Tori Amos Thread!

Πού τον θυμηθήκατε τον Γιώργο Χρήστου; Το ενδεχόμενο να πρόκειται για απλή συνωνυμία το έχετε σκεφτεί;

[B]έδιτ1…[/B] Α, μάλιστα…ε, προφανώς !

[B]έδιτ2…[/B] Για να επανέλθουμε στο θέμα μας, που ήταν η δήλωση της Τόρι. Σ’ αυτά που γράφει ο [B]amazing_journey[/B] έχει δίκιο. Δεν γνωρίζω την Τόρι, αλλά σίγουρα μία τέτοια δήλωση έγινε περισσότερο για να “προκαλέσει” παρά επειδή το πίστευε η ίδια, ή μπορεί και να το πίστευε, αλλά αυτό είναι δικό της θέμα και “καθαρά” υποκειμενικό ζήτημα! Στην τελική, αυτό που λέει… καλύτερα να ασχολούμαστε με τη μουσική της και τα τραγούδια της - και η προσφορά της στη μουσική είναι μεγάλη θεωρώ, θέλω να πώ, δεν είναι καμία “τυχαία” - παρά να εστιάζουμε σε μία δήλωσή της, που σε μία εβδομάδα (και πολύ λέω) θα έχει ξεχαστεί…

εχει και την φωτογραφία του…τρολ είναι

So…άκουσα κι εγώ την διασκευή της αγαπημένης Tori στους Slayer. [όχι μέχρι το τέλος γιατί δεν άντεξα]
Ναι οκ, μ’αρέσει η Tori και την εκτιμώ πάρα πολύ σαν καλλιτέχνιδα. Στο είδος της είναι διαμάντι…αλλά αν τραγουδάει τα δικά της κομμάτια. Και βέβαια έχει δικαίωμα να διασκευάσει από μέταλ μέχρι ρέγκε αλλά δεν σημαίνει ότι το αποτέλεσμα θα είναι εξίσου τέλειο με τα δικά της τραγούδια. Στην συγκεκριμένη διασκευή μου φάνηκε σαν να υπερ-προσπαθούσε για να πείσει όσον αφορά το συναίσθημα. Αυτή την φορά δυστυχώς δεν με άγγιξε η ερμηνεία της και είπα από μέσα μου “πάμε παρακάτω”. But that’s me. Σίγουρα σε πολλούς ανθρώπους άρεσε η διασκευή στους Slayer αλλά όλα αυτά είναι θέμα γούστου, αδυναμίας που έχει κάποιος στο κομμάτι που διασκευάζεται, διάθεσης της στιγμής και 100 ακόμα παράγοντες.

Ηρεμία παίδες :slight_smile: είναι αδύνατον ένας καλλιτέχνης ή μια καλλιτέχνιδα -ακόμα και του εύρους της Amos- να μας ικανοποιήσει όλους με μια διασκευή, ένα άλμπουμ κλπ. Γι’αυτό υπάρχουν αρκετά άλμπουμς ώστε καθένας να βρει κάτι να του αρέσει.

