Λατρέψτε τους Ulver (+ οι 2 αγαπημένοι σας δίσκοι)

Οι κανόνες είναι απλοί. Ψηφίστε τους 2 αγαπημένους σας δίσκους.

Αν είστε τσάτσοι τότε μπορείτε να ψηφίσετε περισσότερους ή και έναν, αλλά τότε κάτι κακό θα σας συμβεί μέσα σε 7 μέρες…

Σε έναν χρήστη που έδωσε 4 απαντήσεις, την επόμενη μέρα κόλλησε τσίχλα στη ρόδα του αυτοκινήτου του και κόπηκε στο ξύρισμα :-s

Βαριέμαι να αναλυσω ποσο λατρευω τους Ουλβερ. Πιστευω φαινεται και απο το νικ.
Λοιπον, Kveldssanger, Nattens Madrigal για μενα. 8)

Ωπα ρε, από εκεί πήρες το νικ? Δε θα μπορούσα ποτέ να το σκεφτώ!! :-s #-o #-o #-o

1 Like

το ξέρω οτι ακουγεται περιεργο, αλλα απο αυτους το πηρα :!:

Εχω ακούσει μονο το Bergatt (μην βαρατε) το οποίο είναι φοβερο album οπότε θα πω αυτό…(Τους επαιζε πολύ κάποτε ο Φλώράκης στο radio…Κρόνος fm μέσα 90s…)

Λοιπον,εδω να πω οτι δεν εχω αλμπουμ τους αλλα εχω ακουσει αρκετα απο δω και απο κει,και παροτι δεν μου αρεσει αυτου του ειδους η μουσικη πρεπει να παραδεχτω οτι ηταν απιστευτοι.Ειδικα κατι καινουργιες δουλιες που δεν ειχαν καν οργανα ηταν φοβερες

@Ulver: Σοβαρά τώρα, αν μπορείς καμιά στιγμή/βρεις χρόνο, γράψε 2-3 σειρές για τον κάθε δίσκο…

Αν βαριέσαι don’t worry, be happy

Ντάξει, όλα γαμάνε λιγότερο ή περισσότερο, αλλά:

Έτη φωτός μπροστά.

[SIZE=“7”].-[/SIZE]

Ωπ,τοπικ για τον Ουλβα?
Νταξ καλο παιδι ειναι ρε.Λιγο κακος ομως.Ακουει μεταλ!

Το Bergtatt είναι δισκάρα απο τις λίγες και ίσως ο αγαπημένος μου απο τους Ulver, αυτός ο συνδυασμός black-heavy-folk-ατμοσφαιρικού είναι απίστευτος. Μακάρι να είχαν κάνει τουλάχιστον έναν ακόμα δίσκο σε αυτό το στυλ, ένας είναι πολύ λίγος!

Ως δεύτερο θα έλεγα μάλλον το Themes from William Blake’s…, δύσκολος, παράξενος και πολυεπίπεδος δίσκος γενικά, αλλά εξίσου πολύ ενδιαφέρον… Το Perdition City και οι σκοτεινές του μελωδίες το ανταγωνίζεται επάξια και ίσως ψήφιζα αυτό, αλλά θα ρίξω τις ψήφους στο Bergratt και στο Themes! :slight_smile:

το Vargnatt demo είναι. επίσης το Lyckantropen Themes full length. λείπουν ακόμη τα Svidd Neger, Metamorphosis & τα teachings ep. υποθέτω δεν έφταναν οι επιλογές του πολλ. και μετά τα διαδικαστικά, έχω να πω πως δεν είμαι σίγουρος, μ’ αρέσουν σχεδόν όλα. ολτάιμ φέιβοριτ μάλλον το περντίσιον, αλλά αυτόν τον καιρό σίγουρα το Lyckantropen.

Δε ξερω, δεν απαντω. Αποφευγω να μπω στη διαδικασια να διαλεξω. Το καθενα τ’ αγαπαω για διαφορετικο λογο εξ αλλου. Ο ‘‘Γουιλλιαμ’’ παρολα αυτα δε μου χε κατσει καλα οταν το ακουσα. Πρεπει να το ξαναβαλω καποια στιγμη.

εσυ πινε μπυρες, τρωε ντονερ και μη μιλας :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Δυσκολο πολλ.Ολα οσα εχω ακουσει απο Ulver μαρεσουν.Εδω που τα λεμε δεν εχω αφησει και τιποτα
που να μην το ακουσω.Τεραστια μπαντα που πραγματικα κανει οτι θελει χωρις να σκεφτεται πωλησεις και
αποψεις κριτικων και οπαδων.Απο την αρχη μεχρι και φετος ειναι μια ιδιαιτερη μπαντα και σιγουρα απο αυτες που εξελισσονται και πειραματιζονται χωρις ορια.

Εdit : Bergtatt & Perdition City για μενα με βαρια καρδια.

Perdition City και Shadows Of The Sun τελικα. Δε μου αρεσει που αδικω τα παλια, αλλα το “Shadows” δεν εχει βγει απο το στερεο εδω και δυο μηνες. Παιζει ασταματητα.

Για το Perdition τα χουμε πει. Το αγαπαμε ταμαλα, οσο δε παει, κτλ.

@ulver πες αν μπορείς καμία πληροφορία να τους γνωρίσω/σουμε όσοι δεν τους έχουμε ψάξει και μετά να τους λατρέψουμε!!:smiley:

Τους Ulver πρώτα τους λατρεύεις και μετά τους γνωρίζεις (και αν). Σαν το θεό ένα πράγμα.

:stuck_out_tongue:

To Shadows ψηνομουν να το ψηφισω και εγω αλλα δεν εχει περασει αρκετος χρονος για να το κρινω καλα.
Και το Blood Inside ειναι απιστευτο.Οπως ξαναειπα πολυ δυσκολο poll.

χμμ, τι να σου προτοπω ακριβως για τα πολλα προσωπα των Ulver??? Έχουν παιξει απο πρωτογονο μπλακμεταλ μέχρι τριπ-χοπ (για να το πω ετσι), αμπιεντ και τα ρεστα. Όπως και norwegian φολκ στο κατ εμε εξαιρετικο Kveldssanger…στίχοι απίστευτοι…
αναλογα με το ποιο είδος απο αυτα σε ενθουσιαζει περισσοτερο λοιπον, διαλεγεις και παιρνεις. Αμα σαρεσουνε ολα, ακομα καλυτερα.
εγω εχω αδυναμια στα πρωτα 3 αλμπουμ τους, αλλα και η μετεπειτα στροφη τους δεν με απογοητευσε καθολου, χαχαχα! Το αντιθετο μαλιστα…

οι Ουλβερ ειναι μουσικη/-οι για τις μικρες ωρες.

Λοιπόν χωρίς πολλά πολλά εψήφισα τα Perdition city (με αυτό τους γνώρισα εξάλλου) και Shadows of the sun. Τι να κάνουμε δεν είμαι μεταλλάς και μ’ αρέσει περισσότερο η Coil-ική περίοδός τους. Ας καταπιαστώ λιγουλάκι απ’ την τεράστια αυτή μπάντα και να προτείνω 2-3 νορβηγικά avant-garde groups, όχι απαραίτητα στο στυλ των Λύκων.

Bogus blimp (στη Jester records των Ulver)

http://professorsassaroli.blogspot.com/2007/08/muzuk-1-bogus-blimp.html

Shining

http://www.shining.no/v1/news.php

Virus (στη Jester και αυτοί)

επενδύστε άφοβα, τολμήστε το απροσδόκητο…