Λατρέψτε τους Ulver (+ οι 2 αγαπημένοι σας δίσκοι)

προτρεχεις. για μενα ειναι και τα δυο. για αυτο δεν αγοραζω ουτε κολωνιες ουτε σιντι. προτιμω παντως να βγαζουν πενηντα κολωνιες και να τρολλαρουν τους βλακες που θα τις παρουν παρα πενηντα χιλιαδες σιντι για τους μικροσυλλεκτες. η κολωνια αλλωστε δυσκολο να περασει ως μουσικη, οπως φαινεται να περναει το σιντι.

Το CD ειναι ενα γενικοτερο κομματι τεχνης, οπως το βινυλιο, οπως η κασσετα. Επισης θα μου κακοφανει μια φτηνιαρικη κοπη βινυλιου (για να δωσω ενα παραδειγμα) απο εταιριες που ανηκουν στις ιδιες τις μπαντες, το Black Thrash Attack της Neseblod πχ ή το Carheart μου φανηκαν το λιγοτερο κακοδουλεμενα, ειδικα οταν μιλαμε για ιστορικους (στα δεδομενα τους) δισκους που εγω αν ημουν στη θεση τους θα ηθελα να δωσω σε ενα εργο που εφτιαξα μια μεταχειριση που του αξιζει. Το mp3 ειναι ενα πραγμα στεγνο και αχρωμο απο την αλλη, ενω η κολωνια τιποτα περα απο ενα χιπστερ προιον.

Το σιντί δεν έχει μόνο μουσική. Έχει και εξώφυλλο και στίχους. Εγώ προσωπικά προτιμώ να αγοράζω όλο το πακέτο, μου τη δίνει να αγοράζω mp3. Μάλλον είμαι βλάκας και με τρολλάρουν :(.

αν το πιστευεις αυτο για τον εαυτο σου δεν εχω λογο να αμφιβαλλω :slight_smile:

κατα τ’αλλα, οσες φορες αγορασα (η κατεβασα δωρεαν απο την ιδια την μπαντα) μπ3 ειχε και εξυφυλλα και στιχους και τα παντα. σε εξαιρετικη αναλυση τις περισσοτερες φορες μαλιστα, ωστε να μπορεις μεχρι και αφισες η μπλουζες να τυπωσεις :!:

[I]εμμμμ δεν νομίζω να ισχύει για ΟΛΕΣ τις μπάντες, δυστυχώς[/I]…
Αν κατέβαζες εμπιθρι από μπάντες που ΓΟΥΣΤΑΡΕΣ, ε τυχερός είσαι. Εγώ γουστάρω μπάντες που όμως ΔΕΝ μου δίνουν αυτή τη δυνατότητα. [B]Άρα;[/B] Σιντί… :frowning:

παιδια, τι παραλογισμος ειναι αυτος, ημαρτον :!:

για ολες τις μπαντες δεν ισχυει ουτε οταν αγοραζεις σιντι! επισης, λεμε να το κατεβαζεις/αγοραζεις απο την ιδια την μπαντα οχι απο ηλεκτρονικα καταστηματα ασχετων. παμπολλα σιντι δεν εχουν στιχους, παμπολλα δεν εχουν αρτγουορκ περαν του εξωφυλλου [μερικα δεν εχουν καν εξωφυλλο] κ.λπ. κ.λπ. την επομενη φορα μην αγορασεις ουτε αυτο αν ειναι. αν εχουν βγαλει τη δουλεια τους σε φυσικη μορφη με αρτγουωρκ κ.λπ. καπου αυτο υπαρχει και σε ηλεκτρονικη μορφη και η μπαντα εχει προσβαση σε αυτο [εφοσον εχει τα δικαιωματα της μουσικης της]. αν δεν δινουν αρτγουορκ και στιχους, επικοινωνησε μαζι τους και πες τους να το κανουν. εκτος κι αν θεωρεις οτι αυτη η πρακτικη σε προσβαλει ως καταναλωτη. πολλοι δεν τα κανουν διαθεσιμα σε ηλεκτρονικη μορφη γιατι μετα δεν υπαρχει λογος για πολλους να αγορασουν το σιντι. το γιατι ειναι ευκολο να το καταλαβεις. αν δεν βγαλουν σιντι, δεν υπαρχει λογος να μην δωσουν το αρτγουωρκ. αν λοιπον οι ουλβερ θελησουν στον επομενο τους δισκο να βαλουν και αρτγουωρκ, θα τον δινουν μαζι με αυτο στην ηλεκτρονικη του μορφη. αν δεν τα δινουν να τους στειλετε ημεηλ να τα δωσουν. αν δεν κανουν καθολου αρτγουωρκ και θελετε αρτγουωρκ, μην αγορασετε/ακουσετε τη μουσικη.