Μακάρι στο μέλλον ν’ακούσω την Tori να διασκευάζει Anathema, Amorphis ή Tool…

Πολύ ωραία τα λέει η αγαπητή μας mod από πάνω :thumbup:
Άκουσα κι εγώ την διασκευή χωρίς να έχω ακούσει την original version του κομματιού, ομολογώ-αυτό δεν έχει σημασία όμως, γιατί πολύ απλά διασκευή είναι και μπορεί να αλλαχτεί όοοσο θέλει-εμένα πάντως μ’ άρεσε. Φυσικό και λογικό είναι να μην ευχαριστιούνται πάντα όλοι με όλα τα τραγούδια ενός καλλιτέχνη ή με όλες τις διασκευές ή με όλες τις δηλώσεις του ή ή ή αλλά ρε παιδιά κι αυτό ανθρώπινο είναι.Πάντα και παντού συμβαίνει κάτι τέτοιο και είναι δεκτόν.Γούστα είναι αυτά και δε μπορούμε να πείσουμε κανέναν να νιώθει [I]έτσι[/I] με την τάδε μουσική ή με την άλλη.Κι αυτή είναι η μαγεία της μουσικής.Καθένας να βρίσκει κάτι διαφορετικό να τον εκφράζει. :smiley:
Και πιστεύω 100% ότι καμιά φορά ένα ήρεμο φαινομενικά κομμάτι που δεν φαίνεται ‘‘επαναστατικό’’ εάν δεν επικεντρώσεις στους στίχους,μπορεί τελικά αν προσέξεις τί λένε οι στιχοι να έχει λόγια με βαθιά νοήματα,να σου γεννάνε απίστευτα συναισθήματα,λόγια που να ξεκινούν μία κοινωνική επανάσταση ή να λένε τόσο απροκάλυπτα αλήθειες που φαίνονται σκανδαλώδεις μπροστά στη σεμνότυφη κοινωνία.Ενώ από την άλλη,σίγουρα μπορούμε να βρούμε παραδείγματα metal μουσικής που όταν ακούς την μουσική να λες πωπωπω και να χτυπιέσαι,να γεμίζεις πόρωση κλπ αλλά σα στίχοι να είναι ψιλομούφα-και καμιά φορά χοντρομούφα-χωρίς έμπνευση.Δεν λέω ότι αυτό συμβαίνει πάντα(αν είναι δυνατόν)ούτε ότι συμβαίνει μόνο στη metal μουσική.Όλα παίζουν.Απλά έφερα ένα παράδειγμα για να δείξω ότι προσπαθώ να καταλάβω τι εννοεί η Tori μετην δήλωσή της.Ας μην την κρίνουμε άλλο.
Και για να είμαι ontopic άρχισα να ακούω ένα ένα τα άλμπουμ της μιας και μέχρι τώρα έχω ακούσει μόνο διάσπαρτα κομμάτια.Ξεκίνησα λοιπόν από το πρώτο της,να το πάμε χρονολογικά.
[B]Little Earthquakes[/B]
Αυτό που θυμάμαι να με τράβηξε στην Tori από το πρώτο άκουσμα-εκτός από την αέρινη-αισθησιακή φωνή της-είναι οι τόσο παράξενοι,ποιητικοί θα έλεγα στίχοι της.Πολλές φορές συνδυάζει λέξεις και φράσεις με έναν μοναδικό,δικό της τρόπο και τότε σου μένουν ανεξίτηλα στη μνήμη.Από τα 12 (αν δε κάνω λάθος) κομμάτια του δίσκου,μου άρεσαν σχεδόν τα μισά κα τα ξαναέβαλα μια δεύτερη φορά χαζεύοντας και τους στίχους ταυτόχρονα.To crucify πιασάρικο-ας μου επιτραπεί-και ρυθμικό,σχεδόν παιχνιδιάρικο…φαινόταν πως θα ήταν το ‘‘hitάκι’’ του δίσκου.Το girl έγινε το αγαπημένο μου! She’s been everybody else’s girl…Maybe one day she’ll be her own: Aυτό και μόνο σε κερδίζει. Το silent all these years το είχα ξανακούσει παλιότερα και μ’αρέσει πολύ.Γλυκό και με πολλές φωνές να μπερδεύονται,όπως μ’αρέσει.Tο precious things,δεύτερο αγαπημένο τραγούδι.Σίγουρα μου βγάζει κρυμμένο θυμό,έναν θυμό που προσπαθεί να τον ξορκίσει και να τον αγκαλιάσει όμως… These precious things Let them bleed Let them wash away
Το winter μου φάνηκε όμορφο με το βιολάκι του αλλά δεν κατάφερε να μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση…όμως μου έμεινε κάτι που πρώτη φορά άκουσα και μου φάνηκε όμορφο ‘‘all the white horses are still in bed’’.Το happy phantom σε κάνει σίγουρα να αισθάνεσαι λίγο πιο happy…οο who!Το China με άφησε κάπως αδιάφορη και συνεχίζω με το leather όπου με ξετρέλανε το πιάνο!Ακολουθεί ένας χείμαρρος που έρχεται από μακριά και είναι το Mother,όμορφο κομμάτι.Στο tear in your hand έμεινα λίγο σαστισμένη παρατηρώντας τους στίχους…πολύ παράξενοι,είχε έμπνευση η Tori.Eνώ στο me and a gun χρειάστηκε να ακούσω ήδη 2 λεπτά για να συνειδητοποιήσω ότι απουσιάζει η συνοδεία της…μουσικής.Με τόσο μελωδική,μελίρυτη φωνή δε χρειάζεσαι καν μουσική!Τέλειο σε ακαπέλα,μπράβο Toriii!Τελευταίο κομμάτι το little earthquakes με κέρδισε σιγά σιγά και μέχρι να τελειώσει έγινε το τρίτο αγαπημένο μου…and I hate and I hate…give me my self again…!!

Hθελα εδω και καιρο να γραψω για τορι αλλα παντα κατι συνεβαινε!

