Van Halen

ΘΕΟΣ!!!τι να πει κανεις για αυτο το ΘΗΡΙΟ ???για μενα ειναι απτους μεγαλυτερους κιθαριστες που περασαν ποτε…και αν δεν ηταν αυτος ειμαι σχεδον σιγουρος πως δεν θα ξεραμε την ηλεκτρικι κιθαρα οπως σημερα…:slight_smile:

Edo milame mono gia ton Eddie? Thymamai ena paidaki tote na anoigei gia Montrose kai Journey pou itan oi headliners na parakolouthei apo to plai stin skini se oli tin gig ton Neal Schon (ton apolyto kyriarxo tote). Apo tote megalose aytos megalosa kai ego megalose kai o Neal, megalose kai o Sammy pou se liges meres tha mas rockarei os Chickenfoot.
Oso kai megalos ki an itan o Eddie den tha ekane tipota xoris ton Diamond Dave kathos den ypirxe oute mia pitsirika tote pou den ebrexe to brakaki tis otan ton ton eblepe .

ο Εddie einai o αγαπημενος μου κιθαριστας και πολλων αλλον (dimebag , zakk wylde ) κατα τη γνωμη μου ο δευτερος πιο επιρρεαστικος κιθαριστας του κοσμου μετα τον hendrix

πολύ καλός.Πραγματικά ξεχωριστό παίξιμο και κάθε τραγούδι που έγραψε πολύ ωραίο

Για μένα μέσα στα μεγαλύτερα Αμερικάνικα συγκροτήματα όλων των εποχών.
Όσοι ζήσαμε τη δεκαετία του '80 το αντιλαμβανόμαστε καλύτερα αυτό.
Για Roth τα πράγματα έχουν όπως ακριβώς τα γράφει ο Daz.
Θέλω να γράψω πολλά ακόμα αλλά είναι αργά, θα επανέλθω αύριο.

5 post για Van Halen??? :open_mouth: :open_mouth:

Τέλος πάντων. Πάρτε λίγο gossip.

Πριν λίγες μέρες παντρεύτηκε η πρώην του Eddie, και ήταν εκεί ο θεός με την νυν! Πολιτισμός!!!

Μπορεί να ήταν επιτυχημένοι, μπορεί ο κιθαρίστας να είναι από τους πλέον χαρισματικούς, μπορει…μπορεί… Μουσικά δεν μου λένε και πολλά - κάποτε το πρώτο τους άλμπουμ το έβαζα να παίζει και δεν είχα πρόβλημα - πλέον μόνο κατά λάθος τους ακούω (χωρίς να έχω ψάξει όλη τη δισκογραφία). Ο τραγουδιστής από τους μεγαλύτερους καραγκιόζηδες που ακόμα και την εποχή που κάνανε την μεγάλη επιτυχία - φαίνεται τον ενοχλούσε η πολιτικοποιημένη στάση άλλων γκρουπ της εποχής (βλ. Clash) και το έδειχνε με τον πιο απεχθή τρόπο στα λάηβ των VH. Τεσπά, αυτά είχα να πω :slight_smile:

Μινι κιθάρες Van Halen.

Ωραίες αλλά ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=152092

Οντως απίστευτο. Μόνο μια σελίδα ποστ για Van Halen. Χατζηγιάννης και Τοκιο Χοτελ έχουν εκατονταπλάσιες στο Rocking gr. Ενιγουέι…

Ποτε δεν έπαθα πλάκα με αυτούς. Ντάξει παιχταράς ο Εντι αλλα ο Λι Ροθ μου την έσπαγε αρκετά. Ο πρωτος δίσκος όμως που έβγαλαν με τον Σαμυ Χαγκαρ, το 5150, εξακολουθεί να είναι απο τους αγαπημένους μου δίσκους μελωδικού ροκ όλων των εποχών…

Οι Van Halen θα ξεκινήσουν να δουλεύουν πάνω σε νέο δίσκο με τον βραβευμένο με Grammy παραγωγό John Shanks.

Το συγκρότημα θα ηχογραφήσει το πρώτο album του μετά από 13 χρόνια και συγκεκριμένα τον διάδοχο του ?Van Halen III? και μάλιστα με τον David Lee Roth στα φωνητικά μετά από 27 χρόνια. Οι φήμες περί περιοδείας ακόμα μένουν ανεπιβεβαίωτες.

Γουσταρω τρελα που πισω απο το μικροφωνο θα ειναι παλι ο David Lee Roth, για να δουμε, το 'χουν ακομα? Μπορει ο David Lee Roth να ειναι καραγκιοζακος ωρες, ωρες (πολλες μαλλον) αλλα με αυτον εχουν βγαλει τους καλυτερους τους δισκους.

Παναγιώτη αξίζει να τους ξαναψάξεις. Ενδεικτικά σου προτείνω εκτός από το 1ο άλμπουμ που λες να ακούσεις (ξανα; :-k) τα:
-1984
-Fair Warning
-Van Halen II
-For Unlawful Carnal Knowledge

Τώρα για τον τραγουδιστή δεν έχω καταλάβει ούτε αν αναφέρεσαι στον Roth ή τον Hagar (σίγουρα μάλλον όχι στον Cherone! :p) ούτε τι εννοείς πως έδειχνε στα live “με απεχθή τρόπο”. Αν θέλεις να διευκρινίσεις…

Μου θυμίζει τη συζήτηση που γίνεται για τους Sabbath, αν είναι καλύτερος ο Ozzy ή ο Dio. Kαι βασικά συμβαίνει αυτό που γίνεται και με τους Sabbath. Ναι ο Hagar είναι καλύτερος από το Roth αλλά το σήμα κατατεθέν των VH είναι ο ήχος τους με το δεύτερο. Όχι ότι δεν υπήρξαν σπουδαία τραγούδια και με τον Hagar…

Πάντως ο Eddie είναι μεγάλο παικτρόνι, λίγοι σαν κι αυτόν.

SAMMY HAGAR: My Goal In Life Before We All Die Is To Become Friends With EDDIE VAN HALEN Again

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=156335

Έχουν παίξει μαζί σε φεστιβάλ στις ΗΠΑ το '83 οι Van Halen και οι Clash.

λίγο αργοπορημένα, θα απαντήσω τώρα που το είδα. Κάποια στιγμή είχα δει λάηβ των VH εποχής 82-83 όπου ο Roth στην ουσία έκραζε την πολιτικοποιημένη στάση των Clash και τα μηνύματα που περνούσαν στα λάηβ τους: θυμάμαι να λέει χαρακτηριστικά “you can’t take lives so seriously, honeyyyyy” (με το honeyyyyy να το τραβάει θηλυπρεπώς κουνώντας και το χέρι).

Xαχαχα :lol:
Τυπικός Roth, αλλά μου φαίνεται πως και εσύ τον παραπαίρνεις στα σοβαρά!
Γενικά είναι ένας ωραίος τύπος που αποφάσισε να ζήσει τη ζωή του με τον δικό του τρόπο, κάνοντας την πλάκα του και σε μεγάλο βαθμό του βγήκε. Εγώ τους χαίρομαι κάτι τέτοιους τύπους.

Το ίδιο με σένα πιστεύω βρε :).

Το σχόλιο μου πήγαινε στον Παναγιώτη, το δικό σου το ποστ το είδα αφού είχα ποστάρει! :slight_smile:

Στο US festival είχε γίνει το σκηνικό λοιπόν…
Κάπου έχω bootleg DVD από την εμφάνιση των Van Halen εκεί, καλή ευκαιρία να το ξαναδώ.