U.S. Power

Άλλη μπάντα -> Savatage :!: :!: :!:

Queensryche στο EP και στο “The Warning” ηταν καθαρο U.S. Power και Armored Saint. Επειδη ανεφερθηκαν και οι Manilla Road τους αναφερω και εγω (τεραστια μπαντα).

…και τα δέκα είναι υπέροχα!!!
Τι να ψηφίσω ? :roll:

Από πότε οι Tyran Pace άλλαξαν εθνικότητα και από γερμανοί έγιναν αμερικάνοι; :? (κεκτημένη ταχύτητα υποθέτω…)
Τευτονικό metal (και δυστυχώς ανέμπνευστο) παίζανε…
Ευτυχώς ο Ralf Scheepers κατάλαβε γρήγορα το “λάθος” του, έφυγε, και η καριέρα του απογειώθηκε με Gamma Ray και Primal Fear!

Στο θέμα μας τώρα:

Jag Panzer
Warlord
Fifth Angel
Gargoyle
Titan Force
Lethal
Defyance και
Jacobs Dream

έχουν δώσει, κατά τον γράφοντα, εξαίσια δείγματα λυρικού, μελωδικού και εξυψωτικού U.S. metal.

Εννοείται, και τα περισσότερα που αναφέρθηκαν από τους προλαλήσαντες!!!

Οι ‘‘φανατικοί’’ οπαδοί τους που είναι εως 22 - 23 χρονών ίσως, τα άτομα όμως που τους ακούνε απο 1991-1994 (προσωπικά τους έμαθα το 1994), πριν την αλλαγή στον ήχο τους, απογοητεύτηκαν με τη στροφή του “Burnt Offerings” και θεωρούν αξεπέραστα τα πρώτα 2 albums…

Εγώ είμαι 21, δεν είμαι φανατικός οπαδός τους, αλλά τα 2-3 πρώτα τους είναι τα αγαπημένα μου. :wink:
Για τους Tyran Ρace έχεις δίκιο. Κεκτημένη ταχύτητα όπως και με τους Heavy Load. :oops:
Βασικά, ίδια φάση με Scanner είναι. Ο ήχος τους κινείται ανάμεσα στο γερμανικό & αμερικάνικο power. Τους Scanner στην αρχή τους είχα μπερδέψει για Αμερικάνους.
Αν σου πώ όμως ότι ο Scheepers μου αρέσει περισσότερο στους Tyran σε σχέση με Ray κι εννοείται πάρα πολύ περισσότερο σε σύγκριση με Primal Fear… 8)

Είσαι εξαίρεση … ευτυχώς 8)

Γούστα είναι αυτά! :lol:
Οι Tyran Ρace δεν μου αρέσουν σχεδόν καθόλου, αντιθέτως οι Scanner των 2 πρώτων albums (Hypertrace και Terminal Earth) πάρα πολύ! Μιλάμε για απίστευτη γερμανίλα!!! (Τα επόμενά τους δεν ακούγονται … ίσως επειδή πήγαν να το γυρίσουν στο αμερικάνικο…)
Συμφωνώ, ο Scheepers δεν μου αρέσει ούτε εμένα τόσο στους Gamma Ray, αλλά στους Primal Fear είναι απίστευτος! (προσωπική άποψη)

Εντάξει, οι Riot παίζουν μόνοι τους. Ασυζητητί.

Από κει και πέρα μου αρέσουν όλες οι μπάντες που υπάρχουν στο poll, ειδικά οι αξεπέραστοι Jag Panzer, οι Fifth Angel, Sanctuary, Heir Apparent με δύο καταπληκτικά άλμπουμ ο καθένας, οι σπουδαίοι Armored Saint (και γαμώ).

Από κει και πέρα, όντως και άλλοι σπουδαίοι όπως Hittman, Warrior, King Kobra, Malice ktl.