την τορι την “γνωρισα” στον στρατο!οσο παραξενο και αν ακουγεται ετσι ειναι.Ειχα περασει τυχαια στο mp3 το “Little Earthquakes” και κολλησα!ποσες ωρες νυχτερινης σκοπιας παρεα με τορι,ταιριαζε πολυ 2 την νυχτα να ακους China η Girl οτι καλυτερο.Κυριολεκτικα το ειχα λιωσει και εγινε αγαπημενος μου δισκος

στην συνεχεια μετα απο καποιο καιρο περασα και τον επομενο δισκο της το Under the Pink τον αγαπησα και αυτον οχι οσο τον πρωτο αλλα κομματια οπως το Wrong band τα λατρεψα εδω υπαρχει και το ισως αγαπημενο μου κομματι της το Space dog

στην συνεχεια απολυθηκα!ετσι τα επομενα τα ακουσα σαν πολιτης πλεον.τα πηρα με την σειρα το Boys for Pele εκτος απο 1-2 κομματια δεν μου αρεσε

επομενος From the Choirgirl Hotel πολυ καλος δισκος Spark κομματαρα Jackies κλπ ανακαμψη μετα απο το υποτονικο boys

συνεχεια To Venus and Back καλος δισκος και αυτος Bliss Glory Κλπ

και μετα ηρθε το χαος η το τελος μαλλον…
Scarlet’s Walk τι ειναι τουτο??ΑΑΑ αχρωμο αγευστο αοσμο κακο δεν ειναι αλλα ειναι ολα αυτα τα 3 ουτε μια συνθεση δεν υπαρχει που να σου μενει
The Beekeeper επισης ΑΑΑ και αυτο αχρωμο αγευστο αοσμο καμια εμπνευση
συνεχεια
American Doll Posse ειναι κ ο τελευταιος δισκος της που ακουσα,αυτος ειναι ενα κλικ πανω απο τους αλλους 2 προηγουμενος ενα κλικ ομως τιποτα παραπανω υπαρχουν 1-2 αναλαμπες αλλα μεχρι εκει καμια σχεση με την παλια καλη τορι

για μενα μουσικα η τορι τελειωσε δεν περιμενω τιποτα απο αυτην πλεον ουτε να βγαλει κανα δισκο οπως αυτους στα 90’s. και δεν ειναι κακο ετσι ειναι τα πραγματα πολλοι καλλιτεχνες φτανουν σε αυτο το σημειο βλεπε πχ Smashing pumpkins Cure Κλπ
αυτο ομως δεν σβηνει σε καμια περιπτωση οσα εχει κανει στο παρελθον και την μουσικη κληρονομια που αφηνει

το αστειο ειναι οτι το Boys for Pele/Scarlet… μαζι με το american doll pose ειναι αυτα που μου αρεσουν πιο πολυ απο ολα…
ΑΑΑ το scarlet; μαλλον πρεπει να του δωσεις ακουσματα :slight_smile:

Πάτα φρένο, βάλε ένταση και άκου τότε για ποιό λόγο έχει σημασία —> Slayer - Raining Blood, μετά βάλε και το Angel Of Death για να δείς τι θυμίζει σχεδόν σε όλο το φόρουμ το nickname σου ----> Slayer - Angel Of Death :stuck_out_tongue:

Θα μας τρελλάνει η θείτσα τόρι, συναίσθημα με φωνή και πιάνο ντε και καλά δεν βγαίνει, Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΘΕΙΑ, το πιάνο και η φωνή δεν φτάνουν πάντα, κάτσε γράψε μουσική και άσε τους προλόγους…

Πίστεψε με, το κάνει και πολύ καλά κιόλας.

Κι εσένα ρε μάτια να πούμε τι σε κόφτει και εξάπτεσαι. Αφού δεν ακούς καν τη μουσική της, απορώ γιατί ασχολείσαι…

‘‘συναίσθημα με φωνή και πιάνο ντε και καλά δεν βγαίνει, Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΘΕΙΑ, το πιάνο και η φωνή δεν φτάνουν πάντα’’

γνώμη σου.Εγώ πάλι,διαφωνώ κάθετα και οριζόντια και διαγωνίως :stuck_out_tongue:

[SPOILER]και το angel of death δεν το πήρα από τους slayer αγαπητέ,μη τσιμπάς :wink:[/SPOILER]
Ας συνεχίσουμε ontopic :slight_smile:

tl;dr

Δεν αμφέβαλα απλά της την είπα λίγο γιατί έτσι:p

Όσο για το γιατί ασχολούμαι ρώτα την θείτσα τόρι, αυτό ήθελε και αυτό πέτυχε αλλά φράγκο δεν θα πάρει:lol:

Για την θείτσα το είπα που προσπαθεί να μας πείσει όλους ότι με τη φωνή και το πιάνο της θα κατακτήσει τον κόσμο, μην μου μανουριάζετε τώρα και σείς μεσημεριάτικα. Δεν είπες τίποτα για το raining blood, το άκουσες καθόλου?