http://alphabasic.myshopify.com/pages/about-us

Noμίζω ότι κινήσεις σαν των Ulver είναι σημάδια των καιρών. Μάλιστα δεν είναι οι πρώτοι που αποφασίζουν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους και να διαχειριστούν αποκλειστικά και μόνο αυτοί το μουσικό τους έργο. Radiohead & Nine Inch Nails έπραξαν ακριβώς το ίδιο, προσφέροντας τις τελευταίες τους δημιουργίες αρχικά δωρεάν ή έστω επί συμβολικού αντιτίμου και στη συνέχεια κυκλοφορώντας τες και σε φυσική μορφή, δίνοντας κυρίως βάση σε ειδικές, περιορισμένες, πανάκριβες εκδόσεις.

Kακά τα ψέματα, το παλιό μοτίβο της δισκογραφικής που κυκλοφορεί μαζικά το νέα δουλειά μιας νέας μπάντας, αναλαμβάνοντας τη διανομή και τη διαφήμιση και κατά συνέπεια και την ιδιοποίηση των κερδών των πωλήσεων, έχει πεθάνει. Το παλιό tape-trading και οι περιορισμένες δυνατότητες του, γεωγραφικές, χρονικές, οικονομικές έδωσε την θέση του στο downloading, και τη δυνατότητα σε ελάχιστο και ανέξοδο χρόνο να αποκτήσεις ώρες επί ωρών μουσικής.

Χαμένοι από την κατάσταση αυτή έχουν βγει και η βιομηχανία αλλά και τα ίδια τα συγκροτήματα, ιδιαίτερα τα δεύτερα καθώς η πρώτη βρίσκει σιγά σιγά τον τρόπο να επαναφέρει τα κέρδη της αν και όχι στα μεγέθη της προψηφιακής εποχής,
Χαρακτηριστικό παράδειγμα που αναφέρει και ο Garm η πλατφόρμα του Spotify.
Με 10 ευρώ το μήνα έχεις πρόσβαση σε 320 streaming σχεδόν στα πάντα, ειδικά στην πλειοψηφία των νέων κυκλοφοριών. Καμία ανάγκη για downloading, καμία ανάγκη για αποθήκευση και σκληρούς δίσκους. Με ένα απλό log on σε οποιαδήποτε συσκευή έχεις πρόσβαση στην μουσική “σου” συλλογή και όλα αυτά νόμιμα. Πόσα από τα εκατομμύρια ευρώ που αποφέρει το spotify στους δημιουργούς και στις εταιρείες, πάνε στις μπάντες; Απολύτως τίποτα. Όπως χαρακτηριστικά λέει ο Garm, έστω ένα cent να είχαν για κάθε streaming…

Συνυπολογίστε τους νέους τρόπους ποδογέτησης της δημιουργικότητας των συγκροτημάτων, εκ μέρους των εταιρείών. Ποσοστά επί των εσόδων των συναυλιών και του merchandise, που συχνά αποτελεί επένδυση αποκλειστικά και μόνο των συγκροτημάτων και όχι των εταρειών.

Ο Garm εκφράζει το παράπονο του για μια συγκεκριμένη κατηγορία ακροατών. Όχι για την μάζα των downloaders που κατεβάζουν ασταμάτητα mp3s - curious cats τους λέει - χωρίς ουσιαστικά να δίνουν και ιδιαίτερη προσοχή στο τι ακούνε. Μιλά για τους fans των ulver, από τους οποίους περιμένει εμπράκτως να αποδείξουν πόσο αγαπάνε την μπάντα. Οι fans είναι η βάση της επιβίωσης της μουσικής δημιουργίας.

