U.S. Power

Βασικά το Trial By Fire θερίζει κανονικά, αλλά ούτε και μένα με τρελαίνουν ιδαίτερα.

ωρα για παρουσιασεις…
Oι Cypher Seer σχηματιστηκαν προσφατα και κυκλοφορησαν το πρωτο τους album The Awakening Day
Τραγουδιστης τους ο γνωστος Michael Grant…
Προκειται για αρκετα μελωδικη κυκλοφορια(βοηθανε σε αυτο και τα αρκετα πληκτρα τα οποια ομως συνδυαζονται αψογα με τις κιθαρες…)που δειχνει οτι το us metal δηλωνει παρον εν ετει 2007

  1. V.666 03:51
  2. Awakening Day 06:19
  3. Pieces of My Beginning 05:48
  4. Malachai’s Reign 04:41
  5. Act of Desperation 05:31
  6. Walk Through Hell 05:00
  7. On Chained Down 04:43
  8. Haunted Saga - Nocturnal Apparition 02:31
  9. Haunted Saga - Haunted Visions 05:08
  10. Haunted Saga - Final Encounter 05:41

πολυ καλο δισκακι ειναι και το Fear No Man των Zanister…(2001)
Τις κιθαρες παιζει ο γνωστος shredder David Chastain,μεντορας του δικου μας Gus G,οποτε κιθαριστικα το
album γαμαει…
απιστευτο κομματι το εναρκτηριο Τhe Shapes They Color Thee…

  1. The Shades They Color Thee
  2. You Live For Greed
  3. Generation Breakdown
  4. The Fallen
  5. Lost Control
  6. Word Of Fate
  7. Hell On Earth
  8. Fear No Man
  9. Grip Of The Groove
  10. Got To Live My Life
  11. Egyptian Nights

δν ξερω αν εχει αναφερθει καπου αλλου
Το 2003 οι Αμερικανοι Τwisted Tower Dire κυκλοφορησαν το,για μενα,καλυτερο τους album crest of martyrs

  1. At Night
  2. Some Other Time Some Other Place
  3. Axes & Honor
  4. To Be A Champion
  5. Infinitum
  6. Fight To Be Free
  7. Transfixed
  8. By My Hand
  9. Guardian Bloodline
  10. The Reflecting Pool
  11. The Witch’s Eyes
    ακροβατωντας αναμεσα στο epic και το us power metal o δισκος περιεχει απιστευτους υμνους με αποκορυφωμα το θεοπνευστο Axes And Honour…Αψογα ξεσηκωτικα riffs και τρομερες φωνητικες μελωδιες…
    Δν εχω ακουσει το προσφατο Netherwords με τον καινουριο τραγουδιστη,αλλα δυσκολα θα ξεπερναει το crest of martyrs…

vainglory-vainglory
γυναικεια τσαμπουκαλιδικα φωνητικα,speed-power ρυθμοι και πολυ ωραιες μελωδικες κιθαρες…
συμπαθητικο δισκακι…

Walking Dead 05:45
2. Burdened 03:45
3. The Only Way I Know 06:11
4. Face Of Death 05:08
5. Midnight Hellfire 06:38
6. Undying Love 06:44
7. Decapitation Attack 05:00
8. Act Of God 05:00
9. Vainglory 05:33
10. Endlessly 06:15
11. Blackened Soul 05:26
12. My Living Hell 04:49

Αν και το έχω βαρεθεί το είδος εκτός απο τους εξαιρετικούς που ξεχωρίζουν σήμερα έκατσα και άκουσα στην δουλειά τα 2 πρώτα Leatherwolf και αναρωτιόμουνα αν έχουν αναφερθεί.Πολύ καλή μπάντα!

απο δαυτους εχω ακουσει μονο ενα προσφατο δισκο με το Wade Black στα φωνητικα που δν με ενθουσιασε…θα τα ψαξω παντως τα παλιοτερα τους…

Διαφωνω φιλε Powera οριζοντιως και καθετως :slight_smile:
To The Isle of Hydra ειναι ενα επιπεδο πανω το απλα καλο Crest Of Martyrs!
Aν θες την αποψη μου και το Netherworlds ειναι κατα πολυ ανωτερο απο το Crest Of Martyrs…
Για να δουμε και την αποψη του Eagleheart…

ρε εγω παντως το βρηκα πολυ πορωτικο το crest of martyrs…
παντως η μπαντα δειχνει σταθερη και συνεπης αφου ολες οι κυκλοφοριες ειναι αξιολογες…

Κατ’αρχάς ρίξτε μιά ματιά εδώ όσο αφορά το Netherworlds.