Εφόσον δεν ήξερες το Raining Blood δεν υπήρχε περίπτωση να ξέρεις το Angel Of Death, απλά στο έβαλα για ενημέρωση…και συ βρε κοπέλα μου που το βρήκες το Angel Of Death? Just curious…

ωχ μωρε ασχολειστε τωρα με δηλωσεις μουσικων. ενα τυχαιο τευχος οποιουδηποτε μεταλ εντυπου να παρεις, θα βρεις ενα σωρο τετοιες δηλωσεις μεσα. την συγκριση και την ανωτεροτητα σε σχεση με αλλα “ευπεπτα” ειδη μουσικης, στο μεταλ την εχουν κανει επαγγελμα εδω και δεκαετιες, τωρα σας πειραξε. να θυμηθουμε δηλωσεις sakis για beatles για παραδειγμα?

Ωραία, αρκετά ασχοληθήκαμε με τους Manowar και τους Slayer εδώ μέσα. Όσο αφορά τη “θείτσα”, ρωτήστε την πλειοψηφία των γυναικών ερμηνευτριών απο τον χώρο του μέταλ και του ροκ τι σημαίνει για κείνες η μουσική της.

Αλλά ξέχασα, τι να μας πουν οι γυναίκες του μέταλ και του ροκ μπροστά στην τρουίλα των αληθινών μεταλλάδων.

παιδες καταντησε βαρετο πραγματικα…μπορουμε να ασχοληθουμε με μουσικη; :slight_smile:

σπαμοειδή αναφορά στους manowar δεν έχει γίνει εδώ πάντως, τους στοχοποιήτε άδικα 8)

ναι καλά, μπορώ να σου πω δεκάδες δίσκους με πιάνο ναχεις όσο συναίσθημα θέλεις, το The Koln Concert πχ του Jarrett στέκει εύκολα πάνω από πολλά διαμάντια του μεταλ…

και κόψε αυτό το θείτσα, αν το λες για την ηλικία σκέψου πόσοι από τους αγαπημένους σου μουσικούς από τα 80ς πχ είναι ήδη εκεί

“το πιάνο και η φωνή δεν φτάνουν [B]πάντα[/B]” είπα, μη αρπάζεστε δεν την έσβησα από τον μουσικό χάρτη…και στα @@ της ότι και να πεί κάποιος στη τελική…όμως με τέτοιες δηλώσεις είναι θείτσα…οι μέταλοι γεράδες σπανίως λένε τέτοιες χοντρομαλακίες. Τέσπα αρκετή ενέργεια καταναλώθηκε για 2 παπαριές που είπε κάποια, continue the poll please…

:lol: Λες και αν την έσβηνες απο το μουσικό χάρτη θα σήμαινε το οτιδήποτε για την αξία της ως μουσικός!

Αγαπητέ μάτια, παρακαλώ γύρνα στα αγνά μεταλλοθρεντ σου και ας συνεχίσουν να ποστάρουν όσοι έχουν την οποιαδήποτε σχέση με τη μουσική της Tori Amos. Αρκετά αναλώθηκε το θρεντ σε ανουσιότητες (τις οποίες εν μέρει προκάλεσε με τις δηλώσεις της και η ίδια η Τόρι βέβαια, αλλά τι να γίνει, απο δηλώσεις ακούμε συνέχεια ένα κάρο).

Το china κι εγώ όταν το πρωτοάκουσα δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Σκέφτηκα, οκ! άλλο ένα γλυκό τραγουδάκι και τίποτ’άλλο… Άλλαξα γνώμη όμως όταν είδα αυτή την λάιβ εκτέλεση.
[B][U]http://www.youtube.com/watch?v=FHwjAfxWLnA&feature=related[/U][/B]
Από τότε κόλλησα και το αγαπώ όσο λίγα <3 (σ’αυτό το βίντεο συνειδητοποίησα και πόσο όμορφη είναι η Τόρι… μέχρι τότε την θεωρούσα απλά …περίεργη… όταν την είδα εδώ όμως ΚΟΛΛΗΣΑ!)

Έχεις δίκιο!Thanks!Η αλήθεια είναι ότι δεν του 'δωσα μια δεύτερη ευκαιρία γιατί δεν μου κανε κάποιο ‘‘κλικ’’,αλλά άνοιξα το link σου τώρα και με βοήθησε να το δω αλλιώς.Πιο όμορφο απτο album ειναιιι8O και όντως πολύ όμορφη ρε γαμώτο εκεί που ήταν μικρούλα και φρέσκια :slight_smile: