Trivium

Ενώ στο εξωτερικό έχουν ψαρώσει όλοι οι μεταλλάδες με την υπερ-μπάντα που βγάζει το ένα αριστούργημα μετά το άλλο #-o

Δηλαδή πρέπει να τους αρέσουν υποχρεωτικά για να είναι απενοχοποιημένοι απέναντι στα εμπορικά ονόματα και μη δήθεν? Μήπως δεν έχουν δικά τους αυτιά για να κρίνουν και πρέπει να ακολουθούν το “τόσοι που ακουνε χαζοί είναι?”

είναι η ίδια ιστορία χρόνια τώρα.

η μόνη κατηγορία είναι πως είναι trendy, φλώροι και παρόμοια…

πραγματικά ποιός διάολε έχει ακούσει την μουσική τους και λέει πως δεν είναι heavy metal; Ποίος έχει δει live τους και δεν έχει παραδεχτεί ότι βγάζουν άπειρη ενέργεια πάνω στη σκηνή; Ποιός τους έχει ακούσει και δει τι παίζουν και δεν αντιλαμβάνεται ότι έχουν πολύ υψηλό επίπεδο τεχνικής; Και γιατί κατηγορούνται ότι είναι φλώροι και fake;Πόσοι ξέρουν τη στήλη που διατηρούσαν στο Hammer προτείνοντας ΜΟΝΟ δίσκους από μπάντες όπως οι Lizzy Borden, οι Overkill, οι Exciter κλπ;

Φυσικά δεν μπορεί να αρεσουν σε όλους, αλλά να ξέρουμε και για τι κατηγορούμε και όχι απλά να κράζουμε γιατί είναι πιο επιτυχημένοι από την Χ αγαπημένη μας μπάντα. Ακόμα και αν μουσικά δεν καλύπτουν κάποιον προτιμώ 1000 φορές να ψηθεί ένας πιτσιρικάς με τους Trivium γιατί έτσι μπορεί να ασχοληθεί σοβαρά με μπάντες σαν αυτές που αναφέρω παραπάνω.

Αν οι Metallica είχαν γράψει κάποια από τα riff του Crusade θα είχαν αποθεωθεί από τους ίδιους που τα κράζουν.

ως “ελληναράς, μεταλλάς, μεγάλος γιατί δεν ψαρώνω από μπαντούλες”
εμμενω στην αποψη μου…

Ειναι πολλες οι μπαντες που πλεον “θυμιζουν” κατι παλαιοτερο και αυτο ειναι δεδομενο και επομενο!
ομως,οπως και να εχει αυτοι οι συγκεκριμενοι απλα δεν μπαινουν!!

δεν κανουν register με την καμια και ειμαι αρκετα χαρουμενος που βλεποντας την απηχηση που ειχαν στην αγγλια ,τοσα χρονια που ημουν εκει δεν με εψησαν στο παραμικρο.
Γιάυτο και εκανα λογο γι’αυτες τις χωρες!
Ειναι σαν να μιλαμε για την “Χ” μπαντα που προβαλει εδω ο “μεταλλικος” τυπος.
Καποιοι τους γουσταρουν αλλα μην τους κανουμε και μπανταρα!

επισης,ποιος ειπε οτι ΔΕΝ ειναι μεταλ?
απλα θυμιζουν τοσα πολλα που οτι εχουν βγαλει μεχρι στιγμης μου κανει για μια ακροαση!
και ευτυχως τα εχω ακουσει ολα οσα εχουν βγαλει!

Συμφωνώ μόνο στο μπολντ. Από εκεί και πέρα φυσικά και οι Trivium είναι metal αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι Η μπάντα ή κάτι τέτοιο! Υπάρχουν άπειρες νέες και παλιές μπάντες που έχουν φάει σκόνη και παίζουν πολύ καλύτερα και με περισσότερη έμνευση από τους Trivium. Τρώνε σπρώξιμο όπως τρώνε και οι Mastodon, στα ξένα περιοδικά το τελευταίο τους βαφτίζεται δίσκος της δεκαετίας, αλλά σαφώς για μένα δεν φτάνουν την ποιότητα των Mastodon.

ως προς τι η σύγκριση με τους Mastodon.
αν το δει κάποιος μακροσκοπικά ναι και οι 2 είναι στον ευρύτερο χώρο του metal.
δεν απευθύνονται όμως στο ίδιο target group κατα μια έννοια.

οι Mastodon μέχρι εσχάτως απευθυνόντουσαν κυρίως σε κοινό που ακούει Neurosis, σε οπαδούς λίγο πιο core ενδεχομένως, πιο ακραίου metal.

οι Trivium είναι μπάντα που κατα βάση έχει το 80’s heavy metal αλλά καλώς ή κακώς το φιλτράρει μέσα από επιρροές των 90’s κυρίως του Heafy που είναι ο βασικός συνθέτης οι οποίες είναι μπάντες όπως οι Sepultura, οι Machine Head ή ακόμη και οι Dissection (αγαπημένη μπάντα του Heafy) ακόμα και οι Cradle Of Filth.

