντονια εδω μεσα,οποτε παιζει να εχω γραψει και ιδια πραγματα με καποιον αλλον.

α και η διασκευη σε σλεηερ μ αρεσε.για τον απλο λογο οτι ηταν ΔΙΑΣΚΕΥΗ!

το’βαλλα σε σπόιλερ γιατί κουράζει τα μάτια να είναι σεντόνια και το quote και η απάντηση.

  1. <<Η unburnt “επιτίθεται” στα παιδιά.>> ήδη η πρόταση αυτή είναι ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΗ. Δε στέκει.
    Για να στηρίξεις όσα λες πάρε συγκεκριμένο πράγμα που έγραψα, και ΠΟΥ διαφωνείς…
    Γιατί το να μιλας “στον αερα” είναι πιο εύκολος δρόμος :wink:

  2. Εκνευρισμός υπάρχει και απο τις 2 μεριές. Σημασία έχει να επικρατεί Η ΛΟΓΙΚΗ και ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ.
    Και εξάλλου, δε θυμάμαι να διαολόστειλα κανέναν. Σε τόσα ποστς, κάθομαι και τονίζω ότι σέβομαι την άποψη των άλλων, και ότι ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ το δικαίωμα να ακούνε ό,τι θέλουν. και ότι με τον ίδιο τρόπο περιμένω (αδίκως?) να κάνουν κι οι άλλοι το ίδιο. Το μόνο που ζητάω είναι ουσιαστικός διάλογος με επιχειρήματα, χωρίς να υπάρχει υποτίμηση προς καμία μεριά. Δεν νομίζω να’χει νόημα να κάνω copy paste τι είπα και τι απάντηση πήρα, κάντε έναν κόπο όσοι θέλετε και διαβάστε.

  3. Και επίσης: ΔΕΝ είμαι “όπαδος της Τόρι”… είμαι fangirl. ΑΝ έχεις νιώσει ποτέ έτσι για οποιοδήποτε συγκρότημα, τότε καταλαβαίνεις ΙΣΩΣ πως νιώθει μια fangirl.

Και: λες ότι δε μου απηύθυνε τον λόγο κανείς. Στο thread που δημιούργησα η ίδια ΕΧΩ δικαιωμα να γράφω. Για την καλλιτέχνιδα που αγαπώ έχω δικαίωμα λόγου. Στο φόρουμ που γράφτηκα έχω δικαίωμα λόγου. Και με την δική σου λογική θα σου θέσω κι εγώ την ερώτηση “ΕΣΕΝΑ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΑΠΗΥΘΥΝΕ ΤΟΝ ΛΟΓΟ?” Δεν νομίζω η ερώτηση αυτή να είναι δίκαιη.

  1. Δεν “κράζουν” κατα τα λεγόμενά μου. ΟΝΤΩΣ έκραξαν. Και ναι: φυσικά και θα υπερασπιζόμουν. Τώρα θα ξαναπώ τα ίδια… το σχόλιο “κυρά” απο έναν φαν της Τόρι για μένα ήταν απαξιωτικό.
    Αλλά σ’αυτό θα απαντήσω παρακάτω στον ίδιο που έκανε και το σχόλιο.
    Το “λεει μαλακίες”. είναι σχόλιο χωρίς επιχειρήματα. ΑΡΑ λάθος.

  2. Τα ποστ όσων απάντησαν είναι ακόμα στο thread εκτός μερικών που σβήστηκαν επειδή είχαν προσωπική επίθεση και βρισίδι. Υπερβολες ειπώθηκαν, αλλά δεν “πήρε” η μπαλα κανέναν πολύ απλά γιατί απάντησα ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ στον καθένα και με επιχειρηματα.

