U.S. Power

Λίγα τα λόγια σου για τη μασονία μονόφθαλμε γείτονα.-

Άσχετο με τις μασονίες, αν και ταιριάζουν σαν ατμόσφαιρα, αλλά διαπιστώνω ότι δεν πρέπει να χουν αναφερθεί oι Lord Bane και το Age of Elegance. Απότους πιο αγαπημένους μου και ιδιαίτερους δίσκους. Στα αυτιά μου ηχουν σαν πιο ατμοσφαιρικοί Crimson Glory( σαφέσταστες επιρροές από Midnight, Drenning κ Jackson) με κάποιες δόσεις Memento Mori. Kρίμα που δεν συνέχισαν, αλλά ψάχνοντα το λίγο, ο “ηγέτης” της μπάντας Shawn Ames πρέπει να ήταν ιδιαίτερη περσόνα, όπως αρμόζει και συνιθίζεται σε τέτοιες περιπτώσεις, και να το γύρισε στην θρησκεία…Σε κάποια φάση κυκλοφορούσε στο νετ και ένας δίσκος που υποτίθεται ήταν η επόμενη δουλειά τους υπό την ονομασία Morpheus, αλλά αυτό ήταν πιο πολύ ένα προσωπικό project του Shawn με αρκετά χαοτική δομή. Με λίγο ψάξιμο βρίσκεται και το demo τους, πριν το Age of Elegance, το οποίο είναι εξαιρετικό κ αυτό.

Απειροθεικος δισκος.Μικρη ιστορια του 1995-6.Αγοραζω το Catharsis-Pathways to Wholeness (αλλη ΔΙΣΚΑΡΑ και αυτη) και βλεπω στην τελευταια σελιδα απο το βιβλιαρακι αλλες 4 κυκλοφοριες της Nordic Metal.
1)The Last Things-Circles and Butterflies.(Κορυφαιος δισκος)
2)Slyboyz-Good Time Music (δεν το εχω ακουσει ποτε)
3)Lordbane-Age Of Elegance (το προαναφερθεν απο τον Red Viper θαυμα)
4)Peace And Silence-Fathom That (δεν το εχω ακουσει ποτε)
Με τα πολλα,ρωταει δεξια αριστερα σαν τοτε πιτσιρικας και τελικα μου τα γραφει σε κασεττα ενας Καστοριανος φιλος μου,λιγα χρονια μεγαλυτερος που τα χε τσιμπισει σε cds.Aπο τοτε το ψαχνω σε cd και ακομα…ψαχνω.Πιθανοτατα γι αυτο δεν τους ξερει σχεδον κανενας (οπως και τους Catharsis και The Last Things μιας και η Δανεζικη αυτη εταιρια δεν ειναι καθολου καλη διανομη και χαντακωσε τις μπαντες της.Ευτυχως το The Last Things επανακυκλοφορησε απο την Arkeyn Steel Records,το Catharsis το χω.Τι μου τους θυμισες??Μεγαλη ζημια εκανες πρωινιατικα :lol:

δισκάρες και τα 3. αν και catharsis και The last things είναι σαφώς prog metal
για τα άλλα δύο δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν

ναι προγκ ειναι γι αυτο δεν τα ειδες ποτε εδω.Ισως ομως να τα δεις καμμια μερα στην γνωστη ΜΑΣΟΝΙΚΗ ΜΑΣ σελιδα,ετσι για να γουσταρουμε,χεχε

Aμοιβαία αυτά. Με μπρίζωσες και συ να ψάξω τα υπόλοιπα :smiley: Εγώ θυμάμαι που χε βάλει το χάμερ και ο Περβανίδης 9 στο Lord Bane και μου χε κινήσει το ενδιαφέρον, αλλά το χα ξεχάσει μετά. Και πάω κάνα μήνα αργότερα στο ροκ σίτυ και λέω του τυπά έχεις τίποτα σε παλιούς Queensryche, Savatage, Crimson Glory κτλ και μου το χε προτείνει! Να ναι καλά ο άνθρωπας