Στους Heavy Load έχει κάνει παραγωγή (και κάπου έχει παίξει και λίγο μπασάκι) ο Phil Lynott.

mechanized warfare \m/

Riot, αμέσως μετά Heir Apparent, Sanctuary,Jag Panzer και Armored Saint8)

Ναι, είμαι καμμένος eagleheart :stuck_out_tongue: :lol:

Μη ξεχναμε και τους τρισμεγιστους Destiny’s End και τη δισκαρα Breathe Deep The Dark:respect: :respect: :respect:

:metal: :metal: Jag Panzer :metal: :metal:

10 προτεινόμενα albums για “αρχάριους” όσο αφορά το US power:

Riot - Thundersteel
Jag Panzer - Ample Destruction
Crimson Glory - Transcendence
Armored Saint - Symbol Of Salvation
Savatage - Hall Of The Mountain King
Heir Apparent - Graceful Inheritance
Vicious Rumors - Soldiers Of The Night
Sanctuary - Refuge Denied
Fates Warning - Awaken The Guardian
Queensryche - EP

Θα επανέλθω με “καμμένες” προτάσεις όσο αφορά τους “ειδημονες” :wink:

Τελικά δεν είμαι και τόσο αδαής όσο νόμιζα! Τουλάχιστον έχω όλα τα βασικά που αναφέρεις!:smiley:

Καλά άν αρχίσετε τα underground, πάει πάλι…:stuck_out_tongue:

Εγώ έχω το τρίτο άλμπουμ των Vicious Rumours, το ομώνυμο, του 1990. Πιάνεται;:-s

Μέχρι να έρθουν οι αναφορές σε πιο underground μπάντες ορίστε μερικά αφιερώματάκια πού έχω κάνει μαζι με άλλους “καμμένους” σε μερικές πιο γνωστές μπάντες:

Crimson Glory
Vicious Rumors
Riot
Jag Panzer
Fifth Angel

Αυτοί οι δίσκοι (για Queensryche θα έβαζα το Warning) συν το Nosferatu απο Helstar,το Refuge Denied απο Sanctuary( που είναι και οι αγαπημένοι μου απο όλα αυτά) και το Eternal Quest απο Mystic Force είναι πραγματικά ελιτ!!By the way στην ίδια φάση θα έβαζα και το εξίσου θεικό Social Grace apo Psychotic Waltz!

Ξεκινάω λοιπόν:

1. Terror
2. Invader
3. The Other Side
4. Look To The Sky
5. Beware The Darkness
6. Night Of Pain
7. No Escape
8. Live For The Night
9. Fear No Evil

Οι Hexx πριν κυκλοφορήσουν το Under The Spell (το οποίο θεωρείται από τα κορυφαία thrash albums στους underground κύκλους) είχαν κυκλοφοήσει πιο πριν το ντεμπούτο τους "No “Escape” (1984) το οποίο κινείτο περισσότερο σε speed/power φόρμες! οτι και να πώ γι’αυτό το άλμπουμ είναι λίγο! Η ανατριχίλα και η πόρωση πού νιώθω όταν ακούω το Terror είναι απρίγραπτη! Γενικά το άλμπουμ όμως είναι καταιγιστικό, με κομμάτια σαν τα Invaders, Look To The Sky, Live For The Night να είναι ικανά να σου πάρουν το κεφάλι! :smiley:

Όσον αφορά στους Hexx θα έλεγα ότι από το Quest For Sanity και μέτα thrasho-ποιηθήκαν. Anyway…on topic:

Ξκαθαρίζω ότι είμαι άσχετος από το US power πλην κάποιων σχημάτων. ( την άλλη φορά είχα βγάλει τους Heir Apparent Άγγλους… ). Με βάση τα λίγα που ξέρω λοιπόν, ψήφισα Helstar ( από ότι είδα ήμουν κ ο μόνος ) . To LP τους Multiples Of Black είναι θεϊκό…

προσωπικα θεωρω παντως οτι ο πρωτος δισκος των fifth angel ειναι από τα καλύτερα ντεμπουτα στον heavy αμερικάνικο χωρο (και ισως οχι μονο…).

μεγαλη μπαντα και ειναι πολυ κριμα που δε διεπρεψε.

οι riot ειναι ενα προσωπικό μου κόλλημα. τρομερο γκρουπ με δισκους και καλους αλλά και διαφορετικούς, που κυκλοφορησαν κατά τη διάρκεια της πολυετούς πορείας τους…

sanctuary ουδεν σχολιο. τεραστιο respect

το digital dictator των vicious rumors θεωρω πως ειναι ενα διαμαντι του αμερικάνικου speed/heavy. δίσκος που τσακιζει κοκκαλα! προσωπικα το προτιμώ από το soldiers…