  3. Χαίρομαι πολύ που σ’αρέσει η Τόρι, σε όποια λίγα κομμάτια(δεν έχει σημασία). και ΚΑΚΩΣ δεν έχεις ξανάρθει στο thread να μιλήσεις για τα τραγούδια που “σου μίλησαν”. Και φυσικά και έχεις δικαίωμα να μη σ’αρέσει η διασκευή. (εγώ δεν είπα σε κανέναν να αρέσει με το ζόρι)
    Α, και η μουσική που γράφει ΕΧΕΙ σχέση με την προσωπικότητά της. Καταλαβαίνω τι εννοείς όταν ενοχλείσαι απο την “τολμηρή” δηλωσή της. Αλλά δε θα εξηγήσω εγώ τα δικά της λεγόμενα. Οι φανατικοί Toriphiles καταλαβαίνουν πολύ καλά τις δηλώσεις της, και δεν την παρεξηγούν ποτέ. Ο μόνος τρόπος να καταλάβεις γιατί λέει όσα λέει (πάντα τολμηρή ήταν η Τόρι, τώρα θα αλλάξει?) είναι να την ψάξεις και να μάθεις την ιστορία της.
    Ψάξτην για να την μάθεις και να την καταλάβεις καλύτερα. Δεν είναι “ποπσταρ” η Τόρι, να της γράφουν αλλοι τα τραγούδια. Τα γράφει μέσα απο την ψυχούλα της, και εμένα προσωπικά μ’εχει αγγίξει όπως κανένας άλλος καλλιτέχνης. Το’χει καταφέρει!.. Βέβαια, εσύ λες ότι σου αρέσει η μουσική της μόνο, όχι οι δηλώσεις της. Ψάξε συνεντεύξεις της, ψάξε κι άλλες δηλώσεις της, ψάξε τους στίχους της, και ίσως τότε δε θα την κρίνεις τόσο σκληρά. Δε θέλω να σε κάνω με το ζόρι να τη γουστάρεις παραπάνω απ’οσο τη γουστάρεις, απλά επειδή ήδη είπες ότι σ’εχει συγκινήσει μ’εναν τρόπο, σε καλώ στον “κόσμο της Τόρι”. ^^

  4. Έχεις δίκιο σε όσα γράφεις, και στα περισσότερα είμαι σύμφωνη μαζί σου. Μόνο στο τελευταίο διαφωνώ. Γιατί αυτό που ειπώθηκε δεν ήταν “γιατί ακους Τόρι”… αλλά “γιατί την υπερασπίζεσαι στο ρόκινγκ φόρουμ όπου εκφραζόμαστε εμείς”.
    (πωπω πάλι επαναλαμβάνω τα όσα ειπώθηκαν… οκ δεν θα το ξανακάνω γιατί όντως είναι κουραστικό. Τα ποστ υπάρχουν όπως ξανα’πα πιο πάνω)

Καλά έκανες και το αρίθμησες. Κι εγώ πριν στην απάντησή μου, με τη σειρά απάντησα σε όσα είπες, απλά παρέλειψα να βάλλω αριθμούς.

  1. στον Astaldo θα απαντήσω πιο κάτω στον ίδιο. Ξεκίνησε απο την προσωπική μου ενόχληση απο τον φαν της Τόρι, η οποία ενόχληση μεταφράστηκε απο όλους σε επίθεσή μου στον Αστάλδο, και σε αφαίρεση απο την μεριά μου του δικαιώματός του να λέει την άποψή του. Το αν ήταν επιθετικά τα ποστς των άλλων που ακολούθησαν… θα σε παροτρύνω απλά να διαβάσεις τα απίστευτα ποστ του elric, [B]εκτός κι αν η ειρωνία και ο χλευασμός δεν θεωρείται επίθεση. [/B]
    Και είπα ότι είστε ΑΣΧΕΤΟΙ με τη μουσική της Τόρι και με την Τόρι. Και όχι ασχετοι γενικά… (αυτό θα ήταν κακό) μην αλλάζεις ούτε εσύ τα δικά μου λεγόμενα.

  2. Τα’πα στο 1 τα μισά. Και για το αν κρίνω ή όχι έναν καλλιτέχνη κ πως, τα’πα πάνω στην silent winter. Δεν έχω κάτι καινούργιο να προσθέσω.

  3. Αν είχε γραφτεί αυτή η πρόταση: “κατα την ταπεινη μας αποψη, η δηλωση της Tori Amos ηταν λαθος.” δε θα είχε ακολουθήσει τέτοια αντίδραση απο μένα.
    Και αν την αγαπάω λες και είμαι η κόρη της ή η γκόμενά της είναι δικό μου θέμα. Δε θα απολογηθώ για την κάψα μου μαζί της.
    Και προφανώς έφερες τους Manowar σαν παράδειγμα, και εγώ πήρα το παράδειγμά σου και σου απάντησα. Μπορείς να πορώνεσαι μ’ο,τι άλλο θες. ΛΟΛ… (αυτό λέω συνέχεια γαμώτο χαχα)

  4. Εσύ λες ότι για σένα είναι λαθος. Εγώ λέω ότι για μένα δεν είναι. Ούτε εσύ θα αλλάξεις γνώμη, ούτε εγώ. Το θέμα ξεκίνησε απο άλλο πράγμα στο θρεντ αυτό, και κατέληξε στο αν εσείς δέχεστε την Τόρι μ’αυτήν την δήλωση στον κόσμο του μέταλ, και αν εγώ ως οπαδός της δέχομαι την μέταλ μουσική γενικότερα. Διαστρέβλωση και παρανόηση.
    Απλά αυτό που πλέον γίνεται “σύστημα” σε φόρουμ για την ροκ+μεταλ, είναι ότι αν βρίσουν την Τόρι (και οποιονδήποτε καλλιτέχνη όχι τόσο καθαρής ροκ-μεταλ μουσικής), “θεωρείται” όχι κακό, και φυσικό, και δικαίωμα. Αν όμως βρίσουν π.χ. τους Manowar, τότε θα πέσει το μισό φόρουμ σ’όποιον μίλησε άσχημα… και θα γίνει ο κακός χαμός.
    Αυτό έλεγα και πριν στην Winter για την δυσαναλογία. Το ότι είμαστε λιγότεροι όσοι τη γουστάρουμε ΜΕΣΑ στο ρόκιν, δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε να μιλάμε και να την υπερασπιζόμαστε απο αρνητικά σχόλια. ΦΥΣΙΚΑ ο καθένας έχει δικαίωμα λόγου, και γι’αυτό και είπα ότι ΠΕΡΙΜΕΝΑ αντιδράσεις με το που έβαλλα το λινκ της συνέντευξης (γιατί ήξερα που δημοσίευα το λινκ αυτό)… αλλά όπως είπα δεν αντέδρασε κανείς τότε. έγινε θέμα μόνο και μόνο επειδη φάνηκε να επιτίθεμαι (που δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου) στον Astaldo. Κι έτσι δημιουργήθηκαν μέτωπα: οι μεταλ+οι μη μεταλ.

  5. Γενικά συμφωνώ με το μισό. αλλά στο τέλος εσύ διαστρεβλώνεις ό,τι είπα. Δεν κάλεσα στο thread μόνο οπαδους της. Ούτε απαγόρευσα σε κανέναν να μιλήσει. Δικαίωμά σας να μην τη γουστάρετε. Και δικαίωμά μου να την υπερασπίζομαι. Εξάλλου γι’αυτό έβαλλα και στο προηγούμενο ποστ μου, ένα απόσπασμα απο συνέντευξή της για την γνώμη του κόσμου. Όλοι έχουν δικαίωμα γνώμης. Απλά για μένα είναι πιο σωστό να μάθεις πρώτα κάποιον πριν τον κρίνεις. Όσο ακραία ακούγεται η Τόρι σ’εσάς με αυτό που είπε, τόσο ακραίοι ακούγεστε εσείς σε μένα.