Οι πωλήσεις του The Wars of the Roses, δε ξέρω πως πήγαν. Πιθανόν και να πάτωσε.
Οι ειδικές εκδόσεις πάντως - digibook & βινυλιο - έχουν ξεπουλήσει. Αλλά οκ, για την ροή της κουβέντας να το δεχτώ ότι πάτωσε. Αυτό λοιπόν συν το γεγονός που περιέγραψε ο Garm για το DVD και ότι μπήκαν μέσα κάποια χιλιάρικα είναι μια κατάσταση που προβλημάτησε τους Ulver.

Προσπάθειες για ανεξαρτητοποίηση είχαν κάνει και το παρελυόν με την ίδρυση της Jester Records, όπου είχαν πλήρη καλλιτεχνική ανεξαρτησία αλλά δεν απέφυγαν την εξάρτηση σε μεγαλύτερο label για τη διανομή και διαφήμιση των κυκλοφοριών τους.
Τουλάχιστον τώρα μπορούν να έχουν απόλυτο έλεγχο στην μουσική τους τόσο ως άυλο, πνευματικό, καλλιτεχνικό αλλά και ως εμπορικό προϊον.

Και στη διάκριση αυτή νομίζω ότι διαφωνώ με τους περισσότερους και συμφωνώ με τον somnabulist. Η μουσική είναι πρωτίστως άυλο, πνευματικό δημιούργημα και δευτερευόντως εμπορικό προϊόν. Ανέκαθεν αυτό ήταν η μουσική, για αιώνες, άυλη δημιουργία. Η πραγμοποίηση της σε κάτι το υλικό, είναι χαρακτηριστικό των τελευταίων χρόνων. Το mp3 λοιπόν ήρθε και επαναπροσδιόρισε ή μάλλον επανέφερε τον πυρήνα και την ιδέα της μουσικής δημιουργίας, στην ιστορική της μορφή, ως άυλη δημιουργία.

Δεν σας/μας αρέσει; Δεκτό. Οι Ulver λοιπόν, αλλά και οι ΝΙΝ/Radiohead κ.α. έρχονται και σου λένε ξεκάθαρα:

“Ok η ιδέα του torrent, δεν μου πολυαρέσει γιατί με θίγει οικονομικά, αλλά καλώς ή κακώς δεν μπορώ να κάνω κάτι οπότε σιωπηλά αποδέχομαι αυτή την κατάσταση. Σου πετάω όμως το μπαλάκι και σε ρωτάω, Θες να συνεχίσω να υπάρχω, θες να συνεχίσεις να ακούς την μουσική μου; Είσαι fan στην τελική και όχι περαστικός ακροατής;
Μπορείς να συνεισφέρεις, με ένα ελάχιστο ποσό στην συνέχεια της μπάντας αγοράζοντας τις δημιουργίες μου κατευθείαν από μένα και όχι απο Itunes κλπ. Και οκ αν θες και υλική πρόσβαση στην μουσική μου θα τις κυκλοφορήσω και σε CD/βινύλιο.”

To βινύλιο κακά τα ψέματα, έχει αυξανόμενη προστιθέμενη αξία οπότε είτε κυκλοφορήσει απο μια εταιρεία είτε κατευθείαν από τους Ulver θα ξεπουλήσει και θα μεταπωληθεί στο ebay σε τρελά ποσά. Αυτό είναι αντικειμενική πραγματικότητα και μπορεί να ελεγχθεί μέ ένα απλό τρόπο. Δεύτερη και τρίτη έκδοση.
Σε μια τέτοια περίπτωση ναι προτιμώ και γω τα λεφτά να πάνε κατευθείαν στην μπάντα παρά σε κάποιους γραφιάδες, δήθεν promoters των εταιρειών. Μόνο έτσι θα σπάσει το απόστημα των πολυεθνικών. Απόλυτος έλεγχος από τα συγκροτήματα τα ίδια και συνεργασία με μικρά, ανεξάρτητα distro/εταιρείες.

