Λατρέψτε τους Ulver (+ οι 2 αγαπημένοι σας δίσκοι)

Μια από τα ίδια…μου φαίνεται ανολοκλήρωτο.

Βασικα μια μιξη Shadows με Svidd Neger μου ακουγεται, απλα δεν ξερω. Δε θελω να πω πως ειναι “διεκπεραιωτικος” δισκος, περισσοτερο σα να ξεμειναν απο δυνατες ιδεες. Δε βρισκω highlights στα κομματια (εξαιρουμενου του Glamour Box), σα να εγραψαν ενα δισκο επειδη… επρεπε να γραψουν ενα δισκο μου φαινεται.

Βασικά αν εξαιρέσεις τα Syrians,Son of Man και Mother of… τα υπόλοιπα δεν μου έκαναν εντύπωση.Και επειδή η φωνή του Garm είναι μαγευτική δεν μπορώ να δεθώ τόσο με instrumental κομμάτια τα οποία δεν μου κάνουν αυτό το κλίκ.

Μονο το Glamour Box μου εκανε εντυπωση δυστυχως επειδη οι μελωδιες του με κρατησαν. Τι να πω, ισως με το καιρο αλλαξω γνωμη

δηλαδη αυτα πoυ παιζονται στο Messe τα εχεις ξανακουσει στο παρελθον ή αυτο το εντελως ιδιαιτερο ηφος. και ενω πασχισα και το ειδα αντικειμενικα ουτε Shadows of the Sun και προπαντος ουτε Svidd Nege βρηκα μεσα του. χωρις να καταχρωμαι την ορχιστρα, αλλο πραγμα εθελησαν να καμνουν εδω οι λυκοι. οπως καθε Ιsland αδικημενου δισκου ετσι και καθε Mother of Μercy ειναι συνηδητοποιημενες κορυφωσεις εξωπραγματικων συναισθηματων. παρτε το και δεστε το, δεν υπαρχει χειροτερο και καλυτερο ulver, ολα ειναι ενα ενιαιο πραγμα.

Πολυ καλη διατυπωση, θα συμφωνησω, με μονο σημειο αναφορας το 1st decade in the machines, το οποιο ηταν καπως περισσοτερο ηλεκτρονικο για τα γουστα μου.
Περι του Messe τωρα, ειναι εντελως στη δικια του φαση για να το απολαυσει κανεις, μου αρεσει πολυ παντως. Και συναυλιαρα πρεπει να ειναι τεραστια εμπειρια, πραγμα δυστηχως που μαλλον δεν θα δουμε ποτε εδω επειτα το φιασκο της τελευταιας συναυλιας εν Ελλαδι…
Υποσχεθηκα επισης φωτογραφιες του Messe, δυστηχως ομως το κινητο και η φωτογραφικη μου δυσλειτουργουνε, εχει πολλες ομως φωτογραφιες στο discogs εδω:
http://www.discogs.com/viewimages?release=4825633
Παρεπιπτωντος, ειχα παραγγειλει την αμερικανικη εκδοση, απο σελιδα του εξωτερικου, μιας και η αντιστοιχη Ευρωπαικη θα μου κοστιζε περιπου 10? [B]περισσοτερα[/B]. Εκανα παραπονα στη σελιδα των Ulver για τα τραγικα υψηλα μεταφορικα που κοστιζει η αποστολη του απο Ευρωπη για Ευρωπη, και τελικως μου ηρθε το cd απο την Γερμανια! Συνεβει και σε καποιον αλλον αυτο;

Ανατριχίλα απλά.

Καταρχάς τι ωραία που δεν είμαι καθυστερημένος που δε μ’άρεσε.
Δεύτερον ακούω από χθες συνέχεια Teachings in Silence και Metamorfosis και τελικά μάλλον οι electronica στιγμές τους είναι για μένα αξεπέραστες.

Μην ξεχνάτε, ότι το τελευταίο τους άλμπουμ, σαν ολότητα, είναι αυτό που παρουσίασαν με την φιλαρμονική του Tromso, στο Tromso Kulturhus. Αυτό που λείπει λοιπόν από το audio και ουσιαστικά μας παρουσιάζεται αναγκαστικά ελλιπές είναι και το οπτικό/αισθητικό κομμάτι της δουλειάς. Δεν ξερω αν θα κυκλοφορήσει σε DVD, αλλα και πάλι έχω την εντύπωση, ότι το άλμπουμ ακούστηκε (sic), όπως έπρεπε να ακουστεί, μία και μοναδική φορά. Ότι έχουμε εμείς τώρα είναι η ελλειματική αποτύπωσή του σε μια απλή ηχογράφηση.
Προσωπικά το θεωρώ εξαιρετικό, σαφώς καλύτερο από το War of the Roses. Σε αναμομή τώρα της συνεργασίας με τους Sunn O))).

εξωγηινο

Το Messe προσωπικά δεν μπορώ να το συγκρίνω με το Wars of the Roses, μιλάμε για δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Είναι μαγευτικό με τον δικό του τρόπο, όπως και τα περισσότερα έργα των Ulver. Πάντως, μιας και αναφέρθηκε, ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το Wars of the Roses θεωρείται αδικημένος δίσκος. Εγώ τον θεωρώ ένα ακόμα διαμάντι στην δισκογραφία αυτής της τεράστιας μπάντας και μου αρέσει να τον ακούω απ’την αρχή μέχρι το τέλος όπως πιστεύω ότι πρέπει να ακούγονται όλοι οι δίσκοι τους.

ψαχτείτε…:wink:

Αυτο μαλιστα. Οι Ουλβερ που αγαπησαμε

Μεθυστικό

Όντως, έχει κάποιες απογειωτικές στιγμές μέσα η συνεργασία με SunnO))). Εντάξει, εννοείται ότι δεν κάνουμε συγκρίσεις με το περσινό Messe, έναν από τους καλύτερους δίσκους της καριέρας τους :smiley:

Άσχετο, αλλά τις προάλλες είχα ξεθάψει το A Quick Fix For Melancholy EP. Πόσο θεοί.

Το Messe μου ακουγεται πολυ επιτηδευμενο ρε γμτ. Θα του δωσω ομως αλλη μια ευκαιρια οταν ειμαι στο καταλληλο μουντ, ουτως ή αλλως η αποψη μου για το Wars of the Roses εχει αλλαξει δραματικα προς το καλυτερο απ οταν βγηκε οποτε δεν αποκλειεται κωλοτουμπα

Ανακοινωθηκε η νεα επανακυκλοφορια. Θα ειναι σε CD και σε δισκους σε περιορισμενα κομματια. Για περισσοτερα δειτε εδω:

τι γαμημένη μόδα είναι αυτή με τα boxsets ρε γαμώτο,βγάλτε τα χωριστα ρε μαλάκες.Για να δούμε πόσο θα κοστίσει αυτό…

Μα υπαρχουν ηδη χωριστα. Το Vargnatt μαλιστα, κυκλοφορει επισημως απο την “δικια μας” Kyrck Productions.
Τιμη και ακριβης ημερομηνια παντως δεν εχει ανακοινωθει ακομα.

από αυτό που είδα στο discogs τα 2 πρώτα άλμπουμ που υπάρχουν σε βινύλιο δεν είναι επίσημες κυκλοφορίες(αν γνωρίζεις ποιότητα ήχου κ συνολικά συσκευασίας πες) και το vargnatt υπάρχει σε σιντί.Έχει κυκλοφορήσει από την Kyrck ή είναι στα σκαριά?