  6. εδώ είναι η διαφορά, εγώ δε θα κράξω αυτόν που αγαπάω, γιατί πολύ απλά ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ Ο,ΤΙ ΛΕΕΙ. άλλο απλά να σ’αρέσει κάποιος και να παρακολουθείς live του.
    Π.χ. έτσι είμαι με τους REM, δεν είμαι fangirl, δεν τους ξέρω, άρα αν ακούσω άσχημη δήλωση ίσως θα το κρίνω σκληρά… κι ας τους έχω δει live.
    (αλλά γαμώτο όχι… πάλι θα’ψαχνα γιατί το είπε αν μου άρεσε έστω λίγο κάποιος)…
    Οκ ο καθένας λειτουργεί διαφορετικά. Ας το δεχτούμε όλοι αυτό.

Έλα μωρέ κι εσύ υπερβάλλεις. Δεν χρησιμοποίησα κανέναν από τους χαρακτηρισμούς που βάζεις εδώ για την δήλωσή σου.
Η αντίδρασή μου στο “κυρά” ήταν αυτή>>>

Και μετά έρχεται και ο κάθε Astaldo να την πει ΚΥΡΑ!.. και θα’χει και τα μούτρα να πάει να την δει live τον νοέμβρη…

Παραδέχομαι και αναγνωρίζω ότι ήταν άσχημο εκ μέρους μου να σε πω “κάθε”… και ειλικρινά σου ζητάω συγνώμη. Εκνευρίστηκα και εκφράστηκα έτσι, και δεν ήταν δίκαιο.
Απλά περίμενα επειδή έχεις γράψει ουκ ολίγες φορές στο thread αυτό, και επειδή θα πας κι ολας να την δεις (και αν θυμάσαι είχα ενθουσιαστεί ιδιαίτερα και σου είχα ζητήσει αν μπορείς να καταγράψεις κάποιο τραγούδι, ή να τραβήξεις καμια φωτογραφία για να χαρώ κι εγώ που δε θα πάω), υπέθεσα ότι είσαι πιο “πιστός” φαν της, και ότι την γνώριζες σαν προσωπικότητα πολύ καλύτερα. Αλλά μάλλον έπεσα έξω. Φυσικά έχεις δικαίωμα να σκέφτεσαι όπως θες, και να μην συμφωνείς με όσα είπε στην συνέντευξή της. Και με χάλασε το “κυρά” γιατί μου ακούστηκε απαξιωτικό για εκείνη. Αλλά φυσικά το είπες επειδή δεν σου άρεσε η δήλωσή της, και ήταν δικαίωμά σου να μη σ’αρέσει, το αναγνωρίζω. Όπως είπα πιο πάνω, ο καθένας αντιδράει διαφορετικά.


[B]@midnight g:[/B] Γενικά συμφωνώ με ό,τι λες. Αν δεν βαριέσαι κάνε τον κόπο και διάβασε το υπόλοιπο ποστ μου, γιατί με έναν τρόπο απαντάω και σε όσα λες… απλά δεν έχει νόημα να τα ξαναγράψω.


Επιτέλους [I]ας μη δοθεί συνέχεια στο θέμα[/I], δεν έχει νόημα, γιατί κατακρεουργείται ένα thread που φτιάχτηκε για να μιλάμε για μουσική.

Οπότε θα κλείσω αυτό το ποστ γλυκά με αυτό το τραγούδι… το οποίο είναι και το αγαπημένο μου!