Τυχεροι οι τοτε μεταλλαδες των μεγαλων πολεων,Εγω στο χωριο μου στην Κοζανη,ακομα και το Metal Hammer που ανεφερες,μετα απο 2-3 μηνες ερχοτανε,χαχα.Παραγγελιες μεσω τηλ,απο τα 20 που ζητουσα,ζητημα να εβρισκα το ενα.Αν το πουλας/ανταλλασεις παντως,στειλε ενα πμ.

Τι παίζει με αυτό το Last Things;

Έχω και το Lordbane και το Catharsis σε CD και τα αγαπάω γούτσου (ειδικά τους Lordbane), οπότε αν η φάση είναι εξίσου καλή να κάνουμε τα κουμάντα μας…

Τεχνικοτατο προγκ,τιγκα στις αλλαγες,με εντονο το μπασο και φωναρα.Ανετα πατανε την μια φτερνα προς το thrash/speed,σε βαση Kinnetic Dissent ή ακομα και Coroner.Στις κιθαρες ειναι και ο απωθανοντας Matt LaPorte,γνστος απο τις κυκλοφοριες του με τους Jon Oliva’s Pain/Circle II Circle.Αν σου αρεσουν οι Lord Bane και Katharsis,αυτοι ειναι καλυτεροι.

Εξαιρετικό US Power που παραπέμπει σε Lethal, Mystic Force, Oliver Magnum κτλ. Σύγχρονοι τους. Δυστυχώς ο τραγουδιστής με την πολύ ωραία φωνή έχει πεθάνει
https://www.youtube.com/watch?v=VoS-J69Rk6s

Δισκαρος.Ακουστε τον οπωσδηποτε,και μονο απο το εξωφυλλο καταλαβαινεις το θα ακουσεις.Κριμα που δεν ειχαν αναλογη συνεχεια.

ωπ τώρα το δα το quote του vic
έχουν και κάποια στοιχεία psychotic οι Last things
ο μακαρίτης ο λαπόρτε δεν παίζει στον δίσκο. έγινε αμέσως μετά μέλος.

οι Drive τρομεροί και παραδόξως αρκετά άγνωστοι ακόμα και στους λίγο πιο μυημένους

Ω ΜΑΛΑΚΑ ΕΠΟΣ!!! ΜΟΝΟ ΑΤΣΑΛΙ!!! :metal:

Το galloping ριφάκι κατεδαφίζει ε!!!

σας διαβασα και το κατεβασα. καλο αλλα καμια μα καμια σχεση με Lethal. ουτε στην ποιοτητα ουτε στο υφος.

Το Lethal ειναι κορυφη στο ειδος.Επισης επειδη ακουγα πρσφατα το For the Sake of Mankind των Artch,να πω οτι κατα πολυ υποδυεεστερο του προκατοχου του και γενικοτερα αν και εχεις καμποσες καλες στιγμες,εχει και καποια τραγουδια που ειναι κυριολεκτικα για πεταμα.

Με τους Lethal επαθα οτι ειχα παθει πριν 15 χρονια οταν ακουσα το Warning των Queensryche. Δακρυσα και εχυσα.

Δοκιμασε και με το ντεμπουτο των Syris.Εγγυημενο αποτελεσμα και για τα 2 συναισθηματα που σου προκαλεσαν τα ακουσματα που αναφερες

thanks θα ψαξω να το βρω.
αν εχεις και καμια αλλη προταση σε αυτο το ειδος καλοδεχουμενη

Παρα πολλες.Αν σου αρεσει το Syris,μου το λες και σου λεω αναλογες μπαντες

δεν προτεινεις και μερικα ακομα? Δεν ειναι σιγουρο οτι μπορω να τα βρω ολα αμεσως. το πχ δεν το εχω βρει ακομα.