Ο Somn σωστά μιλά για φετιχισμό του εμπορεύματος και της ύλης. Αυτός κατάφερε να τον ξεπεράσει εμπράκτως σπρώχνωντας όλη του την δισκογραφία και τον παραδέχομαι για αυτό. Εγώ από την άλλη ακόμα το παλεύω…:stuck_out_tongue:

Υποστηρίζω Ulver λοιπόν, θεωρώ ότι μιλάνε ειλικρινά, θα συνεχίσω να τους υποστηρίζω - το έκανα ήδη, έδωσα 2 ευρώ και κατέβασα μια κυκλοφορία με ανεκδοτα/σπανια - και θα αγοράσω όταν και αν κυκlοφορήσουν κάτι σε cd/βινυλιο.

[I]“We encourage all conscientious music fans to buy their music direct from artists whenever that is possible, in the future, as it will help music thrive and survive.”[/I] Ulver.

τα ψηφισα ολα γιατι ειναι εγκληματικο να βαζει κανεις τα cd των ulver σε checklist.
τα αγαπω ΟΛΑ!

οσο για τις επιχειρηματικες τους κινησεις δε θα σχολιασω γιατι δε με αφορα.

Έχουμε και λέμε :

  1. The Norwegian National Opera 2LP & CD/DVD :

https://www.burningshed.com/store/kscope/

  1. Live At Roadburn 2LP ( gold, black and white), LP Box Set

http://burningworldrecords.com/artist/ulver

Στον μπάουελ υπάρχουν σε βινύλιο τα Bergtatt k Kveldssanger.Γνωρίζει κάποιος τι παίζει?Αν είναι bootlegs κλπ?

To discogs αναφέρει ότι είναι unofficial releases της Head Not Found.

Κανονικα κυκλοφορησανε σε δισκους απο το τριπλο πακετο The Trilogie:


Με ποσο το βρηκες;

Α,μάλιστα ευχαριστώ.Βλέπω ότι έχει κυκλοφορήσει κ τις πρώτες κόπιες(δεν είχα ασχοληθεί με τις εν λόγω κυκλοφορίες όταν πρωτοβγήκαν,γι’αυτό κ δεν γνώριζα την εταιρία).Από ήχο τώρα να δούμε…

24? το ένα τα έχει.

Η τιμη ειναι καλη, δεν βγηκανε πολλα αντιτυπα. Αν δεν εισαι του βινυλιου γενικοτερα παντως σκεψου το, για τα γνωστα ζητηματα με τον ηχο του βινυλιου.

Ε?Έχω κανά 2-3 χρόνια που ξεκίνησα με το βινύλιο…αν εξαιρέσεις τις τιμές που είναι στο θεό σε σχέση με το σιντί σαφώς κ προτιμώ το βινύλιο.Πιο πολύ από θέμα αισθητικής βέβαια γιατί για να καταλάβεις διαφορά στον ήχο(όπως υποστηρίζουν) πρέπει να έχεις κ γαμώ τα μηχανήματα(ενισχυτή,ηχεία κλπ).

Ναι γιαυτο μιλαω, υποψην οι κυκλοφοριες τους μεχρι και το the marriage of heaven and hell τουλαχιστον, δεν ειχανε και την καλυτερη παραγωγη του κοσμου, μην περιμενεις καμια σοβαρη διαφορα σε σχεση με ενα απλο σιντι, εκτος αν εχεις πραγματικα πολυ καλο εξοπλισμο. Επισης η συγκεκριμενη εκδοση, δεν ειναι ψηφιακα επεξεργασμενη/βελτιωμενη σε σχεση με τις επανεκδοσεις της jester records, ουτε περιλαμβανει το (φωτογραφικο) υλικο της the trilogie εκδοσης. Βεβαια κοστιζει η συγκεκριμενη πολυ λιγοτερα χρηματα, και απο οτι φαινεται δεν θα εχει γινει και μεγαλη παραγωγη, μονο και μονο σαν επενδυση θα ελεγα πως αξιζει.

Η τριλογία είναι απλησίαστη… .Επειδή δεν τα έχω αυτά τα άλμπουμ ούτε σε σιντί μάλλον πάνε για αγορά.

soon λεει.

αυτά είναι :smiley:

Τελευταιο κομματι Samhain κετς; =p Λογικα θα ειναι επος οπως και τα προηγουμενα, αναμενουμε κατι κοντα σε Svidd Neger