[U]http://www.youtube.com/watch?v=gSIty6Reils[/U]

η Αμος ειναι γτπ

(:razz:)

[SPOILER][/SPOILER]

[SPOILER]

[/SPOILER]

  1. Βασικά, έχεις δίκιο σ’ αυτό, που λες, απλώς εγώ απάντησα επειδή από τις απαντήσεις σου φάνηκε έντονος ο εκνευρισμός και ο δυσανασχετισμός σου και ειλικρινά, δεν αξίζει να χαλάς τη διάθεσή σου γι’ αυτόν τον λόγο. Καταλαβαίνω, βέβαια, τί θες να πείς και ομολογώ ότι δεν έχεις και άδικο… Διάβασα σε αρκετές απαντήσεις σου να μιλάς για “δικαίωμα λόγου και έκφρασης” και ναι μεν έχεις δίκιο, αλλά απ’ την άλλη, αυτό που ήθελα να πώ (στην τελική) είναι ότι το πήρες λίγο προσωπικά[;] το θέμα, με αφορμή τον απαξιωτικό χαρακτηρισμό του αστάλδου κατά της Τόρι και όχι ότι “επιτέθηκες στα παιδιά χωρίς λόγο”…

  2. Όντως ! Το είπες αυτό “ότι ο καθένας μπορεί να ακούει ό,τι τον εκφράζει”, το θυμάμαι καλά και φυσικά έτσι πρέπει να γίνεται διάλογος, να υπάρχει πάντα λόγος και αντίλογος στηριζόμενος σε επιχειρήματα… Γι’ αυτό άλλωστε γίναμε μέλη στο φόρουμ και αυτός είναι και ο σκοπός του, να μιλάμε ανεξαρτήτως του τί ακούμε, πιστεύουμε κοκ. Είναι και λογικό όμως κάποιες φορές η συζήτηση να “ξεφεύγει” (όχι σωστό, αλλά λογικό)… Το φόρουμ είναι σα μία “μικρογραφία της κοινωνίας μας”, μέσα στην οποία, ναι μεν υπάρχουν οι συμπάθειες, ο διάλογος, τα επιχειρήματα, τα κοινά ενδιαφέροντα, υπάρχουν όμως και τα άλλα: οι αντιπάθειες, οι κόντρες, οι διαφωνίες, οι εντάσεις !

  3. Δεν ξέρω ποιά ακριβώς είναι η διαφορά ανάμεσα στον “οπαδό” και στο “φανγκέρλ” εμένα το ίδιο πάντως μου ακούγεται… Τέλος πάντων, αφού το θέλεις θα σε αποκαλώ “φανγκέρλ” ! :slight_smile:

Ε νομίζω ότι παρεξήγησες τα λόγια μου, ίσως να μην το διατύπωσα σωστά…
Όταν έγραφα “δεν σου απηύθυνε κανείς τον λόγο” είχα κατά νου άλλο πράγμα “ότι κανένας δε σου είπε γιατί ακούς αυτή τη μουσική”, διότι υποστήριξες ότι ο καθένας μπορεί να ακούει ό,τι γουστάρει, κανείς όμως απ’ ότι θυμάμαι δεν έθεσα ζήτημα για τις μουσικές σου προτιμήσεις! Επίσης, δε μίλησα για “δικαίωμα λόγου” ούτε δε σου το αναγνώρισα… ποιά είμαι άλλωστε εγώ που θα σου πώ πότε και αν θα μιλήσεις; Μην εξάπτεσαι ! Άλλωστε (πληροφοριακά το λέω) έχω “πέσει” και εγώ “θύμα κριτικής” κατά κάποιον τρόπο, οπότε δε θα έκανα κάτι που δε θα ήθελα να μου κάνουν ή που μου έχουν κάνει και με ενοχλεί… :slight_smile:

4 & 5. Εντάξει, εγώ, προσωπικά, δεν το εξέλαβα ως βρισιά ή απαξιωτικό χαρακτηρισμό…τί να σου πώ; Εσύ θα το κρίνεις καλύτερα αυτό…
Χμ, αναφερόμουν στο ποστ του Άλουκαρδ (στο οποίο δεν υπερασπίστηκε καμία πλευρά)… αλλά εντάξει, μπορεί να έκανα και λάθος !