Αν και έχουν κάποια χρόνια, πρέπει ηλικιακά να είναι γύρω στα 25 και έχουν καταφέρει να κάνουν πολλά για την ηλικία τους. Νομίζω πως ο Dickinson δεν είναι κάποιος άνθρωπος που συνηθίζει να μιλάει με τόσο καλά λόγια για πολλές μπάντες. Γενικά, έχουν την “αναγνώριση” των παλιότερων, μέχρι και του Kerry King.

Αρα δε νομίζω πως μιλάμε ακριβώς για το soup of season που πασάρουν. Επίσης, τα 3 ουσιαστικά studio album τους διαφέρουν αρκετά για να πει κάποιος ότι δεν προοδεύουν. Δεν είναι prog μπαντα να έχουν ριζικές αλλαγές.

Δεν λέω ότι ντε και καλά πρέπει να τους θεοποιήσει κάποιος. Αλλά μου φαίνεται δύσκολο ένας άνθρωπος που γουστάρει να ακούει Megadeth, Metallica, Annihilator, Exodus να του κακοφαίνονται οι Trivium πέραν κάποιων “καθαρών” φωνητικών που ενδεχομένως ο Heafy μοντερνίζει περισσότερο από όσο θα έπρεπε.

Ακούστε τα riff και τα solos και δεν παίζει να μην παραδεχτείτε ότι το σπορ το έχουν. Ακούστε το 8λεπτο instrumental The Crusade εν τέλει.

Προσωπικά τους θεωρώ τους πιο ταλαντούχους της γενιάς τους σε αυτό που κάνουν.

τεσπα…γουστα ειναι αυτα…
ΔΕΝ μιλησα καθολου για εξελιξη.Απλα δεν μου κανει το στυλ τους!

Το θέμα είναι ότι καλά ριφφ έχουνε πάαααααρα πολλές μπάντες και στην τέλική οι Trivium δεν μου προσφέρουν ούτε τα μισά από αυτά που μου προσφέρουν μπάντες όπως οι Annihilator, Exodus και Megadeth. Γούστα είνα αυτά αλλά δεν μπορούμε να κατηγορούμε μια μερίδα οπαδών του ήχου που δεν τους γουστάρει. Και η αλήθεια είναι ότι προσπάθησα να μου αρέσουν, απλά δεν μου κάθονται καλά.

με το δε μου κάνουν το έθεσες πιο σωστά.
αυτό που προσπαθώ και εδώ και αλλού να πω είναι το εξής.
άλλο το δε μου κάνουν και άλλο το είναι γτπ, είναι σκατά κλπ.

π.χ. οι Neurosis εμένα δε μου κάνουν. Δεν με τραβάει κάτι στη μουσική τους, με κουράζουν πες το όπως θες. Το ότι εμένα δε μου κάνει δε σημαίνει ότι θα βγαίνω να τους βρίζω και να λέω ότι βλακεία μου κατέβει. Ίσα ίσα που αντιλαμβάνομαι ότι για αυτό που παίζουν και καλοί είναι και σημαντικοί και γενικά είναι respect.

Υπάρχει ο χαβαλές, αλλά για εμένα είναι θέμα νοοτροπίας πλέον το κράξιμο και η απαξίωση.

αυτό που λέω είναι ότι οι Trivium είναι αξιοπρεπέστατοι και πραγματικά καλοί σε αυτό που κάνουν. Ούτε γραφικοί είναι, ούτε πριμαντόνες, ούτε τίποτα για να προκαταβάλουν κόσμο απέναντί τους.

Anyway, ελπίζω να έγινα κατανοητός…

Δεν πάει όμως έτσι, το ότι είναι Metal φαντάζομαι ότι οποιοσδήποτε που δεν έχει ωτίτιδα το καταλαβαίνει αλλά από εκεί και πέρα όμως από Metal σε Metal και από Trendy σε Trendy υπάρχει μεγάλη διαφορά. Trendy είναι και οι Trivium, Disturbed όμως είναι και οι Machine Head, Tool, κτλ. Εμένα οι δεύτεροι είναι από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα ενώ οι πρώτοι με αφήνουν εντελώς αδιαφορο(αν και τo Shogun παραδόξως μου άρεσε αρκετά). Τώρα το αν κάνουν γαμάτα Live δεν το ξέρω(αν το κάνουν προφανώς και μαγκιά τους) και προφανώς δε με ενδιαφέρει και τόσο από τη στιγμή που το στουντιο υλικό τους δε με αγγίζει, σαν μουσικοί είναι πολύ καλοί αλλά από τη μια τα ράσα δεν κάνουν τον παπά και από την άλλη δεν είμαστε στα 80’s , οι περισσότεροι metal μουσικοί το έχουν δουλέψει το πράγμα(εδώ ακόμα και οι Hardcore μουσικοί το έχουν ψάξει που τόσα χρόνια το βασικό επιχείρημα των μεταλλάδων απέναντι τους ήταν ότι είναι κουλοί). Για τη στήλη τους στο Hammer προφανώς και είναι μαγκιά τους αλλά αυτό μπορεί να λέει ότι είναι γαμώ τα παιδιά και πωρωμένοι μεταλάδες αλλά από την άλλη δε λέει και τίποτα για τις ικανότητες τους σαν τραγουδοποιοί και αυτό είναι που θα κρίνει ο ακροατής οπότε αυτό είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό σου αρέσει γαμώ, δεν σου αρέσει Next One Please και δόξα το θεό από ποσότητα συγκροτημάτων μια χαρά υπάρχει και για όλα τα γούστα.