Κατ’εμε το Crest Of The Martyrs είναι αναμενόμενο να αρέσει σε κάποιον πού αρκείται στα ξερά riffs. Κατά τα άλλα επειδή εκτός από τα riffs υπάρχει και το συναίσθημα, θεωρώ τα 2 πρώτα albums των Twisted Tower Dire αξεπέραστα.

Γενικά η σειρά που τοποθετώ τα albums τους είναι η εξής:

The Curse Of Twisted Tower
The Isle Of Hydra
Netherworlds
Crest Of The Martyrs

edit: και για να καταλάβει κάποιος τι εννοώ συναίσθημα ας ακούσει τo Witch’s Eyes από το The Curse Of Twisted Tower και την εκτέλεση του τραγουδιού, ε συγγνώμη την επανεκτέλεση του στο Crest Of The Martyrs :slight_smile:

Εγω ρε γαμωτο απο America μερια δεν την εχω ψαξει πολυ…εχω πιο πολυ ακουσματα απο Ευρωπη οσον αναφορα στη power.Εχετε κατι να μου προτεινετε?Ennow 2-3 bands απο U.S. power που πρεπει να ακουσω στανταρ εννοω…

Helstar - Nosferatu
Jag Panzer - Ample destruction
Sanctuary - Into the mirror black kai Refuge Denied
Fates Warning - Awaken the Guardian
Riot - Thundersteel
Crimson Glory - Transcendance
Savatage - Hall of the mountain king
Symphony X - The Odyssey

Riot και Heir Apparent.

Ψάξε εκτενώς πρώτα αυτές τις 2 και τα άλλα θα έρθουν μόνα τους.

Αν και έχω ψιλοβαρεθεί το είδος τελευταία ακούω πολύ το Kingdom of the Knights των Gothic Knights που έίχαν κάποτε και τον Έλληνα τραγουδιστή με το επικό όνομα Τσαλίκης που τραγούδησε και στους Zandelle που δεν μου αρέσουν όμως τόσο!Και ο κιθαρίστας έχει επικό όνομα!Τσαντάκης!Αγαπημένα songs απο το Kingdom…Keeper of the Gate,Ring of Souls,War in the sky kai Demons buried within!

Kαταρχάς καλώς σας βρήκα. Χαίρομαι που βρήκα τόπικ για το US Metal. Προσωπικά πιστεύω ότι η πλειοψηφία των καλύτερων μέταλ τραγουδιστών αναδείχθηκαν από αυτό. Τώρα σχετικά με το poll, με τεράστια δυσκολία ψηφίζω Vicious Rumors.

Riot βεβαια.

Δν εχουν αντιπαλο.

Apocalypse - Apocalypse

Άλλη μια μπάντα του ιδιώματος που αγαπά τους 'ryche (περιόδου '83-'88). Τόσο ο τραγουδιστής όσο και πολλά κιθαριστικά θέματα παραπέμπουν στους θεούς. Ο δίσκος κυκλοφόρησε το '94 από την ίδια τη μπάντα και δεν έχω ιδέα αν μπορεί να βρεθεί πλέον. Εγώ τουλάχιστον δεν το έχω πετύχει κάπου μέχρι στιγμής. Σίγουρα όχι στα καλύτερα γκρουπ του ιδιώματος, αλλά έχουν μερικές πολύ όμορφες συνθέσεις και αξίζει να τους τσεκάρουν όσοι αρέσκονται σε τέτοια γκρουπς. Aυτά.

Armores saint terastia mpanta kai ypotimhmenh!

Όχι αμιγές us metal, αλλά στο στυλ που υιοθέτησαν αρκετές μπάντες του είδους στα 90’s. Δηλαδή, αρκετό groove λόγω των των δυνατών ρυθμικών riffs, όμορφο παίξιμο, prog στοιχεία και ένας τραγουδιστής, ο οποίος χωρίς να 'ναι κάτι το εξωπραγματικό, κολακεύει τα τραγούδια. Τα οποία είναι ιδιαίτερα καλογραμμένα. Το “The Illusion” κυκλοφόρησε το '95 και το “Bent” το '97. Προτείνονται.

Ερώτηση: Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τα δύο πρώτα Defyance, καθώς και το Elements of Metal των Powersurge;