  1. Ναι, μου αρέσει η φωνή της και τα τραγούδια της ! Τώρα εγώ προσωπικά θεωρώ ότι η προσωπικότητα και το έργο του καλλιτέχνη είναι δύο ξέχωρα πράγματα και καλύτερα να μη συγχέονται… Βέβαια, τα τραγούδια του, η μουσική και οι στίχοι του “αντικατοπτρίζουν” την ψυχή του… Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που το έργο του χαίρει σεβασμού απ’τους οπαδούς, φανς, πες το όπως θες, αλλά το “περιεχόμενο” είναι κενό ή η περίπτωσή του “ανίατη”. Πάρε για παράδειγμα “τους” (ή τον) Burzum… ένα σωρό μεταλάδες και μη αγαπούν και εκτιμούν το έργο του, αλλά δε θα βρεθεί ένας να σου πεί κάτι καλό για αυτόν ως άνθρωπο. Μη σου περάσει απ’το μυαλό ότι τους συγκρίνω γιατί: 1ον, δεν έχω ασχοληθεί με την Τόρι σαν προσωπικότητα και 2ον, την Τόρι την εκτιμώ, τον Burzum πάλι…ΟΧΙ ! Ήταν το πρώτο παράδειγμα “βλαμμένου” (:P) καλλιτέχνη, που μπόρεσα να σκεφτώ, για να σου δώσω να καταλάβεις, ότι για μένα προσωπικά το ένα πρέπει να διαχωρίζεται απ’το άλλο. Αν θεωρείς ότι η Τόρι είναι ψυχούλα και μεγάλος άνθρωπος ειναι δικαίωμά σου και γνώμη σου και προφανώς είσαι σε θέση (ώς φαν) να το γνωρίζεις καλύτερα απ’ τον καθένα… Αυτό, φυσικά, δε σημαίνει ότι θα επικροτούμε κάθε της δήλωση… ακόμη και ένας (ή μία) “φανμπόυς” (ή “φανγκέρλ”) πρέπει να “κριτικάρει” και να παραδέχεται το λάθος (αν θεωρεί ότι έκανε λάθος) του αγαπημένου του (ή της) καλλιτέχνη.

Ναι, μερικά τραγούδια της Τόρι μου αρέσουν πολύ και η ερμηνεία της σε “αγγίζει”, ειδικά στο Siren… Πολύ όμορφο τραγούδι… ναι, ίσως κάποια στιγμή να ασχοληθώ μαζί της περαιτέρω, έχει ενδιαφέρον… Σ’ ευχαριστώ πολύ ! :slight_smile:

Χμ, όσον αφορά, τέλος, το “7”, δε νομίζω - είμαι σχεδόν σίγουρη γι 'αυτό - ότι τα παιδιά και μάλιστα αυτά τα παιδιά είχαν τέτοια πρόθεση και διάθεση απέναντί σου, επειδή τα γούστα σου δε συμβαδίζουν με τα δικά τους ! Αυτά… Συγγνώμη, αν σε κούρασα…

παρακαλώ όποιος έχει πάρει το ακάουντ της σάιλεντ και ποστάρει τέτοια χαλιά να φύγει και γυρίσει η πραγματική σάιλεντ που αγαπήσαμε. ευχαριστώ.8)

Εντωμεταξύ κάτι μου λέει πως ο συγκεκριμένος θιγμένος κρυφομέτσαλχεντ αοιδός Γιώργος Χρήστου είναι απλά ένα τρολλ χωρίς ζωή,γκόμενα,φίλους,με το ένα χέρι πιο γυμνασμένο κτλαπ αυτούς που περνάνε όλη τη μέρα φτιάχνοντας fake accounts και ουδεμία σχέση έχει με τον πρών ριαλιτατζή σκυλοποπ καλλιτεχνίσκο.

Απλά ένα προαίσθημα…

Εγώ είμαι Έλρικ :lol: αλλά προσέχω τί λέω και ΠΟΥ το λέω. Ευχαριστώ πάντως, αλλά ποιό είναι το χάλι που έγραψα μωρέ; Αποκάλεσες το σεντόνι μου “χάλι”, που έκανα πάνω από μία ώρα να το γράψω και να το διορθώσω; Πρόσεχε γιατί θα πάρω το σπαθί μου και θα σου πώ εγώ :!::lightsabre:

χαλιά, όχι χάλια ρε σάιλεντ!! αυτό που εσύ το λές σεντόνι, εγώ το λέω χαλί. σαν αυτά που πουλάει η μιραράκη! χαλί! :lol:

Α, συγγνώμη δεν το πρόσεξα… 8O:lol:

Πολύ manowar θυμίζει η δήλωση :stuck_out_tongue:

Other bands play Tori Amos KILLS.

Brothers of Tori unite and then stand and fight… Valhalla awaits the TRUE.

:lol:

Mετά από πολλή σκέψη κατέληξα ότι το αγαπημένο μου άλμπουμ είναι το [B]Little Earthquakes[/B]. Όλα τα τραγούδια είναι ένα κι ένα, με αγαπημένα τα “me and a gun” και “mother” , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τραγούδια όπως το “Girl”, το “winter” (από τα πρώτα τραγούδια που λάτρεψα από Τόρι), το “precious things” και το “china” είναι υποδεέστερα των 2 που ανέφερα.

Βέβαια σε κάθε δίσκο υπάρχουν 4 με 5 τραγούδια τουλάχιστον που θα μ’αρέσουν. Θα είχα λόγο να ψηφίσω το [B]under the pink[/B] για το “bells for her”> [I]“can?t stop what?s coming…can?t stop what?s on its way…[/I]” , το “the wrong band”, το “icicle” και το “Yes, Anastasia”. To [B]Boys for pele[/B] για το “blood roses” , το “professional widow” και το “cought a lite sneeze”. Μέσα στο [B]From the coirgirl hotel[/B] βρίσκεται και το πιο αγαπημένο μου τραγούδι από Τόρι Άμος , το “LIQUID DIAMONDS”> “[I]guess i?m an underwater thing so i guess i can?t take it personally…i?m liquid running…calling for my soul…at the corners of the world[/I]”.

Αν δεν ψήφιζα το Little Earthquakes, η ψήφος μου θα πήγαινε στο [B]SCARLET’S WALK[/B]. Μια ομορφιά όλος ο δίσκος, και πως αλλιώς θα μπορούσε να είναι όταν μέσα υπάρχουν τραγούδια όπως τα “your cloud”, “scarlet’s walk” και “gold dust”.

Μάλλον της ήρθε καμιά μπόνους περίοδος μέσα στην εμμηνόπαυση της Tori και βάρεσε κόκκινο, αλλιώς δεν εξηγείται τόση συσσωρευμένη επίδειξη αυτοπεποίθησης ή αλλιώς “συμπιεσμένη μαλακία”, σε μία πρόταση, εκτός και αν δοκίμασε πρέζα στα 50 της…παίξε ρε κοπέλα μου κανένα τραγουδάκι και άσε τον πρόλογο για τα τζάνκια.

Παίζει και αυτό. Αλλά στο fb ειδκά αυτά δεν βρίσκονται εύκολα και καταγγέλονται από τον αυθεντικό;