Αυτά και όσον αφορά το Bold 100% μέσα και για το γεγονός ότι φέρνουν κόσμο στο Metal είναι από τα θετικά που τους καταλογίζω.

Bλέπω κόσμο να λέει ότι τρώνε σπρώξιμο απ’ τον τύπο. Μιας και τους συγκρίνετε (λανθασμένα) με τους Μετάλλικα, έχει κανείς ιδέα πόσο σπρώξιμο είχαν φάει εκείνοι απ’ τον τύπο? Ή ήταν οι μοναχικοί πιονιέροι που τα κατάφεραν μόνοι τους? Ασόβαρο κριτήριο.

Εμένα οι Τρίβιουμ μου ψιλοαρέσουν αλλά δεν κόβω και φλέβες. Τους θεωρώ εξελίξιμους και πιστεύω πως έχουν γράψει μερικές κομματάρες, με καλύτερο τους δίσκο το Crusade.

Εγώ δεν τους έκραξα αλλα είπα ότι είναι πολύ φασαρία για το τίποτα, μιλώντας πάντα για τα δικά μου γούστα. Η σύγκριση με τους Metallica πρόεκυψε όταν ο Hammett φόρεσε μπλούζα τους και πολλοί είπαν ότι είναι οι νέοι Μεταλλικα. Σαφώς και οι Μεταλλικα φάγανε σπρώξιμο, μικρότερο ή μεγαλύτερο δεν έχει σημασία.

:-k

Για ρίξτε κι ένα βλέφαρο στο ντεμπούτο τους… (γιατί το Ascendancy πιστεύω πως όποιος έχει ασχοληθεί στοιχειωδώς με την μπάντα το’χει ακούσει…)

μιλάς προφανώς για το Ember To Inferno το οποίο δεν μου λέει και πολλά εμένα. παραείναι πρώιμο.

προσωπικά και εμένα το Crusade είναι το αγαπημένο μου λόγω φωνητικών. Όταν γρετζάρει προτιμώ κατα πολύ τη φωνή του σε σχέση τόσο με τα καθαρά καθαρά, όσο και με τα brutal.

Έτσι ήταν να συνεχίσουν και στο Shogun απλά στην πορεία τους προέκυψαν να κολλάνε περισσότερα brutal.

παιδια το καλυτερο τους αλμπουμ ειναι χαλαρα το ascendancy.Τετοιες κιθαρες απλα δεν περιγραφονται.επιπλεον το γνωστοτερο περιοδικο για κιθαρες το guitar world το κατεταξε 52ο στα 200 καλυτερα κιθαριστικα albums ολων των εποχων.

Fugueeeeee

τωρα τελεφταια ειχα ασχοληθει με αφτους και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα γαματη μπαντα.φωνητικα,κιθαρες ντραμς,συνθεσεις τα παντα ολα :smiley: δηλαδη ειναι κορυφη σε αρκετα τραγουδια τους.και Το crusade και το ember to inferno και το shogun ειναι αξιολογοι δισκοι με ωραια σολακια.

Υ.Γ Και εγω δεν πιστευω οτι ειναι απο τις μπαντες που μας επισκεπτονται αλλα ποτε δεν ξερεις…

Αυτό ακριβώς το “πρώιμο”, με τις riffάρες και την ωμή παραγωγή, τον τσαμπουκά του 17χρονου τότε Heafy είναι που το κάνει να ξεχωρίζει για μένα μέσα στο σωρό από άλλες metalcore κυκλοφορίες της εποχής.

Για μένα δεν έχει ούτε ένα filler, αν κάποιος με ρώταγε “τι εστί Trivium” πρώτα θα του έδειχνα αυτό και μετά το Ascendancy που κινείται περισσότερο στην περιοχή του πιασάρικου, κρατώντας παρ’όλ’αυτά αρκετά στοιχεία που τους έκαναν να ξεχωρίσουν απ’το Ember To Inferno.

Πολύ παρεξηγημένη μπάντα πάντως, αν αναλογιστείς τουλάχιστον ότι όλα τα μέλη είναι παικταράδες και ότι είναι πραγματικά πωρωμένοι με αυτο που κάνουν…

Oι trivium ειναι απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα,γαμουν και δερνουν!Πραγματικα υπεροχο συγκροτημα!Αυτα εχω να πω.Λιγα και καλα.Αγαπημενο μου το shogun,μετα το ascendancy,μετα το the crusade και τελευταιο το ember to inferno

αν και ξερω τους περισσοτέρους δεν τους ενδιαφέρει
μολις μου ειρ8ε μήνυμα απο την μπαντα οτι έφυγε ο Travis (drummer)και τον αντικατεστησε ο Nick Augusto… κρίμα πάντως ρε γαμοτο γιατι ο travis ηταν γαματος…