Ανμπερντ με μπερδευεις λιγο.Απο τη μια λες πραγματα του στυλ ‘‘μη συγκρινετε,σεβασμος στο γουστο του αλλου.Γιατι αρπαχτηκατε?’’ και απο την αλλη συμφωνεις με τη δηλωση της Αμος που εχει ως κυριο στοιχειο τη συγκριση.Αυτα τα 2 πραγματακια συγκρουονται.Αν κανω λαθος και εννοει κατι αλλο απο το προφανες,θελω να μου το εξηγησεις γιατι τοσες σελιδες τωρα δε το εχεις κανει,παρα μονο λες και ξαναλες το ιδιο πραγμα(’'δε μπορειτε να τη καταλαβετε αν δε τη μελετησετε,leave britney alone κτλπκτλπ)αφηνοντας το εκει.Παραδεχτηκες βεβαια οτι εισαι φανγκερλ(φανμποιζ και φανγκερλς εξορισμου αδυνατουν να ειναι αντικειμενικοι με τον καλλιτεχνη και συνεπως οχι οι καταλληλοτεροι για κουβεντα πανω σε τετοια πραγματα)αλλα προσπαθησε αυτα που λες να τα υποστηριζεις καπως καλυτερα,ειδικα οταν υποχρεωνεις τον αλλον να απανταει με σεντονια.Απο κει και περα το οτι δεν επρεπε να πεσει κραξιμο απο τους μεταλαδες επειδη(κατατηταπεινημουαποψη)ειναι φως φαναρι το μαρκετιστικο της κινησης,ειναι αλλο θεμα.

Iσχύει αυτό,αλλά ο συγκεκριμένος εκτός από ανύπαρκτος καλλιτεχνικά,μπορεί να μην τον ενδιαφέρει καν το facebook και να μην ασχολείται.:-k Από περιέργεια πάντως έριξα μια γρήγορη ματιά στο προφίλ και απ τους 150 φίλους που χει ξερω γω,οι 149 είναι Ισπανόφωνοι (!!!).:lol::lol::lol:#-o Χλωμό πάντως το βλέπω να κάνει διεθνή καριέρα το συγκεκριμένο φρούτο…:stuck_out_tongue:

Στο θεμα του Γιωργου Χρηστου(sic) αν διαβασετε ολα τα κομμεντζ στο σχολιο του,ειναι φως φαναρι οτι προκειται για τρολλ/φεικ.

Στο θεμα της δηλωσης,νομιζω εχει γινει πολυ ντορος χωρις να χρειαζεται αφου μεγαλοι καλλιτεχνες σε συνεντευξεις κανουν αστοχες δηλωσεις,πολλες φορες προκαλουνται και απτους δημοσιογραφους,που αν τους ρωτησεις 3 μηνες μετα για τις δηλωσεις αυτες θα πουν αλλα.

Είναι γνωστό ότι η Τori Amos είναι μεγαλομανής και έχει πολύ “εγώ”. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο ήθελε να εκφράσει κάτι που αφορούσε τον εαυτό της (τη δυναμή που έχει να περνάει πολύ συναίσθημα στα τραγούδια της) και για να δώσει έμφαση έκανε το σχόλιο αυτό. Οπότε όλες οι αντιδράσεις είναι άστοχες γιατί εδώ το θέμα η ουσία της δήλωσης δεν είναι Tori Amos vs metal. Άλλωστε το metal είναι εκ φύσεως συναισθηματική μουσική και το ξέρει και η ίδια, γιαυτό και το όλο νόημα της έμφασης.

Οι αντιδράσεις είναι άστοχες και για έναν ακόμη λόγο κατά την ταπεινή μου άποψη. Οι καλλιτέχνες κάνουν δηλώσεις…Πολλές. Πάρα πολλές για πολλά πράγματα. Αυτό εδώ είναι ένα ροκ φόρουμ. Φυσικά όποιος θελει σχολιάζει ότι θέλει και για όσο θέλει. Αλλά δεν είμαστε gossip site που ασχολούμαστε με …δηλώσεις. Είναι light απόψεις οι οποίες ε…έχουν την αξία που τους αναλογεί (τρίχες αξία δλδ). Μιλάω γενικά, όχι για τη συγκεκριμένη δήλωση. Για να το κλείσω είναι κρίμα ένα thread να είναι πλέον το μισό για τη μουσική και το άλλο για δηλώσεις…βασικά μία (!) μόλις. Κάπου πρέπει να έρθει μια ισορροπία.